ODPOWIEDZ Posty: 43
ubytki nabłonka rogówki
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    ubytki nabłonka rogówki

    autor: Debian » 29 września 2007, 11:49

    by?em o okulistki i powiedzia?a ?e mam jakies ubytki nab?onka rog??wki. Powiedzia?a ?e systane mi to wyleczy. A czy to jest gro?ne i czy powr??ci? Gdzie? wyczyta?em ?e to ma po?owa os??b nosz?cych soczewki. To prawda? Mam nadzieje ?e nie jestem sam. Razem - ra?niej. M??wi?a okulistka r??wnie? ?eby ograniczy noszenie soczewek.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Debian, łącznie zmieniany 3 razy.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 29 września 2007, 15:13

    Debian, mia?em to samo! :) r??wnie? poleci?a mi systane... wydaj? mi si?, ?e to nie mo?e by? gro?ne skoro leczy si? to zwyk?ymi kroplami nawil?aj?cymi :P dodatkowo nie musia?em ogranicza? noszenia... ;) w?tpie ?eby to by?o spowodowane przez soczewki, wydaj? mi si? ?e albo przez nieumiej?tne zak?adanie lub mog?o co? wpa?? do oka i np. ubytek powsta? przez pocieranie powieki... Pewnie normalnie takie ubytki si? szybko regeneruj? same, ale w przypadku noszenia soczewek trzeba bardziej uwa?a?, ?eby nie dosz?o do jakiej? infekcji... takie jest moje zdanie :)
    \
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 29 września 2007, 17:48

    armani pisze: Pewnie normalnie takie ubytki si? szybko regeneruj? same,
    Nie wszystkie warstwy rogowki sie regeneruja, wszystko zalezy ktora zostala "naruszona" ale to specjalista widzac dany przypadek moze to tylko stwierdzic.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 29 września 2007, 17:56

    Aha, a to co? powa?nego czy raczej dosy? pospolite zjawisko?
    \
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 29 września 2007, 18:07

    armani pisze:a to co? powa?nego czy raczej dosy? pospolite zjawisko
    powazne, nie powazne... zalezy od stopnia i glebokosci.
    Ale takie rzeczy mozna wykryc podczas regularnych wizyt kontrolnych do czego zachecam, bo w wielu miejscach jak byl dobor i szkolenie i sa dokonywane zakupy to wizyty kontrolne sa bezplatne.

    Natomiast jezeli dojdzie do uszkodzenia warsty ktora nie podlega regeneracji to chyba wiadomo ze sie nie odbuduje... :>
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 30 września 2007, 14:10

    armani my?lisz ?e to mo?e by? przez nasze purevision? Ty je nosisz, ja je nosze, a okulistka m??wi?a ?e te? mia?a takiego pacjenta z purevision kt??ry mia? ubytki. Ale m??wi?a te? ?e to raczej nie przez te soczewki.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 30 września 2007, 21:34

    Trudno mi powiedzie?, ale szczerze w?tpie... u mnie to odkry?a we wakacje po 5 miesi?cach noszenia PureVision... ale z pewno?ci? nie jest tak, ?e ka?dy kto nosi PV ma ubytki na rog??wce :P imho czysty przypadek ;)
    \
  • marcia
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 01 października 2007, 15:25
    Lokalizacja: legnica

    autor: marcia » 01 października 2007, 21:46

    Witam wszystkich!
    Tw??j problem mo?e wynika? z niekompatybilno?ci p?ynu z soczewkami. Znalaz?am artyku? naukowy na temat wp?ywu u?ywania r???nych p?yn??w i soczewek na powstawanie ubytk??w nab?onka rog??wki. Tekst jest po angielsku, ale do??czona do niego tabelka powinna by? przejrzysta nawet dla os??b nie znaj?cych angielskiego. Procentowo oznaczono ilo?? os??b u kt??rych wyst?pi?y ubytki. Oto link:
    /www.staininggrid.com/
    marcia
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 01 października 2007, 21:55

    Co? mi tu nie gra. MultiPlus by?by bio-niekompatybilny z PureVision? ;)
    \
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 02 października 2007, 10:13

    Chyba b?dzie trzeba si? przerzucic na opti free express
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 20 listopada 2007, 18:38

    Co do strony /www.staininggrid.com/
    Niedawno kupi?em (jeszcze nie otwiera?em) 3miesi?czne soczewki Bausza- Optima FW i mam p?yt Renu MultiPlus -to znaczy ?e po czyszczeniu tym p?ynem soczewki zm?tniej?? (tak jak to wida? na obrazku)?
    Lemur-pomocy :help:
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 21 listopada 2007, 18:55

    Ilu u?ytkownik??w p?ynu Renu i Optimy znam, tak nikt mi si? nie skar?y? na m?tnienie soczewki :maruda:
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 21 listopada 2007, 19:13

    A co z ubytkiem nab?onka rog??wki, jest si? czego ba?? Nie bez powodu s? przeprowadzane takie badania.

    Jeszcze jedno- jak maj? si? do siebie soczewki Soflens 66 i Soflens 38 (czyli Optimy FW)? Te pierwsze s? hydro?elowe, a te drugie?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 21 listopada 2007, 19:34

    damfear pisze:Jeszcze jedno- jak maj? si? do siebie soczewki Soflens 66 i Soflens 38 (czyli Optimy FW)? Te pierwsze s? hydro?elowe, a te drugie?
    obie to hydrozele jezeli chcesz cos lepszego z Bauscha to polecam Purevision :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 21 listopada 2007, 19:36

    Soflens 66 i Soflens 38 to hydro?ele. Tylko Soflens 66 to soczewka miesi?czna i troch? nowsza. A je?li chodzi o ubytki to jak Lemur pisa?, je?li b?dzie si? pog??bia? to dojdzie do warstwy kt??ra si? nie odbudowuje. To zapewne oznacza koniec z soczewkami o ile nie co? du?o gorszego jeszcze.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 21 listopada 2007, 19:40

    38 to w sumie tez miesieczna soczewka :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 21 listopada 2007, 19:53

    Debian:
    "Soflens 66 i Soflens 38 to hydro?ele. Tylko Soflens 66 to soczewka miesi?czna i troch? nowsza. A je?li chodzi o ubytki to jak Lemur pisa?, je?li b?dzie si? pog??bia? to dojdzie do warstwy kt??ra si? nie odbudowuje. To zapewne oznacza koniec z soczewkami o ile nie co? du?o gorszego jeszcze."

    Zdecydowa?em si? na soczewki 3miesi?czne Soflens38, bo sporadycznie je zak?adam (2, g??ra 3 razy w tygodniu); wi?c mo?e nie b?dzie tak ?le. Chocia? 78% na czerwonym tle przemawia do wyobra?ni :smutny:
    woozie pisze:38 to w sumie tez miesieczna soczewka :)
    Ta jest 3miesi?czna, 66 to jednomiesi?czna :)
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 21 listopada 2007, 19:59

    Soflens 38 jest sprzedawana jako trzymiesi?czna tylko w naszym cudownym kraju i nigdzie wi?cej. Ale nie ma co dr??y? tego tematu. Ju? kiedy? o tym si? pisa?o.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 21 listopada 2007, 20:06

    Zdecydowa?em si? na soczewki 3miesi?czne Soflens38, bo sporadycznie je zak?adam (2, g??ra 3 razy w tygodniu);
    to nie lepiej jednodniowe ?
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 listopada 2007, 20:25

    Debian pisze:je?li b?dzie si? pog??bia? to dojdzie do warstwy kt??ra si? nie odbudowuje. To zapewne oznacza koniec z soczewkami o ile nie co? du?o gorszego jeszcze.
    Ale to mozna sprawdzic podczas wizyt kontrolnych i jezeli uzywa sie soczewek z glowa! Jak przenosicie soczewki, nie dbacie odpowiednio o higiene itp, itd... to wszystko przyczynia sie do roznych powiklan... ktorych golym okiem nie widac i nie czuc jako dyskomfort.
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 21 listopada 2007, 22:32

    Debian pisze:Soflens 38 jest sprzedawana jako trzymiesi?czna tylko w naszym cudownym kraju i nigdzie wi?cej.
    Chyba nie powiecie ?e producenci s? a? tak lekkomy?lni i nieodpowiedzialni :cenzura: ??
    to nie lepiej jednodniowe ?
    Bra?em je pod uwag?, ale wysz?o mi ?e taniej b?dzie u?ywa? 3miesi?czne
    Debian napisa?/a:
    je?li b?dzie si? pog??bia? to dojdzie do warstwy kt??ra si? nie odbudowuje. To zapewne oznacza koniec z soczewkami o ile nie co? du?o gorszego jeszcze.


    Ale to mozna sprawdzic podczas wizyt kontrolnych i jezeli uzywa sie soczewek z glowa! Jak przenosicie soczewki, nie dbacie odpowiednio o higiene itp, itd... to wszystko przyczynia sie do roznych powiklan... ktorych golym okiem nie widac i nie czuc jako dyskomfort.
    Mnie ciekawi to, w jakim stopniu do ewentualnych powik?a? mo?e przyczyni? si? u?ywanie "niew?a?ciwego" p?ynu do konkretnych soczewek (tabela ze strony /www.staininggrid.com/)?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 22 listopada 2007, 11:32

    damfear pisze:Chyba nie powiecie ?e producenci s? a? tak lekkomy?lni i nieodpowiedzialni :cenzura: ??
    tu nie chodzi o producentow tylko o osoby zatwierdzajace te soczewki na polskim rynku.
    damfear pisze:Bra?em je pod uwag?, ale wysz?o mi ?e taniej b?dzie u?ywa? 3miesi?czne
    wez tez pod uwage co bedzie "zdrowiej" :)
    damfear pisze:Mnie ciekawi to, w jakim stopniu do ewentualnych powik?a? mo?e przyczyni? si? u?ywanie "niew?a?ciwego" p?ynu do konkretnych soczewek (tabela ze strony /www.staininggrid.com/)?
    to nie jest takie proste wskazac ktore konkretnie powiklania moga wystapic. Kazdy moze inaczej zareagowac, bo kazde oko jest inne :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • aniula
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 127
    Rejestracja: 25 lipca 2007, 23:39
    Lokalizacja: wrocek

    autor: aniula » 22 listopada 2007, 12:48

    Soflens 38 - soczewka 3-miesi?czna, mniej uwodniona, mniej oddychaj?ca ni? Soflens 66, ale z tego co mi wiadomo, to Soflens 66 s? wycofywane, wi?c zostaje jeszcze miesi?czna Soflens 59 (lub inaczej Comfort), wszystkie s? hydro?elowe. A co do noszenia 2-3 razy w tygodniu to chyba najlepsze b?d? soczewki jednodniowe, masz ?wie??, czyst? par? na oku, nie potrzebujesz p?ynu i koszt ich wcale nie jest wi?kszy, na jeden raz wydajesz ok 5-6 z?.
  • damfear
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 14
    Rejestracja: 12 października 2007, 18:40
    Lokalizacja: Tychy

    autor: damfear » 22 listopada 2007, 15:07

    aniula pisze:chyba najlepsze b?d? soczewki jednodniowe
    Teraz bym si? na takie zdecydowa?, ale zapas 3 miesi?cznych starczy na p??? roku :doh:

    Przy okazji- artyku? i komentarze o soczewkach na interii:
    http://kobieta.interia.pl/uroda/pielegn ... ko,1015036
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 23 listopada 2007, 22:37

    ktorych golym okiem nie widac i nie czuc jako dyskomfort.
    Z mojego do?wiadczenia wynika ?e ubytki powoduj? dyskomfort. Okulista m??wi? to samo.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 listopada 2007, 22:53

    Debian pisze:wynika ?e ubytki powoduj? dyskomfort
    nie napisalem o ubytkach tylko przeczytaj dokladniej
    LEMUR pisze:to wszystko przyczynia sie do roznych powiklan... ktorych golym okiem nie widac i nie czuc jako dyskomfort.
    czy teraz jasne?
  • Debian
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 352
    Rejestracja: 05 sierpnia 2006, 13:02
    Lokalizacja: Ziemia

    autor: Debian » 24 listopada 2007, 22:43

    czy teraz jasne?
    Jak s?oneczko :tak:
    Mnie ciekawi to, w jakim stopniu do ewentualnych powik?a? mo?e przyczyni? si? u?ywanie "niew?a?ciwego" p?ynu do konkretnych soczewek
    To o czym mowa jest w tym temacie! Czyli je?li tw??j p?yn b?dzie niekompatybilny z soczewkami to zrobi? Ci si? ubytki. Mi si? zrobi?y, zmieni?em p?yn i czuje ?e ju? jest lepiej.
  • pcheelka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 29 czerwca 2007, 17:32
    Lokalizacja: z innej bajki...
    Kontakt:

    autor: pcheelka » 28 marca 2008, 09:06

    A czy ubytek nab?onka rog??wki mo?e objawia? si? poprzez wi?ksz? wra?liwo?? oka?
    Nie znalaz?am nic na ten temat na forum, wi?c mo?e opisze co ostatnio zuwa?y?am.
    Ot??? od poniedzia?ku do pi?tku po 8 godzin dziennie pracuj? przy komputerze, nie zawsze udaje mi si? od razu po pracy ?ci?gn?? soczewki. Zwykle po kilku dniach pracy moje oczka staj? si? przekrwione i zm?czone. Mysla?am, ?e to mog? by? p?kaj?ce naczynka, lub schorzenie kt??re nie pozwoli mi nosi? soczewek. Ale jak si? okaza?o, ju? jeden dzie? przerwy od pracy i soczewek sprawi? ?e moje oczy nie by?y ju? takie przekrwione. Wi?c mo?e to by?a przyczyna zm?czenia oka, niewyspania... Nie wiem...
    Od niedawna wiem ju? ?e musz? mie? mocniejsze soczewki, te wydaj? si? by? za s?abe, czasem obraz si? zamazuje ale jak delikatnie potr? powiek? to si? poprawia.
    No ale jest inny problem, gdy wchodz? do pomieszcze? klikatyzowanych to moje oczka ?zawi?, to samo dzieje si? na wietrze, to jest bardzo uci??liwe, bo pogarsza ostro?? widzenia, co gorsza dokucza mi s?o?ce, a dok?adniej gdy jade samochodem i slo?ce ?wieci prosto w szybe to czasem a? nie mog? wytrzyma?... Wcze?niej tego nie mia?am. Uzywam kropel nawil?aj?cych i dbam o moje soczewki. Nie wiem sk?d te objawy, mo?e np. zbyt mocny mam p?yn do soczewek? Solo Care Aqua przy Air Optix??
    Bardzo prosze o rad?.

    No i mo?e tak troch? nie na temat, ale czy zwyk?y okulista w przychodni NFZ zrobi mi badanie przy soczewkach?
    "Codziennie oglÂ?daj Â?wiat, jakbyÂ? widziaÂ? Go po raz pierwszy..."
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 marca 2008, 09:37

    A kiedy bylas Pcheelko ostatnio na wizycie kontrolnej? Udaj sie do osoby ktora dobiera soczewki celelm kotroli aby sprawdzila czy sa jakies zmiany.
    Jezeli nie wiesz czy ten z NFZ Ci wykona takie - zadzwon do rejestracji i zapytaj
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 28 marca 2008, 12:30

    Soflens 66 s? wycofywane
    Sk?d wiesz i dlaczego zosta?y wycofane?
    (Mam jeszcze 2 pary, ale rzeczywi?cie mi nie s?u??)
ODPOWIEDZ Posty: 43

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości