ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
Zmiana soczewek - na jakie?
  • MrKojiro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 04 marca 2011, 16:07
    Lokalizacja: Żagań

    Zmiana soczewek - na jakie?

    autor: MrKojiro » 04 marca 2011, 16:12

    Witam. Obecnie noszę soczewki B&L Solfens 59 miesięczne BC 8,6. Są dobrze dopasowane itp ale denerwują mnie, są męczące dla oka, zwykle ściągam je po przyjściu ze szkoły. Chciałbym zmienić je na jakieś wygodniejsze, lepsze, dwutygodniowe. Rozglądałem się za ACUVUE OASYS (kolega mi polecił - B&L tez go denerwowały), jednak nie znalazłem takich o krzywiźnie BC 8,6. Jakie soczewki byłyby najlepszą alternatywą dla moich?
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 04 marca 2011, 21:18

    W takim razie, najlepsza będzie standardowa, zdroworozsądkowa odpowiedź :
    Zmiana soczewek - na jakie?
    Na takie, jakie dobierze i ostatecznie zaleci specjalista po wykonaniu odpowiednich badań i po "wynoszeniu" soczewek próbnych.
    Nie rozumiem, dlaczego ludzie są przekonani, że soczewki można zmieniać jak rękawiczki. Czy lekarz okulista / specjalista optometrysta poinformował Cię, że samodzielne zmienianie soczewek źle się kończy, a jeśli obecne szkła kontaktowe sprawiają problemy, to musisz udać się prosto do niego ? Czy nie pomyślałeś, że samo wpisanie w google frazy dotyczącej zmiany soczewek kontaktowych i wybranie forum (forum Bausch and Lomba, [nazwa - regulamin] czy nawet forum dyskusjne wizazu - rozsądnie dziewczyny piszą) uświadomi Cię, że nie możesz tego robić (i jak się masz zachować)? Słowo daję, gdybyś zadał pytanie : jakie soczewki są lepsze pod względem materiału, wykonania i zaawansowane technologicznie, albo które są najnowszym produktem na rynku, zupełną nowością, to wiele osób mogłoby Ci udzielić odpowiedzi. Bo nawet gdybyś wiedział, co to jest BC, to widać po charakterze postu, że nie zdajesz sobie sprawy, że to nie jest podstawowy i żelazny parametr soczewek i że wcale nie takie muszą znaleźć się na Twoim oku, bo inaczej nie ma mowy o noszeniu soczewek. Nie uwzględniłeś również DIA, która stanowi drugi parametr rozmiaru soczewki, jest bowiem jej średnicą. Nie zamierzam udawać Eksperta - podkreślam to za każdym razem, gdy zwracam komuś uwagę. Jestem, jak wiele użytkowników tego forum (mówię o aktywnie piszących) użytkownikiem soczewek świadomym zasad obchodzenia się z nimi (a tym samym również ze swoimi oczami). Człowiek zawsze, gdy przyjmuje na siebie pewną odpowiedzialność (soczewki to wyrób medyczny) związaną z użytkowaniem czegoś, co daje mu korzyść (w tym wypadku służy zdrowiu), musi dowiedzieć się o tym czymś wszystkiego, albo wszystkiego, co musi wiedzieć.
    Skończyłem ze świadomością, że nie prosiłeś o wykład, ale mam nadzieję, że rozumiesz, iż skoro prosisz społeczność o pomoc, to godzisz się na ocenę swojego zachowania (co i tak wychodzi na korzyść Tobie, bo ja mogę sobie usiąść na kanapie i poczytać książkę, a to co tu piszę jest kierowane do Ciebie, ale jest tak obszerne ze względu na innych, żeby również wiedzieli).
    Nie uniknę też odpowiedzi na pytanie, które powinno być zadane w takiej formy, jak pisałem na początku. A więc tak : Twoje oko ma indywidualne potrzeby, budowę, wrażliwość etc. (ogólnie : czynniki wpływające na dobór soczewek) i każda soczewka może mu służyć. Sprawdza to dopiero specjalista - do tej pory nie możesz sobie nic założyć, bo nie wiesz. Hydrożelowa, twarda, miękka, silikonowo-hydrożelowa, wysoko uwodniona, słabo uwodniona - warunek jest względnie jeden : musi dobrze przepuszczać tlen, to uniwersalna zasada.
    Dla Acuvue:
    The Dk value of Acuvue Oasys is 103, which provides a Dk/t value of 147 at a center thickness of 0.07mm for minus powers.
    Pogrubiłem Ci :)
    Dla Soflens
    Przepuszczalnośc tlenu: Dk / t=22
    Zmiana wyszłaby Ci niewątpliwie na korzyść, o ile krzywizna, średnica, materiał, uwodnienie i reszta będą pasowały i tylko wtedy. Dodatkowo, technologia HYDRACLEAR powinna w połączeniu z silikonowo-hydrożelowym (Soflensy = starszy hydrożel) materiałem zapewnić większy komfort noszenia i zapewne mniej wysuszone oko. Ale nie jest to reguła, jak już wyżej pisałem. Może być odwrotnie. Wszystko musi ocenić wykwalifikowany specjalista (najlepiej ten, u którego, jak mam nadzieję, dobierałeś soczewki Soflens). Ale on widzi oko, bada stan filmu łzowego, rogówki, ocenia ułożenie soczewki, jej rotację (czy też jej brak, ale nie wiem, czy się nie narażam) itp. My tego nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Eksperci zalecają przejście z hydrożelówek na silikonowo-hydrożelowe soczewki (TrueEye, Air Optix Aqua, Pure Vision, Acuvue Oasys i Advance, Biofinity), bo statystycznie są po prostu lepsze. Więc śmiało, zmieniaj pod kontrolą specjalisty. Powodzenia ;)
    Ostatnio zmieniony 04 marca 2011, 21:22 przez Alan, łącznie zmieniany 3 razy.
  • MrKojiro
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 04 marca 2011, 16:07
    Lokalizacja: Żagań

    autor: MrKojiro » 05 marca 2011, 11:55

    Dziękuję bardzo za wykład. Wiem że BC to nie jedyny parametr soczewek. Jeśli jednak brać pod uwagę moją wizytę u specjalisty, to nie otrzymałem na recepcie (wg której wykupiłem soczewki) nic poza BC = 8,6 odl. źrenic 63mm i mocami. DIA moich aktualnych to 14,2mm. Odniosłem wrażenie, że stwierdzasz iż lekarz przepisał mi akurat Solfens'y.. Chciałbym sobie tylko zwiększyć komfort nie ujmując przy tym na zdrowiu
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 05 marca 2011, 20:27

    Oczywiście, że tak stwierdzam. Ufam, że osoby piszące tutaj nie dobrały sobie soczewek na podstawie recepty okularowej, tylko na specjalistycznym badaniu u wykwalifikowanego specjalisty. Jeśli tak nie było, to bardzo źle. Odległość źrenic, o ile dobrze pamiętam nie znajduje się na 'receptach soczewkowych' a w większości książeczek użytkownika soczewek jej nie ma. W mojej, dla Air Optix, dla przykładu, są parametry : BC, DIA, Sfera, Cylinder, Oś. ProClear Toric - to samo (to już akurat nie moje soczewki, a zdjęcie z forum).
    Radzę doczytać mój post, jest co prawda długi, ale powinno Ci to wyjść na dobre. Bo ja akurat znam parametry Soflensów i wymieniłem je w nim. Napisałem również ,w jaki sposób możesz zwiększyć swój komfort, w zakończeniu posta. Dodam tylko ,że ze swojej strony polecam szczególnie te soczewki : Biofinity, Pure Vision i Air Optix. O takie możesz zapytać specjalistę, jednak nie wykluczam, że zdecyduje on o doborze innych soczewek, np. Acuvue, czy też nawet hydrożelowych (ProClear Compatibiles dla przykładu - materiał dobrze dostosowujący się do rogówki, podobny do niej).
    To wszystko wynika z tego, że proces dobierania soczewek zaczyna się i kończy u specjalisty. To on wskazuje soczewki (na początek próbne), u niego je dostajesz, on uczy Cię zakładania i ściągania soczewek i to on decyduje o wszelkich zmianach. Każda wizyta, która znacząco odbiega od tego ogólnikowego opisu doboru soczewek jest nieprawidłowo przeprowadzona.
  • Meggy100
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 21 listopada 2010, 19:47
    Lokalizacja: Warszawa

    wykład

    autor: Meggy100 » 06 marca 2011, 18:55

    Jakoś tak dziwnie na tym forum zauważam spora ilośc osób, która zamiast pomóc to próbuje jedynie pouczać. Zgadzam się z tym , że soczewki zawsze trzeba dobierać pod okiem specjalisty , nic na własną rękę. Wiadomo jednak o dość powszechnej praktyce , że wielu specjalistów preferuje jedyną markę i innej nie poleci. Dlatego , przy chęci zmiany, trzeba po prostu poszukać innego specjlaisty, który poleca szerszy zakres. Wiem co mówię . Dopiero za trzecim podejściem udało i się trafić do specjalisty, który dobiera soczewki każdego producenta.
    Ja próbowąłam już wielu soczewek i polecam BIOFINTY
    Pozdrawiam
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 07 marca 2011, 15:18

    Meggy100 pisze:Jakoś tak dziwnie na tym forum zauważam spora ilośc osób, która zamiast pomóc to próbuje jedynie pouczać.
    A czy ja nie pomagam ? To, że pouczam kogoś, kto powinien zostać pouczony dla własnego dobra, nie oznacza, że nie pomagam. Samo pouczenie jest pomocne, a ja staram się to robić delikatnie. Załączyłem w swoim poście informacje, które odpowiadają na wszelkie pytania użytkownika, w tym "wykładzie" porównałem także obie soczewki ! Słowo "jedynie" przed pouczać mnie obraża.
    Meggy100 pisze:Wiadomo jednak o dość powszechnej praktyce , że wielu specjalistów preferuje jedyną markę i innej nie poleci.
    Prawda, ale użytkownik o tym nie pisał. Nie wiemy nawet, czy dobrał soczewki u specjalisty, czy tylko na podstawie recepty na okulary. A możliwe jest, że ma zaufanego specjalistę, który go prowadzi od dawna, a sam nie wie tylko ,jak zabrać się do zmiany soczewek. Nie napisał nic na ten temat, więc nie uprzedzajmy faktów, w które zgrabnie wciśniemy oskarżenie. Ja tu nie siedzę po to, aby się czepiać, tylko po to, żeby pomóc. Nie leczę tutaj również kompleksów dając wykłady i pomiatając ludźmi.
    Meggy100 pisze: Dlatego , przy chęci zmiany, trzeba po prostu poszukać innego specjlaisty, który poleca szerszy zakres.
    Napisałem już coś o tym, ale pamiętaj, że inni użytkownicy mogą to źle zinterpretować. Napisałaś o Biofinity - zauważ, że tak samo jak ja. Tylko ja swoją wypowiedź rozwinąłem na tyle, że nie chciało Wam się całej czytać. Nie krytykuję Twojej chęci pomocy, ale na przyszłość radzę Ci, abyś uzasadniała swoje rady. Bo ktoś może lekkomyślnie zmienić soczewki na takie, jakie poleciłaś. Oczywiście, nie powinien, bo zasady forum są jasne - to wymiana poglądów (to, co piszę przede wszystkim, to co piszą Eksperci to uzasadnione zalecenia) i nie można się jedynie nią kierować. Szkoda potem tłumaczyć się wściekłemu użytkownikowi, że soczewka nie okazała się dla jego oka cudem.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości