ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Okulary do komputera i do czytania
  • Tesyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 lipca 2013, 20:00
    Lokalizacja: Kielce

    Okulary do komputera i do czytania

    autor: Tesyer » 10 lipca 2013, 20:01

    Witam

    Zakupiłem swoje pierwsze okulary. Od roku bardzo dużo czytałem, pogorszył mi się wzrok i miałem wadę w jednym oku -1 a w drugi -0.75.
    To moje pierwsze okulary i mam mały problem.
    Otóż czytając książkę z odległości 0,5m wszystko widzę dobrze bez okularów – nie ma różnicy czy mam je na sobie czy nie,widzę tak samo. To samo z korzystaniem z komputera-bez okularów widzę wszystko tak samo. Problem jesty oczywiście wtedy,kiedy jadę samochodem-mam ograniczoną widoczność albo kiedy jestem na lotnisku/w sklepie – nie widzę dobrze na odległość +5 metrów

    Mam pytanie – skoro widzę dobrze czytając książkę albo używając komputera, to czy do tych czynności muszę mieć okulary czy nie ? Czy jest tak,ze w okularach wzrok bardziej się meczy albo poglebia wada kiedy czytam w nich książkę? Czy może odwrotnie?

    A może lepiej byloby gdybym używał do komputera tych okularow skoro sa z antyrefleksem?
    A co w takim razie z czytaniem książek?

    Jestem laikiem w tej sprawie,to moje pierwsze okulary. Proszę o pomoc.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 lipca 2013, 20:03

    antyrefleks jak najbardziej, ale nie ma on wplywu na nic wiecej niz redukcja odbic powstajacych na soczewce okularowej - to nie on - jak niektorzy twierdza chroni przed UV ;)

    odnosnie czytania w okularach. Jezeli akomodacja, konwergencja dziala prawidlowo, nie ma wskazan co do wykorzystywania - to powinien Pan z okularow korzystac na wszystkie odleglosc: bliz (ksiazka), posrednia (komputer), dal
  • Tesyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 lipca 2013, 20:00
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Tesyer » 10 lipca 2013, 20:46

    Czyli komputer w okularach,to rozumiem.
    A ksiazka moze byc w okularach i bez?
    Jak Pan radzi,bo sam nie wiem co robic,a boję się,że nei do konca zrozumiałem.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 lipca 2013, 20:54

    jezeli nikt nie mowil podczas badania ze sa problemy z akomodacja, konwergencja - nosic i uzywac na kazda odleglosc, nawet do czytania mimo ze nie widzi Pan roznicy... albo czytac bez, ale wtedy za kilka lat wczesniej wejdzie Pan w okulary do czytania - w sumie lepiej dla optyka ;)
    Pan wybiera.


    ps. prosze nie wysylac PW z prosbami o komentarze, po zalogowaniu sie kazdy widzi co sie nowego pojawilo.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Tesyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 lipca 2013, 20:00
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Tesyer » 10 lipca 2013, 20:59

    Bardzo dziękuję za odpowiedz.

    Czy czytanie teraz bez okularów bardziej osłabi mój wzrok niż czytanie w okularach?
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 01 października 2013, 15:08

    Ciężko to jednoznacznie stwierdzić,moim zdaniem generalnie jeżeli już teraz czujesz i widzisz że występuje pewien dyskomfort podczas czytania bez okularów- warto udac się do lekarza celem zbadania wzroku.
  • filemona
    Posty: 0
    Rejestracja: 09 grudnia 2016, 10:07

    Re: Okulary do komputera i do czytania

    autor: filemona » 11 grudnia 2017, 08:48

    Co myślicie o okularach antyrefleksyjnych do pracy przy komputerze? Czy to w jakiś sposób pozwoli oszczędzić nasz wzrok? Zastanawiam się bo moje oczy coraz gorzej znoszą 8 godz. pracy przed monitorem. Ktoś coś poleci?
  • Alicja123
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 kwietnia 2018, 12:44

    Re: Okulary do komputera i do czytania

    autor: Alicja123 » 25 czerwca 2018, 14:30

    Antyrefleks to nic innego jak powłoka nazywana również przeciwodblaskowa zwiększająca przejrzystość oraz redukująca odbicie światła.Natomiast do komputera polecałabym soczewki okularowe z zaawansowaną powłoką antyrefleksyjną z dodatkową ochroną od światła niebieskiego. Neutralizuje szkodliwe światło niebieskie emitowane z urządzeń cyfrowych-powłoka zwana Blue Control. Najlepsza ochrona oczu w pomieszczeniach o sztucznym oświetlniu i pracy przy komputerze.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary do komputera i do czytania

    autor: mexx » 26 czerwca 2018, 09:39

    Z tymi powłokami to jest sprawa dyskusyjna. Na ile jest to problem rzeczywisty, a na ile marketing? A może rzeczywiście należy na to patrzeć z przymrużeniem oka, podobnie jak na teksty o leczniczym działaniu okularów ajuwerdyjskich?
    Już przed laty jeden z producentów pisał tak:
    „ Z wielu profesjonalnych publikacji można dowiedzieć się, że mimo, iż monitory wytwarzają różnego rodzaju promieniowanie, to poziom jego emisji, zbadany przez niezależne zespoły badawcze na całym świecie, jest wielokrotnie niższy od wartości przyjętych jako dopuszczalne, jest więc całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. /….…./ – 1 rok pracy przy komputerze odpowiada zaledwie 1 godzinie przebywania na słońcu. Jeżeli cieszymy się dobrym wzrokiem nie musimy zaopatrywać się w żadne okulary ochronne.”
    Obecna „moda na niebieski” spotkała się oczywiście natychmiast z reakcją producentów elektroniki i oni w swoich reklamach podkreślają redukcję światła „niebieskiego” (umownie niebieskiego, bo jak wiadomo światło nie ma barwy), co oczywiście jest pewnie wkalkulowane w cenę wyrobów. Kupując okulary eliminujące światło „niebieskie” płacimy więc dwa razy za to samo? Ciekawe jest również to, że mamy doskonałą powłokę antyrefleksyjną (która też nie zawsze jest absolutnie konieczna) likwidującą odbicie światła i jednocześnie eliminujemy część światła przez zwiększanie jego odbicia (dla pewnych długości fali) od powierzchni. Wyeliminowanie tego „niebieskiego” światła przez odbicie powoduje oczywiście refleksy na powierzchni soczewek i zmianę postrzegania barw, co dla pewnych zastosowań może być niekorzystne. Czy to znaczy, że nie należy proponować takich soczewek? Przeciwnie, trzeba proponować nowości, bo inaczej do dziś bylibyśmy w jaskiniach, ale z rozwagą, prezentując klientowi wszystkie za i przeciw.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości