Krzywizna soczewki
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    autor: Wicko » 25 listopada 2007, 13:07

    woozie pisze:
    Wicko pisze:Powinienem w takim przypadku kupi? soczewki z wi?ksz? krzywizn? (albo jeszcze dodatkowo inn? ?rednic?) - mam na oku PureVision (8,6; 14.0) czy mniejsz??
    powinienes poczekac dac oku sie przyzywczaic a jak ten stan sie bedzie utrzymywal to nie samemu kupujesz purevision tylko idziesz do okulistki i z nia wszystko konsultujesz.
    Ok.
    Jestem jednak pewny, ?e te soczewki na mnie nie le?? ;) W?a?nie przed chwil? opr??cz typowego rozmazania obrazu, zamgli? si?. Ogl?da?em TV i nagle mia?em mg?? przed lewym okiem..

    [ Dodano: 26 Lis 2007 08:28 ]
    Hm.. chyba nikt nie wie, ?e nadal czekam na odpowied? :|
    Jak co? to w takim przypadku mam bra? soczewki z wi?ksz? krzywizn??
  • Awatar użytkownika
    modern
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 70
    Rejestracja: 09 marca 2007, 18:33
    Lokalizacja: Lublin

    autor: modern » 09 grudnia 2007, 09:59

    A moze mi ktos powiedziec jak to jest z t? krzywizna =) czy soczewka np z krzywizna 8,6 jest bardziej stroma czy plaska niz np 8.3 :) i ktora z nich bylaby bardziej odpowiednia do plaskiej jak patelnia rogowki :P pozdro i thx
    Air Optix Aqua + Solo Care Aqua
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 09 grudnia 2007, 10:42

    A moze mi ktos powiedziec jak to jest z t? krzywizna =) czy soczewka np z krzywizna 8,6 jest bardziej stroma czy plaska niz np 8.3 :) i ktora z nich bylaby bardziej odpowiednia do plaskiej jak patelnia rogowki :P pozdro i thx
    No chyba 8,3 bardziej p?aska skoro jest mniej wypuk?a.
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 10 grudnia 2007, 10:06

    8,6 jest bardziej p?ask? krzywizn? (zale?y to jeszcze od ?rednicy i konstrukcji, ale je?li we?miesz 2 soczewki o jednakowej ?rednicy to 8,3 b?dzie bardziej stroma), to jaka soczewka jest dobrze dopasowana najlepiej sprawdzi? pod lamp? szczelinow? u specjalisty (co wszystkim polecam), z?e dopasowanie mo?e si? ?le sko?czy?.
    Mg?a mo?e si? poajwia? np" gdy masz ?le dopasowan? soczewk?, lub najcz??ciej gdy masz przesuszone oczy.
  • Awatar użytkownika
    modern
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 70
    Rejestracja: 09 marca 2007, 18:33
    Lokalizacja: Lublin

    autor: modern » 10 grudnia 2007, 16:59

    A jak srednica wplywa na stromosc soczewki?? :spac: Np dajmy na to, ze mamy dwie soczewki o asferycznej konstrukcji. Np czy soczewka o srednicy 14,2 i krzywiznie 8,6 bedzie mniej wiecej tak samo plaska jak np 13.8 i krzywiznie 8,6 :) zainteresowala mnie taka "czysta teoria" :D
    Air Optix Aqua + Solo Care Aqua
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 10 grudnia 2007, 22:47

    Jest prawie 23, po ca?ym dniu nawijania o soczewkach wydaje mi si?, ?e z tym promieniem b?dzie tak:
    im wi?ksza ?rednica tym mniejszy pk
    tak? zasad? pami?tam
    wi?c BC 8,6 przy DIA 14.2 b?dzie bardziej stroma, jakby tu mo?na by?o stworzy? rysunek to bym to narysowa?a, aczkolwiek, uprzedzam, jest ju? p???no i przesta?am my?le?. Jakbym nie mia?a racji prosz? mnie poprawi? :) to taka moja teoria :gwizd:
  • _Nika23_
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 12 lutego 2008, 12:21
    Lokalizacja: kwidzyn

    Pytanie

    autor: _Nika23_ » 12 lutego 2008, 12:25

    Mam pytanie czy je?eli poprzednie soczewki mia?am ciba vision 8,6 ,14 miesi?czne a teraz chcia?am kupic bausha optima fw i mja one krzywizn? 8,7 , 14 to czy mog? to zrobi? poniewaz zalezy mi na tych soczewkach a kwartalne sa tylko z tak? krzywizna dziekuje wam za odpowiedz!!! :aniolek:
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 12 lutego 2008, 16:44

    _Nika23_ pisze:Mam pytanie czy je?eli poprzednie soczewki mia?am ciba vision 8,6 ,14 miesi?czne a teraz chcia?am kupic bausha optima fw i mja one krzywizn? 8,7 , 14 to czy mog? to zrobi? poniewaz zalezy mi na tych soczewkach a kwartalne sa tylko z tak? krzywizna dziekuje wam za odpowiedz!!! :aniolek:
    powinno byc ok ale takie zmiany konsultuj z okulista ktory powinien sprawdzic ruchomosc soczewki na oku. Btw ta zmiana nie jest zbyt dobra optimy to stara generacja soczewek. Na dodatek moge ci powiedziec ze Optmiy sa w naszym kraju zarejestrowane jako 3-miesieczne soczewki podczas gdy w innych krajach jako 1-miesieczne !! Sama wyciagnij wnioski.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Pan Hilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 35
    Rejestracja: 22 marca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: Pan Hilary » 23 kwietnia 2008, 22:02

    Heh....

    W?a?nie czyta?em na forum r???ne tematy zwi?zane z krzywiznami i naprawd? fajnie mie? tzw. "standardow?" krzywizn? 8.6 pe?en wyb??r soczewek ka?dej niemal?e firmy, no normalnie tylko si??? i wybiera?.... ja natomiast, z tego co mi wysz?o, mam gdzie? pomi?dzy 8.9 - 9.1 . W sumie rekomendowane jest 9.1, ale.... no w?a?nie, szuka?em, szuka?em i szuka?em i s? tylko jedne takie soczewki (Precision UV) z tak? krzywizn?. Ech.... troch? ci??ko, ale nadal szukam....

    Zabawne, gdzie? zobaczy?em (w jakim? sklepie internetowym), ?e PureVision (pono? jest tylko jedna krzywizna => 8.6) ma te? 8.9 (nie wiem czy to prawda), a w jakim? temacie, kto? opisa?, ?e jest te? 8.3/4 (nie pami?tam dok?adnie czy 3 czy 4), wi?c ju? nie wiem jak to jest, czy to prawda czy chwyt marketingowy, bo jest tylko jedna krzywizna....

    Mo?e kto? ma podobn? krzywizn? albo wie jakie soczewki maj? jeszcze krzywizn? 9.1?
    I Okulary: OP -2.00, OL -2.5
    II Okulary: OP -3.5, OL -3.5
    III Okulary: OP -3.75, OL -3.75
    IV Okulary: OP -4.00, OL -4.00
    I Soczewki: iWear XR Comfort+PÂ?yn Bausch&Lomb Renu MultiPlus
    II Soczewki: Bausch&Lomb Purevision+PÂ?yn Solo Care Aqua
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 02 maja 2008, 15:49

    W zwi?zku z dyskusjami na temat s?abszego widzenia spowodowanego budow? asferyczn? Optix??w (bc 8,6, dia 14,2), pogrzeba?am na stronie Ciby (a dok?adnie w cz??ci "dla specjalist??w") i znalaz?am kart? dopasowania, z kt??rej wynika, ?e s? zalecane, gdy promie? krzywizny rog??wki mie?ci si? w przedziale 7,2-8,4. Sk?d taki du?y rozrzut? 8,2... 8,4 - zrozumiem, ale 7,2? :eek:

    Panie Hilary, masz tak? krzywizn?, czy tak? masz sobie dobiera?? Grzeba?am po r???nych kartach dopasowa? i nigdzie nie zalecaj? dobierania identycznej co krzywizna pacjenta, zapewne wynika to z tego, o czym wspomina?e? wcze?niej, o kurczeniu soczewki w miar? wysychania... Masz bc 8,9, a AG zaleci? Ci soczewki o bc mi?dzy 8,9 a 9,1 - dobrze rozumuj??
  • Pan Hilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 35
    Rejestracja: 22 marca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: Pan Hilary » 03 maja 2008, 18:58

    Dobrze rozumujesz, mam 8,9, a zalecono mi mi?dzy 8,9 - 9,1. A z takimi krzywiznami (a w?a?ciwie z soczewkami, kt??re maj? tak? krzywizn?) jest troch? ci??ko. Wi?kszo?? soczewek ma krzywizn? 8,6 i ju?. Mi najlepiej odpowiada?aby mi soczewki miesi?czne (marzenie => dzie? i noc). S?ysza?em te?, ?e jakie? soczewki, automatycznie przystosowywuj? si? do krzywizny rog??wki u?ytkownika, cho? nie wiem czy to prawda, czy "chwyt marketingowy". O PureVision, s?ysza?em, ?e s? tylko 8,6, a znalaz?em gdzie?, ?e maj? chyba te? krzywizn? 8,3/4 i 8,9.

    Do tego, jakby co to op?aca si? kupowa? w internecie. Nie chodzi tutaj tylko i wy??cznie o [nazwa - regulamin], ale o internetowe sklepiki, kt??re si? tym zajmuj?. Bo cena jest niepor??wnywalnie mniejsza ni? "zam??wienie" w zak?adzie optycznym.

    Fakt, pozostaje faktem, ?e soczewki, kt??re ja chcia?bym o takiej krzywi?nie s? rzadko?ci?, a jak nie, to niech mnie kto? o?wieci, jakie s? jeszcze soczewki.
    I Okulary: OP -2.00, OL -2.5
    II Okulary: OP -3.5, OL -3.5
    III Okulary: OP -3.75, OL -3.75
    IV Okulary: OP -4.00, OL -4.00
    I Soczewki: iWear XR Comfort+PÂ?yn Bausch&Lomb Renu MultiPlus
    II Soczewki: Bausch&Lomb Purevision+PÂ?yn Solo Care Aqua
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 06 maja 2008, 13:09

    Witam Wszystkich.
    Ja r??wnie? mam najprawdopodobniej problem z krzywizn? i ?rednic? soczewki. Poczyta?am na ten temat troch? na forum i wydaje mi si?, ?e w?a?nie w tym problem, ale do rzeczy:
    w marcu wybra?am si? do optyka w celu dobrania soczewek, okulistka zrobi?a badanie komputerowe i na pr??b? otrzyma?am kilka par soczewek jednodniowych Acuvue 1 day Moist oko lewe -7,0 oko prawe -7,5. Mam astygmatyzm, ale lekarka nie mia?a tylko soczewki sferyczne i takie da?a mi na pr??b?. Niestety nie poinformwa?a mnie w og??le o czym? takim jak krzywizna czy ?rednica, wi?c nawet na tych Acuvue nie zwr??ci?am uwagi na te parametry (nie jestem pewna na sto procent ale wydaje mi si?, ?e mia?y krzywizn? 8,5). Szka?a kontaktowe wypisa?a mi nast?puj?ce:
    L - -7,0; cyl. -1,75; o? 170 P - -7,0; cyl. -0,75; o? 180
    o krzywi?nie czy ?rednicy ani s?owa.
    W tych pr??bnych soczewkach sferycznych czu?am si? ok chocia? nie widzia?am w nich zbyt dobrze, co k?ad?am na karb moich astygmatycznych oczu. Ze wzgl?d??w finansowych postanowi?am w?a?ciwe dla mnie soczewki zakupi? przez internet. Kupi?am paczk? miesi?cznych soczewek Proclear o takich parametrach jak przepisane przez lekark?, z tym ?e nie mia?am wyboru w kwestii krzywizny i ?rednicy (?r:14.4 i prom.:8,8). I oczywi?cie pojawi? si? problem - soczewka nie uk?ada si? centralnie - przesuwa sie ku g??rnemu zewn?trznemu k?cikowi oka, tak ?e nie widz? wyra?nie (np. zas?ani?j?c lewe oko i patrz?c z g?ow? lekko przekr?con? w prawo obraz rozmazuje si? jakby tam "brak?o" soczewki). Mam k?opot z patrzeniem z bliska (obraz sie rozmywa), a kiedy patrz? w d??? np podczas zmywania naczy? czy pisania na klawiaturze jest jeszcze gorzej jakby soczewka za bardzo przesuwa?a si? ku g??rze. Z daleka widz? bardzo dobrze, z bliska gorzej. Wydaje mi si? r??wnie?, ?e czuj? doln? kraw?d? soczewki podczas mrugania. I teraz po przeczytaniu tych kilku informacji dotycz?cych ?rednicy i krzywizny oraz wycentrowania soczewki na oku, wydaje mi si?, ?e tamte, kt??re otrzyma?am na pr??b? le?a?y o wiele lepiej je?li chodzi o po?o?enie na oku.
    I moje pytanie jest nast?puj?ce - czy dobrze roumiem, ?e powinnam mie? soczewki o mniejszej krzywi?nie np. 8,5 lub 8,6? Czy soczewka poprawnie dobrana soczewka powinna wystawa? poza t?cz??wk? czy ko?czy? si? r??wno z ni??
    Bardzo prosze Was o jak? podpowied? co z tym fantem zrobi??
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 12:20

    Mgie?ka1, w?a?nie w ten spos??b objawia?a si? u mnie zbyt p?aska soczewka. Proclear maj? du?? krzywizn?, kt??ra je "sp?aszcza", ale i ?rednic?, kt??ra zmniejsza "sp?aszczenie". Te parametry bierze si? pod uwag? razem ze sob?, nie osobno. Moisty mia?a? zapewne 8,5 (w sprzeda?y te? 9,0) i 14,2 (jedyna ?rednica). Poza tym to inny materia? i inna firma, co te? odgrywa niebagateln? rol?. Ja bym wr??ci?a do tej lekarki na konsultacje, bo zdecydowanie co? tu nie gra. Lekarz nie mo?e nie napisa? nic o krzywi?nie, chyba ?e zaleci?a Ci kupno Acuvue for Astigmatism, kt??re te parametry maj? tylko jedne (8,6; 14,5), a Ty chcia?a? kupi? ta?sze i zrobi?a? po swojemu.

    Proclear s? tanie i to chyba najcz??ciej kupowane bez konsultacji z lekarzem, drog? internetow?, soczewki - no, jeszcze Optimy.

    Toryczne specyficznie si? uk?adaj? (maj? takie specjalne wska?niki jak na tarczy zegara) i nie wyobra?am sobie nie p??j?? z nimi do lekarza, aby obejrza?, czy faktycznie dobrze le??. Walcz o bezp?atn? wizyt? kontroln?.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 07 maja 2008, 16:14

    Malla pisze:Proclear s? tanie
    z tym sie nie zgodze :) wogole soczewki coopervision do tanich nie naleza moze dlatego ze w Polsce nie sa sprzedawana na duza skale (jednynie [nazwa - regulamin], kilka sklepow w necie i garstka salonow)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 16:29

    55z? za 3 soczewki miesi?czne przez internet to wg mnie tanio, Oasysy kupuj? w salonie za ok.20z?/sztuka, a s? teoretycznie 2-tygodniowe. Fakt, s? bardzo ma?o dost?pne, a przecie? nie s? z?e... Mo?e maj? z?ych przedstawicieli handlowych (bez przytyk??w do nikogo).
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 08 maja 2008, 07:25

    Malla, co? lekarka naprawd? nic nie wspomnia?a o krzywi?nie, r??wnie? mojej kole?ance, kt??ra "robi?a" u niej soczewki i nosi je ju? od 2 lat i dopiero ode mnie dowiedzia?a si?, ?e co? takiego jak krzywizna i ?rednica jest istotne. Podczas wizyty lekarka odno?nie zakupu przeze mnie kolejnych soczewek powiedzia?a tylko, ?e je?li zdecyduj? si? na zakup, to lepiej toryczne (przypomianm, ?e na pr??b? da?a mi sferyczne bo innych nie mia?a) bo m??j astygmatyzm jest do?? du?y. Proclery kupi?am nie ze wzgl?du na cen?, bo s? dro?sze ni? inne soczewki, tylko ze wzgl?du na ilo?? w opakowaniu - wszystkie pakowane s? po 6 szt., a ja chcia?am jak najmniejsz? ilo?? w?a?nie ze wzgl?du na to, ?e to moje pierwsze i nie wiem jak si? zachowaj? oczy. Paczka Acuvue (torycznych) kosztowa?a w sklepie internetowym ok. 130 z? (6 szt.) a paczka Proclear 90 (3szt.), wi?c wychodzi dro?ej Proclear. Dla por??wnania toryczne Acuvue w optyku gdzie przyjmuje rzeczona Pani doktor kosztuj? ok. 160z?! By? mo?e Pani doktor my?la?a, ?e nie zorientuj? si? w cenach i od razu zam??wi? sobie soczewki u niej, albo wyniknie w?a?nie taka sytuacja i wr??c? by um??wi? si? na kolejn? wizyt?, za kolejne 50z?. Ehhh Ci "lekarze".
    Mam jeszcze pytanie - czy wiecie, czy na tym wydruku z badania komuterowego jest gdzie? informacja dotycz?ca krzywizny?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 08 maja 2008, 11:22

    Cz?sto lekarze stosuj? polityk? nieinformowania pacjenta, aby przywi?za? go do produktu kupowanego u siebie i do wizyt u siebie :cenzura: Dla niekt??rych pacjent??w to dobrze, ?e nie znaj? parametr??w, bo wtedy sami nie kombinuj? (po co zmienia? soczewki, kt??re s? dobre i pasuj??), ale do mnie takie my?lenie jako? nie przemawia...

    My?l?, ?e za podanie Twoich parametr??w wyci?gni?tych z bazy danych, nie b?dziesz musia?a p?aci?. Wizyty kontrolnej po tygodniu-dw??ch domaga?am si? bezp?atnie, ale mo?e dlatego nie p?aci?am, ?e mia?am problem z za du?ymi soczewkami (co? w stylu niewypowiadanej g?o?no, ale ewidentnej reklamacji). U Ciebie jest troch? inaczej, bo sama kupi?a? inne ni? dobra? lekarz. Warto zapyta?, czy po przyj?ciu z innym modelem wizyta b?dzie pe?nop?atna, nieraz mo?na wynegocjowa? dobre warunki! W tej chwili i tak musisz wzi?? inne, bo z obecnymi nie ma co si? m?czy? :( Dobrze, ?e opakowanie by?o ma?e...

    Za Proclear Toric wychodzi w internecie jakie? 170z?/6szt., a za Acuvue 135z? (plus koszty przesy?ki) - ceny wzi??am z jednego, pierwszego wygooglanego sklepu internetowego. Wychodz? dro?ej, ale masz ten komfort, ?e s? stricte miesi?czne, a Acuvue 2-tygodniowe (nie masz gwarancji, ?e w 3 tygodniu b?d? si? nadawa?y do u?ycia, cho? wi?kszo?? os??b nosi je miesi?c). Niestety, produkty Cooper Vision s? dost?pne tylko w tych dro?szych sklepach internetowych, w kt??rych ceny nie s? wiele ni?sze od salonowych :( W tym samym co podawa?am ceny powy?ej, Oasys kosztuje 110z?/6szt. (w salonie za 2 sztuki p?ac? 38z?, r???nica prawie ?adna!), podczas gdy moi znajomi kupuj? w sklepie internetowym (mo?liwo?? odbioru osobistego w salonie) za 80z? (plus koszty przesy?ki).

    Pozdrawiam linuksiar? :papa:
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 08 maja 2008, 12:01

    Hmm, w zasadzie podczas mojej rozmowy z lekark? nie pad?a ?adna nazwa firmy, tzn. nie poleca?a mi zakupu ?adnych konkretnych soczewek poza tym by by?y raczej toryczne, nie sferyczne. Na blankieciku wypisa?a tylko moc, cylinder i o?, wi?c nawet nie wiem czy w bazie b?dzie mia?a co? wi?cej. Da?a 4 pary jednodniowych Moist i odes?a?a do domu ze s?owami, ?e je?li nie pojawi? si? jakie? niepokoj?ce objawy odrzucenia soczewki przez oko i nie b?d? mia?a problemu z zak?adaniem/zdejmowaniem, to mog? sobie kupiwa? nast?pne. Poniewa? nie by?o problemu z zak?adaniem czy zdejmowaniem a oko w porz?dku uzna?am ?e wszystko OK. Wysz?am z za?o?enia, ?e informacje zamieszczone na blankieciku s? wystarczaj?ce do zakupu soczewek. Zorientowanie si? w cenach i usk?adanie pieni?dzy (pyta?am r??wnie? o te soczewki u rzeczonego optyka i kobieta <ju? nie lekarka> r??wnie? ani s?owem nie wspomnia?a o krzywi?nie czy ?rednicy), chwilk? mi zaj??o dlatego w?a?ciwe soczewki (tzn. te przepisane przez lekark?) trafi?y w moje r?ce dopiero tydzie? temu. Wi?c od tygodnia nosz? pierwsze z trzech par Proclear??w :( Od pierwszej wizyty min??y 2 miesi?ce, wi?c zastanawiam si? czy wpada? tam z awantur?, ?e mnie nie doinformowa?a, czy udawa? g?upi? i pr??bowa? ugodowo...:)

    [ Dodano: 08 Maj 2008 12:06 ]
    PS Malla, linuksiara to o mnie? :) faktycznie, w domu mam linuxa. Pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 08 maja 2008, 12:36

    Lepiej to drugie ;)
    Zazwyczaj u?ytkownik wie takie rzeczy (bo m?dry lekarz go o tym informuje), poza tym wiele modeli ma tylko jedne, standardowe parametry, wi?c optyczka mog?a si? nie kapn??, ?e pytaj?c o jaki? model i to do?? rzadki, jeste? w tym biznesie nowa. Domy?lam si?, ?e interesem lekarki by?o, by? kupi?a model, kt??ry ona sprzedaje (mo?liwe, ?e Johnsona, oni maj? najwi?ksz? sie? przedstawicieli handlowych, z tego co mnie znajoma pracuj?ca w sklepie optycznym u?wiadamia?a - ona nosi tylko jednodni??wki, kt??re zreszt? dostaje za darmo od przedstawicieli) i to zapewne u niej.
    A jakie masz moce w okularach? Powinny by? nieco inne ni? lekarka zapisa?a Ci soczewki.
    Jak widzia?a? w sferycznej na prawe oko? Masz niema?? moc sferyczn?, wi?c cylindryczna zw?aszcza na tym oku nieco si? przy niej gubi - mam zbli?ony cylinder na jednym oku i nie koryguj? go szk?em torycznym, bo widz? dobrze (cho? mog?abym lepiej i mo?e kiedy? spr??buj?, na razie nie op?aca mi si? do noszenia 3x w tygodniu).

    Tak na marginesie, mia?am i?? na profesjonalny dob??r, ale samoch??d si? zepsu? i 1000z? wyfrun??o z portfela :placze:
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 08 maja 2008, 13:23

    Oczywi?cie, ?e lekarka wiedzia?a, ?e jestem zielona i najwyra?niej mia?a mnie te? chyba za bardzo naiwn?, ?e nie b?d? chcia?a zorienowa? si? w asortymencie zanim si? zdecyduj?, w ko?cu to niema?y koszt:) Dop??ki nie zacz??am grzeba? w internecie i szuka? soczewek, kt??re pasowa?yby do mojej wady, nawet nie wiedzia?am jakie s? firmy, kt??re je produkuj?. Spyta?am lekark? tylko czy do mojej wady produkuj? soczewki miesi?czne, bo takie chcia?am, i jaki jest mniej wi?cej koszt miesi?czny. Tyle. Nic o ?adnych konkretnych modelach, ani tym bardziej krzywi?nie ju? nie wspominam o uwodnieniu i innych szczeg???ach. Wi?c chyba p??jd? tam i poudaj? g?upi?, ?e dziwnie widz?;)
    Okulary przepisa?a mi troch? mocniejsze ni? soczewki. W tych sferycznych, kt??re mi da?a na pr??b? widzia?am ?rednio i my?l?, ?e gdyby te kt??re mam w tej chwili le?a?y jak trzeba by?oby super. Zaw?aszcza kiedy patrz? w d??? na klawiatur? a soczewki sobie p?yn? wysoko i wszystko mi si? rozmazuje :) W sumie mog?am zakupi? pierwsz? paczk? w tym jej salonie (przynajmniej jakby co mog?abym swobodnie si? awanturowa?, gdyby co? by?o nie tak;)), ale szkoda by?o mi 60z? przep?aca?...
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 08 maja 2008, 13:36

    Je?li Ci si? decentruj?, to wida? to go?ym okiem, lekarz kt??ry by Ci? sp?awi? w takiej sytuacji i nie wyt?umaczy?, sk?d to si? bierze, powinien si? sam leczy? :/ C???, plusem w tej sytuacji jest, ?e nauczy?a? si? czego?. Gdyby nie z?y dob??r, nie wiedzia?aby? nadal o co biega z parametrami.

    U mnie to wygl?da?o tak, ?e przysz?am bez um??wienia (a kolejka tam jest zawsze), zapyta?am sprzedaj?cego co to za objaw, zawo?a? lekark? i gdy to zobaczy?a, stwierdzi?a od razu "prosz? kupi? gdzie indziej krzywizn? 8.3, bo 8.7 jest najwyra?niej za du?a albo tutaj s? Oasys, kt??re maj? 8.4". No i kupi?am tam par? Oasys, w kt??rych po tygodniu-dw??ch przysz?am, ?eby sprawdzi?a, czy nie s? za ciasne i jak tam osady. Rzut okiem pod lamp?, poruszanie ga?k? oczn?, szk?a le?? pi?knie - 3 minuty wizyty. Specjalnie przed wyj?ciem zagai?am optyka-sprzedawc? o parametry jednodniowych, czekaj?c a? poda mi cen? wizyty, a on s?owem nie pisn??. Przysz?a lekarka i sama z siebie zacz??a mi pokazywa? jakie firmy maj? i czym si? r???ni? od siebie p?yny, wi?c wysz?am bez p?acenia. By?am tam jeszcze par? razy, bo robi?am w tym salonie okulary, kupowa?am p?yn i krople, kojarz? mnie ju? i nikt nie ?ciga za niezap?acenie. Mam nadziej?, ?e te? unikniesz wywalenia 50z? za 5 minut wizyty, ale mo?liwe, ?e ka?e Ci na miejscu kupi? par? lub niestety ca?e opakowanie i przymierzy?.
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 08 maja 2008, 13:48

    No i chyba te? tak zrobi?, ta lekarka przyjmuje w poniedzia?ek, wi?c wpadn? tam bez zapowiedzi i poudaj? g?upiego :)
    A tak swoj? drog? to bardzo dobrze jest mie? wiedz? w ka?dym temacie (je?li to w og??le mo?liwe:) bo rzecz to bardzo cenna...

    [ Dodano: 13 Maj 2008 07:54 ]
    No i jestem po ponownej wizycie u optyka. Udawanie g?upka pomog?o i zanim przysz?a lekarka obie panie sprzedawczynie produkowa?y si? jak mog?y, ?eby pom??c mi rozwi?za? problem :) Po moich wyja?nieniach zasugerowa?y oczywi?cie z?? krzywizn?, ale o porad? pos?a?y mnie do pani doktor. Wyja?ni?am lekarce wszystkie moje problemy z soczewkami, usadzi?a mnie na przyrz?dzie i obejrza?a oko - wszystko w porz?dku. Jak dla mnie w pierwszej kolejno?ci wystarczy?oby popatrze? go?ym okiem, ?eby zobaczy?, ?e soczewka nie le?y jak trzeba. Jak si? okaza?o okulistka poza Johnsonami kompletnie nie zna ?adnych innych marek soczewek, poda?am jej nazw? Proclear, ale powiedzia?a, ?e nie zna takiej. Zasugerowa?am wi?c, ?e to mo?e z powodu krzywizny (co oczywi?cie ustali?am z paniami sprzedawczyniami:) M??wi? jej, ?e te soczewki kt??re zakupi?am mia?y tylko krzywizn? 8.8 i ?rednic? 14,4 i czy to mo?e mie? wp?yw...? To ona si? upiera czy mo?e za?o?y?am na lew? stron? soczewki (tak!codziennie!) albo mo?e za mocne mi przepisa?a...M??wi? jej, ?e mam wra?enie ?e mi si? zsuwa ta soczewka jak patrz? w d??? i ?e moim zdaniem ona le?y krzywo. Spojrza?a na oko jeszcze raz przez t? machin? i m??wi, ?e mo?e faktycznie troch? krzywo. Szkoda, ?e nie mog? Wam tu rysunku zamie?ci? to bym narysowa?a jak soczewka le?y na oku!
    Pyta dlaczego nie kupi?am tych Acuvue, na co odpowiadam, ?e by?y tylko 2-tygodniowe, a ja chcia?am miesi?czne, by? te? m??wi? k?opot, bo nie wszyscy producenci produkuj? szk?a powy?ej -6 D (na co spogl?dn??a w swoj? ?ci?g? z reklam? Johnsona i potwierdzia?a, ?e nie wszystkie maj? wi?cej ni? -6). Kaza?a mi sobie poszuka? takiego optyka w kt??rym mi sprzedadz? toryczne na sztuki (jeszcze takiego nie spotka?am) lub spr??bowa? ze s?abszymi szk?ami (z -7 na -6,5). Stwierdzia?a, ?e nie wie czym moje problemy mog? by? spowodowane, wi?c spyta?am grzecznie ile jestem winna za wizyt? - na szcz??cie nic - i na tym wizyta si? zako?czy?a.
    Wiedza jaka dla mnie wynikn??a po tym spotkaniu jest taka, ?e najwyra?niej wiem wi?cej ni? lekarka (prznajmniej w soczewkowym temacie).
    Jeszcze jedno - sprzedawczyni spyta?a mnie dlaczego nie kupi?am Acuvue, na co odpowiedzia?am, ?e to 2-tyg. soczewki, ale ona powiedzia?a, ?e one s? 2-tyg. w Stanach, a u nas u?ywane s? jako miesi?czne. Czy?by?my mieli inne oczy ni? Amerykanie? Czy specjali?ci faktycznie polecaj? Johnsony jako miesi?czne a nie 2-tygodniowe? Spotkali?cie si? z tym?

    [ Dodano: 13 Maj 2008 11:31 ]
    Hmm dokona?am ma?ej analizy asortymentu torcznych soczewek:
    Pure Vision BC 8.7 DIA 14.00
    SofLens BC 8.5 DIA 14.5
    Acuvue 8.6 DIA 14.5
    I teraz b?d? m?dry i pisz wiersze...:(
  • Michitka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 25 maja 2008, 11:57
    Lokalizacja: West

    autor: Michitka » 25 maja 2008, 12:08

    Czy optymetrysta dobiera tylko soczewki czy potrafi poradzi? jak komu? nie da si? za?o?y? soczewek, moze mie? uczulenia itp
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 maja 2008, 15:21

    Co to znaczy "nie da za?o?y?"?
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 maja 2008, 15:25

    Michitka pisze:Czy optymetrysta dobiera tylko soczewki czy potrafi poradzi? jak komu? nie da si? za?o?y? soczewek, moze mie? uczulenia itp
    Nie... dob??r soczewek wi??? si? nie tylko z samym dopasowaniem ale te? z ewentualnymi probemami, komplikacjami, przeciwskazaniami o czym optometrystka powinna wiedzie? :tak:
    \
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 22 czerwca 2008, 00:03

    hej! to m??j pierwszy post tutaj, tak?e witam wszystkich serdecznie.
    m??j problem polega na odpowiednim doborze soczewek. nie mam obecnie dost?pu do zrobienia sobie badania na krzywizn? soczewek i moje pytanie brzmi: czy jak kupi? zwyk?e 8,6 to czy b?d? mia? problemy ze wzrokiem (dobrym widzeniem)?
    Dodam, ?e soczewki potrzebuj? w?o?y? tylko na godzin? czasu...
    Mam -3, plus minimalny astygmatyzm, plus zeza rozbie?nego w drodze...
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 22 czerwca 2008, 09:48

    i! Na stronach dotycz?cych soczewek przeczytasz, ?e soczewki kontaktowe s? produktem medycznym, przepisywanym na recept? przez lekarza ! Je?li chcesz robi? jakiekolwiek eksperymenty na sobie, a w?a?ciwie na swoich oczach, to robisz to jedynie na w?asn? odpowiedzialno??. Gdyby kupowanie soczewek nie wymaga?o indywidualnego dopasowania, to pewnie mogliby?my je kupi? w ka?dym sklepie spo?ywczym, a tak nie jest. Wiem,?e chcesz za?o?y? je na bardzo kr??tko, jednak mo?esz si? zdziwi? - przez ?le dobrane soczewki mo?esz nic nie widzie?, bo albo b?d? Ci si? zsuwa?y, albo uciska?y oko. W?a?ciwie to ju? sam sobie odpowiedzia?e? na to pytanie
    Mam -3, plus minimalny astygmatyzm, plus zeza rozbie?nego w drodze...
    To ju? nie jest "standardowa" wada wzroku.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 22 czerwca 2008, 23:35

    wyobra? sobie, ?e by?em na badaniu. da?a mi optyczka zwyk?e -3, na jednym oku mam astygmatyzm, ale nic z tym nie b?dzie robi?. Dosta?em Oasysy. Problem jedyny jest w tym, ?e z bliskiej odleg?o?ci rozmazuj? mi kontury. Optyczka m??wi, ?e si? przyzwyczaj?. wczesniej tak nie mia?em... :aniolek:
    pozdrawiam!
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 23 czerwca 2008, 00:56

    Super,?e jednak si? wybra?e? na badanie :brawo: . Je?li to s? Twoje pierwsze soczewki, to rzeczywi?cie jest to kwestia adaptacji. Czyli nie masz skorygowanego astygmatyzmu soczewkami. Czy du?y masz astygmatyzm?
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 23 czerwca 2008, 01:08

    na lewym oku -0,5. swoja droga musz? poszuka? czy i o ile mi si? ta wada powi?kszy?a od ostatniego badania...
    pozdrawiam!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości