ODPOWIEDZ Posty: 30 Strona 1 z 1
OPTOMETRIA studia
  • Fiona
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 17 września 2005, 21:55
    Lokalizacja: Warszawa

    OPTOMETRIA studia

    autor: Fiona » 17 września 2005, 21:59

    Witam! Rozpaczliwie szukam NIE podyplomowych studi??w Optometrycznych. Chodzi mi o takie studia po kt??rych ma sie uprawnienia optometrysty i wykszta?cenie wy?sze... po studium chyba nie ma takiego wykszta?cenia...? Tak czy inaczej spedzilam juz kilka godzin na szukaniu takiego kierunku w Warszawie i nic. Tylko Poznan i Wroc?aw. Prosz? o pomoc!!
    always look at the bright side of life
  • EmZet
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 17:49
    Lokalizacja: Wrocław

    Optometria - studia

    autor: EmZet » 07 sierpnia 2010, 17:54

    Są jeszcze wolne miejsca na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki
    Politechniki Wrocławskiej na specjalności Optometria. Dodatkowa rekrutacja we
    wrześniu 2010
    Sprawdź:
    www.studiuj.pwr.wroc.pl
    www.wppt.pwr.wroc.pl/program_studiow,101.dhtml
    MZ
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 07 sierpnia 2010, 20:49

    Chodzi mi o takie studia po kt??rych ma sie uprawnienia optometrysty i wykszta?cenie wy?sze... po studium chyba nie ma takiego wykszta?cenia...?
    Studia podyplomowe są, jak nazwa wskazuje, dla osób, ktore już mają wyższe wykształcenie. A jeżeli chodzi o uprawnienia, to po ostatnim stanowisku pani minister zdrowia, to wydaje się, że ma je każdy, bez względu na to czy w ogole ma jakiekolwiek wyksztalcenie w tym kierunku.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 10 września 2010, 14:35

    Fakt z tymi uprawnieniami to jest kiepsko, praktycznie studia nic nie zmieniaja. Tak czy inaczej studia sa we Wroclawiu (Politechnika Wroclawska), Poznaniu (UAM) i w Warszawie (Uniwersytet Warszawki - wydzial fizyki na kierunku "Fizyka w biologii i medycynie" specjalność optyka okularowa. W tym roku chyba jeszcze sa zaoczne (podobno)
    Adek
  • taNati
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 14 maja 2012, 19:33
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: taNati » 14 maja 2012, 19:41

    W ubiegłym roku otworzyli kierunek optometria na II lekarskim wydziale na UM w Poznaniu. Chce sie wybrać, ale nie wiem jak tam jest z progami, czy ktoś coś wie na temat oblegania tego kierunku? Wiem, że maja przyjąć 24 osoby...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 maja 2012, 20:00

    @taNati

    nie w ubieglym, tylko w tym roku BEDZIE otwarcie
    informacja na naszym OPTO.blogu
    http://www.optometria.info/uniwersytet- ... ztalcenie/


    Wydzial II Lekarski "obsluguje" od ladnych kilku lat studia podyplomowe (Uniwersytet Medyczny)
    www.optometria.amp.edu.pl
  • MrOptic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 101
    Rejestracja: 20 września 2011, 13:22
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: MrOptic » 20 czerwca 2012, 10:27

    Takiego kierunku studiów powinno szukać się głównie na uczelniach medycznych i będzie to zazwyczaj specjalizacja na II roku. Ewentualnie podyplomówka,ale chyba nie o to Ci chodzi.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 20 czerwca 2012, 11:39

    Studiów na kierunku czy specjalności "optometria" NIE prowadzą polskie uczelnie medyczne (z wyjątkiem poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, ale to nowość).
    Nie pytajcie dlaczego. Tak po prostu jest.
    A nawiasem mówiąc studia na Politechnice Wrocławskiej są na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, kierunek Optyka, specjalność Optyka okularowa (I stopień - inżynierski), specjalność Optometria (II stopień - magisterski). Rekrutacja na II stopień zacznie się lada tydzień; wymagania: ukończony I stopień (może być na innej uczelni, a nawet kierunku. Wykaz dopuszczalnych kierunków można znaleźć na stronie WWW.
    http://rekrutacja.pwr.edu.pl.
  • Soczewa_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 22
    Rejestracja: 07 października 2012, 18:40
    Lokalizacja: POLSKA
    Kontakt:

    autor: Soczewa_pl » 08 listopada 2012, 14:00

    Właśnie ja także bardzo się zdziwiłem,ze żadna uczelnia medyczna nie prowadzi studiów w tym kierunku,ewentualnie potem można wybrać to jako specjalność. Jedynie w Poznaniu ruszyło na Uniwersytecie jako nowość,nie wiem nawet ile było przewidzianych miejsc na ten rok.
  • argun
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 22 lipca 2007, 18:10
    Lokalizacja: Lublin

    autor: argun » 04 grudnia 2012, 12:11

    Witam

    Właśnie od kilu dni szukam szkół ,które by kształciły na kierunku Optometrysta (podyplomowe) ewentualnie studium mieszkam w Lublinie i najlepiej jakby były w moim mieście.Przeszukałem większość uczelni i nic .Może ktoś ma pojęcie czy jakaś (nie mam na myśli byle jaka) szkoła/uczelnia kształci w moim rejonie na tym kierunku? .Wiem ,że jest w Poznaniu najlepsza ale jest to kawałek.. mam też pytanie czytałem jakie są kryteria należy zdać egzamin dobrze jest mieć już jakieś kwalifikacji związane z kierunkiem np. czeladnika gdzie takie można zdobyć? w Izbie Rzemieślniczej brak.

    Na czym zasadniczo polega różnica pomiędzy Optykiem a Optometrystą optyk to technik a Optometrysta to tylko studia? a tak zasadniczo różnice kompetencje jak się różnią?

    Dla mnie nie ma znaczenia studia czy studium, szkoła policealna, studia mam skończone chcę zrobić dodatkowy zawód.
  • Soczewa_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 22
    Rejestracja: 07 października 2012, 18:40
    Lokalizacja: POLSKA
    Kontakt:

    autor: Soczewa_pl » 11 stycznia 2013, 17:32

    W takim razie pozostaje jedynie Poznań,przynajmniej w tym i przyszłym roku. Studium policealne nie wchodzi w grę,ponieważ nigdzie nie widziałem takiej specjalności,zawodu do nauki.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 stycznia 2013, 20:29

    argun pisze:Na czym zasadniczo polega różnica pomiędzy Optykiem a Optometrystą
    http://www.ptoo.pl/index.php/optometria/optometria/


    pierwszy wykonuje okulary
    drugi moze byc pierwszym (bo jego edukacja taka byla) a przeprowadza badania wzroku, dobiera soczewki kontaktowe, prowadzi terapie widzenia itp, itd... to czym dany optometrysta sie zajmie to juz jego prywatna droga. Znam takich, ktorzy tylko badanie wzroku i aplikuja tylko twarde soczewki kontaktowe (nic poza tym)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • kacha1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 12 stycznia 2013, 17:06
    Lokalizacja: Katowice

    optyk a optometrysta

    autor: kacha1 » 12 stycznia 2013, 17:22

    "..pierwszy wykonuje okulary
    drugi moze byc pierwszym (bo jego edukacja taka byla) a przeprowadza badania wzroku.."




    mylisz się.
    jestem po szkole technicznej optycznej i również przeprowadzam badania, aplikacje szkieł kontaktowych, pełną refrakcję oka i dobór szkieł okularowych, a nie tylko robię okulary.
    przerabialiśmy pełną patologię oka, kontaktologię i refrakcję oka.

    I na tym polega w naszym kraju problem - OPTOMETRYSTA - nazwa która pochodzi od OPTYKA przetłumaczona i dziwnie przyjęta u nas ale tak naprawdę oto oznacza dokładnie to samo.

    Różnica jest tylko taka że na studiach szerzej omawia się problemy zeza i masz mgr. przed nazwiskiem.
    Trochę nie doceniacie techników:(. a szkoda
    pozdrawiam
    K.acha
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 12 stycznia 2013, 18:23

    Ja nie pytam co robisz i dlaczego i jaki masz dokument potwierdzajacy Twoje kompetencje? Optyk nie jest od doboru soczewek. A ujecie optometrysty jako magistra od zezow... oj zycze studiow/podyplomowki z optometrii to zmienisz zdanie tak szybko jak zostalo to wypowiedziane.

    To ze uczeszczaja na kursy, kursiki nie jest jednoznaczne z nabyciem umiejetnosci i wiedzy jaka posiadaja osoby konczace studia wyzsze o tym kierunku. A brak regulacji zawodu powoduje zamieszanie a nie moje "mylenie sie"

    Optometria od optyki. Hmmm. Nie znalem tego wytlumaczenia. Wyjasnienia na stronie ktora podalem w poscie wyzej od czego pochodzi to slowo.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • kacha1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 12 stycznia 2013, 17:06
    Lokalizacja: Katowice

    autor: kacha1 » 13 stycznia 2013, 10:04

    [quote="LEMUR"]"Ja nie pytam co robisz i dlaczego i jaki masz dokument potwierdzajacy Twoje kompetencje? Optyk nie jest od doboru soczewek. A ujecie optometrysty jako magistra od zezow... oj zycze studiow/podyplomowki z optometrii to zmienisz zdanie tak szybko jak zostalo to wypowiedziane.

    To ze uczeszczaja na kursy, kursiki nie jest jednoznaczne z nabyciem umiejetnosci i wiedzy jaka posiadaja osoby konczace studia wyzsze o tym kierunku...."


    Widzisz tak sie składa że nie ukończyłam "kursiku". Posiadam międzynarodowy dyplom techniczny optyka ale nie optyka "tylko od okularów" . Zdałam państwowy egzamin uprawniający do badania pełnej refrakcji oka. Ty nie pytasz co ja ukończyłam . OWSZEM ale chcę przekonać cię że to nie jest tak jak mówisz. Bo doskonale wiem kto to ortoprysta a optometrysta. Prawda jest taka że te zawody OPTYK a OPTOMETRYSTA niewiele sie od siebie nie różnią.

    Kursy są do bani i nie porównuj ich do sutdiów. Ja nie ukończyłam jak Ci pisałam żadnego kursu. Czytaj ze zrozumieniem bo zaatakowałeś mnie bezpodstawnie.

    Przykre jest to ze w naszym kraju wiele salonów optycznych bada bez uprawnień i to jest przerażające.

    pozostałe bez komentarza.
    K.acha
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 13 stycznia 2013, 11:06

    I na tym polega w naszym kraju problem - OPTOMETRYSTA - nazwa która pochodzi od OPTYKA przetłumaczona i dziwnie przyjęta u nas ale tak naprawdę oto oznacza dokładnie to samo.
    Proszę to powiedzieć anglikom lub amerykanom. Problem w tym, że w Polsce kształcenie optometrystów i ich pozycja w ochronie zdrowia daleko odbiega od tego, co zamierzali twórcy tego zawodu. Obecnie optometrię sprowadzono, jak to ktoś powiedział, do testu czerwono-zielonego i machania cylindrem skrzyżowanym, czego można nauczyć w dwa tygodnie. I to się robi na różnych kursach, stwarzając wrażenie, że po opanowaniu tych prostych „ćwiczeń” jest się już optometrystą. Stąd tylu optometrystów i gabinetów optometrycznych. Po blisko 20 latach od rozpoczęcia kształcenia pierwszych polskich optometrystów, można powiedzieć, że twórcy polskiej optometrii ponieśli klęskę i z pewnością mają tego świadomość. Jesteśmy ponownie prawie w tym samym miejscu co 20 lat temu. Polecam tekst „Od redaktora” w piśmie „Optyka-Optometria” nr 6 z 1993 r. i postawione wówczas jedno z pytań:
    ”Czy optyka okularowa i optometria to jedna dziedzina, a optometryści to profesjonaliści posiadający szerszą wiedzę i większe uprawnienia, czy są to dwie odrębne dziedziny?”.
    To co się dzieje w Polsce obecnie, moim zdaniem, jest dość zbieżne z pani opinią i też skłaniałbym się do stwierdzenia, że obecnie optometrysta w Polsce to trochę lepiej wykształcony optyk
    Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2013, 11:15 przez mexx, łącznie zmieniany 2 razy.
  • kacha1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 12 stycznia 2013, 17:06
    Lokalizacja: Katowice

    autor: kacha1 » 13 stycznia 2013, 13:04

    Otóż to.
    W spisie polskich wykonywanych zawodów nie ma OPTOMETRYSTY. Jest optyk, jest okulista. Optometrystyka to specjalizacja na studiach którą można zrobić w cztery semestry jako kolejna specjalizacje po uprzednio zrobionym dyplomie.
    Kiedyś szkła dobierał tylko optyk, a okulista leczył. A teraz pomieszano bo pojawił się optometrysta i stwierdzono że optyk to zawód podrzędny wykonujący zlecenie. Przypominam że w szkole zawodowej również można zrobić "optyka mechanika" - bo też jest taki zawód - i nie ma on zbyt wiele wspólnego z badaniem wykonywanym w gabinecie.

    Nasze Państwo troszkę namieszało przyzwalając na rozszerzenie specjalizacji zawodów tworząc pokrewne dziedziny a nie np. rozszerzając dziedzinę okulistyki.

    Cóż, być może tak jak Pan pisze wystarczy test duochromatyczny, figura gwieździsta Purkiniego skończyć oczywiście kurs oblewając egzamin i robić konkurencje w przychodniach - bo z takimi przypadkami się już spotkaliśmy - nie biorąc odpowiedzialności za to co się robi - badać wzrok.

    A ludzie? - ich oczy i ich pieniądze.

    Prosiłoby sie żeby ktoś sie tym zajął.
    Ale chyba w naszym kraju i nasze dzieci tego nie doczekają
    Pozdr.
    K.acha
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 13 stycznia 2013, 14:42

    W spisie polskich wykonywanych zawodów nie ma OPTOMETRYSTY. Jest optyk, jest okulista.
    Niezupełnie. Jak napisałem:
    Jesteśmy ponownie prawie w tym samym miejscu co 20 lat temu.
    To prawie, to fakt, że zawód optometrysty jest zawodem ujętym w klasyfikacji zawodów i specjalności i to w tej samej grupie drugiej (specjalistów) co lekarze. W tej grupie umieszczane są zawody dla których wymagane jest wykształcenie wyższe, wyższe i studia podyplomowe, studia doktoranckie. Tym samym pośrednio określony jest poziom wykształcenia dla tej grupy zawodowej i trudno byłoby obronić tezę, że osoby nie mające takiego wykształcenia są optometrystami, bez względu na liczbę i rodzaj ukończonych kursów czy szkoleń. Nie ma to jednak praktycznego znaczenia wobec braku regulacji ustawowej i tym samym ochrony prawnej zawodu optometrysty. W każdym razie, to „prawie” to mimo wszystko duży krok naprzód. W moim przekonaniu należałoby wrócić do pierwotnej koncepcji zawodu (który na świecie jest jednak innym zawodem niż zawód optyka, z innymi zadaniami i co ważne innym zakresem odpowiedzialności), a przede wszystkim spowodować, aby kształcenie optometrystów odbywało się wyłącznie na uczelniach medycznych. Dlatego uruchomienie stacjonarnych studiów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu postrzegam osobiście jako krok w dobrym kierunku, dającym nadzieję na wykształcenie optometrystów o jakich myśleli pionierze polskiej optometrii.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 13 stycznia 2013, 20:38

    mexx pisze: a przede wszystkim spowodować, aby kształcenie optometrystów odbywało się wyłącznie na uczelniach medycznych.
    Czy aby na pewno tak jest w Europie?
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez MZ, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 13 stycznia 2013, 21:18

    Nie jest, ale moim zdaniem to nie jest dobre.
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 15 stycznia 2013, 14:30

    zeby zostać optometrystą trzeba skończyć studia, jakie?
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 14 lutego 2013, 10:01

    Prawdopodobnie będzie to kierunek medyczny lub techniczny jako specjalizacja. Możesz szukać również szkoły technicznej optycznej,wpisz w wyszukiwarke i zobaczysz ile wyników się wyświetli.
  • taNati
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 14 maja 2012, 19:33
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: taNati » 04 lipca 2014, 23:00

    http://wlii.ump.edu.pl/optometria :)
    Zapraszamy na medyka! :spoko:
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 06 lipca 2014, 10:00

  • annapoll
    Posty: 0
    Rejestracja: 22 lipca 2014, 10:43
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: annapoll » 22 lipca 2014, 10:51

    Cześć! Mam na imię Ania. Zastanawiam się w którym kierunku lepiej pójść.. Okulistyka czy optyka? Który kierunek jest korzystniejszy?
  • ananaszek
    Posty: 0
    Rejestracja: 09 lipca 2015, 18:39
    Lokalizacja: Poznań

    autor: ananaszek » 09 lipca 2015, 18:47

    A ja mam pytanie czy po podyplomówce uzyskuje się w pełni takie same uprawnienia i pełen zakres, że tak powiem wiedzy i obowiązków jak, np. po studiach licencjackich czy magisterskich?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 lipca 2015, 21:34

    nie, zakresu wiedzy nie ma takiego samego, bo jak porownac system I-go i II-go stopnia (licencjat+magister) - 5 letnie, z systemem ksztalcenia podyplomowego, ktory zazwyczaj siega 600h.

    Ale warto zapoznac sie z programem ksztalcenia na wybranych uczelniach, nie zawsze to co blizej = lepiej.

    O jakie "uprawnienia" Pani pyta? Zawod optometrysty nie jest uregulowany.
  • ananaszek
    Posty: 0
    Rejestracja: 09 lipca 2015, 18:39
    Lokalizacja: Poznań

    autor: ananaszek » 09 lipca 2015, 23:14

    Chodzi mi o zawód optometrysty po studiach podyplomowych na UMP
  • MrOptic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 101
    Rejestracja: 20 września 2011, 13:22
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: MrOptic » 10 lipca 2015, 14:22

    Najlepiej zadzwonić i zapytać jak to wygląda-szczegółów dowiesz się w dziekanacie. Studia podyplomowe jak sama nazwa wskazuje odbywają się już po uzyskaniu dyplomu,czyli po pewnym etapie zdobyciu wiedzy z danej dziedziny.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 10 lipca 2015, 20:47

    po pewnym etapie zdobyciu wiedzy z danej dziedziny.
    Nie całkiem tak. Studia podyplomowe czasami są UZUPEŁNIENIEM posiadanej wiedzy, ale dużo częściej przewidziane są w celu ZDOBYCIA NOWEJ WIEDZY. Coraz częściej podkreśla się to, że współcześnie ludzie zmieniają zawód , nawet kilkukrotnie w czasie swego życia.
    A co do programu studiów - oczywiście najprościej zadzwonić, albo poszukać w Internecie. Każda porządna uczelnia takie programy studiów udostępnia publicznie.
ODPOWIEDZ Posty: 30 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości