ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
pomylenie wartości osi i cylindra
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    pomylenie wartości osi i cylindra

    autor: dfs » 02 stycznia 2010, 19:35

    Witam!

    Gdy poszyłem do okulistki (specjalistki od astygmatyzmu) aby przepisał mi moje pierwsze soczewki okazało się że poprzednia okulistka przepisując okulary pomyliła oko lewe z prawym. Nie to że od razu pomyliła sferę, a chyba tylko wartości osi i cylindra (w jednym oku mam "śmieszny" astygmatyzm skośny).



    tak wyglądają parametry:

    Badania do okularów wyszło tak:

    OP(sfera:-3,0 ; cylinder:-1,0 ; o?:61)
    OL(sfera:-2,75 ; cylinder:-1,0 ; o?:171)

    Następne po kilku(nastu) miesiącach bardzo wnikliwe badanie u specjalistki od astygmatyzmu celem doboru soczek wyszło tak:

    OP(sfera:-3,0 ; cylinder:-0,75 ; oś:160)
    OL(sfera:-2,75 ; cylinder:-1,25 ; oś:60)


    Termin soczewek miną, czy dłuższe noszenie wadliwych okularów (poza tym że jest to nieco uciążliwe) może być szkodliwe??
    Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2010, 19:51 przez dfs, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 06 stycznia 2010, 16:37

    Wzrok ma to do siebie, że charakteryzuje się dużą adaptabilnością. Jeśli użytkuje się okulary z kompletnie źle dobraną korekcją to po prostu się do nich nie przyzwyczaisz. (na światło dzienne wyjdą różne dolegliwości) Jeśli ten "błąd" jest mały, jesteś w miarę młody i do tego nosisz je przez dłuższy czas to istnieje możliwość, że twój układ wzrokowy będzie starał się zaadaptować do nowych warunków. Po doborze nowej korekcji możesz mieć znowu problem z adaptacją i może Ci się wydawać, że coś jest nie tak. Powrót do poprzedniego stanu rzeczy może trochę potrwać. Zmiana osi o 1 stopień i 11 stopni nie jest aż tak astronomiczną zmianą jak Ci się wydaję :) dość często się z tym spotykam. Jeśli tym razem nie odczuwasz dolegliwości a ostrość wzroku uległa poprawie to nie przejmowałbym się na twoim miejscu. Spytaj w dziale "Przez przymrużone oko" może tam dowiesz się czegoś więcej :).
    Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2010, 16:38 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 06 stycznia 2010, 16:42

    Adekboss1 pisze:Zmiana osi o 1 stopień i 11 stopni nie jest aż tak astronomiczną zmianą jak Ci się wydaję
    w tym omawiamym przypadku zmiana dotyczy okolo 100stopni! Wiec najlepiej udac sie na konsultacje do osoby ktora przeprowadzala badania.
    Adekboss1 pisze:Spytaj w dziale "Przez przymrużone oko" może tam dowiesz się czegoś więcej .
    nie ma wiekszego sensu duplikowania zapytan ;)
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 19 lutego 2010, 04:14

    Co do tych osi to wlasnie sam nie wiem ile tam czy 61 czy 161... Moze wyswietla mi jakis blad.
    Adek
  • dfs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 29 listopada 2007, 22:57
    Lokalizacja: z Kraju;)

    autor: dfs » 26 stycznia 2011, 13:29

    Adekboss1 pisze:Co do tych osi to wlasnie sam nie wiem ile tam czy 61 czy 161... Moze wyswietla mi jakis blad.
    To nie raczej był błąd. A faktycznie okulistce mogło się pomylić OL z OP pod względem osi. :eek:
    Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2011, 13:29 przez dfs, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości