ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka
  • Dote
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 20 maja 2022, 14:03

    Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka

    autor: Dote » 20 maja 2022, 14:25

    Witam,
    Chciałam prosić o "łopatologiczne" wyjaśnienie oznaczeń wady wzroku dziecka. Do tej pory nie miałam zupełnie styczności z tematem okularów i ponieważ kompletnie się na tym nie znam, nie wiedziałam nawet o co dopytać panią okulistkę, w efekcie teraz pojawia się mnóstwo wątpliwości.
    Nie dostałam żadnego wydruku z badania, ani informacji jak duża jest jego wada, jedynie receptę na okulary "na zawsze".
    Wiem tylko, że dziecko ma niedowidzenie oraz astygmatyzm, nie wiem na jakich poziomach.
    Ma 5 lat, nigdy nie skarżył się na niewyraźne widzenie, czyta z książki bez problemu, z daleka wydawało mi się, że widzi dobrze, często dostrzegał szczegóły w oddali, czytał oddalone tablice rejestracyjne itp. Jedyne, co nas skierowało do okulisty, to że u pediatry na tablicy widział dobrze niektóre cyfry, a niektórych nie (tej samej wielkości). Dodam, że w domu robiliśmy podobne "testy" i widzi cyfry dużo lepiej niż w gabinecie, nie wiem dlaczego.

    Na recepcie mamy takie oznaczenia:
    Do dali: OP sfera +1,0 cylinder -2,0
    OL sfera +1,0 cylinder -2,5

    Moje pytanie: co to oznacza i na jakim poziomie jest ten astygmatyzm. Widzę, że astygmatycy określają poziom za pomocą dioptrii, czy to ta sama wartość co cylinder? I co w takim razie oznacza minus, bo widziałam także, że może być cylinder plus.
    Czy to jest astygmatyzm o wysokim poziomie? Znalazłam skalę, gdzie poziom od 1 w górę traktuje się jako wysoki (tylko nie wiem co z tym minusem).
    Nie do końca rozumiem, jak może mieć spory astygmatyzm, przy braku żadnych wyraźnych sygnałów, choćby z czytaniem.

    A czy "niedowidzenie" oznacza u niego dalekowidza, czy krótkowidza? I czy w tym przypadku dioptrie to to samo co sfera?

    Pewnie dla noszących okulary moje pytania wydają się śmieszne, ale proszę o odpowiedź i wytłumaczenie prostymi słowami :roll:
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka

    autor: mexx » 20 maja 2022, 19:22

    Nie dostałam żadnego wydruku z badania, ani informacji jak duża jest jego wada, jedynie receptę na okulary "na zawsze".
    Czasem dają wydruk z autorefraktometru (tzw. badania komputerowego), szacunkowo określającego wadę, ale dla tak małego dziecka badanie komputerowe jest baaaaardzo szacunkowe, jeżeli oczy nie były zakroplone.
    Okulary „na zawsze” mogą być, mogą nie być. Prawdopodobnie będzie nosił okulary, ale moc soczewek z pewnością będzie się zmieniała. Trzeba będzie okresowo to kontrolować. Trochę więcej na PW..
  • douglas
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 16 lutego 2022, 11:13
    Kontakt:

    Re: Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka

    autor: douglas » 12 września 2022, 11:28

    A co okulista na to?
  • henrykdwunasty
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 18 lipca 2022, 13:51
    Kontakt:

    Re: Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka

    autor: henrykdwunasty » 05 października 2022, 09:46

    Dobre pytanie. Ja mam podobną sytuacje z dzieckiem, jak będę wiedzieć to poinformuje!




    _________________________________________________
    https://ranking-ubezpieczen-na-zycie.pl/
  • Dote
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 20 maja 2022, 14:03

    Re: Oznaczenia astygmatyzmu u dziecka

    autor: Dote » 05 października 2022, 10:03

    henrykdwunasty pisze: 05 października 2022, 09:46 Dobre pytanie. Ja mam podobną sytuacje z dzieckiem, jak będę wiedzieć to poinformuje!

    Ja już wiem, że u mojego dziecka to duży astygmatyzm, z tym że jesteśmy tym nadal zdziwieni, bo nie daje żadnych oznak. Dobrze widzi z bliska i z daleka. Dlatego wstrzymaliśmy się z wykupieniem okularów - nie wiem, dobrze czy źle. Badanie powtórzymy za jakiś czas, aczkolwiek nadal nie wiem co z tym fantem począć.
    Proszę dać znać, w razie jakichś własnych informacji, bo chętnie przeczytam :)
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości