ODPOWIEDZ Posty: 22 Strona 1 z 1
Wada wzroku z przekrwione i zm??czone oczy
  • koperek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 25 września 2007, 09:10
    Lokalizacja: Warszawa

    Wada wzroku z przekrwione i zm??czone oczy

    autor: koperek » 25 września 2007, 09:15

    Witam,
    mam 28 lat, od ko?ca szko?y podstawowej (b?dzie ju? ponad 10 lat) mam problemy z oczami. Problem polega na tym, ?e oczy prawie zawsze mam przekrwione, zm?czone i spuchni?te. Oczywi?cie przez te 10 lat zaliczy?em ju? mn??stwo wizyt u okulist??w, kt??rzy na zmian? przepisuj? mi krople antyalergiczne, antybiotyki, sterydy i inne ?wi?stwa (ale nie jest tak, ?e bez przerwy co? sobie do tych oczu wkraplam – nic nie pomaga na d?u?sz? met?, wi?c po prostu czasami nie mam ju? si?y i odpuszczam sobie na kilka miesi?cy, aby po jakim? czasie znowu wybra? si? do lekarza). Alergi? rzeczywi?cie mam, ale na py?ki brzozy, wi?c dokucza mi tylko wiosn?. Poza tym testy nie wykaza?y wra?liwo?ci na inne popularne alergany. Gwoli ?cis?o?ci dodam jeszcze, ?e mam podwy?szony poziom bilirubiny (takie geny, jak mi powiedziano), wi?c dodatkowo jeszcze bia?ka mam lekko za????cone (tak, tak, ca?a paleta, do wyboru, do koloru, brakuje tylko zielonego i niebieskiego ;-)

    Niedawno by?em u polecanego specjalisty, kt??ry stwierdzi?, ?e jest to po prostu zm?czenie oczu spowodowane astygmatyzmem (czemu inni lekarze o tym nie pomy?leli!?) i przepisa? mi okulary. Chyba co? w tym jest gdy? sam zauwa?y?em, ?e objawy s? znacznie s?absze w dni, kt??re mniej u?ywam oczu (jestem informatykiem i zazwyczaj 8-9 godzin sp?dzam przed monitorem). W weekendy i wyjazdy wakacyjne jest znacznie lepiej. Tak wi?c podbudowany zakupi?em sobie okulary i rzeczywi?cie stwierdzi?em popraw?, widz? wyra?niej i wydaje mi si?, ?e wzrok m?czy mi si? troch? mniej, ale tylko gdy u?ywam go na dalsze odleg?o?ci (np. ogl?danie TV). Podczas czytania i pracy przy komputerze poprawy w zasadzie nie ma. Ale dzi?ki temu zauwa?y?em jeszcze jedn? rzecz. Zawsze jak co? czytam lub patrz? na co? z bliskiej odleg?o?ci to, aby widzie? wyra?nie, musz? skupia? lub „trzyma?” wzrok. Jest to dla mnie tak naturalne, ?e robi? to nie?wiadomie i w wi?kszo?ci przypadk??w tego nie zauwa?am (wi?c i wszystkie badania wzroku przechodz? w tym stanie). Ale kiedy jestem ju? zm?czony i nie mam ju? si?y, albo ?wiadomie „wyluzuj?”, to obraz mi si? rozmazuje i czuj? jak mi??nie w okolicach oczu przechodz? w stan spoczynku.

    I moje pytanie: czy to mo?e by? to? Czy to naturalne, ?e przy lekkiej wadzie wzroku przy bliskich odleg?o?ciach takie skupianie mo?e wyostrza? obraz i czy jednocze?nie mo?e powodowa? zm?czenie oczu? A mo?e co? z w?trob?? Mo?e powinienem zrobi? jakie? dodatkowe badania?

    Pozdrawiam i dzi?kuj?,
    Micha?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 25 września 2007, 12:03

    bardzo ciekawy post :) poczekaj na odp lemura lub ali bo oni sa tutaj specjalistami
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • koperek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 25 września 2007, 09:10
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: koperek » 25 września 2007, 12:20

    Ok, poczyta?em troch? i wydaje mi si?, ?e to mo?e by? dalekowzroczno??.

    Ale przypomnia?em sobie jeszcze jedn? ciekaw? rzecz. Mianowicie jak si? budz? rano, to mimo ?e jestem wypocz?ty, oczy i tak s? zaczerwienione. Wi?c jak to si? ma do wypoczynku? Czy w czasie snu (marze? sennych) oczy te? mog? si? m?czy??

    Micha?
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 17:45

    koperek pisze:Mianowicie jak si? budz? rano, to mimo ?e jestem wypocz?ty, oczy i tak s? zaczerwienione. Wi?c jak to si? ma do wypoczynku? Czy w czasie snu (marze? sennych) oczy te? mog? si? m?czy??
    Po prostu w czasie snu oczy nie moga go pobierac tlenu z zewnatrz, wiec pobieraja go z powiek. A ze te oferuja go o wiele mniej niz powietrze, to oczy sie unaczyniaja (robia sie czerwone), zeby pobrac go wiecej... tlen przenika z powiek do oka i tak powstaje chocapic :P :D
    \
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 18:16

    armani pisze:Po prostu w czasie snu oczy nie moga go pobierac tlenu z zewnatrz, wiec pobieraja go z powiek. A ze te oferuja go o wiele mniej niz powietrze, to oczy sie unaczyniaja (robia sie czerwone), zeby pobrac go wiecej... tlen przenika z powiek do oka i tak powstaje chocapic :P :D
    Mo?e ta teoria pasuje do powstawania chocapic, jednak wydaje mi si? mylna co do powstawania 'przekrwionych oczu'.
    Powiedzenie 'oczy bior? tlen z powiek' jest nieprecyzyjne, gdy? pobieraj? z naczy? krwiono?nych. Gdyby oczy bra?y tlen tylko z 'powiek' to oko by?oby bardzo niedokrwione. Dzi?ki Bogu mamy naczyni??wk? mi?dzy tward??wk?, a siatk??wk? oka.
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 18:41

    Taaa, z tym, ze naczyniowka najbardziej odzywia w tlen pierwsze warstwy siatkowki, ktora jest WEWNETRZNA warstwa oka... a skad tlen ma wziasc np. taka rogowka i widoczna twardowka? Ano wlasnie z naczyn krwionosnych znajdujacych sie na powiekach ;) A co widzisz patrzac w lustro po przebudzeniu? Rogowke i twardowke...
    \
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 18:44

    Wikipedia pisze, ?e.. 'Rog??wka nie jest unaczyniona. Od?ywia si? dzi?ki dyfuzji - przez ?zy i ciecz wodniast? ga?ki ocznej.'
    Ok, skoro rog??wka nie ma naczy? krwiono?nych, wi?c to co widzimy 'te czerwone kreseczki na oku' :P to nie mog? by? naczynia krwiono?ne tej?e rog??wki. :D
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 19:03

    Ale momenick :) nie pisalem nigdzie ze rogowka ma naczynia krwionosne, przeciez gdyby miala to przeszkadzaloby nam to w widzeniu :P za to widoczna czesc twardowki jak najbardziej... przeciez tlenu potrzebuje kazda zywa komorka do zycia, wiec chyba rogowka tez ;)
    \
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 19:05

    Ba, znalaz?am tekst napisany drobnym druczkiem, a mianowicie pod rysunkiem http://pl.wikipedia.org/wiki/Rog%C3%B3wka jest napisane (literka f) 'Ma?e naczynia krwiono?ne przechodz? blisko brzegu rog??wki'.

    [ Dodano: 25 Wrz 2007 07:11 ]
    Chyba znalaz?am odpowiedni? stron?, gdzie jest to opisane... :D
    Zewn?trzn? w???knist? b?on? stanowi bia?a, nieprzejrzysta, zbita tkanka oka, zwana tward??wk? (potocznie nazywana "bia?kiem oka"), kt??ra w swej cz??ci przedniej staje si? przezroczysta i nosi nazw? rog??wki.
    Pod tward??wk? od strony wewn?trznej oka znajduje si? b?ona naczyniowa oka (dawniej zwana jagod??wk?), kt??r? mo?emy podzieli? na trzy cz??ci. Cz??? przedni?, widoczn? przez rog??wk? i dochodz?c? do jej r?bka, nazywamy t?cz??wk?. Ma ona r???ne zabarwienie i ?wiadczy o kolorze oczu. Druga cz???, ju? niewidoczna go?ym okiem, bo schowana pod tward??wk?, to cia?o rz?skowe, oraz trzeci, tylny odcinek to naczyni??wka.
    Siatk??wka, najbardziej wewn?trzna b?ona oka, wy?ciela jedynie naczyni??wk?.
    ?r??d?o
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 19:11

    Eh :) uscislijmy:
    - zylki ktore widzimy na oku znajduja sie na twardowce
    - w czasie snu ta CZESC oka unaczynia sie pobierajac wieksza ilosc tlenu z naczyn krwionosnych w powiekach
    - rogowka rowniez potrzebuje tlenu i podczas snu pobiera go z powiek, ale sama NIE posiada naczyn krwionosnych (jej srednica pokrywa teczowke, wiec musi byc doskonale przejrzysta zeby nie zaslaniac pola widzenia)

    Juz wiesz o co mi chodzilo? :)
    \
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 19:15

    Armani, wybacz, ale je?li mi to jaki? naukowiec nie powie to nie przekonam si?, ?e to w?a?nie naczynia krwiono?ne w powiece dotleniaj? oko. :D
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 19:17

    No ja nie mam zadnych dowodow i nie jestem do konca przekonany, po prostu tak czytalem gdzies tam/kiedys :P hehe :)
    \
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 25 września 2007, 19:26

    By?am pewna, ?e ktos wpomina?, ze oko jako jedyny organ nie pobiera tlenu z naczy? krwiono?nych tylko z otoczenia :) Tak wi?c podczas snu wymiana gazowa z otoczeniem jest ograniczona, ale wtedy oko korzysta z innego zasobu bogatego w tlen, tylko nie wiem, kt??rego. Zreszt? Lemur o tym wspomina? je?eli si? nie myl?.
    w?a?nie naczynia krwiono?ne w powiece dotleniaj? oko.
    Armanii powiedz mi jak to mo?liwe, naczynia krwiono?ne w powiece dotleniaj? powiek?, a nie oko. Powieka nie oddzia?owywuje na oko bo nie jest w stanie tego zrobi?. Je?eli mi wyja?nisz jak to robisz to by? mo?e przyznam ci racj?. Jednak jest to niemo?liwe, to tak jakby przy?o?y? inn? cz??? cia?a, w kt??rej s? naczynia krwiono?ne, do oka i kaza? jej odda? tlenu oku. Powiedz mi w takim razie czy to jest mo?liwe? :gwizd:

    Sol zgadzam si? z Tob? i dobrze, ?e si? powo?a?a? na ?r??d?a wiedzy ;)

    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 września 2007, 19:58

    koperek pisze:I moje pytanie: czy to mo?e by? to? Czy to naturalne, ?e przy lekkiej wadzie wzroku przy bliskich odleg?o?ciach takie skupianie mo?e wyostrza? obraz i czy jednocze?nie mo?e powodowa? zm?czenie oczu?
    Tak, bo moze to byc problem z konwergencja lub akomodacja lub dwoma tymi sprawami. Jestes w miare mlody wiec przewaznie malo kto uwaza ze mloda osoba moze miec problem z bliskimi odleglosciami...

    na PW napisze Ci (bo widze ze jestes z Wawy) do kogo sie udac...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 20:40

    wolbashi pisze:Jednak jest to niemo?liwe, to tak jakby przy?o?y? inn? cz??? cia?a, w kt??rej s? naczynia krwiono?ne, do oka i kaza? jej odda? tlenu oku. Powiedz mi w takim razie czy to jest mo?liwe?
    Ano tak, ze powieka od strony wewnetrzej jest wysoce ukrwiona... Jesli tlen znajduje sie w krwi to potrafi przeniknac to naczyn krwionosnych znajdujacych sie na oku... Skoro w plucach tlen z powietrza potrafi wniknac w wysoce ukrwione pecherzyki plucne, to dlaczego nie potrafilby "wyjsc" spowrotem z wysoce ukrwionej powieki, gdy jest taka potrzeba (na oku)? :) tak to sobie tlumacze.

    ale maly offtop sie robi...
    \
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 21:43

    Armani, Twoja wyobra?nia nie zna granic. :)
    Fakt tlen mo?e przenika? z naczy? krwiono?nych do tkanek, ale... je?li ta ?ciana tkanek jest b.cienka! Powieka nie mo?e przekazywa? tlenu, gdy? warstwa nask??rka zewn?trzna jest zbyt gruba. :)
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 25 września 2007, 22:04

    No coz Soleil... moze i masz racje, ale jednak zostane przy swoim :P taki to uparciuch ze mnie :D
    \
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 września 2007, 22:07

    wolbashi pisze:oko jako jedyny organ nie pobiera tlenu z naczy? krwiono?nych tylko z otoczenia :) Tak wi?c podczas snu wymiana gazowa z otoczeniem jest ograniczona, ale wtedy oko korzysta z innego zasobu bogatego w tlen, tylko nie wiem, kt??rego.
    Oko jako calosc przeciez jest unaczynione - mamy przeciez naczyniowke (odzywiajaca siatkowke) oraz twardowke

    Jezeli mowicie o rogowce, jako przednim odcinku oka to jest ono nieunaczynione (bez naczyn krwionosnych oraz limfatycznych) pobiera wartosci odzywcze w filmu lzowego (posiada kilka warstw. zewnetrzna warstwa jest bogata w tluszczowe, ktore ograniczaja naturalne parowanie wody. Srodkowa obfituje w tlen i dwutlenek wegla) oraz wymiany plynow ze struktur sasiednich. Jest dotleniana rowniez z zewnatrz... noca dotlenienie rogowki spada - dlatego spanie w kiepskiej jakosci soczewkach lub do tego nie przystosowanych moze powodowac rozne komplikacje (np. niedotlenienie rogowki) - to dla tych co lubia czesto drzemke sobie urzadzac w soczewkach do tego nie przeznaczonych.. raz czy dwa nic sie nie powinno stac, ale takie czeste postepowanie moze miec swoje konsekwencje w pozniejszym czasie.
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 22:43

    A wi?c mia?am racj?! :jupi:

    Jak jest rog??wka dotleniana zosta?o wyja?nione. Jednak jeszcze mnie zastanawia, czy to co widzimy 'czerwone kreseczki na oku' to s? w?a?nie naczynka naczyni??wki?
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 września 2007, 22:48

    Soleil pisze:czy to co widzimy 'czerwone kreseczki na oku' to s? w?a?nie naczynka naczyni??wki?
    jakie kreseczki? Chodzi Ci o naczynka ktore widac na twardowce? To naczynka na twardowce :P
    Naczyniowki nie widac.
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 25 września 2007, 22:52

    A no tak, jest jeszcze tward??wka. :) Dzi?ki za informacj?.

    Ale.. :D Skoro ta tward??wka ma swoje naczynia krwiono?ne, one musz? z czego? wychodzi?... tzn. z wi?kszego naczynia krwiono?nego, wi?c naczynia tward??wki wychodz? z naczyni??wki? :D
    Skaleczeni milczeniem...
  • Erika1987
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 04 lutego 2007, 15:39
    Lokalizacja: Lublin

    autor: Erika1987 » 26 września 2007, 11:08

    hm... moim zdaniem to jest blizsze temu co armani mowi, przeciez gdyby oko bylo dotleniane tylko i wylacznie od wewn?trz to nie byloby problemu z soczewkami ktore maja mala gazoprzepuszczalnosc, a naczynka z twardowki nie wrastaly by w rogowke-to jest taka obrona organizmu gdy brakuje tlenu rogowce gdy jest przykryta soczewka, nie:)?? przeciez skora czlowieka tez 'oddycha' przez kontakt z powietrzem, rogowka wiec w dzien pobiera cz??ciowo tlen z powietrza, a wnocy skad?? z powiek przez dyfuzje... :tak: ja tego inaczej nie zrozumiem :smutny:
ODPOWIEDZ Posty: 22 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 9 gości