ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Zła soczewka, czy tak po prostu jest
  • aogon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 08 stycznia 2012, 17:29
    Lokalizacja: Gliwice

    Zła soczewka, czy tak po prostu jest

    autor: aogon » 08 stycznia 2012, 17:30

    Witajcie.

    Noszę okulary od 30 lat i średnio co 2-3 lata mam nowe szkła. Piszę o tym, żeby wyeliminować odpowiedzi mówiące o przyzwyczajeniu się do nowych szkieł.

    Chodzi o następującą sytuację - pierwszy raz mam soczewkę (tylko jedno oko) z tak wysokim cylindrem (-3) i pierwszy raz dzieje się coś takiego: patrząc w jeden punkt i ruszając głową w prawo i w lewo obraz przy brzegach soczewki (mniej więcej od 1/3 soczewki) zniekształca się. Pytanie - czy jest to normalne przy takim cylindrze, czy jest to źle wykonana/zmierzona soczewka?

    Z góry dzięki za pomoc!

    Pozdrawiam,
    Andrzej
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 stycznia 2012, 00:07

    Napisz co miales wczesniej, co teraz
    Jakie masz soczewki - tzn czy asferyczne, sferyczne, indeks. Znieksztalca sie znaczy krzywi? Czy zamazuje - staje sie mniej wyrazny
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 09 stycznia 2012, 14:41

    Obraz sie znieksztalca a czy jest wyrazny? Tzn czy jest Pan wstanie przeczytac/dostrzec drobne szczegoly jak w poprzednich okularach?
    Adek
  • aogon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 08 stycznia 2012, 17:29
    Lokalizacja: Gliwice

    autor: aogon » 09 stycznia 2012, 17:53

    Witam,

    Dziękuję za zainteresowanie się tematem.

    Obraz jest wyraźny. Jego zniekształcenie polega na efekcie oddalania się. Wszystkie szczegóły są wyraźnie. Chodzi tylko o ten efekt oddalani się obrazu. Kręcąc głową czuję się, jakby ściany "uciekały mi" sprzed nosa.

    Soczewki to dokładnie: HOYA HL70 z powłoką HARD-HVL.

    Pozdrawiam!
    Andrzej
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 10 stycznia 2012, 11:39

    Hard-HVL Chyba chodzi o Hi-Vission Longlife (bez tego Hard). Powloka tutaj nie ma wplywu. To pytanie juz kiedys bylo, moim zdaniem to aberracja sferyczna. Czy mocno zwiekszyli moc soczewek? Im wieksza moc tym bardziej jest to zauwazalne.

    wklejam link do poczytania:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Aberracja_sferyczna

    pozdrawiam:)
    Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2012, 14:38 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • MrOptic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 101
    Rejestracja: 20 września 2011, 13:22
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: MrOptic » 17 stycznia 2012, 19:51

    Powyżej można znaleźć wiele ciekawych informacji,dzięki za link ponieważ mi też się przyda. O ile moc soczewek została zwiększona?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 19 stycznia 2012, 08:56

    aogon pisze:Witam,
    Obraz jest wyraźny. Jego zniekształcenie polega na efekcie oddalania się. Wszystkie szczegóły są wyraźnie. Chodzi tylko o ten efekt oddalani się obrazu. Kręcąc głową czuję się, jakby ściany "uciekały mi" sprzed nosa.
    Ten efekt nie wskazuje na aberrację sferyczną tylko na dystorsję.
    jest to typowa wada zależna silnie od kata polowego to znaczy kąta między osia optyczna a kierunkiem pod którym jest przedmiot. Nie psuje ostrości, tylko powoduje zniekształcenie obrazu: "poduszkowe" lub "beczkowe".
    W pojedynczych soczewkach okularowych trudno ją skorygować i wydaje mi sie, że trzeba sie do niej przyzwyczaić.
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 09 lutego 2012, 14:11

    Ja mam bardzo podobne zdania,ale daj znać za jakiś czas czy ten stan o którym piszesz uległ poprawie. Jeżeli jest to specyficzna wada,to z pewnością można a nawet trzeba się do niej przyzwyczaić.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
  • Sylwek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 09 lutego 2012, 10:32
    Lokalizacja: Podlasie

    autor: Sylwek » 09 lutego 2012, 17:41

    Dokładnie są to dystorsje. Można ją korygować za pomocą soczewek składających się z kilu elementów. Najprostsza to taka jak stosowana jest np. w lupach achromatyczno-aplanatycznych składających się z 3 soczewek. Obraz jest bardzo dobry. Wadą niestety jest masa, oraz grubość takiego układu, co niestety wyklucza ich zastosowanie w okularach.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości