ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Wizyta u okulisty i dobór soczewek torycznych - ile wizyt?
  • aniaa20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 czerwca 2011, 20:21
    Lokalizacja: Kielce

    Wizyta u okulisty i dobór soczewek torycznych - ile wizyt?

    autor: aniaa20 » 25 czerwca 2011, 20:45

    Witam wszystkich. Jestem na forum pierwszy raz.
    Potrzebuję porady w sprawie wizyty u okulisty w celu doboru soczewek kontaktowych torycznych.
    Soczewki noszę od 5 lat. Mój poprzedni lekarz zawsze przepisywał mi soczewki Aquity, których nie ma nigdzie indziej tylko u niego w gabinecie. Podobno te soczewki są toryczne, ale gwarancji nie mam. Mimo, że jest świetnym specjalistą postanowiłam zmienić lekarza abym mogła dostać soczewki ogólnodostępne i co za tym idzie zamawiać soczewki przez internet o wiele taniej.
    I tu zaczyna się mój problem. Nowy lekarz po badaniu dobrał mi soczewki i je zamówił, po czym kazał mi przyjść na koleją wizytę w celu dopasowania nowych soczewek. Oczywiście muszę zapłacić za kolejną wizytę.
    Czy to jest normalne? Czy soczewki toryczne dobiera się na dwóch czy nawet trzech wizytach? Poprzedni lekarz dawał mi zawsze parę soczek od razu i nie musiałam chodzić później dodatkowo na wizyty i dlatego ta sprawa wydaje mi się dziwna.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 czerwca 2011, 22:38

    czy normalne czy nie? Ciezko oceniac. Napewno taki system pozwala na pelna kontrole ewentualnych powiklan, "wymuszenie" regularnych wizyt kontrolnych. Tak jest w UK, gdzie dostaje sie preskrypcje wazna jakis czas, przepisana na konkretne soczewki - innych sie nie kupi. Jezeli czas minie, lub dokona sie zakupu - wymagana jest kolejna wizyta celem sprawdzenia stanu oczu pod wzgledem ewentualnych powiklan i przepisanie kolejnej preskrypcji.

    Trudno wiec oceniac, czy takie zachowanie specjalisty jest OK czy nie. Natomiast powinno sie otrzymac pelna informacje odnosnie noszonych soczewek, bo czasami mozna sie spotkac, ze soczewka jest zakladana na oko i uzytkownik NIC nie wie jakie soczewki nosi, przy kolejnej wizycie znowu nowa na oko i dowidzenia - to juz uwazam za nie fair w stosunku do klienta.

    Wspomniane soczewki sa firmy VISAQ, malo popularne u nas. Jak dla mnie te soczewki maja wade taka, iz sa dostepne w przedzialach osi cylinda i niektorych brakuje, a nie z konkretna osia.

    Ah, i czasami faktycznie trzeba kilku wizyt w przypadku torycznych wlasnie ze wzgledu np. na rotacje soczewki, gdy zrotuje trzeba zamowic kolejna probna z poprawiona osia, czasami gdy dostepne inne parametry konstrukcyjne (BC, DIA) lub wymienic na inny model soczewki (np. material)
  • aniaa20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 czerwca 2011, 20:21
    Lokalizacja: Kielce

    autor: aniaa20 » 30 czerwca 2011, 17:38

    Nie poszłam na tą drugą, wymuszoną, wizytę. Jednak 140zł za dobór soczewek to dla mnie za dużo. Udało mi się od tego lekarza uzyskać parametry moich soczewek i w sumie o to mi najbardziej chodziło. Dostałam soczewki Acuvue Oasys For Astigmatism. Lekarz powiedział mi, że są to soczewki dwutygodniowe, ale spokojnie mogę w nich chodzić miesiąc. Mimo to chciałabym mieś soczewki miesięczne. Czy możecie mi coś polecić?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 30 czerwca 2011, 18:01

    "dziwny" specjalista, ktory zaleca przenoszenie soczewek. Soczewki Advance, Oasys to sa tylko i wylaczne soczewki dwutygodniowe. Tak sa dopuszczone / zarejestrowane do uzytku. Przenoszac soczewki robi sie to tylko i wylacznie na wlasne ryzyko i bierze odpowiedzialnosc za wszelkie powiklania, problemy z tego wynikajace.

    A ja nie polece niczego, bo nie wiem jak dana soczewka zachowa sie na oku. Rozumiem, ze wielu uzytkownikow dobiera sobie sama na wlasna reke, ale nie wiem czy zdaja sobie sprawe jakie sa komplikacje. Juz pisalem wielokrotnie, ze nawet te sam BC i DIA spowoduja ze dwie inne soczewki roznie sie zachowaja na oku. A brak odczucia dyskomfortu nie oznacza, ze wszystko jest / bedzie OK.

    W wielu miejscach za wizyte placi sie raz, bez wzgledu ze trzeba 2-3 razy sprowadzac soczewki. Ale to trzeba ustalic wczesniej. Ceny rowniez sa zapewne rozne w zaleznosci od miejsca. O wszystko trzeba wypytac wczesniej jak wyglada, zeby pozniej nie miec nieprzyjemych sytuacji.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • aniaa20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 czerwca 2011, 20:21
    Lokalizacja: Kielce

    autor: aniaa20 » 01 lipca 2011, 20:16

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zamówiłam soczewki które przepisał mi ten "specjalista". Mam nadzieję, że wszystko będzie ok. I mam ostatnie pytanie czy takie soczewki toryczne takie jak J&J zakłada się w jakiś specjalny sposób czy normalnie. W salonie gdzie jest gabinet tego lekarza coś takiego usłyszałam. Przypominam, że wcześniej miałam Aquity.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 01 lipca 2011, 20:20

    normalnie, soczewka toryczna sama sie odpowiednio ulozy (zrotuje) pod warunkiem ze byla dobrze dopasowana soczewka probna na oku. Czy sferyczna, czy toryczna zakladamy tak samo.
  • aniaa20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 czerwca 2011, 20:21
    Lokalizacja: Kielce

    autor: aniaa20 » 02 lipca 2011, 11:19

    Jeszcze raz dzięki :) Dopasowania nie miałam, bo nie będę płaciła temu oszustowi za kolejną wizytę, ale mam nadzieję, że wszystko będzie ok.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 lipca 2011, 11:30

    aniaa20 pisze:Dopasowania nie miałam,
    To Pani nie bedzie wiedziala czy soczewka jest odpowiednia. Brak dyskomfortu czy inaczej - poczucie komfortu - nie okresla jednoznacznie czy jest dobra soczewka czy nie. Wizyta i tak Pania czeka. Moze warto znalesc kogos innego.

    Nastepnym razem warto zapytac co obejmuje dobor soczewek, dla mnie dobor to nie przepisanie soczewek na podstawie wyniku badania, tylko fizyczne zalozenie soczewek probnych, ocena a w przypadku, gdy uzytkownik nie nosil soczewek - nauka
  • aniaa20
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 6
    Rejestracja: 25 czerwca 2011, 20:21
    Lokalizacja: Kielce

    autor: aniaa20 » 03 lipca 2011, 14:40

    Jenak namówił mnie Pan i pójdę na dopasowanie. Będę spokojna jak uzyskam informację, że soczewki są dobrze dobrane. Następnym następnym razem już będę wiedziała o dopasowaniu aby się pytać czy jest to dodatkowo płatne czy w ramach pierwszej wizyty. Najbardziej żałuję, że wycofali soczewki Aqity. Mimo, że były dostępne tylko w jednym miejscu byłam naprawdę zadowolona.
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 28 grudnia 2011, 19:15

    Dobra decyzje,dzięki temu będzie 100% pewność ( no powiedzmy) co do prawidłowo dobranych soczewek. Daj znać jak będziesz już po wizycie,będziemy czekać na odpowiedź na forum.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 4 gości