ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Wada wzroku a praca na wysokości
  • Awatar użytkownika
    soltys_viara
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 maja 2010, 15:32
    Lokalizacja: z polski

    Wada wzroku a praca na wysokości

    autor: soltys_viara » 30 maja 2010, 11:43

    Czy mając wadę wzroku (noszę okulary) mogę pracować na wysokości?

    Czytałem gdzieś, że do trzech metrów można pracować w okularach, a powyżej zostają tylko soczewki. Czy ktoś orientuje się w tym temacie?

    Moja wada to:
    OP -0,75 cylinder; 140° oś
    OL -1,25 cylinder; 15° oś
    "...mój okręt płynie dalej, gdzieś tam,
    serce choć popękane, chce bić..."
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 30 maja 2010, 20:58

    Definicja prac na wysokości jest zawarta w § 105. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r.D. U. Nr 129 poz. 844 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


    Rozdział 6 E. Prace szczególnie niebezpieczne - Prace na wysokości

    § 105. 1. Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi .

    Jednocześnie w następnym punkcie 2.jest określenie czego do pracy na wysokości nie zalicza się: Prac na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta: 1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi, 2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

    Nieco inny podział stosuje się Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 maja 1996 r. Dz.U. Nr.69,poz. 332.

    Czynnik szkodliwy lub uciążliwy: V Inne czynniki
    3a)Praca na wysokości do 3 m
    3b) Praca na wysokości powyżej 3 m

    W pełnym zakresie badania profilaktycznego zarówno wstępnego jak i okresowego wykonuje się Badanie lekarskie ogólne; neurologiczne; okulistyczne; otolaryngologiczne z oceną błędnika


    Przeciwwskazaniem do zatrudnienia są wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych/okulary/ (nie dotyczy soczewek kontaktowych) Z najczęstszych wad wzroku należy wymienić krótkowzroczność i astygmatyzm. Stąd też częste zalecenia używania szkieł kontaktowych, aczkolwiek nie sprawdzają się one szczególnie na placach budów /kurz i zapylenie/.

    Z innych przeciwwskazań należy wymienić brak widzenia obuocznego /zez lub niedowidzenie / czy przyczyny neurologiczne /padaczka/. Czasami są to zawroty głowy. Dyskusyjną sprawą jest cukrzyca.

    Ile są ważne badania wysokościowe? Należy pamiętać, że po 50 roku życia badania wysokosciowe wykonuje się co roku. Osoby młodsze co 2-3 lata.

    wiecej znajdzie Pan na stronie Panstwowej Inspekcji Pracy www.pip.gov.pl
    np. w tym dokumencie http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/99030010.pdf
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    soltys_viara
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 29 maja 2010, 15:32
    Lokalizacja: z polski

    autor: soltys_viara » 30 maja 2010, 21:28

    Dzięki za odpowiedź :spoko:
    "...mój okręt płynie dalej, gdzieś tam,
    serce choć popękane, chce bić..."
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 03 czerwca 2010, 23:21

    Czasem sam pracodawca nie chce przyjąć kogoś, kto by się kwalifikował, właśnie ze względu na wadę wzroku. Chciałam podszkolić umiejętności wspinaczkowe, zatrudniając się w firmie myjącej okna w biurowcach i odmówiono mi z powodu wady, mimo że mogę nosić soczewki. Ale moja wada jest już z cięższej kategorii w porównaniu z Twoją ;)
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 15 lipca 2010, 19:08

    moze czas na soczewki?:)
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości