ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
wada -4,75, a zniekształcony obraz
  • senses
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 28 października 2009, 20:13
    Lokalizacja: Bytom

    wada -4,75, a zniekształcony obraz

    autor: senses » 28 października 2009, 20:27

    Witam, mam problem z moimi nowymi okularami, zanim pójdę nakrzyczec na optyka, chciałam poprosić Was o opinię ;)

    Od dawna jestem krótkowidzem, przez ostatnie dwa lata nosiłam soczewki kontaktowe. Przedwczoraj odebrałam nowe okulary: wada OP -4,75 i OL -4,57.
    Nie potrafię się do nich przyzwyczaić, coś jest nie tak.

    Kontury przedmiotów są znikształcone, pionowe linie wygięte są beczkowato. Nie potrafię ocenić odległości przedmiotów ani ich położenia względem siebie. Wszystko leci mi z rąk, kilka razy potknęłam sie na chodniku i o maly włos spadłabym ze schodów. Drażni mnie jeszcze kolorowa obwódka otaczająca przedmioty, którą widzę pod niektorymi kątami patrzenia.

    Czy to jest normalne? W szklach kontaktowych nic takiego nie zaobserwowałam.
    Dodam, że w okularach mam soczewki CR z lekko podwyższonym indeksem + antyrefleks. Nie znam firmy, ale znam koszt... (125zł za parę soczewek).

    Czy mam po co iść do optyka? Bardzo proszę o radę :)
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 29 października 2009, 19:29

    Daj sobie czas, moja reakcja na wyższy indeks była podobna, podłoga wydawała mi się wypukła i nie trafiałam w schody ;) Po paru tygodniach wrażenie całkowicie minęło.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 23 grudnia 2009, 13:33

    To książkowy przykład wad soczewki :) musisz wiedzieć, że soczewki nie są zbytnio zaawansowane technologicznie (same soczewki, powłoki co innego) i moim zdaniem producenci za dużo nie robią żeby to zmienić. W optyce zawsze jest coś za coś. Twoja wada należy do przedziału, w którym łatwo można zauważyć te niedoskonałości. Jeśli na przyszłość chcesz się pozbyć zniekształceń to wybieraj soczewki asferyczne lub podwójnie asferyczne (cena znacznie wyższa). Musisz wiedzieć, że im wyższy indeks (pocienienie soczewki) tym bardziej uwydatnia się aberracja chromatyczna (kolorowa obwódka). Z kolei szkła o dużych mocach są dużo cięższe i grubsze od pocienionych więc jest dylemat. Sprawa do osobistego rozważenia. Kolejna problemowa sprawa to tzw. odległość wierzchołkowa (odległość soczewki od rogówki). Duże znaczenie ma jakość samej soczewki, producent. Oczywiście lepiej będziesz widzieć w soczewkach kontaktowych niż w okularach bo znajdują się bliżej oka a sama soczewka kontaktowa jest bardzo cienka w porównaniu ze szkłem okularowym. Okulary mają jednak to do siebie, że można je nosić przez całe życie :) Użytkownicy soczewek kontaktowych szybko zdają sobie sprawę z problemów, powikłań jakie powoduje ciągłe, długoletnie noszenie soczewek kontaktowych. (podejrzewam, że takie problemy powstały również u Ciebie i dlatego ta zmiana na okulary)

    Jest pewna, że nie masz astygmatyzmu?
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości