ODPOWIEDZ Posty: 177
Krzywizna soczewki
  • Citri
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 21 października 2008, 17:29
    Lokalizacja: OÂ?wi??cim

    autor: Citri » 21 października 2008, 17:43

    A ja mam taki problem, ?e okulista tak naprawd? nie przepisa? mi konkretnych soczewek. Dosta?am "recept?" na soczewki -1,25 (oba), oraz krzywizn? 8,7. Nie poda? nic wi?cej. Zakupi?am wi?c CUVUE® ADVANCE™ wit HYDRACLEAR™ - 8,7, -1,24, 14mm i by?o ok (tak mi sie przyznajmniej wydaje).

    Chcia?abym wypr??bowa? innych soczewek. Niestety nie znalaz?am zbyt du?ego wyboru w soczewkach o dok?adnie takich "parametrach". S? tylko te, ew. Advance 2(niezbyt mi odpowiadaj?), lub B&L (ktorych jakos obawiam sie kupi?..).

    S?ysza?am, ?e Advance -8,7 odpowiadaj? innym soczewk?, innej firmy mimo, ze maja inna krzywizne.. Nie wiem wiec jak na to patrzec. Nie mam zbyt duzego wyboru w soczewkach w tej chwili, ale chcialam kupic cos dobrego np Oasys, albo o2, ale niestety tak jak pisalam wyzej -nie maj? takich konkretnych parametr??w. Poza tym - tak jak wspomnia?am na pocz?tku - okulista nie przepisa? mi konkretnych soczewek.

    Z g??ry dzi?kuj? za odpowied?. :brawo:
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 21 października 2008, 18:05

    Dob??r polega w?a?nie na tym, ?e okulista przepisuje KONKRETNE soczewki. Inne te? mog? by? dla Ciebie w porz?dku, ale nie mo?na stwierdzi?, ?e 8.7 innej firmy b?d? Ci odpowiada?. Bez wizyty u lekarza nie bierz innych, zw?aszcza mniejszych, bo ?ciskanie rog??wki grozi powa?nymi komplikacjami. Je?li potrzebujesz specjalisty w Krakowie, to mog? kogo? poleci?.
  • Citri
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 21 października 2008, 17:29
    Lokalizacja: OÂ?wi??cim

    autor: Citri » 21 października 2008, 18:23

    To dlaczego okulista nie przepisal mi nic konkretnego? naprawde nie rozumiem... No c???, kupie zn??w te, ktore mam ciagle i pooprostu wybiore sie ponownie do okulisty.. Kolejne 70 z? w plecy za wizyt? :( Dziekuje za odpowiedz
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 21 października 2008, 19:02

    Jak ja posz?am po raz pierwszy, to po prostu nie mieli mojej krzywizny i dosta?am wi?ksz?. Okaza?a si? za du?a, trafi?am na to forum i co nieco poczyta?am ;) Troch? mnie ta wizyta zniech?ci?a do soczewek i lekarzy r??wnie?, zw?aszcza ?e babeczka by?a mi?a i podesz?a do mnie jak do cz?owieka, a nie przek?adanego na p???niej towaru, a mimo to nie zrobi?a dobrze tego co powinna. 70z? to du?o jak na wizyt?, w ramach kt??rej nie dostajesz soczewek...
  • Citri
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 21 października 2008, 17:29
    Lokalizacja: OÂ?wi??cim

    autor: Citri » 21 października 2008, 21:43

    No niestety duzo:( ale u nas nie ma lepszego specjalnisty. ten i tak przyjezdza z klikniki z katowic raz w tygodniu. Tak wiec generalnie jestem w kropce.
  • Awatar użytkownika
    kasiek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 28 października 2008, 21:30
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: kasiek » 26 listopada 2008, 23:37

    Jestem po drugiej wizycie u "specjalisty" i w dalszym ci?gu czuj? si? niedoinformowana. Na pierwszej pani doktor "wszystko" pomierzy?a (BC 8.6), posprawdza?a, za?o?y?a soczewki, a na karcie u?ytkownika wpisa?a tylko moc soczewek, a dopiero po mojej uwadze r??wnie? krzywizn? (stwierdzi?a, ?e ?rednica jest parametrem nieistotnym i mi jej nie poda?a). Soczewki (AirOptix BC 8.6, DIA 14.2) ponosi?am nieca?y miesi?c i wybra?am si? na drug? wizyt?. Soczewki mi pasowa?y, nosi?o si? je komfortowo, ale dla w?asnej wygody zdecydowa?am si? na soczewki jednodniowe. ?rednicy w dalszym ci?gu nie pozna?am (nie wiem, mo?e to jaka? tajemnica). Teraz dosta?am FocusDailies Aqua Comfort Plus BC 8.7 DIA 14 - niby ok, ale po 4-5 godzinach noszenia mam wra?enie jakby soczewki przyssa?y mi si? do oczu. Kt??rego? razu mia?am nawet spory problem z ich zdejmowaniem, gdyby nie krople to by?oby ci??ko. Nie wiem czy taki ich urok czy jest to mo?e spowodowane innymi parametrami?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 27 listopada 2008, 07:57

    kasiek, nie da si? jednoznacznie poda? krzywizny i ?rednicy, bo s? to parametry soczewki, a nie oka, wi?c z ka?d? soczewk? mog? by? inne. Dlatego te? lekarz musi sprawdzi?, jak ka?da soczewka zachowuje si? na oku i to nie tylko tu? po za?o?eniu, ale te? po jakim? czasie u?ywania, bo soczewka zmienia si? z czasem (osady, mniej wody itp.). Jednodni??wki s? zbudowane z zupe?nie innego materia?u i to na tym raczej polega r???nica. Akurat ja Focus??w (mam nienawil?ane) nie trawi?, wprawdzie ruszaj? si? a? za nadto, ale r??wnie? mam straszne problemy ze zdj?ciem, s? bardzo cienkie i mocno przylegaj?.
  • RoXi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 16 grudnia 2008, 17:43
    Lokalizacja: OÂ?awa

    autor: RoXi » 16 grudnia 2008, 17:57

    mam pytanie ... u?ywa?am jednodniowych soczewek
    1 Day Acuvue Moist
    BC=8,5
    DIA= 14,2
    D= -1,25

    chcia?am teraz zmieni? soczewki na miesi?czne lub 2 tygodniowe ... ale z krzywizn? 8,5 nie mog? nigdzie znale?? czy mog? kupi? soczewki o krzywi?nie 8,6 lub 8,4 ??
    czy b?d? "odczuwa?" jak?? r???nic? ... ??
    bo dosta?am od okulisty tak? karteczk? gdzie mam wypisane wszystkie dane ...
    i czy musz? i?? si? skontaktowa? z nim ?eby dowiedzie? si? czy mog? zmieni? krzywizn? na soczewkach ... ??
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 grudnia 2008, 19:06

    Tak.
  • Gość

    autor: Gość » 10 stycznia 2009, 18:27

    Mam takie teoretyczne pytanie
    1. Nosi?em Acuvue Advance BC 8.7 DIA 14.0 przez prawie p??? roku - sprawdzone czy soczewki "dobrze le?a na oczach".
    2. Nast?pnie przez 1 miesi?c otrzyman? pr??bn? par? od okulisty - (EYEOXY DUACITY?) BC 8.6, DIA bodaj?e 14.0, po miesi?cu oczy zosta?y dopiero obejrzane w tych soczewkach.
    3. Teraz dosta?em 5 par soczewek jednodniowych na "spr??bowanie" Acuvue Moist BC 8.5, DIA 14.2. Nie zak?ada?em ich jeszcze.
    Czy patrz?c na to teoretycznie, gdy BC ro?nie i DIA powinno rosn?? i na odwr??t, czy soczewki z pkt 3 s? prawid?owo dobrane patrz?c na pkt 1 czy powinny by? te z BC 9.0 ?


    edit: odrazu si? zapytam tutaj, wyszukiwarka nie chce wyszuka? "dk/t" ani "dk\t". Teoretycznie im wy?sze dk/t tym lepiej, to jak to si? dzieje, ?e soczewki jednodniowe maj? ja na poziomie ~25 ?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 stycznia 2009, 11:38

    mich pisze:to jak to si? dzieje, ?e soczewki jednodniowe maj? ja na poziomie ~25 ?
    bo soczewki jednodniowe sa jeszcze hydrozelowymi i tam nosnikiem tlenu jest woda (sa wysoko uwodnione), a w soczewkach miesiecznych si-h juz material jest nosnikiem tlenu.
    Dla soczewek jednodniowych jest wystarczajacym przepuszczalnosc na poziomie 25-30dk/t, tak samo jest przeciez dla hydrozelowych miesiecznych - maja dk/t na poziomie 25-38 i przy rozsadnym i logicznym uzytkowaniu
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 11 stycznia 2009, 19:50

    a jak? ja mia?em przygod? z soczewkami jednodniowymi Johnsona... Ot??? jestem na wyk?adzie i ju? pod koniec b?d?c nieco zm?czony potar?em oko - nie jako? mocno, ale jednak.
    Soczewka mi wlaz?a pod g??rn? powiek? zginaj?c si? jak kartka papieru na p???. Mieli?cie ju? tak? Uwa?acie ?e powinienem zmieni? soczewki?
    Od optyka, kt??ry wyj?? mi to "g??wno" z oka, dosta?em nowe inne soczewki jednodniowe Focusy Dailiesy, kt??rych ?rednica jest nieco mniejsza ni? Johnson??w, krzywizna 8,6 ( u 1day Acuvue Moist 8.5) - czy nie jest tak, ze ta krzywizna soczewki to jaka? ?ciema skoro na rynku jest tylko kilka wersji "usztywnionych", czyli ?adnej nie dopasuje pod indywidualny k?t oka KLIENTA?

    jeszcze mo?e zacytuj? to, bo mo?e by? do?? istotne:
    LEMUR pisze: Malli prawdopodobnie chodzi o niezbyt trafna krzywizne, z czego soczewka jest zbyt stroma i nie przylega prawidlowo do rogowki, przez potarcie oka zbyt latwo odchodzi od rogowki. Ale nie mnie osadzac co autor mial na mysli ;)
    a tu moje:
    a ja mam pytanie - czy jak mam problemy z wk?adaniem i zdejmowaniem soczewek i jednocze?nie przy potarciu oka cz?sto mi wypada soczewka to bardziej to pachnie z?? krzywizn? czy np. wysuszeniem ga?ki ocznej?
    Pytam by wyczu?, bo i tak id? do okulisty (nie optyka), bo co? mi si? przesta?o podoba? chodzi? w tych jednodniowych soczewkach Johnson.

    no i w?a?nie w Focusach mia?em wra?enie, ?e tez si? przesun? pod powiek?, ale nie z traumy nie tar?em oka by to sprawdzi?. Tak?e rozumiem, ?e mam inn? krzywizn?, optyk mi wcisn?? uniwersalne i tyle. Szkoda, ze w najbli?szym czasie nie mam czasu dla okulisty, bo rozumiem, ?e on najpr?dzej mi porz?dnie zbada krzywizn? (ale przynajmniej nie musz? nosi? soczewek)
    pozdrawiam!
  • rafal
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 30 marca 2009, 21:51
    Lokalizacja: Zielona Gora

    autor: rafal » 30 marca 2009, 22:06

    Witam serdecznie, przeczytalem cale forum i wiem wszystko i nic :help: wiec prosze o pomoc o ile bedzie taka mozliwa a mianowicie:
    Nosze obecnie soczewki firmy J&J Acuvue Bifocal bc 8.5, dia 14.2. Jako ze mi sie one juz koncza (nosze je pol roku) to chcialbym zamowic nowe, ale bardzo malo jest o krzywiznie 8.5 i nie bardzo wiem jak je zastapic nawet inna firma a nie stac mnie juz na to aby wydac u okulisty znowu 300 zl za takie same, prosze wiec poradzcie cos jesli jest to oczywiscie mozliwe.

    Pozdrawiam
  • konraad
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 25 kwietnia 2009, 21:34
    Lokalizacja: Wrocław

    Krzywizna Soczewki

    autor: konraad » 09 maja 2009, 21:54

    Witam mam pytanie. Nosiłem soczewki próbne 2 tyg Baush & Lomb. i kończy mi się ich ważność. Kupiłem dzisiaj soczewki miesięczne Johnson & Johnson i dałem optykowi taką karteczkę którą dostałem od okulisty gdzie jest zapisane moje BC . dpt. Ale nie ma zapisanego DIA więc nie wiem jakie mam. Ale kupiłem te soczewki miesięczne Johnson & Johnson i zobaczyłem że na pudełeczku jest DC zapisane 8.4 a ja mam DC 8.6. Czy mogę nosić te soczewki? Proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuję.
    Ostatnio zmieniony 09 maja 2009, 21:55 przez konraad, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 11 maja 2009, 18:05

    rafal, a próbowałeś kupować w internecie?

    konraad, proszę Cię o udanie się z tymi soczewkami do specjalisty (niektórzy przyjmują na NFZ), ponieważ może się okazać, że będą Ci "ściskać" oczy lub za słabo się na nich poruszać. Lepiej nie ryzykować.
  • truskawka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 28 maja 2009, 17:31
    Lokalizacja: gdzieś w Polsce

    problem z krzywizną?

    autor: truskawka » 28 maja 2009, 17:54

    Od dwóch tygodni noszę soczewki kontaktowe (Ciba Optix) i póki co mam z tym same problemy. Mam 29 lat, moc okularów O.P.-3,75, cylinder -0,50, oś 5, O.L. -4,00, cylinder - 0,25, oś 175. Soczewki optometrysta dobrał mi o parametrach -3,75, BC 8.6, DIA 14.2 i twierdził, że do takiej wady jak mam innych dobrać nie może.
    O ile soczewka na lewym oku "usadowiła" się idealnie i super funkcjonuje, o tyle z prawym okiem jest zupełnie do niczego. Po założeniu soczewek (-3,75) owszem widziałam wyraźnie z daleka, ale z bliska obraz mi się rozmywał. Poczytałam trochę tu na forum i stwierdziłam, że chyba mam nadzwzroczność w tym pawym oku. Kupiłam więc na próbę jedną soczewkę o 0,25 D słabszą czyli -3,5 (ale o takich samych parametrach BC,DIA jak te, które przypisał optometrysta). Teraz faktycznie mogę spokojnie czytać z bliska, ale wciąż mam wrażenie, że ta soczewka źle "siedzi" na oku i jakby nie nadąża za ruchem mojej głaki ocznej (co też powoduje chwilowe niedowidzenie). Wizytę kontrolną u tegoż optometrysty mam dopiero za dwa tygodnie, ale coś nie mam do niego zaufania.
    Poradźcie, co tu zrobić, żeby wreszcie dobrze widzieć. Może spróbować z inną krzywizną? Ale jaką? Mieszkam w małym miasteczku gdzie jest raptem dwóch okulistów i terminy wizyt odległe.
    Powoli tracę nadzieję, że uwolnie się kiedykolwiek od okularów...
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 03 czerwca 2009, 21:38

    czy gdy mialas dobierane soczewki to byla pierwsza wizyta? nie bylo w miedzyczasie wizyty kontrolnej?
    jeśli nie, to nie bardzo rozumiem braku zaufania do swojego specjalisty... wizyty kontrolne sa po to aby rozwiewac watpliwosci i dokonywac ewentualne zmiany, raczej nie robi sie tego na wlasna reke...

    pozdr
    Ala
  • piotrekk
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 13
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 18:06
    Lokalizacja: z miasta

    autor: piotrekk » 08 czerwca 2009, 20:25

    Air Optix Aqua 14.2 i 8.6 jest bliższe Air Optix Night&Day 13.8 i 8.4 czy 13.8 i 8.6 ?
    Z ciekawości pytam :)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez piotrekk, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 czerwca 2009, 21:22

    Odpowiem Ci tak....

    nawet jezeli wezmiesz soczewki dwoch firm o tych samych parametrach krzywizny i srednicy to moze sie okazac, ze jedna lezy OK, a druga bedzie albo zbyt ciasna albo zbyt luzna, bo material z ktorego wykonana jest soczewka rowniez ma znaczenie pod katem doboru soczewki (jej ulozenia sie)
  • tyryry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 10 lutego 2010, 13:10
    Lokalizacja: wrocław

    autor: tyryry » 10 lutego 2010, 13:12

    witam, uzywam aktualne soczewek optix ciby o parametrach 8.6 i 14.2 jednak nie widze komfortowo...tzn tak jakby lekko podwojnie. Lekarka powiedziala, ze moze powinnam sprobowac luzniejsze ale nie miala takich na stanie, ja tez zapomnialam zapytac jakie to powinny byc a nie chce wywalac kolejnych 100zl zeby isc i zapytac sie o to wiec prosze o pomoc - jakie soczewki powinnam kupic aby byly luzniejsze od tych co mam obecnie??? dzieki
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 lutego 2010, 23:04

    Nie da rady, musisz iść na wizytę i przymierzyć na miejscu. Parametr parametrowi nie jest równy.
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: Szymszon » 16 maja 2010, 12:13

    Ja mam inne pytanie. Wyczytałem że soczewka nie może wychodzić na "białą część oka". Moja acuvue oasys wychodzi minimalnie z każdej strony, na obu oczach. Były dobierane u optyka i nic nie mówił że tak nie ma być. A może jednak to bzdura i może troche soczewka wychodzić?.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 maja 2010, 16:02

    Nie wiem, gdzie to wyczytałeś, bzdury pisali. Soczewka musi wystawać poza tęczówkę i pokrywać rąbek rogówki.
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 17 maja 2010, 21:05

    chyba, że czytałaś o soczewkach twardych, one faktycznie nie wystaja za rabek rogówki :)
    Ala
  • pawelrs
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 22 maja 2010, 19:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: pawelrs » 22 maja 2010, 19:36

    Witam, mam pytanie odnośnie krzywizny soczewki torycznej, czy różnica w BC 0,1 (zamiast 8.6 w Acuve Oasis for Astigmatism -> 8.7 Bausc&Lomb Toric) wpłynie na jakość widzenia? Wszystkie parametry pozostałe bez zmian (moc: -4.25; cyl: -0.75; oś: 70). Czy BC w torycznej jest zwiazane z miejscem ogniskowania obrazu?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 maja 2010, 21:22

    pawelrs pisze:czy różnica w BC 0,1 (...) wpłynie na jakość widzenia?
    Wszystkie parametry pozostałe bez zmian
    Nie tylko jest roznica w BC (krzywiznie soczewki) ale sa w innej srednicy (DIA) oraz maja inny material, moga miec inaczej wykonczone krawedzie soczewki, system stabilizacji soczewki torycznej i to przede wszystkim decyduje o zachowaniu sie soczewki na oku. Udaj sie do specjalisty, ktory dobieral Ci soczewki aby sprobowal dopasowac Ci wlasnie ta bedaca w Twoim zainteresowaniu. Oceni pod biomikroskopem jak sie zachowuje - czy spelnia podstawowe kryteria prawidlowego doboru czy nie - wtedy bedzie wiadomo!

    Powiem Ci (Wam) to co bylo juz wielokrotnie pisane.
    Nawet jezeli dwie soczewki maja: ta sama moc, ta sama krzywizne, ta sama srednice to nie oznacza ze jedna i druga beda dobre! Bo maja inny material, inna konstrukcje, inaczej wykonczone krawedzie czy systemy stabilizacyjne - to wszystko ma ogromne znacznie w doborze soczewek.

    I nie sam komfort jest najwazniejszy, bo jezeli nie odczuwacie dyskomfortu - to wcale nie oznacza ze z oczami jest wszystko OK, gdyz wiele komplikacji sa nieodczuwalne dla uzytkownika! Po to sa wizyty kontrolne.
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 15 lipca 2010, 19:28

    Jesli kiedys pojawił sie jakis kłopot z oczami... to ma to dalsze skutki dlatego wizyty kontrolne jak najbardziej...
ODPOWIEDZ Posty: 177

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości