ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1
[astygmatyzm] dobór soczewek - 2gie podejście - ile jeszcze
  • Wesoły Romek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 27 stycznia 2009, 20:32
    Lokalizacja: z przedmieÂ?cia

    [astygmatyzm] dobór soczewek - 2gie podejście - ile jeszcze

    autor: Wesoły Romek » 27 stycznia 2009, 21:09

    Witam Szanowne Grono,

    9 miesi?cy temu, po kilkunastoletnim okresie noszenia okular??w (mam 30 lat), postanowi?em spr??bowa? jak to b?dzie z soczewkami, przy okazji chcia?em te? zrobi? sobie nowe szk?a, bo stare mia?em ju? zdecydowanie za s?abe. Rezultat:

    okulary
    R sph -2.00 cyl -0.50 axis 115
    L sph -1.75 cyl -0.75 axis 55

    soczewki
    R sph -2.25 cyl --- axis ---
    L sph -2.00 cyl --- axis ---
    (Acuve Oasys BC 8.4 DIA 14.0)

    Okulary - szok! Ju? dawno zapomnia?em, ?e mo?na widzie? tak wyra?nie / ostro. Co do soczewek - o ile przy zwyk?ym funkcjonowaniu ten brak cylindr??w by? wr?cz niezauwa?alny, o tyle przed monitorem komputera stawa? si? do?? niewygodny - dlatego te? po ok. 4 miesi?cach odpu?ci?em je sobie zupe?nie na rzecz okular??w.

    Miesi?c temu wybra?em si? na wizyt? kontroln? - tym razem do optometrysty - i tu temat soczewek powr??ci?. Bez wdawania si? w zbyteczne szczeg???y, rezultat by? taki:

    okulary
    R sph -2.50 cyl -0.75 axis 115
    L sph -2.00 cyl -1.25 axis 60

    soczewki
    R sph -2.25 cyl -0.75 axis 110
    L sph -2.00 cyl -1.75 axis 60
    (Air Optix for Astigmatism BC 8.7 DIA 14.5)

    Nie zleci?em wykonania nowych okular??w, gdy? moce poprzednich mi odpowiadaj? (przyjmijmy je dla dalszych rozwa?a? jako punkt odniesienia), poza tym chcia?bym da? jeszcze jedn? szans? soczewkom. I tu par? w?tpliwo?ci:

    1) co jest bardziej prawdopodobne - pog?ebienie si? wady jak wy?ej na przestrzeni 8 miesi?cy (praca przy komputerze), czy te? nieprawid?owe wyniki bada??

    2) sk?d te nieproporcjonalne r???nice w sferach pomi?dzy okularami (-2.50 / -2.00) a soczewkami (-2.25 / -2.00)?


    Co do nowych soczewek, kt??re to nosz? ju? 11 dzie? - na pewno jest to zmiana w dobrym kierunku, jednak mam wra?enie, ?e nie ob?dzie si? bez dok?adniejszego dostrojenia parametr??w. Bo znowu - przy zwyk?ym funkcjonowaniu nie mam w?a?ciwie powod??w do narzeka? (poza drobnymi "zaburzeniami" gdzie? tam na kra?cach pola widzenia, ujawniaj?cych si? okazjonalnie i widocznych tak raczej k?tem oka). Z kolei przy komputerze, szczeg??lnie je?li chodzi o d?u?sze sesje, mam wra?enie, ?e lepiej widz? w okularach - aczkolwiek r???nica nie jest ju? tak oczywista jak za pierwszym razem - i tu chyba nawet nie o ostro?? si? rozchodzi, ale o og??ln? "jako??" obrazu - do?? ci??ko mi te wra?enia u?ci?li?, wi?c wybaczcie og??lniki. Na dniach wybieram si? na wizyt? kontroln? aby sprawdzi? jak si? te soczewki zachowuj? (niestety, do innego optometrysty ni? ten poprzedni, jako ?e przebywam za granic?), wi?c tu kolejne dwa pytania:

    3) zak?adaj?c ?le dobrane BC i/lub DIA - czy optometrysta jest w stanie to stwierdzi? opieraj?c si? tylko na swoich obserwacjach, czy jest to te? uzale?nione od subiektywnych wra?e? badanego? (tzn. obawiam si?, ?e moja tendencja do szukania dziury w ca?ym mog?a by tu mie? nieporz?dany wp?yw)

    4) o co jeszcze warto podczas takiej wizyty spyta?, na co zwr??ci? optometry?cie uwag??


    Z g??ry dzi?ki za wszelki odzew.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Wesoły Romek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości