ODPOWIEDZ Posty: 31
Niepełna korekcja?
  • Jasiek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 03 lipca 2012, 21:50
    Lokalizacja: Warszawa

    Niepełna korekcja?

    autor: Jasiek » 05 lipca 2012, 10:38

    Witam

    Chciałbym zapytać dlaczego nie jest możliwa pełna korekcja jednego oka, czy moze trzeba zmienić okuliste czy są takie przypadki i tak musi zostać.I nie chodzi mi już o czytanie najmniejszysz cyferekk, bo ja zdołam tylko do połowy przeczytac z tablicy.

    pozdrawiam jaś
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 14 lipca 2012, 19:46

    Niepełna korekcja jest wtedy kiedy trzeba zrownowazyc bodziec do akomodacji (przy roznowzrocznosci) lub w przypadku kiedy ktos najczesciej pierwszy raz odwiedza specjaliste i okazuje sie, ze ma duza wade wzroku. W takim przypadku nie powinno przypisywac sie pelnej korekcji bo uzytkowanie takich okularow byloby koszmarem. Dla komfortu pacjenta "rozbija" sie korekcje na pol lub nawet na trzy razy. Tak czy inaczej specjalista powinien o tym poinformowac.
    Adek
  • karambazielona
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 29 maja 2010, 21:22
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: karambazielona » 26 lipca 2012, 08:26

    Jaką masz wadę wzroku?
  • Jasiek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 03 lipca 2012, 21:50
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Jasiek » 26 lipca 2012, 10:44

    Witam

    wada to

    L-sph -1 cyl -4,5
    P-sph -0,75 cyl -4

    osi nie pamietam ale to raczej nieistotne wiem ze 20 i 150 ale ktore oko niewiem

    nieskorygowane do końca jest oko lewe i ogolnie bez okularów tez jest dużo słabsze jak na tak małą różnice ale to tylko moje zdanie, bo być może wcale taka nie jest mała ta różnica.
    I jeszcze na koniec dodam że strasznie mi to przeszkadza bo "czuje" tą różnice jak tylko wkładam okulary.
  • karambazielona
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 29 maja 2010, 21:22
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: karambazielona » 26 lipca 2012, 18:04

    Najczęściej jest tak że jednym okiem widzi się lepiej a drugim gorzej, ale zależy jaka jest ta różnica i jak ją czujesz.
    Najlepiej wybierz się do innego okulisty optometrysty.
    Wersja tania to wybierz zakład gdzie jest akurat promocja na soczewki plus badanie wzroku ja ostanio byłem na takich. Wizyta kosztowała 50zł plus badanie a soczewki były w cenie.
    Będzie to kosztowało zawsze taniej niż wykonanie nowych okularów ;)

    Prawda jest taka że im bardziej złożona wada tym trudniej dobrać okulary, a trafić na dobrego lekarza też łatwo nie jest.
    Ostatnio zmieniony 26 lipca 2012, 18:07 przez karambazielona, łącznie zmieniany 2 razy.
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 25 października 2012, 13:53

    Cześć

    Mam na jedno minus 2,5 , na drugie minus 2,75 .
    Skorygowano mi do minus 2,5. Na zewnątrz widzę w nich dobrze , jednakże w domu nie daję rady w nich. Oczy pieką, jak mam je dłużej.

    W minus 2,00( zaleconych przez okulistkę) widziałam dobrze na dal i do komputera i ogólnie w domu.

    Ki diabeł mnie pokusił sobie polepszyć?? i teraz mam dylemat czy wrócić do słabszych o pół dioptrii.

    Jeszcze jest cylinder o, 5 i o, 75 , ale nie korygowany , podobno małego nie trzeba.

    Czy mądre głowy mogą coś doradzić? ale prosto a nie językiem fizyków. :>
    xxxd
  • Zohan
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2012, 13:33
    Lokalizacja: świętokrzyskie

    autor: Zohan » 25 października 2012, 20:46

    Witam!
    Po pierwsze w jakim wieku jest Pani,po drugie jak długo były noszone -2.00,po trzecie czy przy wcześniejszej korekcji specjalista powiedział np.że wada jest większa,ale narazie tyle daje,po czwarte czy w domu oczy pieką przy normalnym użytkowaniu czy przy komputerze,po piąte czasem tak jest ,że widzenie ostre nie jest komfortowym i wybiera sie komfort.
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 25 października 2012, 21:03

    W takim , w którym wada już nie postępuje, przed 40.

    Te minus 2,00 , nie pamiętam, powiedzmy rok..

    Powiedziała że daje takie, że nadrobię, widziałam w nich przedostatni rząd, na ostatni okulistka machnęła ręką;)

    Pieką ogólnie, no nie tak bardzo.. ale jednak.

    A.
    xxxd
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 października 2012, 21:10

    Wiek nie jest wyznacznikiem postepowania czy nie, to okres w ktorym "siada" amplituda akomodacji. Niektorzy robia niepelna korekcje lub jak to Pani napisala "machaja reka".

    W domu zapewne Pani nie daje rady, z powodu wlasnie akomodacji - co napisala Pani sama
    W minus 2,00( zaleconych przez okulistkę) widziałam dobrze na dal i do komputera i ogólnie w domu.
    Ki diabeł mnie pokusił sobie polepszyć??
    Predzej czy pozniej trzeba bedzie pomyslec o dwoch parach okularow lub jednych (progresywnych / dwuogniskowych).

    Jezeli ma Pani watpliwosci odnosnie zastosowanej korekcji - powinna Pani zapytac o sposob postepowania w taki a nie inny wlasnie osobe, ktora badanie przeprowadzala.
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 25 października 2012, 21:22

    No,,, ja czytam bez okularów .


    Zatem , to że mam mocniejsze teraz o pół dioptrii, jest skutkiem słabnięcia akomodacji, że lepiej jak są mocne, niż jak nadrabiam w słabszych tak??

    [ Dodano: 25 Październik 2012, 21:26 ]
    @ Zohan

    Jednakże wiadomo, dużo czasu spędzam przed komputerem, taki świat..:)

    [ Dodano: 25 Październik 2012, 21:46 ]
    Jeszcze chciałam spytać czy te małe moje cylindry dodatkowo,
    minus 0,5 i minus 0,75 mogą być pominięte i dodane do dioptrii??

    Czyli jesliby je dodać, to i tak te minus 2,5 są minimalnie słabsze,

    więc , minus 2,00 to już chyba są jednak za słabe..


    Pozdrawiam
    xxxd
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 26 października 2012, 17:18

    To znaczy, ze inna moc bedzie odpowiednia do dali a inna do blizy (np -1,5). To, ze ma Pani mocniejsze szkla moze zalezec od wielu rzeczy. W soczewkach -2,0 bylo lepiej bo jest to wysrodkowana moc. Do dali nijaka i do blizy nijaka. Cylindry moga byc pominiete ale w przypadku znacznej poprawy ostrosci warto je dolozyc. (o tym decyduje specjalista) Podpisuje sie pod Lemurem - polecam okulary progresywne.

    pozdrawiam
    Adek
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 26 października 2012, 19:28

    Dzięki za odpowiedź.

    Na progresywne poczekam z 10 lat .

    Mam gdzieś schowane w szafie zwykłe sferyczne minus 1,00 , do komputera i telewizora mogłyby być myślę..
    Pamiętam parę lat temu przy badaniu okulistka powiedziała ze przydadzą mi się później..

    Nie uśmiecha mi się nosić 2 pary soczewek, obojętnie czy w jednym egzemplarzu czy dwóch.. no ale jak trzeba..


    ( Dzięki, Adekboss1,,,, teraz rozumiem, ):) kwestię minus 2,00:)
    Ostatnio zmieniony 26 października 2012, 19:40 przez anusiapl, łącznie zmieniany 1 raz.
    xxxd
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 26 października 2012, 19:41

    A moim zdaniem wszelkie rady poza jedną: trzeba zrobić ponowne badanie, są niewiele warte, ponieważ właściwie niewiele wiemy.
    Pani jest w wieku przed 40-tką, a więc dla osoby krótkowzrocznej na poziomie -2,5 dptr. to dużo za wcześnie na prezbiopię.
    Skorygowano mi do minus 2,5. Na zewnątrz widzę w nich dobrze , jednakże w domu nie daję rady w nich. Oczy pieką, jak mam je dłużej.
    W minus 2,00( zaleconych przez okulistkę) widziałam dobrze na dal i do komputera i ogólnie w domu
    W takim razie problem wynika z akomodacji już na poziomie 0,50 dptr. Czyżby pani miała już tak małą amplitudę akomodacji, że te 0,50 dptr. stanowi problem?. Moim zdaniem to mało prawdopodobne.
    Podczas badania w soczewkach – 2,00 nie widziała pani ostatniego rzędu liter.
    Załóżmy, że powodem był brak tego małego cylindra na poziomie -0,50 dptr. Mały też czasem potrafi dużo zmienić. Gdyby tak było to wada byłaby na poziomie równoważnika sferycznego -2,25 dptr. Tymczasem pani jest skorygowana soczewkami – 2,50 dptr, a więc uruchamia do dali +0,25 dptr. akomodacji. I teraz, np: pani ma 6 eso do bliży z ACA około 10 i rezerwą na poziomie 11 cm/m. Uruchomienie 0,25 dptr. akomodacji spowoduje zwiększenie eso do 8,5 i zmniejszenie rezerwy do 8,5. Jest problem? Jest. To oczywiście teoretyczny przypadek do bliży, a tu mamy problem już dla odległości pośrednich. Wydaje się, że jest pani przekorygowana na dal. Być może rozwiązaniem będą soczewki dwuogniskowe lub progresywne, ale raczej nie będzie to z powodu zbyt małej amplitudy akomodacji. Trzeba oczywiście wziąć jeszcze poprawkę na dokładność montażu pani nowych okularów, ale wydaje się, że ta sytuacja ujawniła problem, który wydawał się dotąd nie istnieć. Moim zdaniem nie ma co gdybać i doradzać na odległość. Potrzebne jest porządne badanie i dopiero na jego podstawie ewentualna zmiana korekcji.

    karambazielona pisze:
    Wersja tania to wybierz zakład gdzie jest akurat promocja na soczewki plus badanie wzroku ja ostanio byłem na takich. Wizyta kosztowała 50zł plus badanie a soczewki były w cenie.
    A ta wizyta to co obejmowała? Uścisk ręki czy uśmiech specjalisty? 50 zł za wizytę + pewnie drugie 50 za badanie, a cena takich podstawowych soczewek z badaniem bez promocji to często ok. 60-80 zl, a u niektórych jeszcze mniej, bo nie biorą nic za badanie. Ludzie! Nie dajcie się nabierać na takie promocje. Nikt, niczego nie daje za darmo.
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 26 października 2012, 19:51

    Odpowiadam oczywiście;) na drugą część odpowiedzi..

    Minus 2,00, na szybkiego, miałam na NFZ robione badanie , z zastosowanie atropiny też , jak w większości..

    Minus 3,00 jeden mi zapisał, drugi póxniej orzekł że to przekorygowanie.

    Minus 2,75 też były..

    A najczęściej właśnie minus 2,5. Większosć prywatnie dobierano mi te moce.

    I tak nabija się kabzę okulistom i optykom, non stop..:(

    Minus 1,00 wezmę do bliży,,
    te minus 2,5 zostawię..

    dzięki za odpowiedź, ( choc zdaję sobie sprawę , zę Wy między sobą rozpatrujecie ,,przypadki::m "
    No jednakże , MY po drugiej stronie oczekujemy opinii.

    Więc dzięki.

    [ Dodano: 26 Październik 2012, 19:57 ]
    Aha.
    To nie do mnie było to drugie, tylko do karamby.Zielonej.

    Jednak te minus 2,5 do komputera nie wpływają dobrze na jakość Wi( e) dzenia :dobani:
    xxxd
  • Zohan
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 04 października 2012, 13:33
    Lokalizacja: świętokrzyskie

    autor: Zohan » 27 października 2012, 21:14

    wszelkie znaki wskazują,ze jednak akomodacja zaczyna szwankowac.Jezeli dotychczas czytalo sie bez okularow to akomodacja praktycznie nie dzialala i takie sa tego efekty na starosc.Z reszta sam widze po sobie i w gabinecie czesto potwierdza sie to,ze u "minusowcow" ,ktorzy nie czytali w okularach przed 40-stka zaczynaja sie objawy presbiopii.Co do progresow to nie namawiam na sile,ale uwazam,ze im wczesniej tym lepiej,im czlowiek mlodszy tym lepiej sie przyzwyczaja i akceptuje.Z reszta i tak przyjdzie moment kiedy wkurza Pania dwie pary okularow,albo podnoszenie ich do czytania,to tylko kwestia czasu.
    Zycze zdrowia i pozdrawiam.

    [ Dodano: 27 Październik 2012, 21:15 ]
    wszelkie znaki wskazują,ze jednak akomodacja zaczyna szwankowac.Jezeli dotychczas czytalo sie bez okularow to akomodacja praktycznie nie dzialala i takie sa tego efekty na starosc.Z reszta sam widze po sobie i w gabinecie czesto potwierdza sie to,ze u "minusowcow" ,ktorzy nie czytali w okularach przed 40-stka zaczynaja sie objawy presbiopii.Co do progresow to nie namawiam na sile,ale uwazam,ze im wczesniej tym lepiej,im czlowiek mlodszy tym lepiej sie przyzwyczaja i akceptuje.Z reszta i tak przyjdzie moment kiedy wkurza Pania dwie pary okularow,albo podnoszenie ich do czytania,to tylko kwestia czasu.
    Zycze zdrowia i pozdrawiam.
  • anusiapl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 października 2012, 13:46
    Lokalizacja: Słupsk

    autor: anusiapl » 28 października 2012, 10:29

    Oj dziękuję bardzo za pomoc i również pozdrowienia.

    Tak, ja już będę nosiła w domu , minus 1,00 , choć podobno te mniejsze moce robi się jak ktos ma dużą wadę,, ale to pewnie i tak kwestia indywidualna, bo bez jest mi nie za fajnie, a w 2,5 w domu to za ,, ostro” oczy pracują..
    xxxd
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 06 listopada 2012, 12:49

    Nie moze byc za ostro :) ostry obraz = dobrze. Gorzej jesli ten idealny obraz powoduje dyskomfort.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 12 listopada 2012, 13:28

    Adekboss1 pisze:Niepełna korekcja jest wtedy kiedy trzeba zrownowazyc bodziec do akomodacji (przy roznowzrocznosci) lub w przypadku kiedy ktos najczesciej pierwszy raz odwiedza specjaliste i okazuje sie, ze ma duza wade wzroku. W takim przypadku nie powinno przypisywac sie pelnej korekcji bo uzytkowanie takich okularow byloby koszmarem. Dla komfortu pacjenta "rozbija" sie korekcje na pol lub nawet na trzy razy. Tak czy inaczej specjalista powinien o tym poinformowac.
    czyli dobrze rozumiem klient nie kupuje 1 pary a powiedzmy 3?
    a co robi z tymi starymi okularami? wyrzuca?
    jaki jest sens przepisywania na 3 razy jesli mozna odrazu przepisac takie jakie powinien miec
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 12 listopada 2012, 15:27

    a co robi z tymi starymi okularami? wyrzuca?
    Nie wyrzuca calych okularow tylko stare szkla. Najtansze mozna kupic za 60-80 zł. To ma sens tylko w pewnych przypadkach oczywiscie. Wydaje mi sie, ze to nie jest gigantyczna kwota za komfort. Jesli ktos chce sie meczyc to oczywiscie moze od razu dostac pelna korekcje, z ktorej moze nie miec zadnego pozytku.
    jaki jest sens przepisywania na 3 razy jesli mozna odrazu przepisac takie jakie powinien miec
    Ma to sens. Dla przykladu ktos ma astygmatyzm np. 4,0 dptr. Jesli zafunduje sobie takie okulary na pierwszy strzal to predzej rozjedzie go samochod po wyjsciu z salonu niz dojdzie do domu. Kazda wade powinno sie korygowac biorac pod uwage nie tylko ostrosc ale i komfort. Takie duze zmiany w widzeniu moga byc dla mozgu nieakceptowalne.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 12 listopada 2012, 17:19

    mając wade -1cylinder odrazu dostaje okulary takie jakie mają byc? ile one orientancyjnie kosztują? jest to wydadek kilkadziesiąt zł, 100zł? 150, 200? wiecej?

    nie rozumiem dlaczego niby mialby go auto rozjechac jesli widzi ok czyli ostro to w czym to przeszkadza? oto chyba chodzi... po korekcji jaka ma byc ostrośc widzenia 1,0czy sporo wiecej?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 15 listopada 2012, 13:09

    To nieistotne w Pana przypadku. Troche uogolnilem. Pan dostanie jedna pare i koniec. Po korekcji ma byc mozliwie najwyzsza ostrosc wzroku. 1,0 to taki standard, ktory osiaga wiekszosc ludzi ale mozna trafic na przypadki ponizej i powyzej 1,0. Koszt takich soczewek zalezy od firmy soczewek, powłok, gdzie kupujemy i u kogo. Powiedzmy, że miedzy 60 - 370. Takie porzadne od ok. 200 zł ale to bardzo orientacyjne ceny.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 15 listopada 2012, 13:44

    1/ czytalem w ksiązsce ze wiekszosc ludzi ma ostrość od 1,33(3) do 2,0 i ze dopiero ostrość spada do 1,0 powyzej 70 roku życia, to możliwa taka wysoka ostrość? czyli jak ktos ma 2,0 to widzi 2 razy lepiej niz osoba co ma 1,0 mimo ze ona nie ma wady (bo 1,0 to wzrok idealny tak sie uważa)
    No bo tak czytam, jesli ktos by miał dostać 2- 3 razy przepisane okulary to nie wiem w jakim celu, przykładowo potrzebuje okulary do prowadzenia auta wiec juz na starcie musi miec ostrość min 1,0, dobrze myśle?

    2/niektórzy mówią ze w cylindrach niby będę widział ok, ale będę chodził jak "nawalony" co tz? majac wade cylindryczną zawsze trudno sie przyzwyczaić? wada sferyczna to pikuś a cylindryczna do wyższa szkoła jazdy jesli chodzi o ceny okularów, dopasowanie szkieł i potem użytkowanie?

    3/Co do ceny to mi chodzi o najtańsze możliwe okulary soczewki+oprawki na jakie ceny sie nastawić, wiec najtańsze mozliwe juz od 60zł moge kupić, żadnych powłok nie chce tylko zebym w nich widział wyraźnie.

    4/do tej pory chodziłem często w okularach przeciwsłonecznych polaryzacyjnych, czy moge kupić, za ile i gdzie? okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne z filtrami UV o zabarwieniu kat 3 na słońce + aby byly korekcyjne -1Cylinder, czyli takie same jak korekcyjne tylko zeby mialy zabarwienie kat 3, polaryzacje i filtry uv? czy to niemozliwe i juz z okularów musze zrezygnować, chyba ze zakladać soczeki i dopiero przeciwsłoneczne?

    pozdrawiam
  • Sheba389
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 14 listopada 2012, 16:34
    Lokalizacja: Koszalin

    autor: Sheba389 » 15 listopada 2012, 13:53

    Adekboss1 pisze:Nie moze byc za ostro :) ostry obraz = dobrze. Gorzej jesli ten idealny obraz powoduje dyskomfort.
    Noo, a nie powoduje, ??;)

    Jeszcze odnośnie korekcji.

    Czy uważasz że jeśli na lewe oko mam minus 2,75 a na prawe minus 2,5 to powinnam tak mieć skorygowane?

    Bo nie mam ,
    mam na oba - 2,5 D.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 15 listopada 2012, 14:20

    Jesli na jedno masz tak a na drugie inaczej to nie oznacza, ze obuocznie bedzie tak samo.
    Ostatnio zmieniony 15 listopada 2012, 14:21 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • Sheba389
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 14 listopada 2012, 16:34
    Lokalizacja: Koszalin

    autor: Sheba389 » 15 listopada 2012, 16:51

    Rozumiem. Wielkie dzięki:)
    Pozdrowienia
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 18 listopada 2012, 10:47

    Wyjaśnijcie mi dlaczego przedtem, w latach komuny albo i wcześciej (z opowiadań dziadków, wujków) kierowca zawodowy z wadą wzroku był całkowicie wykluczony z zawodu?
    Kierowca musiał mieć sokoli wzrok a jeśli w czasie jego pracy zepsuły mu się oczy do tego stopnia że musiał nosić okulary to miał dopisek w prawku ze może jezdzic jedynie od świtu do zmierzchu za dnia i zakaz jazdy w nocy.
    Teraz wg przepisów dla kat b wada wzroku nie jest podana tz bez ograniczeń, a dla kat wyższych +/- 8Dioprii
    Czyżby się cos zmieniło w ten czas? dlaczego dawniej trzeba było być w 100 procentach zdrowym?

    Jeśli sie nie myle to obecnie jesli ktoś chciałby być pilotem liniowym, wojskowym to okularnicy odpadają, dlaczego jesli w okularach widza tak samo jak osoba zdrowa? pilot z wadą wzroku dlaczego jest juz na starcie odrzucany tak jak wcześniej kierowca?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 20 listopada 2012, 00:48

    Widac musza do tego dojrzec :) nawet jesli w pewnym stopniu okulary ograniczaja percepcje/rozni sie ona od tej u osoby niewymagajacej korekcji to zawsze zostaja soczewki kontaktowe. Nie wiem czym sie sugerowali, pewnie ktos tak sobie wymyslil (tak na wszelki wypadek) Po co ryzykować skoro jest cala "armia" ludzi, ktorzy chca latac a nie maja okularów.

    Co do PRL to wiele rzeczy uległo zmianie. Nowi politycy, nowe rządy - nowe przepisy. Nie wiem rowniez na jakiej podstawie wydaja takie wymogi. Pytaja biegłego w tej dziedzinie i na tej podstawie wydaja regulacje? Moze trafili na okularofoba :) Sporo sie zmienilo jesli chodzi o technologie w optyce okularowej oraz na rynku pracy. Coraz wiecej ludzi wymaga korekcji no i bardziej dba sie o wzrok niz kiedys. Jeszcze okazaloby sie, ze nie ma kto dowozic serkow do biedronki :P
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 20 listopada 2012, 08:35

    Pilot też może mieć korekcję.
    W przypadku licencji pilota samolotowego turystycznego, której posiadanie uprawnia do lotów na własne potrzeby, przepisy dopuszczają wadę wzroku w przedziale od -8 do +5 dioptrii.
    Oprócz przypadków wykraczających poza tolerancję -8/+5 dioptrii z latania eliminuje na pewno jaskra, brak widzenia przestrzennego oraz poważne zaburzenia w widzeniu kolorów.
    Szczegóły można znaleźć np. tutaj
    Ostatnio zmieniony 20 listopada 2012, 08:40 przez mexx, łącznie zmieniany 3 razy.
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 20 listopada 2012, 15:37

    1/ Rozmawiałem z kilkoma osobami "dojrzałymi" to w czasach kiedy robili zawodowe prawko nie można było miec okularów, okulary skreślały z zawodu kierowcy zawodowego, a jesli kierowca w czasie swojej kariery zaczął jezdzic w okularach to mógł jedynie od świtu do zmierzchu, dlaczego takie przepisy były? okulary nie korygują wady wzroku 100procentowo? nosząc je widzi sie gorzej niż osoba zdrowa? Dlaczego był zakaz jazdy w nocy w okularach? Starsi kierowcy też teraz sądzą ze obecnie nie można zrobić prawka na wyższe kat niz B z wadą wzroku. Doczytałem sie w rozporządzeniu ze dopuszczalna wada to +/-4D i +/-2D cylindryczne dla kat CEDE, czyli jesli w wieku 20lat już mam wadę -1Cyl to czy można przypuszczać ze za x lat dojdę do tej normy i moge ją przekroczyć? Ogólnie rzecz ujmując z taką wadą dać sobie spokój z pracą na stanowisku kierowcy zawodowego (ciężarówki, autokaru) czy ta wada nie przeszkodzi mi w moich marzeniach?
    Dlaczego w rozporządzeniu są dopuszczalne wady i dlaczego wada cylindryczna jest tylko do 2 dopuszczalna?

    2/ Czytałem tez w tym rozporządzeniu ze min ostrosć do 0,8 i 0,5, ta wieksza to oka lepiej widzącego, czyli jesli ktos taką ma moze jezdzić legalnie bez okularów? A jesli ktos ma mniejszą ale musi mieć przykładowo szkla -5,5 i -2,5cyl a jego ostrość w korekcji wynosi ponad 1,0 to juz jest skreślony?

    3/co do pilotów chodziło mi głównie o pilotów liniowych (kpt, 1 oficer latający odrzutowcami), jest taka obiegowa opinia ze pilot nie moze byc okularnikiem i musi być na 200% zdrowym człowiekiem od stóp do głów, zresztą sam słyszałem ze do szkoły w Dęblinie (tam gdzie sie szkolą piloci) wada wzroku jakakolwiek całkiem skreśla kandydata na pilota.

    pozdrawiam
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 20 listopada 2012, 19:01

    Ale się człowiek uparł. Pilot może latać i są tacy piloci I klasy, którzy na dużych liniowych samolotach latają w korekcji. Wynika to z tego co w poprzednim linku, a piloci wojskowi na odrzutowcach też mogą latać w okularach. Poszukaj, poczytaj, a obiegowe opinie są diabła warte.
    Zobacz choćby tutaj
ODPOWIEDZ Posty: 31

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości