KILKA PYTAŃ
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 lutego 2008, 21:20

    Nie ma Acuvue miesiecznych - sa one TYLKO 2-tygodniowe.
    I to nie sprzedawca decyduje w jakim trybie nalezy je nosic.

    A wszystkie informacje sa w linkach podanych przez Armaniego.

    ps. dzieki Armani za linki :D
  • AgnieszkaS
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 25 lutego 2008, 10:42
    Lokalizacja: Wielkopolska

    autor: AgnieszkaS » 26 lutego 2008, 08:48

    Dzi?ki wielkie za pomoc :brawo:
  • Sani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 5
    Rejestracja: 04 marca 2008, 23:31
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Sani » 04 marca 2008, 23:37

    Witam wszystkich forumowicz??w:) Soczewki nosz? dopiero od 2 miesi?cy i jeszcze nie wiem czy mog? spowodowa? u mnie szybkie pog??bienie wady. Dlatego chcia?am Was zapyta? czy Wasze wady wzroku pog??biaj? si?, a je?li tak to w jakim tempie?
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 05 marca 2008, 06:47

    Oczywi?cie, ?e sie pog?ebiaj?. A w jakim tempie to zale?y jak dbasz o wzrok, ale nie ma chyba na to ?adnej regu?y. Mi pog??bia??? sie do?? szybko, bo o 1D na rok i dalej leci z tego co mi sie wydaje. Natomiast soczewki nie spowoduj? szybkiego pog??biania sie wady.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 05 marca 2008, 10:58

    julik2k pisze:Natomiast soczewki nie spowoduj? szybkiego pog??biania sie wady.
    Czesto slyszy sie ze jest nawet odwrotnie czyli ze soczewki powoduja lekkie zminiejszenie albo raczej zatrzymanie wady, ale nie zostalo to jednak udowodnione naukowo. Btw jezeli masz mniej niz 20-21 lat czyli jestes w fazie kiedy twoj organizm przechodzi bardzo gwaltowne zmiany mozesz niestety liczyc na bardzo duze skoki wady wieksze nawet niz te 1D wspomniane przez julik2k. Oczywiscie to tez nie jest regula.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 05 marca 2008, 11:27

    Sani - oby nie! Kontakty nie musz? pogarsza? wzroku. Opr??cz w?a?ciwej piel?gnacji soczewek i przestrzegania czasu wymiany, r??wnie? o oczka trzeba dba?, zapewnia? im odpoczynek od kontakt??w i komputera oraz dotlenienie (zdejmowanie soczewek wieczorami, robienie przerw w stosowaniu, nienoszenie non-stop, niezak?adanie na noc). Moja wada pojawi?a si? w drugiej po?owie szko?y podstawowej i od tego czasu (od ponad 10 lat) pog??bia si?, po drodze ujawni? si? te? astygmatyzm w jednym oku. Wada po wyliczeniu wykazuje wi?c tempo ok. 0,5D na rok. Ja ju? nie rosn?, a ona nadal ;)
  • julianna
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 10 lutego 2008, 09:57
    Lokalizacja: poznan

    autor: julianna » 09 marca 2008, 08:05

    ja mam pytanie, w czym mo?na awaryjni wyp?uka? soczewk? jak nie mamy ze sob? 'sprz?tu soczewkowego'?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 marca 2008, 00:42

    Bro? Bo?e, nie wod?! Je?li ju? naprawd? musisz, np. czujesz dyskomfort w ci?gu dnia i chcesz zdj?? i za?o?y? jeszcze raz, to sol? fizjologiczn?, tania jak barszcz, dost?pna w ka?dej aptece. Niekt??rzy nosz? przy sobie pojemniczek z p?ynem lub fiolk? soli na wszelki wypadek. Ja bym poleca?a noszenie przy sobie malutkiego p?ynu (cz?sto dodawane s? jako gratisy, mo?esz te? ?adnie u?miechn?? si? do optyka), to rozwi??e problem, bo i koszt niewielki, i strat ?adnych nie b?dzie (p?yn na pewno zostanie zu?yty).
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 10 marca 2008, 11:23

    warto nosic przy sobie pudelko na soczewki + plyn no i oczywiscie okulary :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 marca 2008, 11:36

    woozie pisze:warto nosic przy sobie (...)
    ale to robia osoby, ktore juz raz spotkala przygoda tzw "ups"

    Przygotowanie sobie takiego zestawu "harcerza" wcale nie jest drogie... jakas mala kosmetyczna, pojemniczek, maly plyn, troszke soli fizjologicznej i...
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 10 marca 2008, 12:34

    LEMUR pisze:ale to robia osoby, ktore juz raz spotkala przygoda tzw "ups"
    wiem ja osobiscie nie nosze tego wszystkiego. Jak juz to okulary albo pojemniczek na soczewki z mala iloscia plynu. Osobiscie nigdy mi sie jeszcze zadne UPS nie przydazylo wiec moze to dlatego :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • julianna
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 10 lutego 2008, 09:57
    Lokalizacja: poznan

    autor: julianna » 10 marca 2008, 15:45

    a dlaczego nie wod??

    tak tylko pytam bo nie wiem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 marca 2008, 15:54

    julianna pisze:a dlaczego nie wod??
    bo zawiera wiele bakterii...
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 10 marca 2008, 20:44

    Ja nosi?am na pocz?tku ale teraz tylko jak na basen ide po lekcjach. w?a?ciwie to gdyby co? si? przyda?y?o to k?uj?ca soczewka zawsze jest dobrym powodem do zwolnienia z lekcji ;P
    Ale LEMUR ma racje, ?e jak raz Ci sie przyda?y taka akcja to potem ju? nosisz ze sob? pojemniczki, ale co do noszenia okular??w to chyba ju? przesada. Do domu to ja dojde... ;]
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Pan Hilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 35
    Rejestracja: 22 marca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: Pan Hilary » 09 kwietnia 2008, 15:49

    A ja mam takie pytanie/a,

    1. Wydaje mi si?, ?e szybko ko?czy mi si? p?yn dezynfekuj?cy do soczewek (355 ml), wiadomo, daje tyle do pojemniczka, aby si? zanurzy?o one i "p?ywa?y" z lekkim zapasem, a po za?o?eniu ich na oczy to wylewam stary p?yn, wyp?ukuje (wlewam p?yn do pojemniczka i wylewam.... ale ja to ?opatologicznie opowiadam, ale nie chc? strzeli? jakiej? gafy), wylewam i pozostaje otwarty, a? do wyschni?cia. Tylko mi si? wydaj?, ?e strasznie du?o tego p?ynu zu?ywam, a wiadomo, ?e p?yn do wydatek i chyba na 3 miesi?cy mia? starczy?.

    2. Je?li chcia?bym zmieni? soczewki (chodzi o inn? firm?), to rozstaw krzywizn i ?rednicy pozostaje taki sam jaki teraz mam na soczewkach czy nie i musz? i?? si? zbada? jeszcze raz, bo r???ne firmy maj? r???ne miary?

    Mam nadziej?, ?e za bardzo nie zagmatwa?em....
    I Okulary: OP -2.00, OL -2.5
    II Okulary: OP -3.5, OL -3.5
    III Okulary: OP -3.75, OL -3.75
    IV Okulary: OP -4.00, OL -4.00
    I Soczewki: iWear XR Comfort+PÂ?yn Bausch&Lomb Renu MultiPlus
    II Soczewki: Bausch&Lomb Purevision+PÂ?yn Solo Care Aqua
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 kwietnia 2008, 15:57

    Pan Hilary pisze:Je?li chcia?bym zmieni? soczewki (chodzi o inn? firm?), to rozstaw krzywizn i ?rednicy pozostaje taki sam jaki teraz mam na soczewkach czy nie i musz? i?? si? zbada? jeszcze raz, bo r???ne firmy maj? r???ne miary?
    powinno sie konsultowac zmiane pod nadzorem specjalisty - bo sa rozne materialy, rozne konstrukcje i nawet dwie soczewki o podobnych parametrach (BC, DIA) ale roznym materiale - moze okazac sie ze soczewka pomimo braku dyskomfortu powodowac w dluzszym okresie czasu zmiany w rogowce.


    Co do plynu - przy BARDZO prawidlowym korzystaniu z duzego plynu codzinnie powinien starczyc na kilkanascie dni!!!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 09 kwietnia 2008, 18:09

    Eeeeeee, kilkana?cie? :eek: My?la?am, ?e du?y to tak BARDZO prawid?owo na miesi?c... Dobi?e? mnie :) Gdy okulistka zak?ada?a mi szk?a, to po umyciu r?k myd?em i p?ynem dezynfekuj?cym, przep?uka?a je jeszcze p?ynem do soczewek i tak za ka?dym razem (wiadomo, ?e uda?o si? za?o?y? dopiero po paru minutach, wi?c sporo tego wyla?a).
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 09 kwietnia 2008, 20:17

    LEMUR pisze: Co do plynu - przy BARDZO prawidlowym korzystaniu z duzego plynu codzinnie powinien starczyc na kilkanascie dni!!!
    chyba nie mowimy o tym 360 ml ? imo 120 na ok miesiac i analogicznie 360 na 3 mce.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 kwietnia 2008, 20:26

    Nie woozie, wiem co pisze...

    napisalem rowniez wyrazne - przy BARDZO PRAWIDLOWYM korzystaniu z plynu...

    czyli zalewasz tyle ile masz pod kreske,
    czyscisz soczewke mechanicznie
    i wiele innych rzeczy o ktore zaleca producent

    poza tym chyba nikt nie zakwestionuje tego ze pocieranie soczewki po zdjeciu lepiej czysci soczewke niz samo pozostawienie w plynie

    Kiedys byl taki artykul wlasnie o korzystaniu z plynu - grupy zrobily doswiadczenia i kilka osob korzystalo z DUZEGO 355/360ml plynu w taki sposob jaki zaleca producent i higiena, a druga grupa - jak wiekszosc...

    Tym ktorzy korzystali z niego jak w opisany sposob - duzy plyn starczyl na 3-5tygodni!!!
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 09 kwietnia 2008, 21:02

    LEMUR pisze:czyli zalewasz tyle ile masz pod kreske,
    nie patrze na zadne kreski tylko dbam by soczewka byla cala zanurzona
    LEMUR pisze:czyscisz soczewke mechanicznie
    czyszcze ok 2 razy na tydzien zbyt duzo plynu sie na to nie zuzywa
    i wiele innych rzeczy o ktore zaleca producent
    jakich ?

    dodam ze plyn wymieniam codziennie/lub po kazdym noszeniu soczewek. Soczewki nigdy nie leza w tym samym plynie nie wazne czy zalozylem ja na 2h czy na 12

    zawsze zachowuje wszystkie zasady higieny i duzy plyn starcza mi na 3 mce. Rozsadek przed wszystkim.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 09 kwietnia 2008, 23:33

    Czyszcz? mechanicznie za ka?dym razem, to kwestia kilku dodatkowych kropel, a jaka rado??, gdy soczewka jest przejrzysta jak ?za. Mam wielgachny pojemnik Ciby, zmieniam p?yn co 2 dni (nosz? co 3-4 dni) i 120ml starczy?o mi na <2 miesi?ce. Wcale nie oszcz?dzam.
  • Pan Hilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 35
    Rejestracja: 22 marca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: Pan Hilary » 09 kwietnia 2008, 23:41

    A ja taki pocz?tkuj?cy i nic nie rozumiem,

    Jaka kreska? Przed chwil? otworzy?em sobie taki "zapasowy pojemniczek" i szukam tej kreski? Gdzie, co, jak?

    I co to znaczy "jak wi?kszo??"? Intryguje mnie to. Chodzi mi o to, aby higiena by?a zachowana i rzecz jasna jak najmniej p?ynu uby?o, bo wiadomo p?yn = wydatek, a ja do super ultra zamo?nych nie nale??.

    I ciekawi mnie co to znaczy "op?uka?"? Ja po za?o?eniu soczewek, wyp?ukuje stary p?yn (wiadomo) i "p?ucz?" nowym. Tylko si? nie ?miejcie, bo to mo?e tak w?a?nie wygl?da? z boku. Wygl?da to tak, ?e wlewam do ka?dego pojemniczka i zakr?tki p?yn, tak aby si? nie wyla?o na zewn?trz, a nast?pnie wyp?ukuje i odstawiam do wysuszenia.

    Dobrze, ?e o tym teraz napisa?em, bo bym chyba zbankrutowa? z kas? i z tymi pojemniczkami. Sorry, ale pytam si? jak g?upi i lekko sko?owany jestem, bo niby wszyscy wiedz?, a u mnie takie "pytajniki" nad g?ow? si? zapalaj?....
    I Okulary: OP -2.00, OL -2.5
    II Okulary: OP -3.5, OL -3.5
    III Okulary: OP -3.75, OL -3.75
    IV Okulary: OP -4.00, OL -4.00
    I Soczewki: iWear XR Comfort+PÂ?yn Bausch&Lomb Renu MultiPlus
    II Soczewki: Bausch&Lomb Purevision+PÂ?yn Solo Care Aqua
  • Inka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 25
    Rejestracja: 07 marca 2008, 00:25
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: Inka » 10 kwietnia 2008, 00:08

    Jakby na to nie spojrze?, 3-5 tygodni to nie kilkana?cie dni :wink: ,drogi Lemurze :wink:
    Ja r??wnie? czyszcz? mechanicznie,ale,jak napisa?a Malla,to kwestia kilku dodatkowych kropel...,wi?c czego? tu nie rozumiem...? Mi te? du?y wystarcza na 2-3 miesi?ce.

    Pan Hilary! A po co Ty wlewasz do nakr?tek? Ja nigdy tak nie robi? (mo?e ?le robi??)
    Co o tym s?dzicie?
    Poza tym przy p?ukaniu nie wlewam p?ynu a? po brzegi pojemniczka.
    Pozdrawiam

    Ewelina
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 kwietnia 2008, 00:14

    Inka pisze:Jakby na to nie spojrze?, 3-5 tygodni to nie kilkana?cie dni
    tygodnie dla mnie byly wazniejszym punktem odniesienia...

    nie pamietam dokladnie co robily osoby biorace udzial w doswiadczeniu, napewno byl codziennie plukany pojemniczek plynem - spryskiwane, kazda osoba czyscila mechanicznie, zalewany byl zgodnie z zaleceniem...

    jak znajde jeszcze ten artek to go umieszcze na naszej stronie.

    Ja nie pisalem tego co komu na ile starcza, tyle ze byly prowadzone takie doswiadczenia i takie wyszly wyniki - a wy od razu ze jak to mozliwe itp, itd :D


    Widzicie Pan Hilary mimo ze poczatkujacy prawidlowo robi czyszczac pojemniczek plynem i pozostawiajac go do wyschniecia - oczywiscie podpowiadam - do gory nogami prosze go pozostawiac :] - dodam Ci tylko ze jak skonczy Ci sie plyn wywalaj pojemniczek, po to dolaczany jest do kazdego/wiekoszosci plynow.
  • Inka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 25
    Rejestracja: 07 marca 2008, 00:25
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: Inka » 10 kwietnia 2008, 00:48

    Bo pocz?tkuj?cy zawsze ?ci?le przestrzegaj? zasad (w ka?dej dziedzinie),potem im przechodzi... :wink: :wink:
    Pozdrawiam

    Ewelina
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 kwietnia 2008, 11:47

    P?ucz?c wlewam tyle, by m??c komorami potrz?sa?, kr?ci? m?ynki, wi?c nie po brzegi. A i zakr?tkom si? dostaje, w ko?cu nie maj? g?adkiej powierzchni, a na wszelkich wg??bieniach i wypuk?o?ciach ?atwiej o osady. Czasem wlewam, zakr?cam, bawi? si? w barmana, odkr?cam, wylewam.
    Jaka kreska? W zapasowym nie mam, ale on jest taki tyci-tyci, ?e i tak trzeba nala? po brzegi. W gigancie Ciby jest to po prostu wypuk?o?? na obwodzie, kilka milimetr??w poni?ej brzegu.

    PS. T?skni? za soczewkami, jestem przezi?biona i ci?gle kicham, wi?c odstawi?am.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 10 kwietnia 2008, 12:25

    Czasem jest kreska, czasem inny charakterystyczny punkt, znaczek itp ;) wi?kszo?? pojemniczk??w go posiada, lecz r???ne firmy r???nie oznaczaj?.
    Co do zalewania - powinno si? zalewa? zgodnie z zaleceniami - wi?cej p?ynu = wi?cej substancji aktywnych (dezynfekcja, odbia?czanie, nawil?anie).
    No ale oczywi?cie i tak ka?dy robi wg. uznania :)
    \
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 kwietnia 2008, 21:11

    Inka pisze:potem im przechodzi...
    a wlasnie nie ma przechodzic...
  • Pan Hilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 35
    Rejestracja: 22 marca 2008, 17:16
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: Pan Hilary » 10 kwietnia 2008, 22:10

    Mi si? podoba spos??b "na barmana" Malli. Pomys?owe, ?ebskie....

    Ja powolutku oszcz?dzam p?yn, w sumie wytrzyma? ju? jakie? 4 tygodnie... a ciekawi mnie, jak to robi? Ci, kt??rym p?yn wystarcza na trzy miesi?ce?
    I Okulary: OP -2.00, OL -2.5
    II Okulary: OP -3.5, OL -3.5
    III Okulary: OP -3.75, OL -3.75
    IV Okulary: OP -4.00, OL -4.00
    I Soczewki: iWear XR Comfort+PÂ?yn Bausch&Lomb Renu MultiPlus
    II Soczewki: Bausch&Lomb Purevision+PÂ?yn Solo Care Aqua
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 kwietnia 2008, 22:19

    armani pisze:Czasem jest kreska, czasem inny charakterystyczny punkt, znaczek itp wi?kszo?? pojemniczk??w go posiada, lecz r???ne firmy r???nie oznaczaj?.
    czasami jest to jakas forma/wzor/frezy i nagle kilka mm przed gorna krawedzia jest gladko - to wlasnie ta granica nalewania plynu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości