ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1
Dobor soczewek - do trzech razy sztuka??
  • YOLANDA
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 05 marca 2008, 11:40
    Lokalizacja: DE

    Dobor soczewek - do trzech razy sztuka??

    autor: YOLANDA » 05 marca 2008, 12:23

    Czytam was od dawna, teraz przyszedl czas na rejestracje i moje pytanie.

    Soczewki nosze od ponad 2 lat. Na pierwszy dobor soczewek poszlam do okulisty. Okulista, wbrew moim sugestiom, ze chcialabym soczewki miesieczne, stwierdzil, ze moge nosic tylko soczewki roczne i takie mi zamowil.
    Byly to soczewki Ciba Vision Weicon CE Toric (nie wiem czy dostepne w Polsce) o mocach:

    oko prawe:
    Sph: -7,25, Cyl: -1,75, Axis: 10, Dia: 14,6, BC: FL (czyli flach, plaskie, podobno od okolo 8,7 do 8,9)

    oko lewe:
    Sph: -7,50, Cyl: -1,0, Axis: 180, Dia i BC jak wyzej

    Juz w w pierwszym roku noszenia zauwazylam, ze po okolo 9-10 miesiacach odczuwam soczewki w oku, myslalam, ze to z oczami cos nie tak, poszlam do okulisty, stwierdzil zestarzenie sie soczewek, ale miesiecznych nadal zamowic nie chcial. Rozpoczelam kolejny rok w tym samym typie soczewek i znow po 9 miesiacach zaczelam wygladac jak na wiecznym kacu z tymi zaczerwienionymi oczami, a soczewki moglam nosic tylko kilka godzin dziennie. Poza tym, przez caly okres uzytkowania soczewek nie rozstawalam sie z kroplami.

    Poniewaz stracilam zaufanie do tego okulisty przed koncem waznosci tych drugich soczewek rocznych postanowilam isc na dobor soczewek gdzie indziej. Tym razem do optyka.
    Optyk wybral dla mnie soczewki miesieczne Proclear Toric, o mocach:

    oko prawe:
    Sph: -7,50, Cyl: -0,75, Axis: 10, Dia: 14,4, BC: 8,8

    oko lewe:
    Sph: -7,50, Cyl: -0,75, Axis: 140, Dia i BC jak wyzej

    Niby wszystko jest OK, ale na prawe oko widze w nich gorzej, niz na lewe. Przy czym wada w lewym oku zawsze byla wieksza niz w prawym.
    Jak widac okulista dobral mi slabsza moc soczewki dla oka lewego, optyk dobral dwie soczewki o tej samej mocy. Lewym, slabszym, okiem widze dobrze, prawym, tym mocniejszym - zle. Ogolnie mowiac jesli o ostrosc widzenia chodzi, to w soczewkach od okulisty widzialam lepiej niz w tych od optyka. Roznice w obu rodzajach soczewek sa i w mocach sferycznych, i cylindrycznych, a ja nie mam pojecia, czy tak powinno byc (w okularach mam na lewe oko wieksza moc - mniejszy cylinder, a na prawe mniejsza moc - wiekszy cylinder).


    Zostaly mi juz tylko 2 komplety soczewek, czas zamowic nowe, ale... no wlasnie, tu pojawiaja sie moje pytania.

    Czy widze zle na prawe oko, bo soczewka jest za mocna?

    Czy moge zamowic soczewki Proclear, o mocach tych poprzednich soczewek (inny typ, firma itd.) wybranych przez okuliste?

    Czy powinnam isc na trzeci dobor soczewek (i znowe placic :placze:) do innego okulisty?
ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości