ODPOWIEDZ Posty: 20 Strona 1 z 1
Optometrysta zmierzył inaczej niż okulista?
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    Optometrysta zmierzył inaczej niż okulista?

    autor: zebra » 06 czerwca 2007, 19:01

    Posz?am do optometrysty bo
    - chcia?am ?eby mi przepisa? szk?a kontaktowe,
    - w moich okularach nigdy nie czu?am sie komfortowo.

    Tymczasem niespodzianka - optometrystka stwierdzi?a u mnie astygmatyzm. Zapisa?a soczewki okularowe cylindryczne i pu?cila wolno. Na moje pytanie, czy powinnam t? diagnoz? skonsultowa? z kim?,na ile jest wiarygodna, zacz??a by? niemi?a. Wiedzia?a ze kilka dni wcze?niej mialam badanie okulistyczne, gdzie okulista zaleci? mi szkla sferyczne.
    Posz?am zam??wi? okulary, w zakladzie zwr??cono mi uwag?, ze na recepcie nie ma ani nazwiska zlecaj?cego, ani firmy, ani ?adnej pieczatki, tylko podpis inicja?ami. Poczu?am sie ?rednio komfortowo.
    Dzi? dowiedzialam si?, ?e astygmatyzm po raz pierwszy badany powinien byc po pora?eniu wzroku. U mnie tego nie by?o, tylko badanie na przy??dzie optycznym "na ?ywca". Wyczyta?am tez ?e optometrysta w razie zdiagnozowania zmian powinien odes?ac do okulisty.
    Nie wiem czy to wszystko dobrze rozumiem, bo jestem tylko pacjentem i klientem, ale nie bardzo wiem czy wszystko jest w porz?dku i co ja mam w?a?ciwie teraz zrobi?.

    Na dok?adk? nie zostalampoinforowana czy te okulary mam nosi? zawsze, czy tylko do patrzenia w dal /to minusy/.
    My?la?am ?e id? do fachowca a wyszlam z pewnym brakiem zaufania i niedoinformowana..
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 19:10 przez zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
    Zebra
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 06 czerwca 2007, 19:47

    Ja na twoim miejscu posz?abym do okulisty.A najlepiej podpyta?a znajomych i dowiedzia?a si? o jakim? sprawdzonym okuli?cie.By?a? u dw??ch specjalist??w i ka?dy postawi? inn? diagnoze , kt??ra? jest b??dna tylko pytanie kt??ra.Musisz sprawdzi? co powiedz? inni lekarze.Mo?e okaza? si? wcale nie masz astygmatyzmu.No ale muszisz to sprawdzi?.I co to znaczy ?e w okularach nie czu?a? sie komfortowo???Chodzi ci o to ?e chcesz si? pozby? okular??w i nosi? soczewki czy poprostu uwazasz ?e mia?a? ?le dobrane szk?a???
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 06 czerwca 2007, 23:04

    nie ma co czekac zasiegnij opinii innego specjalisty albo jesli bedzie trzeba nawet 2-och kolejnych oczy sa najwazniesze :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 czerwca 2007, 11:20

    zebra pisze:Posz?am zam??wi? okulary, w zakladzie zwr??cono mi uwag?, ze na recepcie nie ma ani nazwiska zlecaj?cego, ani firmy, ani ?adnej pieczatki, tylko podpis inicja?ami.
    no to cos dziwne conajmniej. Na kazdym wyniku badania powinna znalesc sie pieczec i podpis.
    zebra pisze:Dzi? dowiedzialam si?, ?e astygmatyzm po raz pierwszy badany powinien byc po pora?eniu wzroku. U mnie tego nie by?o, tylko badanie na przy??dzie optycznym "na ?ywca". Wyczyta?am tez ?e optometrysta w razie zdiagnozowania zmian powinien odes?ac do okulisty.
    Nie prawda jest ze powinno byc porazenie akomodacji przy kazdym badaniu!!! Stosuje sie je przewaznie u dzieci oraz przy badaniu dna oka!
    Te zmiany o ktorych napisalas to raczej patologie i choroby a nie zmiany wady wzroku! Zle zrozumialas co przeczytalas.
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 07 czerwca 2007, 11:24

    Wygl?da na to ?e ten astygmatyzm to ja niestety mam, bo przy prostym te?cie na kole okazuje si?, ?e jedno oko widzi tylko par? szprych, reszte s?abo a pionowe to wog??le, drugie oko tak samo, tylko inn? cz??? ko?a, wi?c co? jest na rzeczy, zw?aszcza ?e sprawdza?am to razem ze go?ciem, kt??ry ma stwierdzony od dawna astygmatyzm i on widzi wi?cej tego ko?a ni? ja :/
    W dotychczasowych okularach nie czu?am sie komfortowo bo chyba nie dawa?y mi stuprocentowej poprawy, zw?aszcza ?e przy kolejnych badaniach u tego samego okulisty, parametry co rusz by?y inne, jak by to oko systematycznie sie zmienia?y to w jedn? to w drug? stron?, co prowadzi?o do przepisywania okular??w co p??? roku innych.

    Dzi?ki za rad?, p??jd? do swojego dotychczasowego okulisty porozmawia?.

    Mam jeszcze pytanie, czy mo?na gdzie? sprawdzi? i w jaki spos??b uprawnienia optometrysty? Po wizycie u niego /swoje uprawnienia podaje na stronie internetowej/ zacz??am nabiera? w?tpiowo?ci. Niby dokonano pomiaru ale ca?a reszta wizyty raczej profesjonalizmem nie tchn??a :/
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 czerwca 2007, 11:40

    1. do okularow trzeba sie jakis okres adaptowac, jezeli po jakims czasie nie przynosi efektu to nalezy udac sie:
    - do optyka, celem sprawdzenia poprawnosci wykonania
    - okulisty celem konsultacji zapisanych wynikow badania (jezeli powyzsze jest OK)

    2. odnosnie konsultacji z kolega ktory widzi inaczej test "sloneczka" mija sie z celem, bo kazdy widzi po prostu inaczej i nie zawsze stwierdzenie tego typu ma odniesienie do innej osoby.

    3. uprawnienia? np. dyplom ukonczenia szkoly wyzszej, podyplomowe studia,

    Natomiast najlepiej sie uspokoic i udac sie celem konsultacji najpierw w miejsce gdzie bylo dokonywane badanie i wyjasnienie calej sprawy niz postepowanie na zasadzie: pojde gdzies indziej i sprawdze. Bo napewno wyniki beda i moga sie delikatnie roznic - o tym juz kiedys wypowiadalem sie na forum - chyba nawet prowadzac dyskusje z wooziem
    Na badanie ma wplyw wiele czynnikow - miedzy innymi Twoje wypoczecie, jezeli bylas niewyspana, zmeczona calym dniem itp to napewno rzutowalo to na wynik badania w pewnym delikatnym stopniu
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 07 czerwca 2007, 18:40

    zgadza sie lemur ma racje :) ja mialem podobne problemy tylko ze u mnie chodzilo o glupie -0.25 ale sie uparlem bo kazdy okulista postawil inna diagnoze i w koncu to jakos wyjasnilem :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 08 czerwca 2007, 12:00

    W tym przypadki r???nica jest znaczna, chodzi o to czy ten astygmatyzm jest czy go niema. Okulista nie rozpoznawa?, optometrysta namierzy? a na zapytanie o konsultacje z lekarzem zachowala si? jak obrazona kr??lewna. Nie by?o mozliwo?ci rozmawy z kobiet?, bo ona poprostu si? obrazi?a i na pytania odpowiada?a"widzia?a pani badanie, prosz? sobie samej odpowiedzie?".
    No to chyba nie jest profesjonalistka, czy? nie?
    Przy por??wnywaniu sie z innymi astygmatykami, wcale nie chodzi mi o por??wnywanie kto ma gorzej, tylko o stwierdzenie, ze faktycznie chyba na bank mam ten astygmatyzm.

    Wooozi, a jak Ty wyja?ni?e? to swpje 0,25, je?li wolno spyta? ?
    Tzn, kto udzieli? Ci satysfakcjonuj?cej Ci? odpowiedzi?
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 czerwca 2007, 12:10

    zebra pisze: Nie by?o mozliwo?ci rozmawy z kobiet?, bo ona poprostu si? obrazi?a i na pytania odpowiada?a"widzia?a pani badanie, prosz? sobie samej odpowiedzie?".
    takie sytuacje zdarzaja sie w kazdym zawodzie.

    Zebro, nawet nie napisalas co masz przepisane! Samo stwierdzenie astygmatyzm niewiele mowi :P

    Co do stwierdzenia "rozpoznal/nie rozpoznal"
    to juz kiedys pisane bylo na forum, ze sa dwie szkoly korekcji. Czasami niektorzy nie koryguja astygmatyzmu rzedu do +/- 0,50D Wszystko odgrywac sie powinno w oparciu o komfort widzenia klienta/pacjenta. Jezeli korekcja astygmatyzmu niewielkiego poprawia komfort widzenia - powinno sie go korygowac a nie twierdzic, ze go nie ma. Bo on w Twoim przypadku jest, tylko byla inna podstawa do nieprzepisania przez dana osobe soczewek cylindrycznych.

    Ktore postepowanie jest prawidlowe? Zawsze te na korzysc komfortu widzenia. A w Twoim przypadku po prostu NIE wiem, bo nie mozna na podstawie kilku zdan postawic diagnozy.
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 08 czerwca 2007, 12:26

    Mnie nie chodzi o diagnoz? ale o "plan dzia?ania" :)
    No i jeszcze zeby kto? sie po?ali? nade mna ;)

    M??wisz - masz
    lekarz zaleca -1; -1,25

    optometrysta
    -1/-0,5/90°
    -0,75/-0,5/100°


    Je?li rzeczywiscie mo?na wybra? stosowac tu r???ne korekcje, by?abym bardzo zadowolona, bo zale?a?o mi na soczewkach kontaktowych, jedna te toryczne maj? dla mnie zaporow? cen?.
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 czerwca 2007, 12:39

    zebra pisze:Mnie nie chodzi o diagnoz? ale o "plan dzia?ania"
    Podalem, skorzystalas, nie wyszlo...
    zebra pisze:No i jeszcze zeby kto? sie po?ali? nade mna
    :placze: :placze: :mur: :placze: :placze:

    Wystarczy :P

    Co do soczewek kontaktowych to jak pisalem odnosnie okularow, przy niewielkim astygmatyzmie stosuje sie - jezeli komfort jest wystarczajacy - soczewki sferyczne przeliczajac astygmatyzm na ekwiwalent sferyczny. Ale to pozniej trzeba zalozyc, sprawdzic widzenie na testach, komfort widzenia. Jezeli jest OK, zostajemy przy sferycznych, dopoki np. wada cylindra nie wzrosnie na tyle aby uniemozliwic korzystanie z soczewek sferycznych.

    Moze byc taki "plan dzialania"? :D
    :gwizd:
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 08 czerwca 2007, 12:52

    No baaaaardzo mi sie to wszystko podoba, zw?aszcza ta ?a?o?? okrutna :)

    No to teraz prosz? odpowiedz mi na jeszcze jedno pytanie.
    Zam??wi?am te okulary cylindryczne, wersja na pocz?tek ekonomiczna, ?eby strat nie by?o du?ych. I tak musze czekac bo szkla musz? sprowadzi?,w pipiduwie mieszkam.
    Jak ju? b?d? mia?a te cylindry zaczn? w nich chodzi? i sie zobaczy.
    Ale tu mam od razu pytanie. Czy noszenie okular??w cylindrycznych nie b?dzie kolidowa?o z p??xniejszym ew. zast?pieniem kontaktami sferycznymi? Czy nie wykluczy to definitywnie takiej mo?liwo?ci?
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 czerwca 2007, 12:55

    zebra pisze:Czy noszenie okular??w cylindrycznych nie b?dzie kolidowa?o z p???niejszym ew. zast?pieniem kontaktami sferycznymi? Czy nie wykluczy to definitywnie takiej mo?liwo?ci?
    Nie. Ale jak napisalem wczesniej - komfort. Czasami po zmienie soczewek na okulary moze dochodzic do niewielkiego dyskomfortu. Ale jezeli obie rzeczy dobrane sa OK, to wystepuje on krotko, a niektorzy wogole tego nie zauwazaja.

    ps. ok, myslalem ze "zalosci okrutnej" bylo za malo, ale jak OK, to OK :prosze:
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 08 czerwca 2007, 14:34

    Dzi?kuje, sporo mi ta rozmowa rozja?ni?a.
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 08 czerwca 2007, 14:56

    no coz w moim przypadku to bylo tak ze gdy dostalem soczewki o -0.25 mniejsze i pochodzilem w nich troche to sam stwierdzilem ze ten 1 okulista mial racje i powinienem nosic -1 a nie -0.75 ale to jest tak mala roznica ze chyba nie mozna tego nazwac nawet bledem :/
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 08 czerwca 2007, 15:32

    No tak, je?li masz punkt odniesienia to pewnie sam dojdziesz do tego jak Ci lepiej. Nie b?d? realizowa?a obydwu recept, ?eby sie przekona? :/
    Inna sprawa, ?e s? tez inne czynniki wp?ywaj?ce na jako?? widzenia. Np. przez antyrefleksy widzimy lepiej :), wi?c nie zawsze takie por??wnanie mo?e by? proste.
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 08 czerwca 2007, 18:35

    w mojej sytuacji chodzilo o kontakty nie okulary :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 09 czerwca 2007, 07:10

    Odebra?am cyngle, chwila ob??du w oczach i nagle obraz jak brzytwa :eek:
    Ju? nie pamieta?am ?e takmo?e wygl?da? ?wiat
    :jupi: :jupi: :brawo: :gwizd:
    Zdecydowanie skazana jestem na te cylindry, szkoda tylko ?e tak p???no dosta?am. Trudno.
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 czerwca 2007, 14:40

    zebra pisze:Ju? nie pamieta?am ?e takmo?e wygl?da? ?wiat
    Rada na to jest w miare czeste wizyty kontrolne u specjalisty.... polecam wizyte kontrolna przynajmniej RAZ NA ROK, maksymalnie co dwa lata.
    Osoby ktore maja jakies sprawy chorobowe (jaskra lub podejrzenia, cukrzyca itp) czesciej.

    Lepiej kontrolowac i w razie potrzeby zmieniac soczewki okularowe co roku i miec male przejscie i mniejszy SZOK, niz raz na "ruski rok" i powodowac takie perturbacje dla wlasnego ukladu wzrokowego :)

    Ciesze sie ze wszystko juz jest OK! :spoko:
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 09 czerwca 2007, 17:46

    Tylko ?e widzisz, ja chodzi?am systematycznie do okulisty, ale ten nigdy nie zaproponowa? mi korekty astygmatyzmu, a dotychczasowe sfery nigdy mie zrobi?y mi tak dobrze jak te nowe cylindry.
    Okular??w nie nosi?am bo jak ju? pisa?am, okulista systematycznie /p??? roku, rok/ mia? now? propozycj? rozmiarowa dla ka?dego oka, a koszty korekty nie by?y warte mizernego efektu. Zreszta sam okulista powiedzia?, ze przy tak ma?ej wadzie, je?li nie czuj? r???nicy, to nie musze nosic okular??w.

    Ale teraz si? ciesze ?e jestem na nowej, chyba lepszej drodze :)
    Zebra
ODPOWIEDZ Posty: 20 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 0 gości