ODPOWIEDZ Posty: 36
Astygmatyzm
  • julita151
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 21 lutego 2008, 20:36
    Lokalizacja: Warszawa

    Astygmatyzm

    autor: julita151 » 22 lutego 2008, 17:53

    Niedawno wykryto u mnie astygmatyzm. Nie jest to du?a wada ale do tego mam kr??tkowzroczno??: -0.75 prawe oko i -0.5 lewe. Czy z tymi wadami mog? normalnie ?wiczy? na zaj?ciach wychowania fizycznego i czy w og??le mog? wykonywa? jakie? ?wiczenia? Dodam, ?e mam 15 lat i okulista powiedzia? mi, ?e jest du?e prawdopodobie?stwo, ?e astygmatyzm mo?e si? jeszcze powi?kszy?.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 22 lutego 2008, 18:26

    julita151 pisze:Dodam, ?e mam 15 lat i okulista powiedzia? mi, ?e jest du?e prawdopodobie?stwo, ?e astygmatyzm mo?e si? jeszcze powi?kszy?.
    niestety to prawda :/ jestes w wieku kiedy "organizm rosnie" i to w dosc szybki tempie to samo moze dotyczyc wady.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 22 lutego 2008, 19:09

    julita151 pisze:Czy z tymi wadami mog? normalnie ?wiczy? na zaj?ciach wychowania fizycznego
    Tak masz niewielk? wad?.Wiec spokojnie mo?esz ?wiczy? na wfie.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 lutego 2008, 23:51

    jestes w okresie wzostu/dojrzewania - to najbadziej burzliwy okres zmian w organizmie - nalezy kontrolowac nie tylko wzrok w miare regularnie, ale obserwowac swoj organizm.

    Spokojnie mozesz cwiczyc, jednak dalekie przedmioty moga byc niezbyt wyrazne... wiec np. strzelnictwo odpada ;) No chyba ze w korekcji okularowej :D
  • Awatar użytkownika
    X-ska
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 66
    Rejestracja: 22 sierpnia 2007, 11:39
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: X-ska » 23 lutego 2008, 11:44

    LEMUR pisze:strzelnictwo
    strzelectwo :) tak ?adniej
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 lutego 2008, 17:12

    :spoko:
    czlowiek mysli tu o strzelnicy a takie faux pas :
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 27 kwietnia 2008, 19:38

    Cze??! Ja mam pytanie, kt??re mnie m?czy. :placze: Od jakiego? czasu, aby dobrze widzie? musz? nachyla? okulary pod k?tem. Mam wad? -1,25 na oba oczka i okulary -0,75. 4 miesi?ce temu by?em na kontroli. okulistka najpierw tradycyjnie sprawdzi?a ostro?? wzroku za pomoca tablicy z cyferkami (schnellena czy jako? tak to si? nazywa) i widzia?em tylko dwa g??rne rz?dy. P???niej nie zakrapiaj?c atropin? zbada?a wzrok i wysz?o to -1,25 (w 3 miesi?ce wada pog??bi?a si? o 1 dioptri?). pierwsze pytanie to: czy powinna mi zakropi? atropin?? drugie to: czy to nachylanie mo?e mie? co? wsp??lnego z astygmatyzmem? Gdy zrobi?em test na komputerze to mi wyszed?. Ale to mo?liwe ?e okulistka nie zakrapiaj?c atropin? mog?a go nie wykry?? wiem, ?e mam du?o pyta?, ale dzi?kuj? za wszelkie odpowiedzi.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 kwietnia 2008, 19:54

    Artel19 pisze:czy to nachylanie mo?e mie? co? wsp??lnego z astygmatyzmem?
    w wielu przypadkach tak robia osoby o nieskorygowanym lub niedokorygowanym astygmatyzmie. Jednak pochylenie pantoskopowe (bo tak sie to nazywa) powinno byc przewaznie 7-12stopni.

    Artel19 pisze:Mam wad? -1,25 na oba oczka i okulary -0,75
    niedokorygowanie w wielu przypadkach jest powodem zwiekszania sie wady wzroku. Krotkowzrocznosc powinna byc w pelni korygowana.
    Artel19 pisze:zbada?a wzrok i wysz?o to -1,25 (w 3 miesi?ce wada pog??bi?a si? o 1 dioptri?).
    czegos nie rozumiem, wczesniej opsizesz ze masz wade -1,25 ale okulary nosisz -0,75, teraz wyszlo z badania ze masz -1,25, gdzie ta 1dioptria?
    Artel19 pisze:czy powinna mi zakropi? atropin??
    atropina jako tako juz sie nie kropi, kropi sie tropicamidem - to tak dla scislosci. Przewaznie kropi sie dzieci aby porazic akomodacje oraz osoby ktorym bedzie przeprowadzane badanie dna oka.
    Artel19 pisze:Ale to mo?liwe ?e okulistka nie zakrapiaj?c atropin? mog?a go nie wykry??
    oczywiscie ze mozna, nie trzeba kropic aby zbadac wade refrakcji.
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 27 kwietnia 2008, 20:18

    Artel19 pisze:zbada?a wzrok i wysz?o to -1,25 (w 3 miesi?ce wada pog??bi?a si? o 1 dioptri?).
    czegos nie rozumiem, wczesniej opsizesz ze masz wade -1,25 ale okulary nosisz -0,75, teraz wyszlo z badania ze masz -1,25, gdzie ta 1dioptria?

    Przepraszam chodzi?o mi o to ?e na pocz?tku mia?em tylko -0,25.
    I jeszcze jedno. Przecie? komputerowe badanie powinno wykry? astygmatyzm. Niemo?liwe, aby powsta? w 4 miesi?ce. Jednak na pewno co? jest. Linie poziome, je?eli patrz? na nie z odleg?o?ci nawet w okularach, zamazuj? si?, albo zlewaj?. Czy mo?e byc to co? innego ni? astygmatyzm????
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 kwietnia 2008, 20:28

    Artel19 pisze:Przecie? komputerowe badanie powinno wykry? astygmatyzm.
    komputer to nie wszystko! o czym jest watek
    viewtopic.php?t=279

    Nie zawsze przepisuje sie soczewki cylindryczne (dla astygmatykow), roznie specjalisci do tego podchodza, jedni uwazaja ze cylindra 0,5 sie nie przepisuje, inni ze powinno sie korygowac nawet 0,25.

    Jezeli masz watpliwosci to udaj sie jeszcze raz i wyjasnij to z osoba ktora przeprowadzala badanie.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 27 kwietnia 2008, 20:49

    LEMUR pisze:roznie specjalisci do tego podchodza, jedni uwazaja ze cylindra 0,5 sie nie przepisuje, inni ze powinno sie korygowac nawet 0,25
    Zacz??am od cylindra -0,5D wykrytego komputerowo i dopiero wtedy zobaczy?am tym okiem, co znaczy ostre widzenie na odleg?o??, rozr???nianie li?ci na drzewach, faktury upierzenia ptak??w... Cho? w trakcie adaptacji mocno kl??am i zabija?am si? na chodniku! Lekarz z przychodni m??wi?, ?e mam "s?abe oko", a okaza?o si?, ?e to astygmatyzm. Stosowa?am trik z patrzeniem przez okulary g??rn? cz??ci? szk?a, aby by?o ostro. Z drugiej strony na co dzie? nie wykorzystuj? patrzenia w dal, co najwy?ej na ceny w sklepie (hehe, najwy?szej p???ki i tak nie osi?gam) i maj?c kontakty sferyczne, tak jak kolega z w?tku "nie widz?, ?e nie widz?".

    Artel19, masz wydruk? Jaki cylinder Ci wyszed??
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 27 kwietnia 2008, 21:50

    Mi chodzi w?a?nie o to, ?e ?aden cylinder mi nie wyszed? a je?li tak to nawet mi okulistka nie powiedzia?a. widz?, ?e mam typowe objawy astygmatyzmu. nawet w starych szk?ach gdy je nachyle ca?kiem dobrze widz?. musze chyba odwiedzic innego okulist?. i czy mo?na prosic o wyja?nienie poj?cia: pochylenie pantoskopowe? szuka?em czego? o tym, ale niec z tego nie rozumia?em. Dzi?kuj? :prosze: za odpowiedzi, wiele wyja?ni?y.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 kwietnia 2008, 22:06

    Artel19 pisze:i czy mo?na prosic o wyja?nienie poj?cia: pochylenie pantoskopowe?
    to pochylenie tarczy oprawy.
    Jezeli masz zalozone okulary i przyjales naturalna dla siebie postawe, to zauwaz ze okulary nigdy nie tworza (tarcze opraw) kata prostego, zawsze u dolu sa jakby blizej

    cos jak na uproszczonym schemacie (tarcza + zausznik) :)
    _____
    \

    ile musisz pochylic te okulary? jezeli duzo to prawdopodobnie astygmatyzm, jezeli niewiele - udac sie do optyka celem regulacji tego kata nachylenia
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 27 kwietnia 2008, 22:42

    Okularki musz? nachyla? jakie? 30 stopni. By?em z tym u optyka, ale powiedzia?, ?e z okularami jest w porz?tku. jakbym chcia?, aby mi to nachyli? to by to dziwnie wygl??o. :wstyd: ale optyk by mi a? tyle chyba nie nachyli?. do dobrego okulisty mam troch? kilometr??w. no ale chyba nie mo?liwe ?eby astygmatyzm powsta? w 4 miesi?ce.??????????? chocia? czyta?em, ?e kr??tkowzroczno?ci cz?sto on towarzyszy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 kwietnia 2008, 23:01

    Artel19 pisze:ale optyk by mi a? tyle chyba nie nachyli?.
    dla dobrego widzenia powinien byc w zakresie ktory podalem. Jezeli musisz bardziej wynikac z tego moze kwestia nieskorygowanego astygmatyzmu.
    Artel19 pisze:o ale chyba nie mo?liwe ?eby astygmatyzm powsta? w 4 miesi?ce
    moze wczesniej Ci go nie korygowali, bo jak napisalem miales niewielki i uznali ze nie trzeba
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 00:17

    Gdy z pierwszym cylindrem posz?am do optyka z p?aczem, ?e nic nie widz?, to kaza? mi popatrze? na r???ne odleg?o?ci przez takie nieobrobione, fabryczne szk?a o mocach takich jak moja sferyczna i wy?szych, dop??ki si? nie przekonam, ?e jednak najostrzej widz? w tych nowych. R???nic? zauwa?y?am, patrz?c do dalekiej dali - tylko z cylindrem ostro?? by?a taka jak w skorygowanym, nieastygmatycznym oku. Wsp???czuj? optykom. Niestety, na nich zawsze spada pierwszy impet skarg. W wi?kszo?ci przypadk??w wystarczy, by lekarze udzielali pe?nej informacji, wi?cej rozmawiali...
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 28 kwietnia 2008, 17:27

    ojojojoj! to jak p??jd? w lipcu na kontrol? (inna okulistka) mam nadziej?, ?e mi wszystko wyja?ni i dok?adnie zbada. sam jej si? popytam. pierwsza zmierzy?a mi ?le rozstaw ?renic, druga zbada?a mnie w 5 min. id? do trzeciej. zobacz? co mi powie. bo ja nie wiem czy mam ten astygmatyzm czy nie. czy po?wiaty to te? oznaka astygmatyzmu? ale dzi?kuj? za te wszystkie odpowiedzi. jeste?cie ?wietni! :tak:
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 17:53

    Artel19 pisze:czy to nachylanie mo?e mie? co? wsp??lnego z astygmatyzmem? Gdy zrobi?em test na komputerze to mi wyszed?.
    Czyli jednak wyszed?? Na jednej ze stron sponsorowanych jest taki ma?y, niewiele znacz?cy te?cik, u mnie na prawym oku pozioma linia wydaje si? ja?niejsza (nawet w okularach), a linie o niewielkim nachyleniu w praw? stron? do g??ry s? bez okular??w najciemniejsze.
    ?ycz? znalezienia idealnego lekarza :cmok:

    Lemur, mam pytanie z gatunku g?upich, tak a propos rozstawu ?renic - czy mi?dzy symetrycznym rozstawem 59 a 61mm jest du?a r???nica? Okulary mia?am zawsze 61 i to od nich dobierano mi kolejne, bez mierzenia, a na automacie wysz?o mi 59. Okulista powiedzia?a, ?e to ?adna r???nica, ale to samo powiedzia?a o BC 8,3 i 8,7 :>
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 28 kwietnia 2008, 18:36

    fajny te?cik. dla mnie wszystkie opr??cz pionowej s? blade, a poziomej praktycznie nie ma. r??wnie? w okularach. i w miar? oddalania jest jeszcze gorzej. z bardzo bliska to widz? raczej wszystkie dobrze, ale musz? by? 5-10 cm od kompa o jest ok. a o rozstawie ?renic czyta?em, ?e dopuszczalny b??d wynosi 0,5mm. ja mia?em o 3mm. lewe oko znowu gorzej widzi w moim szkle -0,75. na prawe w szkle dobrze widz?. rekompensuje ono lewe. a nowe szk?a mam dopiero 4 miesi?ce. ale id? w lipcu na kontrol?. :spoko: musz? tylko poradzi? si? cioci. ona ma straszn? wad?. tyle, ?e ma nadwzroczno?? +5,5 i astygmatyzm chyba 3,5. ona musi mie? strasznie. i jest jedyn? osob? posiadaj?ca w naszej rodzinie astygmatyzm (chyba, ?e ja te? mam). ja jestem w ka?dym razie jedynym kr??rkowidzem w rodzinie. :spoko:
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 21:20

    Nie przejmuj si?, ten test jest w og??le ma?o wiarygodny, zale?y te? od monitora.

    U mojej przyjaci???ki astygmatyzm i jaskra pojawiaj? si? co drugie pokolenie. Jej kolej :smutny: Za to nadwzroczno?? zmniejsza si? z czasem - w podstaw??wce mia?a +4, a teraz ma tak ma?o (opr??cz sta?ego astygmatyzmu), ?e na wyj?cia nigdy nie bierze okular??w.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 kwietnia 2008, 21:35

    Malla pisze:czy mi?dzy symetrycznym rozstawem 59 a 61mm jest du?a r???nica?
    2mm :D

    a tak na powaznie, to wszystko zalezy od mocy jakie sa w okularach
    Artel19 pisze:a o rozstawie ?renic czyta?em, ?e dopuszczalny b??d wynosi 0,5mm
    nieprawda, jak napisalem wyzej dopuszcza sie 0,5 ale dzialanie pryzmatyczne wywolane "zla" decentracja obuocznie

    Im wieksza moc, tym mniejsze roznice pomiedzy PD (rozstawem) a odlegloscia pomiedzy srodkami optycznymi.
    A juz soczewki asferyczne nie toleruja "bledow"
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 28 kwietnia 2008, 21:49

    Aha. nie znam si? za bardzo na rozstawie ?renic. mam wiedz? og??lna o takich g???wnych wadach. A moja kr??tkowzroczno?? jest taka popularna, ?e wsz?dzie si? o niej mo?na naczyta?.

    [ Dodano: 28 Kwi 2008 09:50 ]
    ttego diabe?ka przez przypadek doda?e. sorry. ?eby nikt nie my?la?, ze jestem z?y.

    [ Dodano: 28 Kwi 2008 09:55 ]
    A tak do postu Malli do ja ze swoim -1,25 do okular??w na sta?e te? nie nosz?, bo mi okulistka co? m??wi?a , ?eby mi oczko pracowa?o. Ale z tego co wiem to nie jest najlepsza metoda. Tak przynajmniej czyta?em.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 22:29

    LEMUR, jakie moce mam, ka?dy widzi ;) Jak mierz? linijk?, to wychodzi 62mm (dosy? du?o jak na moje "kieszonkowe" rozmiary og??lne), sprz?tem wysz?o 59mm (by? blisko, wi?c mo?e zezowa?am, hehe), a od lat mam 61mm. Dlatego pyta?am, ale to nieistotne, bo dobrze widz?, wi?c nie szukam dziury w ca?ym...
    Mam jeszcze pytanie, co s?dzisz o takim badaniu, to niepotrzebny bajer czy co? przydatnego? Mam do Was za daleko, um??wi? si? nied?ugo na profesjonalne dobieranie soczewek w Krakowie i tam robi? co? takiego, sp??jrz, prosz?. Salon poleci? mi Pan Hilary, za co jestem mu bardzo wdzi?czna. Jestem po e-mailowych rozmowach wst?pnych, cieszy mnie, ?e wizyty kontrolne przez rok s? bezp?atne i przeprowadzane s? symulacje soczewek r???nych firm.

    Artel19, a nie jeste? z?y? Ja jestem, m??wi? na mnie Ma?e Z?o :devil2:
    Masz racj?, przy nieskorygowanej kr??tkowzroczno?ci oko mo?e i pracuje, ale zmienia si? jego o?, co pogarsza wad? raczej nieodwracalnie. Niekt??rzy lekarze s? nie na bie??co z wiedz?... Z tego co pami?tam, stwierdzono to niespodziewanie na du?ej grupie filipi?skich dzieci. Badacze chcieli udowodni?, ?e nie trzeba korygowa? dok?adnie kr??tkowzroczno?ci, a okaza?o si?, ?e nieznacznie zaszkodzili dzieciom.
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 28 kwietnia 2008, 22:48

    Ojojoj! To moja okulistka rzeczywi?cie nie na bie??co. Ale wida?, ?e starsz ta pani. Mo?e ci?gle wyznaje metody lat 50, gdy si? uczy?a. No trudno. Zamieni? na nowszy model. :spoko: Mo?e nast?pny okulista zbada mi dok?adnie. Ale teraz si? nie wyjd? p??ki mi wszystkiego nie zbada. Ale rzeczywi?cie pelna korekcja jest dobra. Kole?anka ma -4,75. pojecha?a do okulisty i chocia? ma wad? genetyczn? to dzi?ki tej pe?nej korekcji ju? rok jej nie leci wada. wcze?niej chodzi?a tam gdzie ja ro w rok jej z -1,25 zrobi?o si? -2,75, bo szk?a tak jak ja mia?a 0,5 dioptrii s?absze. mam nadziej?, ?e jej nie dogoni?. :aniolek:
  • Inka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 25
    Rejestracja: 07 marca 2008, 00:25
    Lokalizacja: Jastrz??bie Zdr??j

    autor: Inka » 29 kwietnia 2008, 02:30

    Malla. W tym zak?adzie optycznym kupowa?am swoje pierwsze soczewki,w roku 1987 (rany,jak to dziwnie brzmi :-D ) Wtedy to by?y roczne CV,mi?kkie. Tam si? zacz??a moja przygoda z soczewkami,kt??ra trwa do dzi?. Mam jak najlepsze zdanie o nich,daj zna?,czy jeste? zadowolona :spoko:
    Pozdrawiam.
    Pozdrawiam

    Ewelina
  • Artel19
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 16
    Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 21:29
    Lokalizacja: Lw??wek Â?lÂ?ski

    autor: Artel19 » 29 kwietnia 2008, 19:46

    Wiem, ze mo?e jestem natr?tny z tymi pytaniami o astygmatyzm, ale niepokoi mnie te? rzecz tych po?wiat (pojawiaj? si? w nawet w okularach). Nie mog? znale?? co to mog? takie po?wiaty oznacza?. Czy to normalne przy kr??tkowzroczno?ci czy mo?e to objaw astygmatyzmu., albo czego? innego???
  • Gość

    autor: Gość » 13 stycznia 2009, 15:35

    Nie chc? tworzy? nowego tematu , poniewa? widz? , ?e jest ju? dosy? obszerny temat o astygmatyzmie .

    Jakie? 3 lata temu by?am u okulistki , kt??ra stwierdzi?a u mnie niewielki astygmatyzm i dobra?a okulary [ niestety z?e , poniewa? czu?am dyskomfort , ?zawi?y mi oczy , kr?ci?o si? w g?owie etc . ] nie przepisa?a mi cylindr??w. Po czym zmieni?am okulistk? , kt??ra powiedzia?a mi , ?e astygmatyzmu nie mam i dobra?a mi szk?a -1.75 , - 2 . Niedawno by?am na wizycie kontrolnej , okaza?o si? , ?e wada pogorszy?a mi si? do - 2.25, przy czym kompletnie nie mog?am przeczyta? nic na lewe oko. Komputerowo wysz?o mi , ?e lewe mam s?absze o ok. 0.25 , ale okulistka si? tym nie kierowa?a. Dobra?a jak ju? m??wi?am szk?a na oboje oczu - 2.25 , ale niestety na wizycie prze?y?am m?czarni? . Denerwowa?am si? i ja i okulistka , kt??ra zak?ada?a mi na lewe oko chyba ze 20 szkie? i przy ka?dym widzia?am gorzej , ewentualnie dalej nie mog?am przeczyta? . Wygl?da to mniej wi?cej tak , ?e jak patrze lewym okiem, to widz? jak?? tak? czarn? mg?? i wszystko mi si? zlewa , pomimo ?e "widz?" , nie przeczytam pojedynczych literek.

    Na czym to polega , czy mo?e mam na lewym oku astygmatyzm p jednak ustawianie okular??w pod innym k?tem po gorsza tylko spraw?] , czy mo?e powinnam zrobi? jakie? specjalne badania? Od tej pory mam uraz do okulist??w , a gdy id? na wizyt? , to za ka?dym razem musz? t?umaczy? , ?e " na lewe oko nie przeczytam" , przy czym zawsze s?ysz? odpowied? : " Ale ja musz? dobra? Ci jakie? szk?a" Prosz? pom???cie :(
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 stycznia 2009, 16:48

    hm... wiesz Iwono, ciezko tak...
    Sprawdz moze dno oka, stan siatkowki no i... rogowke (stozek) - mysle ze jezeli mialas ogladane oko pod lampa szczelinowa to raczej powinni wykryc jakies anomalie.
    Malla pisze:?e jak patrze lewym okiem, to widz? jak?? tak? czarn? mg?? i wszystko mi si? zlewa , pomimo ?e "widz?" , nie przeczytam pojedynczych literek.
    sprawdz jescze moze cisnienie srodgalkowe oraz stan soczewki (tej ocznej)

    Z tego co napisalas to widac ze u kilku juz okulistow bylas, ale czy wizyta dotyczyla tylko doboru okularow czy byly to kompleksowe badania? O nich nic nie wspominasz, natomiast jezeli sa objawy takie jak opisujesz albo problem w doborze mocy - powinno szukac sie przyczyny
  • Gość

    autor: Gość » 13 stycznia 2009, 17:03

    Za pierwszym razem kilka lat temu by?a to wizyta w sumie m??j pierwszy kontakt z okulist? . Mia?am robione r???ne badania . Okulistka trzyma?a jakie? kartki , ?wieci?a w oczy, dok?adnie nie pami?tam , bo to by?o dosy? dawno. W ka?dym razie badanie dna oka by?o i dobieranie okular??w. Jaki? rok temu by?am , gdzie mia?am badanie komputerowe co do doboru mocy i to takie urz?dzenie co ?wieci w oczy , a okulistka je?dzi tym w r???ne strony. P???niej mia?am dob??r szkie? i ju? nie mog?am przeczyta? na lewe oko. Po czym p??? roku temu by?am na kontroli u tej samej , wielce zdziwi?a si? ?e na lewe nie przeczytam i zacz??a na mnie podnosi? g?os :( A w ko?cu to nie moja wina. U okulisty staram si? wsp???pracowa? , a przecie? to nie ja jestem lekarzem . Okulistka stwierdzi?a , ?e w takim razie badanie jeszcze raz i zn??w 3 x zakrapianie i te ca?e ?wiat?a . Trudno mi powiedzie? czy to by?y kompleksowe badania , chyba tak . Za ka?dym razem byli to okuli?ci z NFZ , a teraz to si? powa?nie zastanawiam nad prywatn? wizyt? , skoro lekarze z NFZ uwa?aj? , ?e pacjent powinien przyj?? z dok?adn? wiedz? na temat chor??b jego oczu , czy jak. A Ostatnia okulistka wida? ola?a spraw? tego, ?e nie widz? na lewe oko , nie da?a ?adnego skierowania, tylko dobra?a moc . :(

    [ Dodano: 14 Sty 2009 04:05 ]
    Mam jeszcze takie pytanko dodatkowe , bo przypadkiem natkn??am si? na v.express , gdzie mo?na zrobi? badania . Chcia?am spyta? , czy mia? ju? kto? okazje tam robi? badania , czy ewentualnie dopasowywa? soczewki [ bo chcia?abym okulary na soczewki zmieni? ] oczywi?cie po tym jak ustal? czy mam astygmatyzm / jak? wad? etc . Czy w og??le warto si? tam wybra? , czy dysponuj? dobrym sprz?tem , czy tylko dobieraj? okular? Prosz? o odp :)
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 15 stycznia 2009, 17:15

    Ilonaa pisze:Za ka?dym razem byli to okuli?ci z NFZ , a teraz to si? powa?nie zastanawiam nad prywatn? wizyt? , skoro lekarze z NFZ uwa?aj? , ?e pacjent powinien przyj?? z dok?adn? wiedz? na temat chor??b jego oczu , czy jak. A Ostatnia okulistka wida? ola?a spraw? tego, ?e nie widz? na lewe oko , nie da?a ?adnego skierowania, tylko dobra?a moc .
    Zmie? okulist? i mo?e rzeczywi?cie spr??buj tym razem prywatnie. Oszcz?dzenie 50-70 z? na wizycie chyba nie jest warte twojego zdrowia. Ale pami?taj, to ?e wybierzesz prywatn? wizyt?, nie oznacza, ?e na 100% trafisz na profesjonalist?. To jak ludzie traktuj? swoj? prace, zale?y tylko od ich charakteru i stosunku do klienta/pacjenta.
    Ilonaa pisze:Mam jeszcze takie pytanko dodatkowe , bo przypadkiem natkn??am si? na v.express , gdzie mo?na zrobi? badania . Chcia?am spyta? , czy mia? ju? kto? okazje tam robi? badania , czy ewentualnie dopasowywa? soczewki [ bo chcia?abym okulary na soczewki zmieni? ] oczywi?cie po tym jak ustal? czy mam astygmatyzm / jak? wad? etc . Czy w og??le warto si? tam wybra? , czy dysponuj? dobrym sprz?tem , czy tylko dobieraj? okular? Prosz? o odp
    Co do [nazwa regulamin] sprawa wygl?da nast?puj?co. Na same badania raczej nie by?o wi?kszych narzeka?, je?li jednak chodzi o soczewki, to na 90% wcisn? ci "sw??j produkt". I tutaj na forum znajdziesz niezbyt pochlebne wypowiedzi o tych soczewkach; ?e p?kaj?, ?e si? sklejaj?. Generalnie spora liczba u?ytkownik??w do?? szybko zdecydowa?a si? na ich zmian?.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
ODPOWIEDZ Posty: 36

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości