ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1
Prosze o rady. ;)
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    Prosze o rady. ;)

    autor: asiulax3 » 08 kwietnia 2010, 19:15

    Cześć. :) ja mam takie pytanie. Mam 15 lat [czyli jestem w 2 gim. ;p ] Jestem krótkowidzem. Okulary nosze od 1 czy 2 klasy podstawówki , już nawet nie pamietam dobrze. Od jakiegos czasu zaczeły mi przekadzać jakoś okulary, rozejrzałam się wokol i zobaczyłam, że coraz więcej ludzi właśnie przerzuca się na soczewki i ostatnio myślałam o zakupie soczewek ale wogóle się na tym nie znam. Chciałam własnie prosic o doradzeniu w tym. Moja mama mówi, że ja bym nie mogła ich nosić, ponieważ aby nosic soczewki wada wzroku musi stanąć, a ja mam tak, że raz pójdę to okulista mówi, że jest troszke gorzej a za drugim razem, że jest tak samo. Ostatnio jak byłam to niby też było okej i nic nie musiałam zmieniać. Podałabym wam ile mam tych dioptrii ale niestety zgubiłam ta karteczke i nawet sama nie wiem. Wiem, że na prawe oko widzę gorzej. Mama mówi, że na prawym było około 2.5 d , a na lewym oku okolo 1.5. Ale dokładnie niestety nie wiem. I też pamietam, że okulista powiedział, że mam astegmatyzm. Przy najblizszej wizycie zapytam sie swojego okulisty. Ale chciałam abyście Wy mi powiedzieli czy była by jakaś szansa abym te soczewki mogła nosić, czy ogólnie w tym wieku, czy poczekac jeszcze z rok czy 2 lata i ogólnie czy jest to komfortowe i takie tam. :) Z góry dziekuje. :)
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 12 kwietnia 2010, 10:56

    Po pierwsze - nie podejmuj samodzielnie decyzji o zakupie.

    Nie wiem czy już byłaś u okulisty, ale tak z informacji ogólnych:
    - aby nosić soczewki należy skonsultować taka możliwość z okulistą po badaniu
    - w Twoim przypadku nie ma przeciwskazań wiekowych
    - są również soczewki dla astygmatyków
    - soczewki nie kupuje się na zawsze, lecz wymienia się co pewien okres (najczęściej 2tyg. / 1mies.), więc rosnąca wada nie jest tu przeszkodą, następnym razem można kupić o nieco innym parametrach
    - dobrze dopasowane przez okulistę są bardzo komfortowe :)

    Zachęcam zadać wszystkie te pytania swojemu okuliście, odpowie na nie po przeprowadzonym badaniu :)
    \
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    .

    autor: asiulax3 » 12 kwietnia 2010, 20:38

    No właśnie teraz mam problem, bo gadałam z babcią, z która zawsze chodzę do okulisty i ona powiedziała, że ja będę miała dopiero wizytę pod koniec sierpnia, a strasznie by mi zależało iść w czerwcu, ponieważ napaliłam się na soczewki [ o ile będę mogła je nosić ] od nowego roku czyli jak pójdę do 3 klasy gimnazjum. Z ogółu jestem wstydliwa i strasznie dziwnie będzie mi przyjść tak bez okularów, bo wszyscy znają mnie w okularach i zaraz będą wypytywać ale no to nie ważne. Tzn. jakbym miała przyjść już w roku szkolnym nagle z dnia na dzień bez okularów to odpada! Dlatego zależało strasznie mi właśnie od 3 klasy ale jeżeli wizytę mam pod koniec sierpnia to będę miała za mało czasu i na pewno tego się nie uda załatwić.. I mam pytanie właśnie czy można by jakoś iść do jakiegoś innego okulisty albo gdzieś, czy takie rzeczy można tylko załatwiać ze swoim okulistą ? :(
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 12 kwietnia 2010, 21:32

    asiulax3 pisze:I mam pytanie właśnie czy można by jakoś iść do jakiegoś innego okulisty albo gdzieś, czy takie rzeczy można tylko załatwiać ze swoim okulistą ?
    Mozesz isc do jakiegokolwiek. Nie ma rejonizacji ;)

    Natomiast bardzo wazne jest aby przed zapisaniem sie na wizyte, dokladnie dowiedziec sie czy dany specjalista dobiera i aplikuje soczewki, czy oprocz zalozenia, przepisania, rowniez nauczy Cie ogolnych zasad higieny, pielegnacji i uzywania soczewek. Jezeli nie - trzeba znalesc takiego, ktory to zrobi.
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    .

    autor: asiulax3 » 13 kwietnia 2010, 15:05

    No właśnie bo moja mama mówi, że z takim czymś moge iść tylko do swojego okulisty, albo jedynie do prywatnego jakiegoś ale to trzeba zapłacić za wizytę. Bo przecież nie moge iść do byle jakiego okulisty jak ja tam nawet zarejestrowana nie jestem ani nie mam tej kartoteki czy jak to się nazywa ;p Czy jak to jest ? :) A i jeszcze pytanie odnośnie soczewek. Ile one mogą około kosztować? Bo ogólnie wyszło na to, że jak coś to będę musiała sobie sama uzbierać a rodzice mi dołożą jedynie czy jakoś. A wiem, że jak zaczynałam nosic okulary to soczewki były BARDZO drogie.. Ostatnio widziałam gdzieś w takiem 'sklepie' internetowym, 3 pary soczewek za 80 zł chyba czyli z przesyłką ze 100 zł i można było dostosować każdą soczewkę tam do swojej wady wzroku. A jeżeli ja mam ten astygmatyzm i ogólnie to by miały być moje pierwsze soczewki to dostałabym jakieś do 100 zł ? czy to by były droższe jakieś ? :(
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 kwietnia 2010, 19:27

    Hej, okuliści nie gryzą, możesz iść do dowolnego, a nawet codziennie do innego :) Bardzo ważne jest, by ta osoba zajmowała się doborem soczewek i pracowała przy salonie optycznym. W zwykłej przychodni nie dobierzesz soczewek, bo tam ich po prostu nie sprzedają. Wizyty prywatne aż tak znowu drogie nie są, a często można spotkać się ze specjalistą przyjmującym na NFZ.

    Koszt zależy od soczewek, jakie będziesz mogła nosić. Tak naprawdę to nie Ty je wybierasz, tylko Twoje oczy :) Przygotuj się na jakieś 30-50 zł miesięcznie.

    Nie przejmuj się, znajomi szybko się przyzwyczają, a i Tobie będzie łatwiej na WF-ie :)
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    .

    autor: asiulax3 » 13 kwietnia 2010, 20:01

    Ale żeby iść do innego okulisty niż ja zawsze chodzę to chyba bym musiała mieć tą taka karteczkę gdzie jest opisane, ile mam na prawe i lewe oko tych dioptrii i tam o wszystkim, a ja tego nie mam niestety :( Chyba że można iść tak bez niczego i ten okulista by od początku tam zbadał czy nie wiem właśnie jak to jest.. Chyba, że to tak można, że bez żadnych tam takich a okulista wszystko zbada sam ??. A tak przy okazji to jak to wygląda mniej więcej? ze idę do tego okulisty, mówię, ze chciałabym soczewki, on bada mi wzrok i przykładowo mi mówi, że mogę je nosić i to od razu przy tej wizycie on tam pokazuje jakieś soczewki i nie wiem czy to jakoś po jakimś czasie się przychodzi potem ? :)
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 14 kwietnia 2010, 00:36

    Nie musisz mieć wyniku zrobionego badania, zrobią Ci nowe na miejscu :)
    U okulisty wystarczy, że poprosisz o kompleksowe badanie wzroku pod kątem noszenia soczewek, zaznaczając że nigdy wcześniej ich nie nosiłaś.
    Pierwsza wizyta jest dość długa, może zająć nawet do 1-2h, ale w zasadzie większość jest to szczegółowa rozmowa, więc bez obaw :)
    Wszystko powinno zostać Ci wytłumaczone na miejscu, łącznie z terminem ponownej wizyty.

    Ale w razie problemów, pytaj :)
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 14 kwietnia 2010, 19:26

    asiulax3, czasem odpowiednich soczewek nie mają na stanie, to każą przyjść później. Wszystkiego dowiesz się w salonie i koniecznie zapytaj też o najbliższą wizytą kontrolną oraz w jakiej cenie będzie konsultacja, jeśli coś w najbliższych dniach noszenia soczewek będzie nie tak.
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 14 kwietnia 2010, 19:57

    Z reguły nie każe ponownie przychodzic tylko od razu wypisuje recepte i dopasuje soczewki. Jednak bardzo wazne jest aby wybrac dobry i profesjonalny salon optyczny z dużym wyborem soczewek.
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    .

    autor: asiulax3 » 14 kwietnia 2010, 20:56

    No ogólnie dziękuję Wam wszystkim, że mi pomogliście :) Dzwoniłam do babci okazało się, że do mojego okulisty idę jednak dopiero na koniec sierpnia :( Czyli pozostało mi jedynie iść do jakiegoś innego tylko, że nie potrafię się dogadać z babcią, ponieważ ona twierdzi, iż takie sprawy załatwia się tylko ze swoim okulistą, a ja powiedziałam że na tej stronie właśnie inni piszą że można iść także do innego okulisty, a ona powiedziała że móc, na pewno można ale to nie jest tak jak kiedyś, przychodziło się i od razu już się szło do gabinetu, teraz trzeba się rejestrować i raczej będzie tak u każdego okulisty że będą mieli czas dopiero jakoś po wakacjach albo nie wiadomo nawet czy nie później. Ogólnie to mam zgodę na to wszystko i moja babcia pójdzie ze mną, tylko że ja muszę teraz takiego okulistę znaleźć sobie jakoś sama, a moja babcia tam przykładowo przedzwoni i wiecie. Tylko, że ja się kompletnie nie znam, wiem że jest tez takie badanie w tym [nazwa salonu] ale tam na pewno się płaci z 50 zł. czy pewnie więcej i to totalnie odpada, bo aż tyle pieniędzy to ja nie będę miała. Mieszkam w Bydgoszczy. Jest ktoś może tutaj właśnie z Bdg. i mógłby mi pomóc coś odnaleźć albo może wie gdzie bym znalazła jakiegoś okulistę ? Moja mama strasznie próbuje mnie zniechęcić, ponieważ twierdzi że ładnie wyglądał w okularach i decydując sie na soczewki, decyduję siż też na duże koszty.. i mówi, że córka jej koleżanki z pracy była w wieku 16 lat i okulista powiedział, że soczewki może od lat 18 nosić.. Potem, że takie soczewki, które ja bym musiała mieć, czyli na ten astygmatyzm i ogólnie to na pewno będą bardzo drogie i takie tam.. Oczywiście mówi, że to moja sprawa i jak mi tak zależy to zrobię co będę chciała ale cały czas mówi, że za bardzo się z tym spieszę ale chyba nie rozumie że strasznie mi zależy.. I co myślicie?
    Ps. Znalazłam ta karteczkę taką i na OP - sfera:-2.5d, cylinder:-1.0, a OL - sfera:-2.0d, cylinder:-0.5 i tam ten astegmatyzm i coś jeszcze pisze. ale to i tak nie ważne już pewnie :)
    Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2010, 00:16 przez asiulax3, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 15 kwietnia 2010, 00:39

    Wspominasz o wysokich kosztach za badania, także dla wyjaśnienia poruszę temat, żeby nie było później rozczarowań.

    Jedno jest pewne - noszenie soczewek u nas w kraju niestety kosztuje wcale nie mało.

    Przykład:
    1) Badania kontrolne - rzecz bardzo ważna. Mogą oscylować w granicach 40-60zł za każde, pierwsze czasem może być za darmo, jeśli w danym salonie od razu zaopatrzysz się w zapas soczewek (ok 100-150zł/wszystko), w innych przypadkach płacisz więcej na początek, natomiast kolejne są bezpłatne... musisz zapytać na miejscu. Oczywiście rozwiązaniem są okuliści przyjmujący na NFZ, ale sama widzisz jak jest z terminami...
    2) Soczewki - najtańsze miesięczne wychodzą ok 20zł/para - na astygmatyzm ok 2x więcej. Jednak trzeba wspomnieć fakt, że soczewki są bardzo delikatne, łatwo je uszkodzić i wtedy nadają się tylko do kosza... dalej otwierana jest w danym miesiącu następna para, a to generuje jeszcze większe koszty. Na początku taka sytuacja może się zdarzać częściej...
    3) Pielęgnacja - praktycznie równie ważna jak badania. Dobry płyn all-in-one to koszt ok 30-40zł za 360ml. Taka butla wystarcza na 1-2 miesiące. Również na początku, gdy uczysz się zakładać oraz wyciągać soczewki - używa się go więcej.
    Radzę na nim nie oszczędzać.

    I na koniec jeszcze sprostowanie: nie, nie próbuję Cię zniechęcać. Próbuję powiedzieć, że aby uniknąć kłótni, nieporozumień itp. musisz liczyć się z tym, że soczewki (pomimo wieeeelu zalet) wiążą się z ciągłymi wydatkami... taka studnia bez dna.
    Także przemyśl sprawę dokładnie. Może rzeczywiście lepiej jeszcze poczekać te 2-3 lata?
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez armani, łącznie zmieniany 1 raz.
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 15 kwietnia 2010, 15:39

    asiulax3, Twoja Babcia nie ma racji. Nie musisz iść do "swojego" okulisty, a i terminy powinny być znacznie bliższe. Ja się umawiam na wizytę do tygodnia czasu w Krakowie.

    Jeśli nie stać Cię na częste noszenie soczewek, możesz nosić jednodniowe tylko w tych dniach, kiedy masz WF albo inne wyjście. Jednodniówki są najdroższe, ale jeśli nosi się je rzadko, wychodzą taniej niż zwykłe.
  • asiulax3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 18:40
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: asiulax3 » 15 kwietnia 2010, 20:44

    No tak tylko teraz nie moge znaleźć okulisty, gdy wpisalam w wyszukiwarce internetowej pokazali się sami prywatni. A jak ARMANI podał przykładową cenę ile by mnie wyniosło u takiego prywatnego to ja dziękuje za takie coś, ponieważ tyle pieniędzy nie będę miała.. Myslałam o VISION ale to też jest na podobnej zasadzie jak prywatny okulista.. A może mieszka ktoś z Was w Bydgoszczy i mógłby mi pomóc ? :(
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez asiulax3, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 15 kwietnia 2010, 22:35

    Obawiam się, że może być ciężko ze znalezieniem specjalisty od soczewek na NFZ, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy dobór... Tak zwane "prywatne" gabinety to często jedyne wyjście. Niestety, w Polsce koszty zasoczewkowania są dość wysokie w stosunku do zarobków, zwłaszcza na początku.
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 19 kwietnia 2010, 14:36

    ja nie polecam soczewek dla Ciebie. jezeli juz zakładasz, ze nie bedziesz miała pieniedzy na profesjonalny dobor, to potem tez ich nie znajdziesz na soczewki czy plyn... a zdrowie jest najwazniejsze, zwłaszcza zdrowie oczu.
    odczekaj kilka lat, moze sytuacja materialna sie poprawi, moze znajdziesz prace...
    to nie tak jak sie mysli o soczewkach, ze mam i moge zapomniec o wadzie wzroku, to ciagla pielegnacja, systematycznosc i koszta (niestety dosc wysokie). nie kupuje sie soczewek na straganie czy w Rossmanie, bo taniej ;to jest wyrob medyczny a nie lakier do paznokci.
    wazne sa rowniez regularne wizyty kontrolne (co około pol roku).
    przekalkuluj i zadaj pytanie sobie co lepsze okulary i zdrowie, czy soczewki i mozliwe powiklania (przy braku finansow a co za tym idzie nie przestrzeganiu czasu noszenia, kupowanie soczewek niewiadomego pochodzenia- bo taniej itp..)
    pozdr
    Ala
ODPOWIEDZ Posty: 16 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 14 gości