ODPOWIEDZ Posty: 21 Strona 1 z 1
Wybór szkieł - ile zaplacić?
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    Wybór szkieł - ile zaplacić?

    autor: satos » 17 grudnia 2007, 16:10

    Kiedys kupowalem najtansze szkla
    Potem coraz drozsze
    Ostatnio zaplacilem 1050 za szkla + oprawke

    Ile warto zaplacic za szkla, zeby nie przesadzic ?
    Mam dosc duza wade wzroku (ponad -6)

    Bardzo niechetnie chodze do okulasty obawiajac sie ze czekal mnie bedzie taki wydatek, a to przeciez bez sensu
    Lepiej miec chyba tansze szkla, ale lepiej dopasowane (dioptrie).

    Co o tym sadzicie ?
    Jakie szkla Wy kupujecie ??
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:14 przez satos, łącznie zmieniany 1 raz.
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 17 grudnia 2007, 17:57

    satos pisze:Mam dosc duza wade wzroku (ponad -6)
    ja mam prawie tak? sama bo -5,5D. kilka dni temu wymienia?am szkla i teraz mam -4,5D z indexem 1;6. naprawde super! Zap?aci?am 140z?otych za oba szk?a. oprawki jakies 250z?. Naprawde nie wiem za co tyle mo?na zap?aci? jesli chodzi o okulary ale to chyba kwestia szkie?. im wy?szy index tym wi?cej sie p?aci.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 17 grudnia 2007, 19:23

    satos pisze:Ostatnio zaplacilem 1050 za szkla + oprawke

    Ile warto zaplacic za szkla, zeby nie przesadzic ?
    Mam dosc duza wade wzroku (ponad -6)
    :eek: Ja mam wade -14 i kupuje szk?a z najwy?szym indeksem i p?ace jakie? 600 zeta za szk?a.Ty chyba kupi?e?/a? szk?a mineralne lub podw??jnie asferyczne.skoro takie drogie.Ale osobiscie to g?upota wydawa? tyle kasy.Ale to tylko moje zdanie :mlotek:
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 17 grudnia 2007, 22:49

    julik2k pisze:
    satos pisze:Mam dosc duza wade wzroku (ponad -6)
    ja mam prawie tak? sama bo -5,5D. kilka dni temu wymienia?am szkla i teraz mam -4,5D z indexem 1;6. naprawde super! Zap?aci?am 140z?otych za oba szk?a. oprawki jakies 250z?. Naprawde nie wiem za co tyle mo?na zap?aci? jesli chodzi o okulary ale to chyba kwestia szkie?. im wy?szy index tym wi?cej sie p?aci.
    kasiulka1201 pisze:
    satos pisze:Ostatnio zaplacilem 1050 za szkla + oprawke

    Ile warto zaplacic za szkla, zeby nie przesadzic ?
    Mam dosc duza wade wzroku (ponad -6)
    :eek: Ja mam wade -14 i kupuje szk?a z najwy?szym indeksem i p?ace jakie? 600 zeta za szk?a.[cut]
    600 zl, a ja kolo 800zl chyba (plus oprawki), roznica jest, ale juz nie taka duza, o ile dobrze pamietam to byla Hoya (indeks, antyrefleks i cos tam).

    Bylem w [nazwa regulamin], z indeksem jakims tam zaplacilbym za 2 szkla nie wiadomej firmy 600 zl (ale bez cylindra)


    Dzieki za opinie, widze ze przeplacilem
    Mam nadzieje na kolejne opinie...
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 18 grudnia 2007, 14:59

    satos pisze:o ile dobrze pamietam to byla Hoya (indeks, antyrefleks i cos tam).
    no du?o zale?y od indexu. Moje by? y po 70z? za jedno (1;6) a juz gdybym kupi?a z indexem 1;7 to wysz?oby po 300z? jedno... czy za antyrefleks sie co? p?aci wog??le? Teraz to ju? przecie? wszystkie szk?a kupuje sie z pow?ok? ;P
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 18 grudnia 2007, 15:49

    julik2k pisze:
    satos pisze:o ile dobrze pamietam to byla Hoya (indeks, antyrefleks i cos tam).
    no du?o zale?y od indexu. Moje by? y po 70z? za jedno (1;6) a juz gdybym kupi?a z indexem 1;7 to wysz?oby po 300z? jedno... czy za antyrefleks sie co? p?aci wog??le? Teraz to ju? przecie? wszystkie szk?a kupuje sie z pow?ok? ;P
    Takie tez mam wrazenie ze teraz tylko indeksem sie roznia, reszta w standardzie (prawie).
    A jak jest z indeksem ?
    Duza roznica miedzy 1,60 a 1,67 a 1,70 ?? (zwlaszcza ze ja mam dosc male oprawki)
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 18 grudnia 2007, 18:40

    satos pisze:Duza roznica miedzy 1,60 a 1,67 a 1,70 ?? (zwlaszcza ze ja mam dosc male oprawki)
    chyba grubo?? czy szeroko?? oprawek nie wp?ywa na cene :> im wiekszy index tym wy?sza cena, ale to chyba te? od firmy zale?y za ile to sprzedaj? i materia?u z jakiego wykonane s? szk?a. Nie wiem te? jak mo?na tak przep?aci? oprawki ...
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 grudnia 2007, 18:58

    satos pisze:Duza roznica miedzy 1,60 a 1,67 a 1,70 (zwlaszcza ze ja mam dosc male oprawki)
    wybrwaszy oprawe gdy optyk zmierzy Ci rozstaw zrenic, uwzgledni wysokosc montazu srodkow optycznych popros o wizualizacje, wiekszosc firm produkujacych soczewki okularowe odpowie optykowi jak wygladac beda konkretne soczewki w danej oprawie uwzgledniajac szereg parametrow. Wtedy zobaczysz ile bedzie roznicy i jak to wplynie na cene
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 18 grudnia 2007, 20:51

    julik2k pisze:
    satos pisze:Duza roznica miedzy 1,60 a 1,67 a 1,70 ?? (zwlaszcza ze ja mam dosc male oprawki)
    chyba grubo?? czy szeroko?? oprawek nie wp?ywa na cene :> im wiekszy index tym wy?sza cena, ale to chyba te? od firmy zale?y za ile to sprzedaj? i materia?u z jakiego wykonane s? szk?a. Nie wiem te? jak mo?na tak przep?aci? oprawki ...
    Chodzilo mi o roznice grubosci szkla, takze w stosunku do roznicy ceny (ja mam male oprawki wiec szkla po bokach sa i tak dosc cienkie, bo male) - mam nadzieje ze wyjasnilem.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 grudnia 2007, 20:53

    satos pisze:Chodzilo mi o roznice grubosci szkla, takze w stosunku do roznicy ceny
    a przeczytales moja wypowiedz? bo w niej masz dokladna odpowiedz na swoje pytanie
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 18 grudnia 2007, 21:21

    LEMUR pisze:
    satos pisze:Chodzilo mi o roznice grubosci szkla, takze w stosunku do roznicy ceny
    a przeczytales moja wypowiedz? bo w niej masz dokladna odpowiedz na swoje pytanie
    Tak, przeczytalem. Odpowiedzi na moje pytanie moze byc wiele, dzieki i za t?.
    A propos rozstawu zrenic - czy pomylka optyka jesli chodzi o rozstaw zrenic na 2-3 mm jest dopuszczalna ? (wiem wiem, pytam o to samo takze w drugim watku....)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 grudnia 2007, 22:21

    satos pisze:A propos rozstawu zrenic - czy pomylka optyka jesli chodzi o rozstaw zrenic na 2-3 mm jest dopuszczalna ?
    opisalem tutaj
    viewtopic.php?t=752
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 18 grudnia 2007, 23:08

    LEMUR pisze:
    satos pisze:A propos rozstawu zrenic - czy pomylka optyka jesli chodzi o rozstaw zrenic na 2-3 mm jest dopuszczalna ?
    opisalem tutaj
    viewtopic.php?t=752
    Wielkie dzieki !!
    2-3mm przy mojej dosc duzej wadze wzroku moze byc przyczyna moich klopotow (tych mozliwych jest duzo wiecej, wiec wciaz szukam).
    Ciekawe czy da sie to jakos "naprawic" (moze wystarczy wymiana 1 szk?a) - zobaczymy co mi zaproponuje optyk.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 grudnia 2007, 23:17

    satos pisze:Ciekawe czy da sie to jakos "naprawic" (moze wystarczy wymiana 1 szk?a) - zobaczymy co mi zaproponuje optyk.
    trzeba sprawdzic dla kazdego oka osobno. Rozstaw zrenic dla OP i OL, zaznaczyc srodki optyczne w soczewkach i sprawdzic ktora ile... Ale tego na forum sie nie rozwiaze, to juz trzeba przespacerowac sie. :)
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 19 grudnia 2007, 19:45

    LEMUR pisze:/.../
    trzeba sprawdzic dla kazdego oka osobno. Rozstaw zrenic dla OP i OL, zaznaczyc srodki optyczne w soczewkach i sprawdzic ktora ile... Ale tego na forum sie nie rozwiaze, to juz trzeba przespacerowac sie. :)
    Zrobilem sobie dzis badanie u konkurencji ([nazwa regulamin]).
    Podobno rzeczywisty rozstaw jest kolo 69, a okulary maja 66 (liczyla kazde oko osobno).
    Pani optyk twierdzi, ze taka roznica jest OK, do 4 mm jest spokojnie OK.
    Wg pani optyk mam za male soczewki / oprawki (zbyt mala szerokosc)

    Nie wiem juz co mam o tym myslec :(
    :help:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 19 grudnia 2007, 23:02

    satos pisze:Pani optyk twierdzi, ze taka roznica jest OK, do 4 mm jest spokojnie OK.
    Wg pani optyk mam za male soczewki / oprawki (zbyt mala szerokosc)
    z pierwszego postu wynika ze masz wade -6,oo tak?

    wiec przesuniecie liczmy powiedzmy 2mm na kazde oko tworzy Ci ze wzoru
    pryzmat=c*D
    c = 2mm -> 0,2cm
    D = -6D
    0,2 * 6 = 1,2
    i na drugie 1,2 to masz 2,4 przesuniecia czyli zbyt duzo! Normy wykonania okularow mowia o 1 pryzmodrioptrii przesuniecia (obuocznie) jako dopuszczalny blad.
    Jakby nie patrzec za duzo masz! :D
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 19 grudnia 2007, 23:40

    LEMUR pisze:
    satos pisze:Pani optyk twierdzi, ze taka roznica jest OK, do 4 mm jest spokojnie OK.
    Wg pani optyk mam za male soczewki / oprawki (zbyt mala szerokosc)
    z pierwszego postu wynika ze masz wade -6,oo tak?

    wiec przesuniecie liczmy powiedzmy 2mm na kazde oko tworzy Ci ze wzoru
    pryzmat=c*D
    c = 2mm -> 0,2cm
    D = -6D
    0,2 * 6 = 1,2
    i na drugie 1,2 to masz 2,4 przesuniecia czyli zbyt duzo! Normy wykonania okularow mowia o 1 pryzmodrioptrii przesuniecia (obuocznie) jako dopuszczalny blad.
    Jakby nie patrzec za duzo masz! :D
    Dzieki!!
    Sory za 'zlanie' dwoch tematow w jeden - nie tak to mialo byc.

    X-ska pisze:
    satos pisze: Zmierzyl mi rozstaw zrenic w okularach - 66
    i zmierzyl mi rzeczywiste - taka maszynka lornetkowata i komputerowo - kolo 68-69
    mi si? wydaje, ?e to za du?a r???nica
    ...-
    Chyba rzeczywiscie. Sprobuje wyjasnic ta kwestie...

    PS
    Czy to mozliwe ze mam za male (waskie) oprawki jak na rozstaw zrenic 69mm ??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 19 grudnia 2007, 23:45

    satos pisze:Czy to mozliwe ze mam za male (waskie) oprawki jak na rozstaw zrenic 69mm
    a skad to mozemy wiedziec?
    Na kazdej oprawie na zauszniku napisano wymiary XX [] YY ZZZ
    gdzie
    XX - szerokosc tarczy
    YY - szerokosc mostka
    ZZZ - dlugosc zausznika

    jezeli XX + YY wyjdzie Ci mniej niz rozstaw zrenic obuoczny to oznacza ze twoje zrenice sa na "zewnatrz" od srodka tarczy, co moze sugerowac zbyt waska oprawe, ale czasami taka a nie inna jest budowa twarzy/czaszki ze jest OK

    Wiesz, ciezko stwierdzic na tak skapych danych i jeszcze nie widzac Cie w okularach i nie dokonujac podstawowych pomiarow, ktore dokonuje sie widzac klienta i majac jego okulary w rece :)
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 20 grudnia 2007, 23:54

    LEMUR pisze: -...-
    to masz 2,4 przesuniecia czyli zbyt duzo! Normy wykonania okularow mowia o 1 pryzmodrioptrii przesuniecia (obuocznie) jako dopuszczalny blad.
    Jakby nie patrzec za duzo masz! :D
    Naprawde bardzo sobie cenie zdanie pana Lemura i Pana/i X-ska, ale moze ktos sie jeszczy wypowie czy 3 mm sa dopuszczalne ??

    Co do opinii pani optyk z [nazwa regulamin], mysle ze mogla 'zapomniec' uwzglednic w moim przypadku fakt, ze 3 mm przy -8D (okolo :() to co innego niz przy np. 'jedynkach'.

    Pytanie mam: czy jezeli to byla wina optyka mierzacego lub wykonujacego usluge to czy moge sie powolywac na gwarancje (z punktu widzenia prawa)?
    (po kilku miesiacach) ??


    Jezeli sie okaze ze moce szkiel sa dobre, bede musial cos zrobic. Pewnie wymiana szkiel wchodzi w gre, zeby rozstaw byl dobry tym razem.
    Jezeli juz bym wymienial szkla to pewnie przy okazji wymienilbym oprawki (moze rzeczywiscie za male, po co mam sie meczyc?), zeby zwiekszyc prawdopodobienstwo sukcesu.
    W moim przypadku nowe szkla to 600-800, a oprawki nowe to "tylko" dodatkowe 150-200 zl.

    Przy okazji tego problemu zaczynam sie zastanawiac, czy szkla kontaktowe nie bylyby wygodniejsze (i tansze).
    Nie byloby problemu z rozstawem ani z wielkoscia oprawek.
    Moze ktos z szanownych forumowiczow, zwlaszcza okularnikow podalby wady soczewek ??
    (skoro soczewki sa takie super czemu tak niewielu okularnikow rezygnuje z okularow ?)
    (ja w miedzyczasie przeczesze fora i inne w tej kwestii...)
    :help:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 grudnia 2007, 00:06

    satos pisze:ale moze ktos sie jeszczy wypowie czy 3 mm sa dopuszczalne
    napisalem wzor, kazdy moze sobie obliczyc czy dla jego mocy 3mm sa dopuszalne czy nie. Nie moze przekroczyc 1pdptr! (pryzmodioptrii) horyzontalnie i 0,5pdptr wertykalnie. To mowia normy wykonania okularow! Basta!
    satos pisze:to czy moge sie powolywac na gwarancje (z punktu widzenia prawa)?
    na kazdy produkt, bez wzgledu jaki to jest przysluguje reklamacja lub rekojmia - w zaleznosci co i jak bylo udzielone. Jakie sa twoje prawa - polecam www.federacja-konsumentow.org.pl
    I mozesz skorzystac w kazdym momencie trwania gwarancji.
    satos pisze:Przy okazji tego problemu zaczynam sie zastanawiac, czy szkla kontaktowe nie bylyby wygodniejsze (i tansze).
    Nie zawsze, przewaznie wychodza drozej liczac taki sam okres uzytkowania co okulary... srednio okulary kupujemy raz na rok, 2lata... policz sobie srednio ten okres na soczewki + plyny.
    Ja zawsze mowie, ze soczewki kontaktowe to uzupelnienie okularow. A o dyskomforcie w soczewkach juz bylo na forum, co czesto jest przyczyna korzystania zamiennie okulary/soczewki a nie tylko same soczewki itp. itd.


    ps X-ska to "ona" a nie "on"
    przy nicku wystepuje znaczek plci :P
  • satos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 05 listopada 2007, 16:59
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: satos » 21 grudnia 2007, 01:54

    LEMUR pisze: /.../
    [rozstaw] Nie moze przekroczyc 1pdptr! (pryzmodioptrii) horyzontalnie i 0,5pdptr wertykalnie. To mowia normy wykonania okularow! Basta!
    No to czeka mnie wymiana szkiel i moze dodatkowo oprawek.
    LEMUR pisze:/.../
    na kazdy produkt, bez wzgledu jaki to jest przysluguje reklamacja lub rekojmia
    /.../
    No tak, super.
    Spotkalem sie z terminami 14 dni, 54 dni, rok, 2 lata.
    Nie wiem ktory termin mialby tu zastosowanie. Chyba nie dostalem swistka z gwarancja, ale jestem pewien, ze sie znajduj? w przepastnych rejestrach optyka.
    Czy to nie za pozno z taka sprawa roscic jakiekolwiek pretensje 5 miesiecy po odbiorze ?
    LEMUR pisze:/
    /.../
    Ja zawsze mowie, ze soczewki kontaktowe to uzupelnienie okularow. A o dyskomforcie w soczewkach juz bylo na forum, co czesto jest przyczyna korzystania zamiennie okulary/soczewki a nie tylko same soczewki itp. itd.
    No to rzeczywiscie.
    Pomysle o soczewkach w wolnej chwili. Najpierw wyrobie porzadne okulary.
    Przyzwyczailem sie.

    Dzieki, pozdrawiam
ODPOWIEDZ Posty: 21 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości