ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Wada wzroku a badania wysokościowe
  • aniluayp
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 stycznia 2017, 09:42

    Wada wzroku a badania wysokościowe

    autor: aniluayp » 10 stycznia 2017, 10:48

    Witam,

    Mam wadę wzroku dość sporą:
    prawe oko: -9,75 -0,75 40
    lewe oko: -8,75 -0,5 140

    Dostałam od pracodawcy skierowanie na badania wstępne. Mam do zrobienia badania wysokościowe powyżej 3m. Według "Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich" - "Wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych stanowią przeciwwskazanie do zatrudnienia (nie dotyczy soczewek kontaktowych)"

    W związku z powyższym rozumiem, że aby przejść takie badania na czas wykonania badania muszę mieć soczewki kontaktowe czy badanie mogę wykonać w okularach a w wymagań mieć wypisane praca wyłącznie w soczewkach kontaktowych?

    Pracę mam w firmie budowlanej w biurze + mogą zdarzyć się sporadyczne wyjazdy na budowę w celu oględzin do wykonania kosztorysu wykonawczego.

    Czy lepiej pogadać z pracodawcą o wypisanie skierowania na badania do wysokości 3m? Wtedy nie mam wymaganych soczewek kontaktowych wg powyższego Rozporządzenia.

    Czy są jakieś inne wymagania, które powinny zostać spełnione? Na badaniu u okulisty w listopadzie obuocznie odczytywałam 3 wiersz od dołu bez problemu. Miałam też wtedy dobierane soczewki kontaktowe ale po 3 próbie odpuściłam bo niestety widziałam źle, w związku z czym nie mam możliwości podejść do badania w soczewkach kontaktowych bo ostrość widzenia mam słabszą.

    Pozdrawiam,
    Paula
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Wada wzroku a badania wysokościowe

    autor: mexx » 10 stycznia 2017, 17:35

    Podczas badania określą potrzebną moc soczewek, natomiast warunkiem wykonywania pracy wg załącznika do rozporządzenia jest posiadanie soczewek kontaktowych. Chodzi o to, że zgubienie okularów podczas pracy na wysokości stworzyłoby poważne zagrożenie dla ich użytkownika. Wymóg korekcji soczewkami kontaktowymi wydaje się nie być jednak bezwzględnym.
    W wytycznych konsultanta krajowego w zakresie medycyny pracy jest określenie, że wymagania dla wzroku są na poziomie pierwszym i podane jest jaka musi być minimalna ostrość wzroku i pole widzenia. Wymagane jest też widzenie przestrzenne. To wszystko można zbadać i z pewnością będzie zbadane w okularach. Nie trzeba mieć soczewek kontaktowych.
    Link do wytycznych dla pracy na wysokości w zakresie wzroku znajdzie pani tutaj.
    W tabeli 2, dla pracy na wysokości > 3m jest odnośnik, w którym określono, że jest:
    „Dopuszczalne stosowanie korekcji w goglach ochronnych, goglach ochronno-korekcyjnych lub soczewkami kontaktowymi….”
    Wynika z tego, że nie jest absolutnie koniecznym posiadanie soczewek kontaktowych przy pracy na wysokości > 3m. Rozróżnienie gogle ochronne i gogle ochronno-korekcyjne (gogle wraz z soczewkami korekcyjnymi jako całość) wskazuje, że możliwa jest praca w zwykłych okularach, chronionych przez spadaniem przez zwykłe gogle, które nie mają zauszników jak okulary, a taśmę chroniąca przed ich zgubieniem.
    W pani przypadku, gdy, jak rozumiem, praca na wysokości jest sporadyczna i w ograniczonym zakresie czynności (nie typowa praca pracownika budowlanego), moim zdaniem takie rozwiązanie jest możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami. Oczywiście decyduje lekarz, ale gdyby co, zawsze ma pani jakieś argumenty.
    Czy lepiej pogadać z pracodawcą o wypisanie skierowania na badania do wysokości 3m?
    Rozumiem, że chodzi o to aby uniknąć tych badań, a gdyby trzeba na tej budowie wejść nieco wyżej, to jakoś sobie poradzę. To ryzykowne podejście. Zarówno dla pracodawcy jak i dla pani. Lepiej zrobić badania. Jeżeli lekarz się nie zgodzi, to do 3m i tak może pani pracować. Moim zdaniem, patrząc na te wytyczne konsultanta krajowego, sprawa jest do przeskoczenia (jeżeli pozostałe wyniki będą w normie).
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości