ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
Pierwsze soczewki (nadwzroczność + astygmatyzm)
  • kiko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 26 września 2007, 19:08
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    Pierwsze soczewki (nadwzroczność + astygmatyzm)

    autor: kiko » 26 września 2007, 19:43

    Witam serdecznie wszystkich u?ytkownik??w forum! Ciesz? si?, ?e jest takie forum na kt??rym mo?na uzyska? odpowied? na ka?de pytanie (z tego co zauwa?y?em) :).

    Przepraszam je?li nie wszystkie pytania b?d? na dobry temat ale g???wnie chodzi mi o soczewki kontaktowe.

    Powolutku przymierzam si? do kupna soczewek kontaktowych i mam "kilka" pyta?...

    1. Mam nadwzroczno?? z astygmatyzmem wada w lewem oku to +7 a w prawym +3, przez tak du?? rozbie?no?? nie mog? zaspokoi? obu wad i nosz? okulary ze szk?ami ok. +3 i +2 (nie pami?tam dok?adnie) s?ysza?em, ?e w przypadku soczewek mo?na skorygowa? bardziej wad? lub nawet ca?kowicie, czy to prawda?

    2. Ile by kosztowa?yby mnie mniej wi?cej takie szk?a? Wiem, ?e to nie ma?y wydatek a dochody mam 50z? miesi?cznie... Ile kosztowa?yby mnie szk?a w skali rocznej? Chodzi mi o szk?a miesi?czne bo takie s? chyba najkorzystniejsze cenowo.

    3. Czy szk?a kontaktowe chroni? te? przed "promieniowaniem" komputera? Sp?dzam przy nim wiele czasu wi?c jest to dla mnie wa?ne. W og??le czy monitor LCD jest bezpieczniejszy od takiego zwyk?ego?

    4. Chodz? na wizyty kontrolne do okulisty (mam 16 lat) co jakie? p??? roku mo?e troch? rzadziej. Czy gdy b?d? nosi? szk?a te? b?d? m??g? tam chodzi?? Gdy zapyta?em o badania dla soczewek kont. lekarz powiedzia? mi, ?e trzeba je zrobi? prywatne gdy? zaliczaj? sie do zmian kosmetycznych :|.

    5. Czy macie dla mnie jakie? rady jako dla przysz?ego posiadacza soczewek? Nie chcia?bym nosi? soczewek ca?y czas a raczej na przemian z okularami. Polecacie jakie? typy soczewek, firmy? Miejcie jednak na uwadze, ?e z przyczyn technicznych liczy si? dla mnie przede wszystkim cena :( a z moj? wad? nie b?dzie ona ma?a, oj wiem :P.

    Z g??ry dzi?kuj? za odpowied?!

    P.S. Przepraszam za chaos w wypowiedzi :).
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 14:03 przez kiko, łącznie zmieniany 2 razy.
    Pozdrawiam :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 września 2007, 20:00

    kiko pisze:...s?ysza?em, ?e w przypadku soczewek mo?na skorygowa? bardziej wad? lub nawet ca?kowicie, czy to prawda?
    Nie jest to prawda... wszystko zalezy od wady. Masz astygmatyzm i tutaj moze byc wlasnie problem, bo nie robia soczewek z kazda wada astygmatyzmu - bedzie kwestia kompromisu..
    kiko pisze:Ile by kosztowa?yby mnie mniej wi?cej takie szk?a?
    Toryczne sa zazwyczaj drozsze od sferycznych...
    kiko pisze:Czy szk?a kontaktowe chroni? te? przed "promieniowaniem" komputera?
    dobrze ze promieniowanie ujales w cudzyslow, bo monitor nie promieniuje tak bardzo jak wszyscy "sprzedawcy" twierdza... kazdy monitor ktory spelnia normy TCO ma znikome promienowanie... i bardziej "szkodzi" praca na bliskich odleglosciach, ciagla akomodacja, konwergencja (zbiezne ustawienie oczu), pseudomrogniecie (czyli niepelne domykanie sie szpary powiekowej - przez co nieprawidlowe wytwarzanie sie filmu lzowego) itp, itd...
    kiko pisze:co jakie? p??? roku mo?e troch? rzadziej. Czy gdy b?d? nosi? szk?a te? b?d? m??g? tam chodzi?? Gdy zapyta?em o badania dla soczewek kont. lekarz powiedzia? mi, ?e trzeba je zrobi? prywatne gdy? zaliczaj? sie do zmian kosmetycznych
    W przypadku soczewek, pierwsze badanie kontrolne zalecane jest do 7dni od momentu dopasowania, pozniej jeszcze jedno w tym samym miesiacu. Pozniej warto pokazywac sie co 3 miesiace...
    To nie chodzi ze prywatnie bo kosmetyczne, tylko nie spotkalem przychodni w ktorej takie cos by wykonywali specjalisci... musisz miec dobrane soczewki, musza Cie przeszkolic z zakladania/sciagania, pielegnacji itp, itd.. nie da sie tego zrobic w 15minut!
    W wielu gabinetach w cenie badania i doboru masz 2-soczewki, czesto badania kontrolne sa bezplatne w miejscu doboru - ale to musisz popytac, poszukac.
    kiko pisze:Nie chcia?bym nosi? soczewek ca?y czas a raczej na przemian z okularami. Polecacie jakie? typy soczewek, firmy? Miejcie jednak na uwadze, ?e z przyczyn technicznych liczy si? dla mnie przede wszystkim cena
    Poczytaj forum, bo wiele pytan takich juz bylo, na wiele ktore Ci wlasnie odpisalem tez padlo...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 26 września 2007, 21:20

    kiko pisze:W og??le czy monitor LCD jest bezpieczniejszy od takiego zwyk?ego?
    Ooo, temat w sam raz dla mnie :D (tech. elektronik :mrgreen: ). Wiec w skrocie to jest tak:

    W monitorze CRT (kineskop) swiecenie ekranu powoduje luminofor w ktory uderzaja z masakryczna predkoscia elektrony :) Jednak luminofor ma taka wlasciwosc ze sam nie gasnie tak szybko by nie mozna bylo tego zauwazyc... wiec gdyby naniesc kolejna klatke, to ta tylko zamazalaby poprzednia. Potrzebny wiec jest promien wygaszajacy, ktory wygasza luminofor do poziomu czerni. W popularnych monitorach 85Hz, wygaszanie odbywa sie 85 razy na sek. i tyle samo razy "rysowana" jest nowa klatka. I to wlasnie odbieramy jako mruganie kineskopu, ktore dosyc meczy wzrok ;) oczywiscie im wyzsze odswiezanie tym mniej zauwazalne "mruganie" obrazu... pozatym wyrzutnia elektronow do poprawnego dzialania wymaga duzego napiecia (rzedu 27kV), ktore z kolei generuje dosyc duze promieniowanie. Przy napieciu ok. 30kV (na szczescie sie nie stosuje :P) taki monitor zamienilby sie w lampe rentgena ;) (powaga!) Wiec sila rzeczy monitory CRT w pewien sposob SA szkodliwe, choc nowoczesne normy staraja sie obnizyc ta szkodliwosc do minimum.

    Monitory LCD nie maja rzadnych wyrzutni i tym podobnych dziwactw. Swiecenie polega na zwyklej emisji jednolitego bialego swiatla, ktore przechodzac przez ciekly krysztal "zmienia kolor" na taki jaki jest wymagany przez karte graficzna. Mozna go zmieniac bardzo szybko (czas reakcji), wiec nie trzeba go w zaden sposob wygaszac - nie obserwujemy wiec zadnego mrugania - i przez to nie meczy wzroku! Promieniowanie generalnie nie ma, a obraz bardzo ostry (LCD "zbudowany" z 'pikseli' a nie z 'plamek' jak CRT).

    Podsumowujac: LCD jest bezpieczniejszy dla oczu :tak: oczywiscie nie nalezy zapominac o mruganiu powiekami, bo bez nawilzania oka wystapi podraznienie i uczucie pieczenia, a nawet supernowoczesny projektor okaze sie niebezpieczny ;) to chyba tyle :gwizd:
    \
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 września 2007, 21:26

    No to jedziemy na temat szkodliwosci
    Promieniowania emintowane przez monitory komputerowe:

    - promieniowanie elektromagnetyczne EM
    - pole elektrostatyczne ES
    - promieniowanie cieplne IR
    - szkodliwe gazy (markowi producenci deklaruj? brak szkodliwych gaz??w uwalnianych do otoczenia)
    - promieniowanie X Rentgena

    Powy?sze czynniki nie s? eliminowane przez pow?oki antyrefleksyjne.

    Kupuj?c monitory spe?niaj?ce normy TCO II i TCO III mamy gwarancj?, ?e powy?sze szkodliwe czynniki niemaj? wp?ywu na nasze zdrowie.

    Pole elektrostatyczne jest eliminowneprzez par? wodn? zawart? w powietrzu 40 - 60 %.
    Promieniowanie Rentgena jest na poziomie promieniowania otoczenia.
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 26 września 2007, 21:31

    Tak jak napisalem:
    Wiec sila rzeczy monitory CRT w pewien sposob SA szkodliwe, choc nowoczesne normy staraja sie obnizyc ta szkodliwosc do minimum.
    Zauwaz Lemur, ze nie wszystkie monitory, ktore uzytkownicy posiadaja w domu maja w/w. normy promieniowania ;)
    Pozatym norma niestety juz nie potrafi ograniczyc 'mrugania' obrazu, poniewaz obraz musi zostac wygaszony przed 'narysowaniem' kolejnej klatki :) czas ten jest mniejszy niz czas wyswietlania obrazu, ale nie pamietam juz ile wynosil...
    \
  • kiko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 26 września 2007, 19:08
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: kiko » 26 września 2007, 22:06

    Dzi?kuj? za odpowied?, szczeg??lnie Tobie armani nie spodziewa?em si? takiego wyk?adu xD.

    Jak cho? mam monitor LCD odczuwam lekkie pieczenie. Staram si? mruga? ale mam uczucie jakby oko by?o dalej suche (tylko podczas zamkni?tych oczu odczuwam ulg?). Chyba b?d? musia? sobie kupi? jakie? kropelki. A przy okazji czy soczewki same w sobie nawil?aj? w pewien spos??b oko?

    Wracaj?c do tematu gdy by?em w [nazwa regulamin] zapyta? si? o soczewki powiedziano mi, ?e musieli by specjalnie dla mnie zam??wi? takie i miesi?czne J&J (zapas na p??? roku) kosztowa?by ponad 200z? (na jedno oko) czy naprawd? nie znajd? ta?szych? Np. w jaki? mniejszych salonach? Mieszkam we Wroc?awiu mo?e kto? poleci jaki? tani zak?ad? :)
    Pozdrawiam :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 września 2007, 22:13

    kiko pisze:czy naprawd? nie znajd? ta?szych? Np. w jaki? mniejszych salonach?
    podzwon, popytaj...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 września 2007, 22:21

    armani pisze:Pozatym norma niestety juz nie potrafi ograniczyc 'mrugania' obrazu, poniewaz obraz musi zostac wygaszony przed 'narysowaniem' kolejnej klatki czas ten jest mniejszy niz czas wyswietlania obrazu, ale nie pamietam juz ile wynosil...
    No piszesz tutaj - jezeli dobrze rozumiem - o zwyklym pospolitym odswiezaniu obrazu...
    Ale powiem Ci, ze stwierdzenie ze nie wszyscy maja takie monitory mozna wlozyc do lamusa... kto posiada okolo 10letni monitor reka w gore! - jakby ktos nie zauwazyl - pytanie retoryczne :)

    Aha, bardziej promieniuje kuchenka mikrofalowa czy lampa jarzyniowa (neonowka) niz monitor CRT... pare lat temu spotkalem sie z takimi badaniami odnosnie biur, w ktorym dokonywano roznych pomiarow.

    Koncze :ot:
  • kiko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 26 września 2007, 19:08
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: kiko » 01 października 2007, 21:21

    By?em dzisiaj u paru optyk??w i jeden z nich powiedzia? mi, ?e soczewki dla mnie (toryczne) by?yby niewygodne, nie b?d? nic widzia? i w og??le strasznie mnie do nich zniech?ca?. Moim zdaniem to ?mieszne z jego strony, przecie? gdyby to by?o takie straszne nie udost?pniano by tego, prawda? Czy naprawd? b?d? si? czu? jakbym nosi? kamyki w oczach? :)
    Czy kto? mo?e nosi?/nosi soczewki toryczne? Je?li tak to jakie masz odczucia? :)

    A tak w og??le on patrza? te? na moj? krzywizn? i chyba g???wnie dlatego odradza?, a patrza? na recept? na zwyk?e okulary do czytania... Czy mo?na to wywnioskowa? bez ?adnych bada?? (Patrz?c teraz na te recept? w dziale "O?" pisze: 3* i 30*).

    ---
    Co do ceny to r???nie s?ysza?em... dwu tygodniowe J&J (zapas na 3 mies.) maj? za 268z?, czy to przyst?pna cena?
    Pozdrawiam :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 01 października 2007, 21:31

    kiko pisze:A tak w og??le on patrza? te? na moj? krzywizn? i chyba g???wnie dlatego odradza?, a patrza? na recept? na zwyk?e okulary do czytania... Czy mo?na to wywnioskowa? bez ?adnych bada?? (Patrz?c teraz na te recept? w dziale "O?" pisze: 3* i 30*).
    Powiem Ci tak... to ze masz na recepcie osie oznacza ze masz okreslona rowniez moc cylindra - a te wartosci swiadcza o astygmatyzmie... czy w kazdym przypadku sa soczewki toryczne potrzebne, czasami tak, czasami zastepuje sie (w pewnych przypadkach) soczewkami sferycznymi (w tzw. ekwiwalencie sferycznym) ale to przy niewielkiej wadzie astygmatyzmu i nie zawsze, trzeba sprawdzic.

    Powiesz mi jak on "patrzyl na ta Twoja krzywizne"? bo na recepcie okularowej nic o niej przeciez nie pisze... z profilu Ci na rogowke zagladal czy jak?
  • kiko
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 26 września 2007, 19:08
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: kiko » 01 października 2007, 21:39

    Nie wiem ale nie odczu?em w nim za grosz profesjonalizmu... A jak widzia?em jak wciska? jakiej? babci oprawki za 350z? z jakimi? "kamieniami szlachetnymi" to ?mia? mi si? chcia?o xD.

    Co do recepty to i tak ta okularowa mo?e si? wiele r???ni? od tej dla soczewek (tak co? czyta?em) wi?c chyba wszystkie w?tpliwo?ci rozwieje mi wizyta u okulisty od soczewek :P.
    Pozdrawiam :)
  • lenczita
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 października 2014, 23:35
    Lokalizacja: Czersk

    nadwzroczność i astygmatyzm

    autor: lenczita » 17 października 2014, 23:46

    Witam jestem tutaj nowa. Kiedyś już próbowałam dobrać sobie soczewki mieszkałam wtedy w Poznaniu, teraz mieszkam w mniejszym mieście i ciężko znaleźć specjalistę. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak mogę znaleźć soczewki dla siebie, chyba chodzi o przeliczenie cylindrów z plus na minus ? Bo wszystkie cylindryczne mają tylko zakresy w minusach.
    moja recepta wygląda następująco : OP +3,0 oś 90 OL + 3,0 oś 90 rozstaw źrenic 60/61. Będę wdzięczna za pomoc i rade co do wyboru soczewek.
    lenczita
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości