ODPOWIEDZ Posty: 30 Strona 1 z 1
Czy można przedłużać termin noszenia soczewek?
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    Czy można przedłużać termin noszenia soczewek?

    autor: Szymszon » 23 kwietnia 2010, 08:15

    Tzn...czy można dłużej nosić niż wskazanie. Mam soczewki miesięczne, ale pękają mi minimalnie dopiero gdy minie półtora miesiąca.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 kwietnia 2010, 10:37

    Nie jest wskazane przez producenta i specjalistow przenoszenie soczewek ze wzgledow zdrowotnych.

    Pekaja gdy minie 1.5 m-ca piszesz, a wczesniej dochodzi pewnie do mikrouszkodzen krawedzi, co moze powodowac komplikacje w okolicy rabka rogowki.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 kwietnia 2010, 22:13

    W skali oka to jest tak, jakbyś nosił papier ścierny, brrr...
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 23 kwietnia 2010, 23:05

    Szukanie oszczędności na zdrowiu dziwi mnie strasznie, ale spotkałem w praktyce panią noszącą trzymiesięczne soczewki przez miesięcy dziewięć - "bo ja proszę pana w kalendarzyku zaznaczam w który dzień chodzę a w który nie, no i jak mi się uzbierało 90 to zmieniłam soczewki, przecież dobrze myślałam, prawda?"

    Widziałem też kobietę po usunięciu gałki ocznej - ona zdaje się oszczędzała też na płynie, czego efektem była akantameba prawego oka.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 24 kwietnia 2010, 14:42

    Po usunięciu gałki ocznej? :eek:
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 24 kwietnia 2010, 18:53

    Tak. Twarz wyglądała tak dziwnie... widać było, że nie ma gałki ocznej, brakowało naturalnej wypukłości pod powiekami... Ale kobieta robiła wszystko, żeby do tego doszło - zmieniała soczewki (z prawego oka na lewe), totalnie zaniedbała wszelkie badania kontrolne - nie zdziwiłbym się, gdyby trzymała soczewki w wodzie mineralnej, bo tak taniej.

    Do nas zgłosiła się już po usunięciu gałki, celem zrobienia okularów. Kto ją wcześniej prowadził - nie mam pojęcia.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 24 kwietnia 2010, 21:53

    To straszne...
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: Szymszon » 25 kwietnia 2010, 09:41

    Przestraszyło mnie to, fakt. Dzięki za odpowiedź. W takim razie muszę zacząć kontrolować czas noszenia soczewek.
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 07 maja 2010, 19:43

    Takie coś jest naprawde straszna i nikomu nie życzę takiej sytuacji.. A jeżeli chodzi o przedłużanie terminów noszenia soczewek to nie jest to wskazane i nie radze tego robic.
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: Szymszon » 10 maja 2010, 09:05

    A czy noszenie soczewek 2 tygodniowych acuvue oasys, można przedłużyć do 3 tygodni?. Nie noszę ich co dzień, tzn od poniedziałku do piątku od rana do 18, ale w soboty i niedziele max 2 godziny.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 maja 2010, 11:28

    termin o jakim mowa w kazdym przypadku soczewek dotyczy od momentu pierwszego zalozenia

    czyli soczewki dwutygodniowe, po 14 dniach od pierwszego zalozenia,
    soczewki miesieczne po 30dniach od pierwszego zalozenia
    laduja do kosza bez wzgledu ile razy byly na oczach, kazde zachowanie niezgodne z zaleceniem producenta nazywamy przenoszeniem soczewek i kazdy uzytkownik robi to tylko i wylacznie na swoja odpowiedzialnosc wraz z konsekwencjami tego czynu.
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: Szymszon » 10 maja 2010, 11:57

    Z tego co pamiętam, sam producent podawał że można przedłużać ich noszenie do 3 tygodni.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 maja 2010, 12:06

    Jezeli soczewka zostala dopuszczona na rynek - za zaleceniem producenta i przy decyzji FDA - to sam producent nie moze - tak slownie po prostu - zmieniac charakterystyki produktu po jego wprowadzeniu.

    Inaczej piszac, producent wprowadzajac na rynek informuje organizacje FDA jaki dana soczewka ma termin przydatnosci, oni badaja, sprawdzaja i zatwierdzaja lub odrzucaja - wiec nie mozna ot tak sobie tego zatwierdzenia zmienic.

    Zawsze na stronie J&J widnialy produkty jako dwutygodniowe, a jezeli slyszales to napewno nie od producenta! A tym samym ktos wprowadzil Cie w blad. Z tego co ja wiem zawsze np. Oasys czy Oasys for Astigmatism (ktore nosisz) byly i sa dwutygodniowymi.


    To troszke jak, kupic produkt (np TV) z dwuletnia gwarancja, ale sprzedawca wmawia Ci ze jednak on ma 4lata, jak nie bedziesz codziennie go uzywal ;)

    Gdy masz produkt z data waznosci do przechowywania i konsumpcji po otwarciu (jakis spozywczy), gdyz po badaniach okazalo sie ze do tego teminu jest zdatny. Mozesz go skonsumowac po terminie waznosci, ale producent nie bierze odpowiedzalnosci za jego spozycie oraz skutki / konsekwencje wynikajace z tego faktu.


    Jezeli jestes pelnoletni - sam odpowiadasz za swoje czyny, jezeli nie - to dobierajac soczewki u specjalisty powinienes byc z opiekunem prawnym i on podpisal deklaracje i on za Ciebie odpowiada.

    Rob jak uwazasz, ale ponos tego konsekwencje! Zaden rozsadny specjalista nie zaleci Ci przedluzania soczewek, bo nie bedzie bral na siebie powiklan czy pozniejszych konsekwencji tego faktu!
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 4 razy.
  • Szymszon
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 16
    Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 18:31
    Lokalizacja: Kraków

    autor: Szymszon » 10 maja 2010, 12:24

    Rozumiem. W związku z tym wziąłbym pure vision, ale one znowuż nie posiadają filtra uv, a oasys go posiadają. No nic, dziękuję i pozdrawiam.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 10 maja 2010, 21:20

    Biofinity też mają filtr UV, są miesięczne i wygodne.
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 10 czerwca 2010, 13:37

    Z reguły nie powinno przedłużać się terminu ich noszenia,chyba że producent mów inaczej-w tym przypadku można maksymalnie do 3 tygodni.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 czerwca 2010, 13:42

    OkoVision pisze:chyba że producent mów inaczej-w tym przypadku można maksymalnie do 3 tygodni.
    Prosze wskazac w instrukcji lub na stronie producenta, gdzie mowi o mozliwosci przedluzenia?

    Strona producenta - produktu
    http://www.acuvue.pl/oasys
    a tam
    Jak używać soczewek ACUVUE® OASYS®
    - Rano je zakładaj, wieczorem zdejmuj, a co 2 tygodnie wymieniaj na nową parę.
    - Możesz również nosić je bez zdejmowania do siedmiu dni/sześciu nocy, zgodnie z zaleceniami specjalisty.
    Instrukcja pacjenta http://www.acuvue.pl/sites/default/file ... GOasys.pdf nic o nie mowi o przedluzaniu do 3 tygodni.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • bleach18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 lipca 2010, 11:56
    Lokalizacja: Krosno

    autor: bleach18 » 01 września 2010, 22:17

    Witam. A ja mam takie pytanie czy to normalne że nosząc soczekwki miesieczne zacząłem źle przez nie widzieć juz po 22 dniach ?? Źle widzieć czyli obraz nie wyraźny i tak jak by lekko przez mgłę. A i jeszcze jedno na początku noszenia soczewek a nosze soczewki dopiero miesiąc widziałem lepiej obraz był ostrzejszy i wyraźniejszy teraz nawet po zmianie soczewek na nową parę obraz nie jest juztaki dobry nie chodzi mi oto że widze jak by za mgła tylno nie wyraźnie słabiej tak jak by mi się wzrok pogorszył o co z tym chodzi??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 01 września 2010, 22:50

    Mozliwe, wszystko to kwestia jakosci filmu lzowego, odkladania sie osadow, sposobu czyszczenia itp, itd... w takich przypadkach nalezaloby skrocic czas noszenia soczewek - jezeli to miesieczne, to do 3tygodni.
    Prosze sprawdzic z nowa para soczewek, czy powtorzy sie sytuacja po 3tygodniach
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 02 września 2010, 10:35

    a czy soczewki noszone sa w trybie dziennym (sciagane na noc) czy w przedluzonym (nie sciagane na noc)? i przede wszystkim czy sa czyszczone mechanicznie? jezeli nie to pewnie jest przyczyna problemow..
    Ala
  • bleach18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 lipca 2010, 11:56
    Lokalizacja: Krosno

    autor: bleach18 » 02 września 2010, 22:28

    Nosze soczewk tylko w dzień (do spania ściągam), płyn czyszczący jest codziennie wymieniany na nowy, nalewam go tuż przed zdjęciem soczewek, a po założeniu wylewam płyn i płucze bierzącą wodą. Co dzo czyszczenia mechanicznego to rzeczywiście tego nie stosuje ;/ Mogłabyś napisac jak to się robi, jak często i wszystko co się tego tyczy :prosze:

    Noszę soczewki acuvue advance with hydraclear, a płyn to renu multiplus
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 02 września 2010, 23:24

    Czyszczenie mechaniczne jest opisane w wielu instrukcjach dolaczanych do plynu do pielegnacji soczewek kontaktowych.

    ps. nie przeplukuje sie niczego co jest zwiazane z soczewkami woda!!!!
  • ala
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 67
    Rejestracja: 25 sierpnia 2004, 01:35
    Lokalizacja: [PL]

    autor: ala » 03 września 2010, 11:45

    acuvue advance to soczewki dwutygodniowe nie miesieczne...
    Ala
  • bleach18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 lipca 2010, 11:56
    Lokalizacja: Krosno

    autor: bleach18 » 14 września 2010, 18:47

    ala pisze:acuvue advance to soczewki dwutygodniowe nie miesieczne...

    to albo moja okulistka to idiotka albo masz słabe informacje, bo mi powiedziała że są to miesięczne i że mam do niej przyjść do kontroli za pół roku czyli jak mi się skończą soczewki, a jest 6 w opakowaniu.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 września 2010, 21:08

    bleach18 pisze:to albo moja okulistka to idiotka albo masz słabe informacje, bo mi powiedziała że są to miesięczne
    prosze sobie zobaczec na stronie producenta
    http://www.acuvue.pl/oasys

    a tam napisano wyraznie
    Jak używać soczewek ACUVUE® OASYS®
    Rano je zakładaj, wieczorem zdejmuj, a co 2 tygodnie wymieniaj na nową parę.
    Możesz również nosić je bez zdejmowania do siedmiu dni/sześciu nocy, zgodnie z zaleceniami specjalisty.
    - cala rodzina Oasys (w tym for Astigmatism) jak i Advance (rowniez for Astigmatism) to produkty dwutygodniowe.

    Johnson NIE ma soczewek miesiecznych w swojej ofercie, chyba producent wie lepiej jaki ma produkt w ofercie czy jednodniowy czy dwutygodniowy niz specjalista. Nieprawdaz?

    Wiec teraz masz problem odnosnie Twojego specjalisty nazywajac go tak na forum
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • bleach18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 lipca 2010, 11:56
    Lokalizacja: Krosno

    autor: bleach18 » 14 września 2010, 22:03

    W prawdzie to nie miały być ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR tylko ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR ale to i tak nie zmienia faktu ze są to 2 tygodniowe a co do mojej okulistki to bez komentarza :cenzura:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 września 2010, 22:17

    bleach18 pisze:W prawdzie to nie miały być ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR tylko ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR
    napisalem
    LEMUR pisze: cala rodzina Oasys (w tym for Astigmatism) jak i Advance (rowniez for Astigmatism) to produkty dwutygodniowe.
    ale o tym Advance rowniez jest na stronie producenta http://www.acuvue.pl/advance
    Jak używać soczewek ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR®
    Rano je zakładaj, wieczorem zdejmuj, a co 2 tygodnie wymieniaj na nową parę.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 3 razy.
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 21 września 2010, 20:42

    Wracając do wątku przedłużania terminów soczewek,to nie jest to wskazane,zresztą nie widze powodu dla którego mielibyśmy to robić-chodzi tutaj głównie o względy zdrowotne.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 września 2010, 19:47

    bleach18 pisze:a po założeniu wylewam płyn i płucze bieżącą wodą. Co do czyszczenia mechanicznego to rzeczywiście tego nie stosuje ;/
    Nie, nie, nie, proszę, nie wodą!!! Wiesz, jakie syfy żyją w wodzie, które z radością urosną w niemałą kolonię na Twoich soczewkach, a nawet mogą się pożywić Twoją rogówką?

    Czyszczenie mechaniczne to pocieranie palcem soczewki polanej płynem w zagłębieniu dłoni ruchem przód-tył. Instrukcje znajdziesz w ulotkach i w internecie.
    bleach18 pisze:to albo moja okulistka to idiotka albo masz słabe informacje
    Patrząc na to, kim jest Ala i Lemur z zawodu obawiam się, że to pierwsze. Nie martw się, to powszechne zjawisko, mi też mówiono, że mogę nosić 3 tygodnie w porywach do 4. To, że mi wysychały potem oczy na wiór, to inna sprawa :maruda:
  • CzytajacyForum
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 87
    Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 10:51
    Lokalizacja: Kraków

    autor: CzytajacyForum » 07 stycznia 2011, 18:19

    Płukanie soczewek pod bieżącą nie jest najlepszym pomysłem,chociażby ze względów na baterie,sa specjalne płyny pielęgnujące go tego celu,więc tylko ich powinniśmy używac.
    www.optica.pl - markowe okulary, szkła, gogle, soczewki, płyny.
ODPOWIEDZ Posty: 30 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości