ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1
1 okulary i problem z widzeniem
  • krzyciu80
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 maja 2013, 15:33
    Lokalizacja: wawa

    1 okulary i problem z widzeniem

    autor: krzyciu80 » 27 maja 2013, 15:36

    dzien dobry, zrobilem sobie ostatnio okulary i nie jestem z nich zadowolony
    widzieć widze tak jak bez nich
    np nie odczytam mniejszych literek niz bez szkieł
    dlaczego?
    okulary zostały przepisane przez okuliste a ja róznicy nie widzę
    pomoze mi ktos?
    za okulary zapłąciłem ponad 300zł
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 30 maja 2013, 01:29

    na podstawie takich informacji nikt Panu nie odpowie na zadne pytanie. Za malo szczegolow. Napisal Pan: "widze w nich tak jak bez nich". Prosze spytac specjalisty dobierajacego korekcje. Na pewno bedzie mial najlepsze rozeznie w tej sprawie.
    Adek
  • krzyciu80
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 maja 2013, 15:33
    Lokalizacja: wawa

    autor: krzyciu80 » 31 maja 2013, 10:03

    Mam rozumieć ze w okularach mam obuocznie i każdym okiem z osobna przeczytać linijkę co najmniej 20/20 do 40/20?
    No więc tak prowizorycznie sobie wydrukowałem z internetu tablice do badania wzroku i bez okularów okiem lewym odczytam rządek (w przeliczniu na dziesiętne) 0,(6)-0,8 max a prawym 0,4-0,5 max
    obuocznie 0,8
    W tych nowych okularach lewym 0,8 max prawym 0,5-0,(6)max a obuocznie ledwo 20/20 1,0.
    Znajomy bez korekcji odczyta kazdym z osobna i obuocznie 40/20 z 3 metrów.
    Te nowe okulary są na dal no i na dal to one tylko minimalnie polepszają obraz, a np podczas czytania czy pracy przy komputerze to juz znacząco, ale u okulisty byłem dlatego iż źle widze właśnie na dal, szczególnie w nocy.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 31 maja 2013, 14:14

    Z tego wynika, ze jednak okulary Panu pomagaja. Na jednym oku ma Pan obnizona ostrosc ale tak bywa. Generalnie zasada jest taka, ze nawet niewielka poprawa ostrosci widzenia jest wskazaniem do korekcji. Szczegolnie jeśli ktoś odczuwa taką potrzebę. Jesli widzi Pan w nich znaczaco lepiej na bliz to prawdopodobnie jest Pan nadwzroczny. Czy moze Pan napisac jakie konkretne moce ma Pan przypisane oraz w jakim jest Pan wieku?
    Adek
  • krzyciu80
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 maja 2013, 15:33
    Lokalizacja: wawa

    autor: krzyciu80 » 31 maja 2013, 18:17

    Dałbym sobie głowe uciąć ze krótkowzroczny no bo z bliżem to ja nigdy problemów nie miałem tylko raczej w widzeniem na dal są kłopoty. A dlaczego Pan sądzi że krótkowzroczny?
    Okulary są takie:
    OP -1.25 +1,25 85
    OL -1,25 +1,25 95

    Nie ma szans abym każdym okiem z osobna uzyskał wartość 20/20 1,0 tylko obuocznie to naprawde ledwo 1,0 ozyskam. Jak pisałem okulary poprawiają widzenie o 1 linijkę więc w sumie znikomo, nie czuc tej poprawy. Jak je założe to tylko minimalnie lepiej widze krawędzie poziome.
    Ale rozumiem ze juz nie da sie poprawić ostrości? Na tablicy tych ostatnich linijek nie odczytam bo są dla mnie za małe ale np krawędzie drzwi itp widze ostro, np jak popatrze w dal przez okno to na odl. 1km i dalej widze ostro np anteny, kable elektryczne itp i także bez korekcji.

    Martwi mnie też dlaczego w nocy znacząco gorzej widzę jak pisałem źródła świateł mi sie rozmywają i to znacząco we wszystkich kierunkach http://www.airliners.net/photo/Euro-Atl ... 6f21470103
    własnie tak jak na tym zdjęciu. I w to w okularach jak bez nich.
    Podsumowując obecne okulary są na dal a róznice widać bardziej na bliż i prace przy komputerze niż podczas prowadzenia auta.
    Jeśli chodzi o wiek mam 20lat.

    [ Dodano: 1 Czerwiec 2013, 14:32 ]
    ref
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 03 czerwca 2013, 13:38

    Osoba krótkowzroczna widzi dobrze właśnie z bliska. Z zapisu Pańskiej wady wynika, że jest Pan obarczony astygmatyzmem, to znaczy Pańska rogówka (najprawdopodobniej, astygmatyzm może być związany również z soczewką w oku) ma formę piłki do rugby i w jednym z przekroi wywołuje krótkowzroczność.

    Myślę, że warto by odwiedził Pan lekarza-okulistę który cieszy się dobrą opinią, wyłożył mu swoje problemy i poddał się kompleksowemu badaniu, łącznie z badaniem dna oka i ciśnienia w gałce ocznej.
  • krzyciu80
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 maja 2013, 15:33
    Lokalizacja: wawa

    autor: krzyciu80 » 03 czerwca 2013, 19:22

    dno oka w lampie szczelinowej z przykladanymi takimi soczewkami przed oko mialem robione ale przy zwężonej źrenicy 2 razy w życiu tak sie go wykonuje? nigdy przy rozszerzonej
    Tylko czy owe ww. moce są mocne jak na okulary? czy słabe? Czy taka wartość powinna poprawiac tylko ostrosc o 1 linijkę? a nie sprawiać ze powinnem odczytać wszystkie linijki jakie tam są?
    Mam rozumiec ze przy astygmatyzmie źle widze na dal czy bliz? okulary są na dal to czemu na dal tylko troche poprawiają albo i wcale a znacząco poprawiają na odległości od nosa do powiedzmy 1m jak pracuje przy komputerze?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 05 czerwca 2013, 13:05

    Takie moce jakie ma Pan przypisane to taka średnia/niewielka wada wzroku. To, że jest Pan odpowiednio skorygowany nie oznacza, że osiągnie Pan odpowiednią ostrość np. 1,0. U niektorych ta ostrosc jest obnizona pomimo dobrej korekcji, teraz nalezaloby sprawdzic dlaczego tak jest. Astygmatyzm to taki rodzaj wady wzroku, ktora dotyczy zarowno dali jak i blizy. Proponuje odwiedzic dobrego specjaliste.
    Adek
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 05 czerwca 2013, 15:17

    krzyciu80 pisze:dno oka w lampie szczelinowej z przykladanymi takimi soczewkami przed oko mialem robione ale przy zwężonej źrenicy 2 razy w życiu tak sie go wykonuje? nigdy przy rozszerzonej
    To bardziej wygląda jak opis skiaskopii. Badanie dna oka wykonuje się przy źrenicy rozszerzonej farmakologicznie, żeby porządnie obejrzeć soczewkę, ciało szkliste i dno oka. Obniżona ostrość widzenia może być spowodowana zmniejszoną przejrzystością ośrodków optycznych oka (wynik np. stosowania leków sterydowych w leczeniu astmy lub chorobami układowymi) - stąd zachęta do pełnego badania.
    Tylko czy owe ww. moce są mocne jak na okulary? czy słabe? Czy taka wartość powinna poprawiac tylko ostrosc o 1 linijkę? a nie sprawiać ze powinnem odczytać wszystkie linijki jakie tam są?
    Nie wiemy :) Zdrowie to nie matematyka, że na całym świecie 2+2=4. Kol. Adekboss1 odpowiedział Panu, pozwolę sobie tylko dodać że jeśli nigdy nie był Pan prawidłowo skorygowany to sprawność wzroku mogła się obniżyć tak, że z najlepszą korekcją nie osiągnie Pan pełnej ostrości - choć być może ćwiczenia pozwolą nieco poprawić sytuację.
    Mam rozumiec ze przy astygmatyzmie źle widze na dal czy bliz? okulary są na dal to czemu na dal tylko troche poprawiają albo i wcale a znacząco poprawiają na odległości od nosa do powiedzmy 1m jak pracuje przy komputerze?
    Przy astygmatyźmie widzi się źle na każdą odległość, gdyż powstają dwa ogniska liniowe oddalone od siebie. Dzięki korekcji soczewkami (okularowymi bądź kontaktowymi) torycznymi (cylindrycznymi) ogniska łączą się w pojedyncze ognisko punktowe.
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 01 lipca 2013, 19:07

    Naprawdę cieżko powiedzieć,a le moim zdaniem ww wartość spokojnie powinna poprawić ostrość widzenia o jedną linijkę, czy coś więcej No teoria mówi, że raczej taka w praktyce bywa to różnie.
  • krzyciu80
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 27 maja 2013, 15:33
    Lokalizacja: wawa

    autor: krzyciu80 » 02 lipca 2013, 14:40

    Dzien dobry

    więc tak badanie po rozszerzeniu źrenicy lekami mialem wykonane raz w życiu w wieku 10lat jak byłem 1 raz w życiu u okulisty i dostałem recepte na szkła +1,25 +1,25cyl 90st 2 takie samo
    Okularów nie nosiłem bo przeciez w nich widziałem gorzej niz bez nich.

    2 raz jak byłem u okulisty to przepisał mi
    OP -1.25 +1,25 85
    OL -1,25 +1,25 95
    3 raz jak byłem to mocno mnie przestraszył bo powiedzial ze mam bardzo słaby wzrok i ze jak najszybciej zapisać się do okulisty aby przepisał okulary i ze mam zakaz jazdy autem bez szkieł
    no i 2latach byłem kolejny raz no i że niby nie potrzebuje wcale korekcji wzroku a jesli chce to przepisala -0,5cyl 180 -0,5cyl 0st
    a wykupilem okulary te
    OP -1.25 +1,25 85
    OL -1,25 +1,25 95
    no i jakos nie widze róznicy w dal jest znikoma
    na bliz jest wieksza na + w szklach ale na dal jakos nie powala róznica widzi sie jak bez okularów
    a powinnem widziec ostro?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 02 lipca 2013, 17:23

    Generalnie w okularach powienien Pan widziec ostrzej, po to sie je robi (w wiekszosci przypadkow). Byc moze ma Pan niedowidzenie spowodowane brakiem korekcji, ktora byla wskazana przez te wszystkie lata. Stad brak zdecydowanej roznicy w ostrosci widzenia na dal.
    Adek
  • MrHilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 04 lipca 2013, 19:07
    Lokalizacja: warszawa

    autor: MrHilary » 04 lipca 2013, 19:15

    Wg mnie szkła mogą być źle dobrane,ale też z perspektywy forum nie można nic powiedzieć i stwierdzi. Kłania się wizyta u specjalisty, a następnie w salonie optycznym.
ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości