ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
rozstaw źrenic
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    rozstaw źrenic

    autor: zebra » 17 października 2007, 09:54

    Podobno mam pecha w kontaktach z fachowcami od oczu, ale do rzeczy.

    Po wizycie u optometrysty dosta?am recept? na dwoje okular??w.
    Jedne tanie zam??wi?am w zak?adzie optycznym, po wykonaniu kt??rych otrzyma?am zwrot recepty.
    Drugie, ju? bardziej kosztowne zam??wi?am w salonie u optometrysty. W salonie nie oddano mi recepty a tylko wypisano metryczk?.
    Kiedy zapragn??am kolejnych okular??w, bo ?al mi sie zrobi?o tych kosztownych jak dosta?am po nich gor?cymi oparami z piekarnika, zorientowa?am si? ?e po pierwsze nie mam na metryczce rozstawu ?renic, po drugie to metryczk? mam tylko do zam??wionych okular??w w salonie a recept? wci??o ca??.
    No to goni? do optometrysty i okazuje si? ?e nie mog? znale?? mojej kartoteki. Pani w recepcji zabiera moje okulary do zmierzenia, potem jeszcze przynosi ustrojstwo do pomiaru rozstawu ?renic. Mierzy w do?? nerwowej atmosferze, bo g?upio jej strasznie, pomiar powtarza no i wype?nia w ko?cu dwie metryczki.
    Z jedn? z nich id? od razu do zak?adu optycznego, ?eby mi przenicowa? stare okulary, zostawiam metryczk? ze ?wie?o wykonanym pomiarem.
    Po czym przypominam sobie, ?e rozstaw ?renic okular??w do czytania znajduje si? na zleceniu z okular??w kt??re jako pierwsze zam??wi?am w zak?adzie optycznym.

    Por??wnuje.
    Pomiar z wizyty u optometrysty - 31,5 i 29/?r,tak dok?adnie napisane jest na zleceniu, cokolwiek oznacza to "?r", wynik z wczorajszego pomiaru do okular??w do bli?y 33,0 i 29,5.
    Przegl?dam stare zlecenia, nie jest mo?liwym ?ebym mia?a taki du?y rozstaw ?renic.
    Chyba dobrze, ze w wczoraj nie mieli takich soczewek i czekaj? na dostaw?, mog? jeszcze zatrzyma? wykonanie zam??wienia.
    No i teraz pytanie o ile mog? si? r???ni? wyniki pomiaru rozstawu ?renic, bo ze r???ni? si? to wida? ?ledz?c kolejne zlecenia.

    I jeszcze jedno, poprosi?am o zwrot foremek z okular??w ?y?kowych, niestety w salonie wyrzucaj? bo "maj? swoje formy" /???/, tymczasem w zak?adzie optycznym prosz? zawsze przy wymianie soczewek o dostarczenie foremek, gdy? " soczewki wykonane na podstawie aktualnej soczewki nie gwarantuj? dobrego dopasowania". I co pocz?? z tym fantem?.
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:03 przez zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
    Zebra
  • woof
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 12
    Rejestracja: 22 października 2007, 12:20
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: woof » 22 października 2007, 23:07

    za dopuszczalna roznice miedzy zadanym rozstawem zrenic, a w wykonanych okularach przyjmuje sie 0.5 pdptr. (pryzmodioptrii) dla OP i OL (czyli po 0.25ptptr na strone)

    1 pdptr=D * c

    D - moc soczewki w dioptriach
    c - przsuniecie w cm

    przyklad: dla soczewki sph. +2.00

    c[cm] (dopuszczalne)= 0.25/D

    c [cm] =< 0.25/2pdptr (dopuszczalne)

    c [cm] =< 0,125 [cm] =< 1.25mm



    a jesli chodzi o "foremki" to tez wyrzucam do smieci :)
    T.M.
    http://www.visioncare.pl - portal dla uÂ?ytkownik??w okular??w i soczewek kontaktowych
    forum.visioncare.pl - forum optyczne
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 23 października 2007, 20:24

    Dzi?ki, lubi? tak podane informacje. Teraz ju? mog? sobie przelicza? dopuszczalne b??dy ile wlezie :)
    Zebra
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości