ODPOWIEDZ Posty: 41
ABC soczewek
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    ABC soczewek

    autor: woozie » 04 lutego 2007, 11:43

    Oto linki ktore mam nadzieje komus sie przydadza :) mozna znalezc tam wiele ciekawych informacji na temat soczewek, wad wzroku oraz ich korekcji :)

    http://zdrowie.med.pl/soczewki/soczewki.html

    http://www.soczewkikontaktowe.pl/ << swietna strona :brawo: :spoko:

    http://www.mediweb.pl/diseases/vad11.php :spoko:
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • asiaczek1987
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 104
    Rejestracja: 05 stycznia 2007, 21:59
    Lokalizacja: P-??

    autor: asiaczek1987 » 04 lutego 2007, 13:21

    ooo super te stronki!
    Dzieki woozie :)
    Air Optix -3.5
  • frytka0912
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 03 lutego 2007, 20:30
    Lokalizacja: WÂ?odawa

    autor: frytka0912 » 04 lutego 2007, 15:44

    Dzi?ki Woozie za linki :przytul: Poczyta?am i troch? pewniej ju? si? czuj? :) zobaczymy jak to b?dzie dzisiaj przy zdejmowaniu... ;/
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 04 lutego 2007, 16:19

    Ciesze sie ze moglem pomoc :) soczewki to na prawde super sprawa jesli chodzi o korekcje wzroku chwala temu kto je wymyslil :brawo:. Trzeba tylko ich uzywac z glowa i przede wszystkim przestrzegac zasad higieny a wszystko powinno byc ok :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • asiaczek1987
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 104
    Rejestracja: 05 stycznia 2007, 21:59
    Lokalizacja: P-??

    autor: asiaczek1987 » 05 lutego 2007, 21:33

    No w?a?nie ja przestrzegam zasad higieny soczewek, a za ka?dym razem jak je zak?adam to inaczej je czuje na oku... raz wog??le ich nie czuje, innym razem cos mnie k?uje i to tak ze musze je zdj?c i za?o?yc jesczez raz ,a jesczze innym razem czuje w jednym miejscu (zazwyczaj na granicy soczewki) dyskomfort kt??ry na szcz??cie jest zno?ny bo jak mi oko od wiatru za?zawi to przestaje na jakis czas uwierac, od czego to zale?y??soczewka sie zawija czy co??
    Pozdrawiam Asiaczek
    Air Optix -3.5
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 05 lutego 2007, 22:41

    asiaczek mam tak samo :/ chociaz staram sie dbac o higiene jakis malutkie wlokno z recznika moze sie zawieruszyc i mozna go nie zauwazyc zwykle wtedy czuje dyskomfort i musze zakladac soczewke jeszcze raz albo i dwa roznie to bywa
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 05 lutego 2007, 23:41

    woozie pisze:chociaz staram sie dbac o higiene jakis malutkie wlokno z recznika moze sie zawieruszyc i mozna go nie zauwazyc
    te? si? zdarza. najgorsze jest to, ?e u mnie wszystkie r?czniki s? z frotte, dziwi? si?, ?e pomimo dok?adnego mechanicznego czyszczenia soczewki i k?pieli ca?onocnej w ?wie?ym p?ynie, zawsze co? na soczewce pozostaje. Jednak?e jak na razie nie zdarzy?o mi si? odczu? dyskomfortu jedynie, gdy przyklei?a sie do soczewki rz?sa lub jestem na tyle zm?czona, ?e oko nie nad??a z nawil?aniem soczewki i widze przez mg?? lub zaczynam j? czu?.

    pozdrawiam
    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 06 lutego 2007, 19:11

    Po co w og??le u?ywa? r?cznika do r?k przed 'zabaw?' z soczewkami? Nie lepiej jest umy? dok?adnie d?onie, wstrz?sn?? nimi i poczeka? chwilke, a? troch? podeschn??
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 lutego 2007, 19:23

    Soleil pisze:Nie lepiej jest umy? dok?adnie d?onie, wstrz?sn?? nimi i poczeka? chwilke, a? troch? podeschn??
    nie wiem czy mam zaufanie do tego co leci w kranie? Tak samo jak nie nalezy pojemniczka myc woda, tak samo soczewki powinny miec z "kranowa" jak najmniejszy kontakt. Stad recznik :D
  • rogos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 05 lutego 2007, 18:31
    Lokalizacja: aaa

    autor: rogos » 06 lutego 2007, 19:53

    bez przesady z ta kranowka... jeli chodzi o jakies wlokienka czy inne nieczystosci pozostale z mycia soczewki, mam taki spos??b:
    1. muje rece dokladnie mydlem, wycieram w recznik specjalnie przeznaczony do tej czynnosci :) tj zdejmowania/zakladania soczewek
    2. sprawdzam czy na palcach ktorymi bede dotykal soczewki nie ma zadnych pylkow, jesli sa to je usuwam
    3. wyjmuje soczewke trzymajac za jak najmniejszapowieszchnie, zanurzam jeszcze raz i energicznym ruchem wyciagam tak ze wszystko ladnie splynie z soczewki, klade ja na palcu drugiej reki, lapie za przeciwlegla krawdz i ponawiam czynosc zanurzania i szybkiego wyciagania - w ten sposob mam soczewke oblana plynem bez zadnych pylkow
    4. nadmiar plynu usuwam dotykajac krawedzia soczewki gdzie zebrala sie kropla do czystej skory dloni, kropla ladnie splywa a soczewke mozna bez problemu zalozyc i nie ma na niej zadnych pozostalosci po reczniku :)
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 06 lutego 2007, 23:48

    Rogos, zazdroszcz? czasu, jaki mo?esz na to po?wi?ci?.. U mnie to wygl?da o po?ow? czynno?ci mniej, a miamowicie..
    1) myj? dok?adnie r?ce myd?em i wod?,
    2) strzepuj? wod? [przewa?nie nawet nie czekam a? wyschn?]
    3) otwieram pojemniczek
    4) nak?adam soczewk? na palec odrazu, jak do za?o?enia
    5) zak?adam

    Lemur, nie mam zaufania do r?cznika, na kt??rym mog?y si? pojawi? bakterie itp.? ;)
    Skaleczeni milczeniem...
  • asiaczek1987
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 104
    Rejestracja: 05 stycznia 2007, 21:59
    Lokalizacja: P-??

    autor: asiaczek1987 » 07 lutego 2007, 00:11

    Hmm wsumie metoda Rogosa mog?aby okaza? si? skuteczna jednak ja nie mam czasu na takie zabawy podobnie jak Soleil
    Ale powiem wam ze przez jakis czas do osuszanai r?k przed dotknieciem soczewki korzystalam z chusteczek higienicznych takich jednorazowych i wtedy tez zdazal sie dyskomfort po za?o?eniu soczewki, nie wiem o co chodzi moze poprstu soczewka sie zau?ywa i tak sie dzieje ze nie zawsze dobrze sie zak?ada??
    Pozdrawiam Asiaczek
    Air Optix -3.5
  • rogos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 05 lutego 2007, 18:31
    Lokalizacja: aaa

    autor: rogos » 07 lutego 2007, 00:31

    wbrew pozorom nie trwa to dlugo, przeciez to tylko podwojne zamoczenie soczewki - robie to poprostu atomatcznie, jesli mialbym czekac az mi rece obeschna to raczej ta metoda jest szybsza :) mi z zalozeniem soczewek nie schodzi sie dluzej niz minute, o wiele wiecej trace czasu na wyjscie z lozka :tak:
  • Soleil
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 259
    Rejestracja: 25 listopada 2006, 22:35
    Lokalizacja: ...

    autor: Soleil » 07 lutego 2007, 00:40

    rogos pisze:mi z zalozeniem soczewek nie schodzi sie dluzej niz minute
    O tak? Ja nigdy nie zak?ada?am soczewek ze stoperem, ale wydaje mi si?, ?e troszk? wi?cej to zajmuje...
    Skaleczeni milczeniem...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 lutego 2007, 00:42

    Soleil pisze:ale wydaje mi si?, ?e troszk? wi?cej to zajmuje...
    nie koniecznie :)
    soczewki wprawna osoba moze zalozyc bardzo szybko... :) nawet sie wyrobic ponizej tego czasu... ale nalezy pamietac, zeby wiedziec co sie robi a nie robic tego na czas.
    Tyle wyjasnien :spoko:
  • rogos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 05 lutego 2007, 18:31
    Lokalizacja: aaa

    autor: rogos » 07 lutego 2007, 00:59

    LEMUR pisze:
    Soleil pisze:ale wydaje mi si?, ?e troszk? wi?cej to zajmuje...
    nie koniecznie :)
    soczewki wprawna osoba moze zalozyc bardzo szybko... :) nawet sie wyrobic ponizej tego czasu... ale nalezy pamietac, zeby wiedziec co sie robi a nie robic tego na czas.
    Tyle wyjasnien :spoko:
    ja tez nigdy tego nie mierzylem, ale z ciekawosci zrobilem to teraz... wynik: odkrecenie pojemika + zalozenie soczewek + zakrecenie pojemika = 45 sek, pozatym pelen komfort po zalozeniu soczewek czyli zadnych poaproszkow nie ma...
    ale ja soczewki nosze juz pare lat i nie wyobrazam sobie bez nich zycia... okulary dla mnie to tragedia, nawet nie wiem gdzie leza :tak:
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 07 lutego 2007, 18:43

    Soleil pisze:
    rogos pisze:mi z zalozeniem soczewek nie schodzi sie dluzej niz minute
    O tak? Ja nigdy nie zak?ada?am soczewek ze stoperem, ale wydaje mi si?, ?e troszk? wi?cej to zajmuje...
    Hmm z moich obserwacji wynika, ?e samo za?o?enie soczewek (nie licz?c mycia r?k, ale wliczaj?c za?o?enie opaski na w?osy, odkr?cenie pojemniczka, za?o?enie soczewki, odkr?cenie drugiego pojemniczka i za?o?enie soczewki a potem wylanie p?ynu i przep?ukanie oraz zakr?cenie pojemniczk??w) wynosi ok. 1-2 minut, a odno?nie metody mycia r?k to metoda rogosa jest wg. mnie bardzo czasoch?onna i zu?ywa si? du?o p?ynu :eek: , sama myj? r?ce, wycieram r?cznikiem przez przytkni?cie d?oni, ale nie pocieranie, po odj?ciu d?oni od r?cznika s? one lekko wilgotne, w tym czasie gdy ostatecznie wysychaj? przygotowuj? p?yn i pojemniczki, gdy odkr?cam pojemnik r?ce s? ju? suche :)

    pozdrawiam
    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • asiaczek1987
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 104
    Rejestracja: 05 stycznia 2007, 21:59
    Lokalizacja: P-??

    autor: asiaczek1987 » 07 lutego 2007, 21:18

    Hej!
    Mi zak?adanie soczewek napewno zajmuje wi?cej czasu niz sciaganie, nie wiem jak dlugo ale jak sie nie spiesze to napewno ponad minute :) jak sie spiesze to cos kolo minuty ale wtedy zazwyczaj cos mnie potem uwiera :p
    Pozdrawiam Asiaczek
    Air Optix -3.5
  • rogos
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 05 lutego 2007, 18:31
    Lokalizacja: aaa

    autor: rogos » 08 lutego 2007, 17:52

    wolbashi pisze:
    odno?nie metody mycia r?k to metoda rogosa jest wg. mnie bardzo czasoch?onna i zu?ywa si? du?o p?ynu :eek: , sama myj? r?ce, wycieram r?cznikiem przez przytkni?cie d?oni, ale nie pocieranie, po odj?ciu d?oni od r?cznika s? one lekko wilgotne, w tym czasie gdy ostatecznie wysychaj? przygotowuj? p?yn i pojemniczki, gdy odkr?cam pojemnik r?ce s? ju? suche :)

    pozdrawiam
    W.
    ale ja nie myje rak plynem haha <zart> plynu przy zakladaniu soczewek nie zuzywam wcale... wykorzystuje jedynie plyn ktory byl wlany do pojemnikow na noc, nie wiem czemu uwazasz ze go tyle zuzywam... pozatym chyba nieuwaznie czytasz albo ja moze pisze niejasno... czas jaki potrzebuje na zalozenie soczewek po umyciu rak to 45sek :tak:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 lutego 2007, 17:57

    rogos pisze:zas jaki potrzebuje na zalozenie soczewek po umyciu rak to 45sek
    dajcie juz spokoj z tym licytowaniem sie na czas :) Chodzi o to aby nie zrobic sobie i soczewce krzywdy... wezcie pod uwage mniej wprawnych uzytkownikow ktorzy potrzebuja np 10minut! Nie stresujcie ich dodatkowo ;)
    :spoko:
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 16 lutego 2007, 13:37

    no fakt tu nie chodzi o czas lemur ma racje :) ... ale kto wie moze zrobia z tego kiedys dyscypline olimpijska :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • *Olka*
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 17
    Rejestracja: 21 lutego 2007, 20:46
    Lokalizacja: Domek

    autor: *Olka* » 21 lutego 2007, 20:55

    Witam :) Jestem tu nowa. W zesz?ym tygodniu kupi?am moj? pierwsz? par? soczewek i oczywi?cie mam z nimi k?opoty;] U okulisty szkolenie przesz?am, niemniej mam du?e problemy z ich zak?adaniem. Czyta?am ju? po?wi?cone temu tematowi posty na tym forum, moje pytanie a w?a?ciwie sprawa dotyczy jednak tego, ?e moja soczewka nie chce za nic przyklei? si? do oka... Na pocz?tku by?o wszystko dobrze, w sobot? jednak jak usi?owa?am j? za?o?y? to mi nie wychodzi?o i w sumie sp?dzi?am 2 godziny przed lustrem co chwil? j? przemywaj?c p?ynem. W pewnym momencie w?o?y?am je do pojemniczka i od tamtej pory tam le?a?y a? do dzisiaj. Dzisiaj podje?am kolejn? pr??b? i niestety, ale jest jeszce gorzej. Kiedy ju? mam soczewk? na palcu i usi?uj? j? za?o?y?, to przy zak?adaniu( w momencie kiedy dotykam oka) ta cz??? kt??r? dotkn? przykleja mi si? do palca i ju? na oko nie wejdzie. Ponadto jak ju? uda mi si? j? odklei? od palca, to ona mi z oka po prostu wypada ;/ Co mog? robi? ?le? pom???cie :help:
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 21 lutego 2007, 21:04

    Tw??j problem polega na tym , ?e prawdopodobnie wk?adasz such? soczewke na oko.Powinna? j? troch umoczy? w p?ynie , a napewno si? przyklei do oka , te? to kiedys przerabia?am ;))

    pozdrowionka
  • *Olka*
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 17
    Rejestracja: 21 lutego 2007, 20:46
    Lokalizacja: Domek

    autor: *Olka* » 21 lutego 2007, 21:06

    Ale z kolei jak mam mokr?, to tym bardziej przykleja si? do palca. czy mo?e by? to kwestia tego, ?e dotykam wyra?nie palcem oka i przez to przyklejam j? do palca?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 lutego 2007, 21:09

    Sprobuj jak radzi kasiulka ale jednoczesnie nieco poprzekladaj soczewke z palca na palec szuszac jego opuszki (i tak kilka razy), tak aby powiedzmy w srodku soczewka byla wilgotna a ta czesc ktora lezy na palcu tylko lekko zwilzona a nie mokra. Wtedy powinno pojsc Ci juz latwiej.
  • *Olka*
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 17
    Rejestracja: 21 lutego 2007, 20:46
    Lokalizacja: Domek

    autor: *Olka* » 21 lutego 2007, 21:11

    Dobrze, dzi?kuj? bardzo za rad?, spr??buj? w ten spos??b. Pozdrawiam wszystkich :spoko:
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 21 lutego 2007, 21:50

    chyba trzeba znalezc cos po srodku bo gdy soczewka jest mokra zaraz po wyjeciu z plynu zazwyczaj przylega do palca wieksza powierzchnia. Upewnij sie czy aby na pewno soczewka jest na dobrej stronie i staraj sie ja tak umiescic na palcu by przylegala do niego jak najmniejsza powierzchnia. Nie musisz soczewki "przyciskac" do oka bo moze spowodowac ze powierzchnia jej przyklejenia do placa bedzie jeszcze wieksza. Staraj sie delikatnie dotknac oko jedynie brzegami soczewki a ona sama powinna juz ladnie "naskoczyc". Trudno to tak opisac :P a nawet pokazac bo kazdy sobie sam w koncu do tego dochodzi.

    Jak juz przy tym jestesmy to ja tu zapytam jeszcze o cos :) podobno trzeba zakladac soczewki odczekujac chwilke po wyjeciu ich z plynu. Czy takie nagle zakladanie cos przeszkadza ?? czy tu chodzi tylko o to niby latwiejsze zakladanie ? Osobiscie wole miec cala soczewke mokra :P wydaje mi sie ze daje to lepsze dopasowanie. Wczesniej gdy czekalem za nim soczewka troche wyschnie zdarzalo sie ze cos mnie tam szczypalo bylo niewygodnie a teraz nic :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 lutego 2007, 21:53

    woozie pisze:Osobiscie wole miec cala soczewke mokra wydaje mi sie ze daje to lepsze dopasowanie. Wczesniej gdy czekalem za nim soczewka troche wyschnie zdarzalo sie ze cos mnie tam szczypalo bylo niewygodnie a teraz nic
    I niech kazdy korzysta ze swojego wyprobowanego sposobu. Tobie tak jest lepiej a Ola ma problemy.. nie ma idealnego rozwiazania, kazdy musi sobie sam swoj najlepszy i najbardziej komfortowy znalesc.
    Nie ma jednoznaczej odpowiedzi na to pytanie, jak i na wiele innych

    :>
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 21 lutego 2007, 22:07

    I niech kazdy korzysta ze swojego wyprobowanego sposobu. Tobie tak jest lepiej a Ola ma problemy.. nie ma idealnego rozwiazania, kazdy musi sobie sam swoj najlepszy i najbardziej komfortowy znalesc.
    Nie ma jednoznaczej odpowiedzi na to pytanie, jak i na wiele innych
    ... i AMEN :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • eva
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 39
    Rejestracja: 23 stycznia 2007, 22:54
    Lokalizacja: z Polski

    autor: eva » 22 lutego 2007, 10:44

    *Olka* pisze:Kiedy ju? mam soczewk? na palcu i usi?uj? j? za?o?y?, to przy zak?adaniu( w momencie kiedy dotykam oka) ta cz??? kt??r? dotkn? przykleja mi si? do palca i ju? na oko nie wejdzie.
    Chodzi wlasnie o to zeby nie dotykac palcem oka przy zakladaniu. Dasz rade, tez sie kiedys tak meczylam.
ODPOWIEDZ Posty: 41

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości