ODPOWIEDZ Posty: 19 Strona 1 z 1
Problem
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    Problem

    autor: dordo12 » 14 września 2010, 17:49

    z tydzień temu byłem u okulisty, przepisał mi soczewki miesięczne, przez kilka pierwszych dni w ogole ich nie nosiłem tylko próbowałem zakładac, obecnie bez problemu zdejmuje je i zakladam (przynajmniej z prawego oka) ale 2dni temu zgubiłem soczewke, nie wiem czy lewą czy prawą, czy one w ogole się czymś różnią skoro mam na lewe jak i na prawe - 0.75? tą soczewke która mi została zakładałem zarówno na prawe jak i lewe oko, to samo prawie, nadal lekki dyskomfort, stosuje krople nawilżające ale według mnie one prawie nic nie zmieniają... może źle to robie? i czy ten dyskomfort zniknie? przyzwyczaje się? iść z jedną soczewką do szkoły? myślałem nad wzięciem opakowania do szkoły i pójściem w tej 1soczewce, ewentualnie bym ją zdjął, z tą wadą moge normalnie i bez soczewek sie uczyć tyle że słabo widze z daleka co mnie troche denerwuje... prosze o pomoc...
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 21 września 2010, 20:50

    Są to Twoje pierwsze soczewki tak? W takim razie masz prawo odczuwać lekki dyskomfort,ale po jakimś czasie uczucie zniknie,tym się nie przejmuj. Dziwi mnie natomiast,że nie zgłosiłeś sie po drugą soczewkę,obecnie masz tylko jedną?
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 września 2010, 19:56

    dordo12, zawsze zakładaj inną soczewkę na lewe oko i inną na prawe, żeby nie przenieść zarazków z jednego oka do drugiego. Nakrętki pojemniczka oznaczone są stronami. Nie ma sensu chodzić z jedną soczewką, dokup drugą na sztuki, jak masz taką możliwość.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 04 grudnia 2010, 20:14

    przez jakiś czas nic nie nosiłem, ale teraz znowu za pare dni bede miał soczewki i tu cały problem... mieszkam w domu z psem który cały czas gubi siersc, przez co mam uczucie że w moim pokoju jest dość duszno i kurz sie unosi. w zwiazku z tym zamierzam niedlugo kupic oczyszczacz powietrza [ nawilżacza nie moge bo i tak mam wilgoć w niektórych miejscach ] jak myslicie czy to coś pomoże? ;/ do tego mam co jakiś czas uczucie jak bym miał paprochy pod powiekami i tre oczy... obawiam sie że to bedzie mi przeszkadzac i nie wiem czy teraz brac te soczewki czy moze najpierw "jakoś" te oczy wyleczyć? dodam że mam monitor kineskopowy, chociaż to chyba nie ma za wiele do rzeczy oprócz tego ze wydziela wiecej promieni i meczy oczy... odrazu mówie ze okulary nie wchodza w gre, poradźcie coś. pozatym nie chcial bym isc na 7godzin do szkoly w soczewkach, moge wziasc opakowanie do szkoly i ewentualnie potem zdjac soczewki gdyby mnie uwieraly? Aha i zapomnial bym, zauwazyłem że mam duzo czerwonych zylek na oku, no wiecie oco mi chodzi :> a na lewym oku na ktore zawsze trudno bylo mi nalozyc soczewke mam lekkie zarysowanie czerwone obok rogowki, nie boli ani nie szczypie ale wiem ze zrobilem to sobie soczewką.

    doradźcie coś.
    Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2010, 20:16 przez dordo12, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 04 grudnia 2010, 21:28

    Na początek doradziłbym wizytę u okulisty - trzeźwe, świeże, specjalistyczne spojrzenie na tego typu problemy.
    mieszkam w domu z psem który cały czas gubi siersc, przez co mam uczucie że w moim pokoju jest dość duszno i kurz sie unosi.
    Wietrzenie pokoju/ mikrowentylacja, polegająca na stworzeniu szczeliny między oknem a framugą. Częstsze odkurzanie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Starłbym kurze z półek i innych mebli.
    do tego mam co jakiś czas uczucie jak bym miał paprochy pod powiekami i tre oczy... obawiam sie że to bedzie mi przeszkadzac i nie wiem czy teraz brac te soczewki czy moze najpierw "jakoś" te oczy wyleczyć?
    Paprochy pod powiekami, suchość oczu, pieczenie oczu, zmęczenie oczu to typowe zachowanie oka w suchym, dusznym, wypełnionym sierścią pomieszczeniu lub oznaka choroby oczy, w rzadkich przypadkach. Jeśli okulista nie stwierdzi tego drugiego, to można zawsze kupić kropelki Aquify, Blind, Avizor Cleaning Drops, Hyal Drop Multi, Renu Multi Drops etc. Te kropelki stosuje się i na oko, i na soczewkę. Wypłukują oko, soczewkę, nawilżają i dają uczucie ulgi. Ponadto niektóre czyszczą soczewkę (większość usuwa brudki, paprochy etc., ale nie osady białkowe i inne). Nosiłbym kropelki zawsze przy sobie i aplikował, kiedy zajdzie taka potrzeba, ale na pewno rano przed ubraniem soczewek profilaktycznie i sukcesywnie zakrapiał.
    "Lecz" oczy, ale skonsultuj objawy ze specjalistą, to i tak powinno wyjść podczas doboru soczewek.
    dodam że mam monitor kineskopowy, chociaż to chyba nie ma za wiele do rzeczy oprócz tego ze wydziela wiecej promieni i meczy oczy
    Pilnuj odległości monitora od oczu, powinno to być ok. 35-70 cm. Dbaj o to, aby był wyczyszczony specjalnym płynem. Postaraj się nie siedzieć bez przerwy po 2-4h na komputerze, rób przerwy na 10-15 minut. Podczas korzystania z komputera staraj się mrugać i nie patrzeć cały czas w jeden punkt, 'gimnastykuj' oczy odwracając wzrok i patrząc w dal za okno.
    odrazu mówie ze okulary nie wchodza w gre, poradźcie coś.
    Spokojnie, nie musisz ich zakładać, ale miej pod ręką w futerale, na wszelki wypadek.
    moge wziasc opakowanie do szkoly i ewentualnie potem zdjac soczewki gdyby mnie uwieraly?
    Dobrze dobrane nie powinny tego robić, aczkolwiek możesz tak zrobić. Ręczniczek do soczewek (bez pyłków) + płyn do soczewek i kropelki + opakowanie + umyte ręce w łazience (suche i czyste). Możliwe, że zakropienie oczu i soczewek będzie wystarczyło.
    Aha i zapomnial bym, zauwazyłem że mam duzo czerwonych zylek na oku, no wiecie oco mi chodzi
    Możliwe, że zacząłeś przyglądać się oku dopiero teraz - masz w końcu soczewki centralnie na rogówce, martwisz się, czy nie wpłyną źle na Twoje oczy. Ale możliwe, że masz wrastające naczynka i warto to także pokazać specjaliście. Na wizycie to 'wypłynie' jak inne rzeczy, ale i tak na wszelki wypadek zapytaj od razu. Podejrzewam, że kropelki i preparat witaminowy na wzrok (Klarin, Ocuvite , Maxi Vision) powinny rozwiązać lub załagodzić problem. Nie jestem pewien, za to okulista będzie. Spróbuj się wysypiać odpowiednio do swojego wieku (9-10h), to wpływa na zmęczenie oczu i organizmu.
    a na lewym oku na ktore zawsze trudno bylo mi nalozyc soczewke mam lekkie zarysowanie czerwone obok rogowki, nie boli ani nie szczypie ale wiem ze zrobilem to sobie soczewką
    To może być znak, że soczewki są za ciasne, źle dopasowane, albo masz alergię (ew. soczewka się przerwała) Pokaż to specjaliście, spróbuj się zastosować do moich powyższych porad (naczynka, paprochy i inne wątki z kroplami/preparatami witaminowymi). Do tego czasu postaraj się nie nosić soczewek, nie nadwyrężać wzroku, nie zanieczyszczać oczu.

    Edit : Pamiętaj, że najbezpieczniejsze są soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokim uwodnieniu i o wysokiej przepuszczalności tlenu.
    Edit2: Pamiętaj o zasadach pielęgnacji soczewek.
    Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2010, 21:58 przez Alan, łącznie zmieniany 8 razy.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 09 grudnia 2010, 15:29

    zawsze kiedy użyje kropel nawilżających mam takie dziwne uczucie mokrego oka i troche niewyrazny obraz więc je zazwyczaj czymś wycieram, czy to tak ma działac? Pozatym myśle że do wytarcia rąk lepszy by był ręcznik papierowy niż normalny ręcznik.

    w ogole nie jestem za bardzo zadowolny z okulisty u którego byłem, miałem wrażenie że nie zależało mu na mojej wygodzie tylko wszystko robił na odwal... jak pojde do niego 2 raz i mu to powiem to za jakies badania czy cos znowu wezmie kase? no bo prywatnie oczywiscie.

    Kod: Zaznacz cały

    Pilnuj odległości monitora od oczu, powinno to być ok. 35-70 cm. Dbaj o to, aby był wyczyszczony specjalnym płynem
    jakim płynem? dodam że mam 22calowy monitor crt.

    pozatym czy oczyszczacz powietrza coś pomoże? bo nie zamierzam wydawac 200zl po to żeby potem efektu nie było.
    Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2010, 15:42 przez dordo12, łącznie zmieniany 3 razy.
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 09 grudnia 2010, 15:51

    Uczucie mokrego oka jest normalne, w końcu wkrapiasz sobie tam ciecz.
    Po kropelkach zawsze do kilku minut utrzymuje się niewyraźne widzenie, tak jest z większością kropel.

    Płyn do czyszczenia monitora, wklep sobie w google i bez problemu znajdziesz. Tak się nazywają te specjalne płyny i nie są drogie.

    Ręcznik papierowy jest najgorszy, ale do płynu Solo Care Aqua (do dwupaku) dodają ręcznik (nie zostawia włosków, pewnie i bez płynu można taki kupić), możesz zapytać optyka o taką promocję.

    Okulista za każde badanie stanu zdrowia Twoich oczu weźmie pieniądze, chyba że powiedział Ci, że pierwsza wizyta kontrolna po aplikacji soczewek jest za darmo, to możliwe, że nic nie weźmie.

    Odświeżacz powietrza chyba pomoże, ale nie jestem na 100% pewien. Przede wszystkim wietrzenie oknem.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 09 grudnia 2010, 21:53

    przecież teraz kiedy jest zima nie bede wietrzył pokoju, pozatym gdzie mam kupic taki gładki ręcznik nie zostawiający włosków? ;/
    Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2010, 21:56 przez dordo12, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 09 grudnia 2010, 22:10

    najbezpieczniejsze są soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokim uwodnieniu i o wysokiej przepuszczalności tlenu.
    Czy przypadkiem jedno nie wyklucza drugiego?
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 09 grudnia 2010, 23:01

    mexx pisze:
    najbezpieczniejsze są soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokim uwodnieniu i o wysokiej przepuszczalności tlenu.
    Czy przypadkiem jedno nie wyklucza drugiego?
    Oczywiście, że nie. Wystarczy spojrzeć na Biofinity, to są najnowsze soczewki, ich uwodnienie wynosi 48%, są wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego III generacji AQUAFORM, ich dk/t wynosi 160 a dk 128. Dla porównania, Air Optix, które sam noszę, posiadają 33% uwodnienia, ale bardzo wysoką przepuszczalność tlenu. Nie wszystkie warunki muszą być spełnione, aby soczewki były bardzo dobre i komfortowe, ale jeśli nie będą, soczewka nie będzie teoretycznie najlepsza. W praktyce oko każdego 'wybiera' indywidualnie i nie patrzy na parametry, chociaż z reguły najlepsze i najzdrowsze są dla niego te nowoczesne.
    Według wielu osób Biofinity są również najlepsze, nie wiem, nie sprawdzałem (opinie,parametry, producent i nawet cena wskazują, że nie mają wyboru ;) ). Spełniają powyższe kryteria w całości, chyba że wymagamy uwodnienia w granicach 55-70. I tutaj wyprzedzę pytanie, bo rozumiem ,że mogę być trochę niewiarygodny ze względu na wiek. Soczewki Daysoft UV 72 (jednodniowe) posiadają współczynnik uwodnienia 72%, najwięcej na rynku. Zdaje się, że nie są one silikonowo-hydrożelowe, ale pytanie, które chciałem uprzedzić odnosiło się do uwodnienia ogólnie.

    edit :
    dordo12 pisze:przecież teraz kiedy jest zima nie bede wietrzył pokoju, pozatym gdzie mam kupic taki gładki ręcznik nie zostawiający włosków? ;/
    To bardzo niedobrze, że nie będziesz wietrzył. Przez zimę zdążysz nagromadzić wiele pyłków i kurzy, nie mówiąc o innych rzeczach, bo na tym się nie znam. Powietrze powinno być czyste. Wystarczy otworzyć okno, zamknąć drzwi, poczekać trochę, zamknąć okno i pozostawić pokój otwarty do nagrzania. Nikt Ci nie każe siedzieć w nim przy otwartym na oścież oknie.
    O ręczniczki zapytaj okulistę, moja okulistka mówiła mi o ściereczkach kuchennych konkretnego typu, ale niestety wyleciało mi to z głowy. Nie jest to takie konieczne, jeśli ręcznik jest w miarę szorstki, a Ty nie znajdziesz włosków na dłoniach i dobrze wypłuczesz soczewki to pewnie możesz to pominąć. Polecam jednak się stosować do powszechnie zalecanych metod.
    Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2010, 23:21 przez Alan, łącznie zmieniany 3 razy.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 10 grudnia 2010, 20:34

    wietrzenie pokoju przez okno nie wchodzi w gre ale bede mial za jakis czas oczyszczacz powietrza. 2sprawa to jakies tabletki, widzialem ze podales tam pare przykladow, ale wazne jest to aby tabletka byla mozliwie najmniejsza poniewaz mam problemy z lykaniem, wiec jesli mozesz podaj jakies nazwy takich tabletek ktore dostane w aptece i ktore sa niewielkie, a jesli nie nazwy to co mam powiedziec w aptece, ze chce tabletki "na oczy" ?
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 10 grudnia 2010, 21:28

    Musisz zapytać o preparat witaminowy na zmęczone oczy, wspomagający wzrok. Większość jest dostępna w aptece bez recepty, niestety nie powiem Ci, które mają małe tabletki, ponieważ nie jestem farmaceutą. W aptece na pewno udzielą Ci takich informacji.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 10 grudnia 2010, 22:19

    Oczywiście, że nie. Wystarczy spojrzeć na Biofinity, to są najnowsze soczewki, ich uwodnienie wynosi 48%, są wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego
    Biofinity to nie jest dobry przykład, ponieważ nie jest to typowy materiał siliokonowo-hydrożelowy. Budowa chemiczna tego materiału jest całkowicia inna. Charakterystycznym jest dla soczewek z materiałów silikonowo-hydrożelowych, że ze wzrostem zawartości wody, zmniejsza sie pzrepuszczalnośc tlenu, odwrotnie niż w soczewkach wykonanaych z materiałów hydrożelowych. poniżej fragmencik z literatury:
    The newest material, (Biofinity), has no TRIS-based or PVP-based chemistry. Macromers are the only source of silicone.
    With traditional low-Dk hydrogel lenses, Dk increases as water content increases because the water transports oxygen. The opposite relationship occurs with silicone hydrogel lenses: Dk typically decreases as water content increases. Silicone transports the oxygen, and lenses with higher water content traditionally have less silicone.
    Biofinity, once again, breaks the trend with an unusually high water content for its Dk/t value. This lens has an entirely different chemistry.
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 11 grudnia 2010, 14:49

    W takim razie mój błąd - zwracam honor.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 15 grudnia 2010, 15:39

    moja mama jak byla w aptece to uslyszala ze na takie cos musi byc recepta bo to dla doroslych itp. a problem jest w tym ze moi rodzice nie maja teraz tyle kasy zeby w nastepnym miesiacu pojsc ze mna do okulisty i dostac jakas recepte + w tym samym miesiacu kupic mi soczewki i nie wiem co teraz wybrac. pozatym oprocz recepty nie mogl by mi jakos sprawdzic czy mam odpowiednia wielkosc oka do tych standardowych soczewek?
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 15 grudnia 2010, 16:59

    Można umówić się na wizytę u okulisty w celu doboru soczewek, a więc na konkretny rodzaj wizyty. Trafiłeś na niekompetentnego farmaceutę, bo Klarin nie jest na receptę i nie jest tylko dla dorosłych, a jeśli zwykły Klarin jest, to musi być jego odmiana dla dzieci. W każdym bądź razie zażywałem Klarin jako środek polecony przez okulistę już w wieku ośmiu/dziewięciu lat (bez recepty, polecony po prostu, ze względu na możliwość lekkiego przystopowania wady u małego dziecka, nie do leczenia)
    Oko zmierzyć zapewne można na zwykłej kontroli, ale to nie wystarczy, żeby dobrać soczewki, o czym było już na forum i o czym sam pisałem.

    PS. W życiu nie poleciłbym na forum czegoś ,co jest na receptę, a lekarz nie wydałby na prośbę recepty.
    Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2010, 17:00 przez Alan, łącznie zmieniany 2 razy.
  • dordo12
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 11
    Rejestracja: 14 września 2010, 17:36
    Lokalizacja: Z domu

    autor: dordo12 » 16 grudnia 2010, 00:34

    a powiedz mi tylko czy ten klarin ma jakies duze kapsulki czy drobne tabletki?
  • Alan
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:05
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: Alan » 16 grudnia 2010, 17:03

    Na podstawie własnych zainteresowań i badań pasjonackich, ale bez wykształcenia nie jestem w stanie pomóc Ci na obu płaszczyznach. Zależnie od tego, jaki Klarin kupisz, może mieć mniejsze lub większe. Klarin Perfect ma duże kapsułki, Klarin Aktiv chyba średnie, a Klarin zwykły pomiędzy średnimi/mniejszymi (nie pamiętam dość dobrze, ostatnio używałem Aktivu i Perfectu).

    Edit : Klariny typu Perfect i Aktiv wiele się nie różnią od zwykłego, Aktiv jest chyba wzbogacony o składniki dla osób aktywnych fizycznie, więc kilka wspomagających składników tego typu.
    Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2010, 17:04 przez Alan, łącznie zmieniany 1 raz.
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 07 stycznia 2011, 18:35

    Niestety na forum nikt nie zastąpi dobrego okulisty i tak samo jest z doborem soczewek. Przede wszystkim jego powinieneś zapytac o radę,a dopiero potem rozglądac się za kupieniem ich po jak najniższej cenie.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
ODPOWIEDZ Posty: 19 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 14 gości