ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1
Soczewki a zdrowie oczu ?
  • lormitto
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 listopada 2007, 10:08
    Lokalizacja: Sieradz

    Soczewki a zdrowie oczu ?

    autor: lormitto » 19 listopada 2007, 10:43

    Witam serdecznie

    Chcia?bym pozyska? informacje oraz opinie wi?kszej liczby os??b odno?nie zagadnienia, kt??re mnie dotyczy.
    Mianowicie mam wad? wzroku -2,5 (jedno oko ma wi?ksz?, jednak korygowane s? tak samo). Pr??bowa?em ju? kilku producent??w soczewek, z jednych by?em bardziej a z innych mniej zadowolony. Obecnie u?ywam soczewek night and day ale tylko w drybie dziennym i nie nosz? ich codziennie (pracuj? te? cz?sto przed komputerem).

    Okulista ostatnio stwierdzi?, ?e oczy zmieniaj? si? (nie pami?tam dok?adnie okre?lenia, jest to zwi?zane chyba z faktem niedotlenia cz??ciowego, jakby naczynia narasta?y, powi?ksza?y si?). Stwierdzono, ?e medycznych przeciwskaza? nie mam do noszenia, jednak powinienem samodzielnie podj?? decyzj? o dalszym i szczeg??lnie ci?g?ym noszeniu soczewek.

    Nie ukrywam, ?e jako? widzenia w soczewkach jest zdecydowanie lepsza ni? w okularach, cho? komfort noszenia soczewek cz?sto nie jest idealny.

    Chcia?bym poradzi? si?, czym mo?e grozi? obci??anie oka soczewk?? Do czego mo?e doprowadzi? noszenie soczewek? Jakie s? zagro?enia?

    Ewentualnei czy powinienem rozwa?y? mo?liwo?c laserowej korekcji wady wzroku?



    Dzi?kuj? za pomoc
    Ostatnio zmieniony 19 listopada 2007, 11:02 przez lormitto, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 19 listopada 2007, 11:08

    Tak, pewnie chodzi o wrastanie naczy? kriwono?nych w rog??wk?. By?o ju? tego du?o na forum. Robi si? to z niedotlenienia oczu, ale to zale?y te? od naszego oka - jedno bardziej podatne, drugie mniej. air optix night&day to najlepiej przepuszczaj?ca tlen soczewka tak wi?c zmiana na inn? nie ma sensu. To ju? twoja decyzja czy b?dziesz dalej nosi? czy nie. A gdy naczynia wrosn? daleko to zas?ania si? pole widzenia i pono? robi si? jaka? nieprzeziernosc rog??wki (nie wiem co to znaczy).
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 19 listopada 2007, 11:16

    Temat postu zostal zmieniony poniewaz byl niezrozumialy, temat musi dawac ogolne pojecie waszego problemu ,zapytania. Nie zapominajcie o tym a innym bedzie latwiej odpowiadac.
    lormitto pisze:Okulista ostatnio stwierdzi?, ?e oczy zmieniaj? si? (nie pami?tam dok?adnie okre?lenia, jest to zwi?zane chyba z faktem niedotlenia cz??ciowego, jakby naczynia narasta?y, powi?ksza?y si?). Stwierdzono, ?e medycznych przeciwskaza? nie mam do noszenia, jednak powinienem samodzielnie podj?? decyzj? o dalszym i szczeg??lnie ci?g?ym noszeniu soczewek.
    zmieniaja hmm to troche dziwne okreslenie. po prostu jezeli nosisz soczewki (nawet te najlepsze N&D) oko nie dostaje tyle tlenu ile dostarczane jest kiedy na oku nie ma soczewki. Skutkiem tego sa wrastajace naczynka krwionosne, nie kazdego jednak ten problem dotyka, to sprawa indywidualna. Nie trzeba chyba mowic ze higiena jest bardzo wazna jej brak moze do prowadzic do zapalen lub powazniejszych powiklan. Jezeli jednak stosujemy sie do wszystkich zalecen okulisty i korzystamy rozsadnie z soczewek nasze oczy sa bezpieczne. Pamietaj o regularnych kontrolach jezeli bedzie sie dzialo cos niepokojacego specjalista cie poinformuje :)
    Moim zdaniem najlepiej nosic soczewki N&D w trybie dzienny :)
    lormitto pisze: Nie ukrywam, ?e jako? widzenia w soczewkach jest zdecydowanie lepsza ni? w okularach, cho? komfort noszenia soczewek cz?sto nie jest idealny.
    dyskomfort spowodowany jest wieloma rzeczami np:
    - zle dobrane soczewki
    - zbyt dlugie z nich korzystanie
    - zapominanie o korzystani z sztucznych lez (jezeli nosimy soczewki zbyt dlugo)
    - brak higieny
    - jakies cialo obce znajdujace sie pod soczewka (zwykle paprochy z recznika :P)
    - niekompatybilnosc plynu z soczewkami
    - uczulenie na plyn lub tez na material z ktorego zrobione sa soczewki

    i wiele innych rzeczy
    lormitto pisze:Ewentualnei czy powinienem rozwa?y? mo?liwo?c laserowej korekcji wady wzroku?
    po pierwsze jezeli wada sie nie zatrzmala to nie mozesz zrobic operacji. zwykle dopiero osoby po 21 roku zycia sa dopuszczane do takiego zabiegu. Nie nalezy zapominac ze nie ma gwarancji ze wada nie wroci. Duzo osob jest zadowolonych z operacji ale sa tacy ktorzy widza znaczenie gorzej i zaluja tego co zrobili. Poszukaj dobrze na forum Debian chyba dawal tu cos na ten temat. Generalnie trudno powiedziec co lepsze bo i to i to ma swoje plusy i minusy. Decyzja i tak nalezy do ciebie i jest zbyt wazna zeby ktokolwiek z nas ci doradzal :/

    Przeszukaj dobrze forum podobnych problemow byla masa.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 19 listopada 2007, 11:21

    \
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 19 listopada 2007, 12:05

    o widzisz armani ci nawet poszukal tego :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • lormitto
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 listopada 2007, 10:08
    Lokalizacja: Sieradz

    autor: lormitto » 19 listopada 2007, 12:47

    czyli trzeba b?dzie odstawi? soczewki...a kurcze prawda jest taka, ?e cz?owiek w okularach jest mnie atrakcyjny og??lnie rzecz ujmuj?c bo dobrze jego oczu nie wida? i jeszcze do tego oczy s? pomniejszane przez soczewke w moim przypadku :(
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 19 listopada 2007, 13:13

    dlaczego chcesz je odstawic ?
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • lormitto
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 listopada 2007, 10:08
    Lokalizacja: Sieradz

    autor: lormitto » 19 listopada 2007, 13:55

    poniewa? z tonu g?osu okulisty wynika?o, ?e mog? nosi? ale nie powinienem.

    a to by? drugi okulista z kt??rym o tym rozmawia?em

    pierwsza osoba stwierdzi?a, ?e musz? troche wi?cej dba? bo na wiele lat maj?mi oczy wystarczy?, mniej nosi? i kr??cej


    i teraz nie mam wyj?cia ?rodkowego ale je?li istnieje ryzyko problem??w w przysz?o?ci to chyba lepiej powr??ci? do okular??w
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 30 listopada 2007, 17:48

    lormitto pisze:czyli trzeba b?dzie odstawi? soczewki...a kurcze prawda jest taka, ?e cz?owiek w okularach jest mnie atrakcyjny og??lnie rzecz ujmuj?c bo dobrze jego oczu nie wida? i jeszcze do tego oczy s? pomniejszane przez soczewke w moim przypadku :(
    Prawda jest taka, ?e wiele os??b lepiej wygl?da w okularach ni? bez. po prostu im w nich do twarzy.
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    autor: Wicko » 01 grudnia 2007, 13:06

    Ale? co ty m??wisz O_o
    Znasz kogo? bez wady wzroku, kto nosi zerowe okulary, ?eby by? ?adniejszym?
    Jak jakim? cudem tak, to ile takich os??b?
    Ja si? w moim ?yciu nigdy z tak? osob? nie spotka?em.
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 01 grudnia 2007, 13:46

    Wicko pisze:Znasz kogo? bez wady wzroku, kto nosi zerowe okulary, ?eby by? ?adniejszym?
    Jak jakim? cudem tak, to ile takich os??b?
    Ja znam par? os??b, kt??re marzy?y o noszeniu okular??w nawet zer??wek by ?adnie wygl?da?, albo bo im si? podoba?y oprawki. Teraz wyb??r oprawek jest przebogaty i ludzie nie wstydz? sie ich nosi? :P M??j kolega ma wade wzroku, ale nie decyduje si? na soczewki bo mu to nie przeszkadza :P Ja jak musze to nosze okulary i nawet z ch?ci?, bo ?adne sobie zakupi?am.
    lormitto pisze:jeszcze do tego oczy s? pomniejszane przez soczewke w moim przypadku
    Moje oczy te? sa pomniejszane przez okulary, ale to mi nie przeszkadza. Nie narzekam.
    Prawda jest taka, ?e wiele os??b lepiej wygl?da w okularach ni? bez. po prostu im w nich do twarzy.
    Zgadzam si?, wiele razy spotyka?am si? z opiniami, ze mi jest ?adnie w tych okularach. Na moje szcz??cie bez okular??w tez ?adnie wygl?dam :P Znam par? os??b, kt??rych widuje bez okular??w i w okularach i powiem szczerze, ze w obydwu przypadkach jest im dobrze. Dobrze dobrane oprawki to po?owa sukcesu, druga to Tw??j komfort i zmiana toku my?lenia.

    Nie biadolcie tylko cieszcie si?, ze macie duy wyb??r oprawek, kiedy? by?y tylko w jednym kolorze i kszta?cie.

    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 01 grudnia 2007, 16:05

    wolbashi pisze:Na moje szcz??cie bez okular??w tez ?adnie wygl?dam :P
    ah ta kobieca skromnosc :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • pcheelka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 29 czerwca 2007, 17:32
    Lokalizacja: z innej bajki...
    Kontakt:

    autor: pcheelka » 02 grudnia 2007, 20:23

    Przepraszam, ?e nieco zmieni? temat, ale powiedzcie mi jak to mo?liwe ?e moja wada wzroku si? ci?gle pog??bia? Od p??? roku nosze soczewki, ale ostatnio zaczynam zauwa?a? ?e s?abiej widz? :( Przestrzegam higieny, soczewki ?ci?gam jak wracam do domu, by oko si? nie m?czy?o... Generalnie staram si? by wszystko by?o wedle zalece?... A tu wygl?da na to ?e wada si? pog??bia :( Mo?e tak ju? ma by?? A mo?e to praca przy komputerze? Jak my?licie?
    "Codziennie oglÂ?daj Â?wiat, jakbyÂ? widziaÂ? Go po raz pierwszy..."
  • Wicko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 60
    Rejestracja: 07 listopada 2007, 01:20
    Lokalizacja: Gorz??w Wlkp.

    autor: Wicko » 02 grudnia 2007, 21:05

    Twoje oko wci?? mo?e si? zmienia? z tego co wiem ;)
    M??wi si?, ?e wiek, w kt??rym zazwyczaj wszystko si? stabilizuje to 21 lat :)
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 03 grudnia 2007, 11:09

    Wicko pisze:M??wi si?, ?e wiek, w kt??rym zazwyczaj wszystko si? stabilizuje to 21 la
    tylko sie mowi w praktyce jest roznie :) te 21 lat to nie zadna granica
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 03 grudnia 2007, 16:37

    ...bo ka?dy cz?owiek jest inny :)

    Generalnie (nie jestem 100% pewien, poprawcie mnie jak co? :P) jest tak, ?e oko si? zmienia wraz z etapem dojrzewania u cz?owieka: przyj??o si? ?e u m??czyzn granic? jest 21lat a u kobiet 18lat.
    Jednak r??wnie dobrze mo?e by? tak, ?e jeden facet sko?czy dojrzewa? maj?c 18lat a dziewczyna w wieku nawet 25lat... to nie jest ?adna regu?a :) po tym etapie zmiana wady zale?y ju? tylko od innych czynnik??w (witaminy, styl ?ycia, geny etc.) ale etap dojrzewania nie zwalnia z obowi?zku dbania o wzrok!
    \
ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości