ODPOWIEDZ Posty: 27 Strona 1 z 1
Jakie soczewki?
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    Jakie soczewki?

    autor: awers » 29 marca 2008, 19:58

    Soczewki kontaktowe nosz? od 1984 roku. Kiedy? nie by?o wyboru - cz?owiek cieszy? si? z "krajowych", kt??re trzeba by?o sterylizowa? gotuj?c w roztworze soli fizjologicznej. Teraz mamy inne czasy, jest wyb??r. Ostatnio przez kilka lat u?ywa?em soczewek firmy Ciba Focus Visitint. Czas up?ywa i my?l?, ?e w roku 2008 mog? wybra? "lepsze" soczewki. Problem nie by?by mo?e wielki, gdyby nie to, ?e dla mojej wady jest jednak ograniczona liczba soczewek. Obecne moje soczewki to -12,5 i -13,5 8,6 14. Do tego mam jeszcze astygmatyzm, mysle ze na dze? dzisiejszy ta wada wynosi z -2,0 a mo?e i wi?cej. I tu mam pro?b? do szanownych u?ytkownik??w soczewek i tego forum: jakie soczewki by?yby dla mnie najlepsze, moze ma ktos podobn? wad?. Wiem, ?e piszecie tu ?e wyb??r soczewek to sprawa indywidualna, ale ja mimo wszystko chcia?bym us?ysze?, jakie soczewki na dzi? s? na topie i o mocach jakie potrzebuje. Oczywi?cie wybieram si? do okulisty ale chcia?bym zasugerowa? okulistce firm? i model soczewek.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez awers, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 29 marca 2008, 20:54

    Na topie s? acuvue oasys, ale tylko dlatego, ?e okulisci maja umowy z johnson&johnson, ja osobiscie nie polecam nikomu chociaz sa osoby ktorym pasuja. W twoim przypadku warto wyprobowac air optix individual (nawet s? z tej samej firmy co twoje Focus). nie wiem jakie parametry maj? focusy visitit ale je?li s? inne ni? te air optixy to po za?o?eniu soczewki musisz p??j?? do okulisty by sprawdzi? czy te parametry s? dla ciebie dobre.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 marca 2008, 01:09

    Debian, ale awers ma jeszcze astygmatyzm, wi?c Oasysy (kt??re mnie osobi?cie p??ki co pasuj?) odpadaj?. Obawiam si?, ?e b?dzie mo?na w tym przypadku zastosowa? tylko drogie rozwi?zania indywidualne.
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    autor: awers » 30 marca 2008, 17:18

    Obecnie nie nosz? soczewek torycznych, m.in. dlatego ?e dla takiej wysokiej wady by?y bardzo drogie. Te Oasysy, o ktorych piszecie sa do wady powy?ej -12D, bo w sklepach internetowych widz? max -12D ?
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 30 marca 2008, 19:42

    Oasysy s? do -12D. No ale jak Debian wspomnia? istniej? 3-miesi?czne AirOptixy Individual (r??wnie? toryczne) z du?o zdrowszego materia?u ni? te co masz teraz.
    Niestety z tego co wiem s? troche drogie (produkcja na zam??wienie) :/
    \
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 31 marca 2008, 10:56

    W twojej mocy znalaz?am Precision UV, lub Actifresh 400, tu lekarz musia?by dobra? krzywizn? i sprawdzi? u?o?enie soczewki. Air optix Individual wychodz? dro?ej ni? Focus visitint. Przy tak du?ym astygmaty?mie zastanowi?abym si? nad soczewkami torycznymi, mo?e i s? dro?sze, ale daj? znacznie lepszy komfort widzenia.
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    autor: awers » 20 kwietnia 2008, 21:22

    Poszperalem w Internecie i dla mojej wady (powyzej -12D) znalazlem takie soczewki:
    miesieczne:
    ActiFresh 400
    Precision UV
    Focus Visitint

    kwartalne:
    Air OPTIX Individual

    roczne:
    DuraSoft 2 LiteTint
    DuraSoft 3 LiteTint
    OmniFlex SofBlue
    Proclear Spherique
    H67
    ZERO 6
    Weicon CE
    Weicon 38 E

    1,5 roczne
    LUNELLE ES 70
    LUNELLE ES 70 Aphake UV

    toryczne roczne:
    DuraSoft 3 Optifit Toric
    ZERO 6 Toric
    Proclear Tailor-Made Toric
    OmniFlex Toric

    toryczne 1,5 roczne:
    LUNELLE ES 70 TORIQUE RX
    LUNELLE ES 70 TORIQUE

    Pogrubilem soczewki, ktore otrzymuja dobre recenzje od uzytkownikow. Podzonilem po okulistach w promieniu 100 km i niestety u zadnego z nich tych soczewek nie maja, proponuja CV, owszem gdzie niegdzie moga na zamowienie sprowadzic, ale na moje ryzyko i jak tu "przymierzyc" czy dobrze leza? W srode udaje sie do jednego okulisty i poprosze go o wybor mocy i ewentualnie dobranie krzywizny ActiFresh 400 bo sa 2 rodzaje przy 14,3 srednicy: 8,4 i 8,8 i sobie zamowie sam, a jak mi nie poda to zamowie 8,8 (Focusy ktore nosze maja 8,6 przy 14,0 mm srednicy, wiec chyba przy 14,3mmm Actifresh 8,8 bylby lepszy niz 8,4). Z torycznymi chyba dam sobie na razie spokoj, chociaz chcialbym np. Proclear Tailor-Made Toric, ale jak dopasowac skoro nie maja "probnych". Niestety tak to wyglada. Nie chcialbym dalej nosic Focusow visitint, bo po paru godzinach czuje, ze mam zmeczone oczy.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 21 kwietnia 2008, 00:12

    Im kr??tszy okres wa?no?ci, tym lepiej i mniej kasy straconej, gdyby dob??r okaza? si? nietrafiony. Nie wiedzia?am, ?e s? twarde soczewki o nazwie Proclear, my?la?am ?e to nazwa zarezerwowana dla mi?kkich hydro?eli miesi?cznych.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 kwietnia 2008, 00:23

    Malla pisze:Nie wiedzia?am, ?e s? twarde soczewki o nazwie Proclear
    przeciez wymienione tutaj soczewki Proclear Tailor-Made Toric naleza do miekkich :P
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 21 kwietnia 2008, 11:44

    A Proclear Spherique?
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    autor: awers » 21 kwietnia 2008, 18:05

    Malla pisze:A Proclear Spherique?
    Tez miekkie.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 21 kwietnia 2008, 18:26

    Ach, teraz ju? znalaz?am na stronie CV - miesi?czne to po prostu "Proclear". Przepraszam za zamieszanie, nie pisz? tam, ?e wszystkie s? mi?kkie, tylko na roczne u?ywaj? okre?lenia "konwencjonalne":

    The Proclear family of lenses offers you unmatched all day comfort. Thanks to unique PC Technology™, they stay moist and comfortable all day long.
    If you have astigmatism, you can still enjoy this unrivalled level of comfort with Proclear® Toric; Proclear Tailor Made Toric® gives you great comfort and the outstanding fit of a lens custom-made to fit your eye.
    The Proclear® range has proven to be more comfortable than the best Silicone Hydrogels.

    Mi?kkie roczne... jako? mi si? to w g?owie nie mie?ci, ?eby nosi? takie d?u?ej ni? przez miesi?c. Na Twoim miejscu spr??bowa?abym dopasowa? Actifresh, ale martwi mnie do?? wysoki astygmatyzm.
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    autor: awers » 02 maja 2008, 16:21

    No i bylem u okulisty. Moja prosbe o soczewki toryczne okulista zbyl zdaniem "to jest niewielki astygmatyzm", dobral mi soczewki Precision UV -13,5 i -12,5 czyli moc ta sama co milalem. Do tych soczewek poprosilem okulary na redukcje astygmatyzmu i po badaniu wyszlo po -2 na kazde oko -20st L i -140st P. Soczewki w sumie sa niezle, mimo, ze moc ta sama jak focus visitint, to widze jakby lepiej, a komfort duuuzo lepszy (to chyba przez wysokie uwodnienie). Szkoda ze nie mam torycznych, ale widac latwo nie jest o takie w naszej Polsce.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 02 maja 2008, 16:57

    Przy takiej wadzie astygmatyzm -2D faktycznie mo?e by? "niewielki" i nie mie? wi?kszego wp?ywu na jako?? widzenia, wi?c po co przep?aca?? :)
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 02 maja 2008, 18:58

    Niestety dla Twojej wady ci??ko o soczewki toryczne systematycznej wymiany (jedynie mi?kkie roczne lub twarde) ale cylinder -2D to du?o i je?li by go skorygowa? to napewno komfort widzenia by?by du?o lepszy... Ale jak Malla wspomnia?a trzeba p??j?? na kompromis.
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 02 maja 2008, 20:36

    A czujesz du?? r???nic? w widzeniu w por??wnaniu z okularami?
  • awers
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 marca 2008, 19:13
    Lokalizacja: Polska

    autor: awers » 02 maja 2008, 21:27

    W soczewkach + oklary cylindryczne -2D widze o 3 rzedy wiecej (okulista mowil, ze widze wtedy 9 na 10 rzedow).
  • Awatar użytkownika
    Setgar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 29 września 2006, 10:18
    Lokalizacja: Europa

    autor: Setgar » 03 maja 2008, 11:06

    Ciekawy topic...
    Dobrym wyborem by?yby moim zdaniem soczewki konwencjonalne Omniflex (ok. 300,00 PLN/para) lub Omniflex Toric (ok. 900,00 PLN/para). W tych drugich to mo?na sobie dobra? o? cylindra z dok?adno?ci? do 1 stopnia.
    Astygmatyzm 2,0 przy tak wysokiej kr??tkowzroczno?ci to relatywnie niewiele. Zauwa?, ?e czyta?e? trzy rz?dy wi?cej w okularach cyl, gdzie osie s? stabilne, bo siedz? na nosie :-) W soczewkach stabilizacja osi nie jest ca?y czas idealna/taka sama, zmienia si? przed/po/podczas mrugni?cia, a systemy stabilizacji soczewki torycznej na oku to podstawowy problem producent??w.
    Actifresh s? wysoko uwodnione, ale nie zawsze jest to dobra sprawa.
    Precision UV - nie znam tych soczewek.
    Mogliby?my zrobi? ma?y niekomercyjny ranking soczewek dla os??b zarejestrowanych na forum, co na to Lemur?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 03 maja 2008, 19:21

    Mogliby?my zrobi? ma?y niekomercyjny ranking soczewek dla os??b zarejestrowanych na forum, co na to Lemur?
    a na jakich podstawach mialby sie on opiera? skoro dob??r soczewek to indywidualna sprawa. Najlepiej to chyba wida? na przyk?adzie Oasys jedni je przeklinaj? inni zachwalaja. Niemo?liwe jest, wiec stworzenie obiektywnego rankingu.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    Setgar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 29 września 2006, 10:18
    Lokalizacja: Europa

    autor: Setgar » 03 maja 2008, 19:29

    ano na takiej, ?e je?li 1000 os??b oceni soczewk? X ?rednio na 4,0 w skali 1-6, a soczewk? Y 1000 os??b (tych samych, nie tych samych, niewa?ne) na 3,0 w skali 1-6, to sprawa jest do?? oczywista. To si? nazywa statystyka.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 03 maja 2008, 20:30

    Setgar soczewki nie bardzo podchodz? pod statystyk?... to jak jakby? chcia? zrobi? ranking styl??w muzycznych - ka?dy s?ucha to co chce/lubi/w czym si? czuje dobrze. Nie do?? ?e nale?a?oby zrobi? sporo kategorii (wg d?ugo?ci noszenia, wg ceny, wg stylu noszenia itp - bo soczewka soczewce nier??wna), to i tak ka?dy chwali swoje soczewki w kt??rych czuje si? komfortowo a nie ka?dy przetestowa? wszystkie dost?pne szkie?ka na rynku ;)
    Pozatym jak wspomnia? woozie soczewka wymaga neutralnej reakcji organizmu i nie ka?da ka?demu pasuje.
    Zreszt? wystarczy poczyta? troch? forum i od razu wiesz kt??re soczewki s? najlepsze - jednodni??wki (zar??wno pod wzgl?dem ostro?ci bo nie op?aszczaj? si? osadami jak i zdrowotnymi bo zawsze masz ?wie?? par?), p???niej mo?na wymienia? soczewki typu N&D i tak dalej... Ale i tak nie wszystkie ka?demu b?d? pasowa? i trzeba to wzi??? pod uwag? przy doborze!
    \
  • Awatar użytkownika
    Setgar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 29 września 2006, 10:18
    Lokalizacja: Europa

    autor: Setgar » 03 maja 2008, 22:23

    Szanowni Moderatorzy, bardzo podkre?lacie wag? indywidualnego doboru soczewek dla ka?dego u?ytkownika "kontakt??w"... i s?usznie!
    Pozwol? sobie przytoczy? nast?puj?cy przyk?ad: lekarz ma pod swoj? opiek? 100 Pacjent??w nosz?cych soczewki Acuvue 2. Niekt??rzy z nich (powiedzmy, 20 os??b) w czasie bada? kontrolnych zg?aszaj?, ?e chcieliby nosi? soczewki d?u?ej na oczach, ?e czasem zdarza im si? przespa? w soczewkach godzin?-dwie, ?e odczuwaj? sucho?? w oczach pod koniec dnia. Lekarz s?ysza? o nowym wynalazku - materiale silikonowym wykorzystywanym w soczewkach. Postanawia tych "wymagaj?cym" Pacjentom zaproponowa? wypr??bowanie nowych soczewek. 10 z nich (grupa 1) proponuje soczewk? Acuvue Advance, 10 soczewk? Acuvue Oasys (grupa 2). Aplikuje, sprawdza ruchomo??, widzenie, komfort. Z 1 grupy 2 Pacjent??w odrzuca soczewk? Advance jeszcze w czasie wizyty (k?opoty z zak?adaniem soczewki, dyskomfort po za?o?eniu), z pozosta?ych 8 po 2 tygodniach na now? soczewk? decyduje si? 4 Pacjent??w. Z grupy 2 (Oasys) ?aden Pacjent nie odrzuca soczewki w trakcie wizyty, a po 2 tygodniach na now? soczewk? decyduje si? 8 z 10 Pacjent??w
    Kt??re soczewki b?dzie aplikowa? teraz lekarz ? (dodam, ?e zale?y mu na komforcie i zadowoleniu Pacjent??w).
    W wi?kszo?ci przypadk??w soczewki mi?kkie, czy to s? Oasys, czy Advance 8.3, Moist 8.5, Soflens 59, s? kompatybilne, mo?na ich u?ywa? zamiennie. Oczywi?cie po uprzednim zbadaniu przez specjalist?. Jestem przekonany, ?e wielu z nas u?ywa?o ju? co najmniej 2-3 rodzaj??w soczewek. Dlaczego nie mieliby?my ich oceni?, ka?dy wg w?asnego uznania?
    Je?dzi?em fiatem 126p- komfort oceniam na 2 w skali 1-6, oplem vectra - 4, mercedesem - 5. I 95% oceni podobnie, u?atwiaj?c zadanie potencjalnemu nabywcy auta, kt??ry si? kompletnie na tym nie zna.
    Lubimy my?le?, ?e jeste?my wyj?tkowi.. Bo jeste?my! Ale niestety producenci soczewek s? bardziej praktyczni i wykorzystuj? statystyk?, nawet tak? "te soczewki s? lepsze, bo s? i ju?". Wykorzystajmy i my, jak lekarz w przyk?adzie powy?ej..
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 04 maja 2008, 15:44

    pieknie napisane i zgadzam sie z wszystkim a pomysl popieram ale mysle ze to nie przejdzie poniewaz a)lemur sie nie zgodzi b) nie mamy tych 1000 osob c) wiekszosc z uzytkownikow miala na oczach do 2 moze 3 soczewek i w wiekszosci beda to A. Oasys, A. Advance, i jakies Soflensy lub iWeary, d) malo to miarodajne wlasnie przez ta indywidualnosc noszenia.

    generalnie wyglada to tak jak napisal armani: jedno-dniowe >>> Night&Day>>> silikonowo-hydrozelowe, hydrozelowe>>> Optimy (zart :P)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 05 maja 2008, 09:48

    woozie pisze:ale mysle ze to nie przejdzie poniewaz a)lemur sie nie zgodzi
    prosze Cie abys nie myslal za mnie :P i nie stwierdzal czegos do czego nie masz pewnosci!

    Co za problem zrobic ankiete... uwazam ze wypisywanie wszystkich dostepnych produktow na rynku - robi z ankiety nieczytelne narzedzie... takze prosze o przeslanie na PW listy soczewek, przygotuje odpowiednia ankiete... o plynach juz przeciez te byla/jest
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 05 maja 2008, 13:35

    LEMUR pisze:prosze Cie abys nie myslal za mnie :P i nie stwierdzal czegos do czego nie masz pewnosci!
    a to zostalem skarcony :P ale wiesz napisalem ze MY?LE a nie ?e WIEM :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 11:53

    woozie, Optimy nie s? takie z?e, je?li nie nosi si? ich przez 3 miesi?ce... Troszk? si? sklejaj?... ... ...

    Dorzuc? swoje 3 grosze, ?eby jednodni??wki nie by?y takie "naj" - znam wiele os??b, kt??re narzekaj? w nich na sucho?? (tak?e w Moistach) i ?e wytrzymuj? w nich mniej godzin w ci?gu dnia, nie m??wi?c o problemach z manipulacj?. Podobnie s?ysza?am narzekania na N&D, ?e s? sztywniejsze. Hydro?elowe Proclear s? zalecane dla wra?liwych, naczynkowych oczu. Nowo?ci? Biofinity nie wszyscy si? tu zachwycaj? i maj? w tym swoj? racj?. Ka?dy ma inne oczy i inne kryteria wyboru...

    Mo?e b?d? mog?y si? wypowiada? w ankiecie tylko osoby, kt??re pr??bowa?y co najmniej 3 modele? Ja po 2 najs?ynniejszych modelach jednej, powszechnie spotykanej firmy nie widz? sensu w wypowiadaniu si?, bo wyniki ankiety wcale nie b?d? miarodajne i nie chcia?abym by? na miejscu lekarza, kt??ry by si? ni? sugerowa? ;) iWear to te? mo?e by? co par? miesi?cy co innego, szlag wie gdzie, jak i z czego robi? dan? parti?...
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    autor: Didi » 07 maja 2008, 12:15

    A ja jeszcze nie znalaz?am idealnych soczewek, no moze opr??cz jednodniowych, pr??bowa?am Oasys i Pure Vision i s? :mlotek: ale mo?e jeszcze trafie a teraz przeprosi?am si? z okularami.
    Didi
ODPOWIEDZ Posty: 27 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości