Soczewki okularowe plastikowe czy szklane?
  • juskaja
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 11
    Rejestracja: 20 stycznia 2008, 00:13
    Lokalizacja: krak??w

    autor: juskaja » 23 stycznia 2008, 12:38

    No tu racja z tym indeksem, chocia? jako, ?e takiego nie posiadam ani nie posiada?am nie mog? nic stwierdzi? z w?asnego do?wiadczenia. Ja nosz? soczewki asferyczne szklane i wcale nie s? a? tak ci??kie.
    "Lekkosc jest najbardziej tajemnicza i najbardziej wieloznaczna ze wszystkich antynomii..."
  • Solaris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 13 kwietnia 2009, 15:20
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Solaris » 17 kwietnia 2009, 22:18

    Z licznych wypowiedzi (także w tym temacie) wynika, że nie warto kupować soczewek z tanim antyrefleksem, bo schodzi. (Nie wiem, czy taka soczewka nadaje się potem do użycia, czy też trzeba ją wymienić). Z drugiej strony soczewki zwłaszcza o większej mocy (np. dwuogniskowe +4,5 i +6,5 są chyba większej mocy...) powinny być z antyrefleksem - co także się doradza na forum. Może być jednak taka sytuacja finansowa, że ktoś stoi przed dylematem: tani antyrefleks, czy żaden. Co wówczas wybrać?
    Solaris
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 17 kwietnia 2009, 23:26

    Solaris pisze:Może być jednak taka sytuacja finansowa, że ktoś stoi przed dylematem: tani antyrefleks, czy żaden. Co wówczas wybrać?
    Tak na powaznie to... odczekac miesiac i dolozyc do dobrego antyrefleksu.
    Jezeli powloka bedzie kiepska i zejdzie, to wtedy konieczna bedzie ponowny zakup soczewek, co napewno bedzie drozsze niz doplacenie do powloki antyrefleksyjnej. Sa powloki ktore maja dodatkowo wlasciwosci antystatyczne, oleofobowe - latwiejsze w czyszczeniu, bardziej wytrzymale na zarysowania.
    Widzenie w soczewkach bez antyrefleksu - jak ktos raz sprobuje powloki AR, nigdy nie wybierze bez niej - pod warunkiem ze kupi dobre soczewki i powloka nie zejdzie po 3-4miesiacach.

    Tym bardziej osoby o duzych wadach powinny zadbac o dobrej jakosci soczewki, ze wzgledu, ze niejako okulary sa im bardziej potrzebne niz osobie z mala wada - kwestia postawienia sie w przypadku wady np. -10,oo a -0,50

    Jednym slowem - kupowac dobre, sprawdzone i lepiej odczekac do nastepnego miesiaca (wyplaty) i dolozyc.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Solaris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 13 kwietnia 2009, 15:20
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Solaris » 18 kwietnia 2009, 12:46

    Powyższa argumentacja przesądza decyzję.
    Solaris
  • Mateo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 22 lipca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Malbork/Poznań

    autor: Mateo » 22 lipca 2010, 12:38

    Witam starych wyjadaczy forumowych ;)
    Pierwszy mój post tutaj, trochę za namową optyka z optometria.info

    Ale, do rzeczy.
    Planuje wyrobic sobie drugi komplet okularow, taki bardziej "wypasiony".
    Dotychczasowy zestaw:
    OP -7.75 / cylinder 0.5
    OL -5.0 / cylinder 2.25

    indeks około 1.56 - 1.6, asferyczne. Doskwiera troche "krzywizna swiata" przy patrzeniu nie przez srodek soczewek.
    jedyna zmiana, to podbicie cylindra w OL (do 2.5 - 2.75). Według badan cylinder tam mam 3.5, a zaczalem od dwojki, jako "przyzwyczajenie". Wczesniej przez kilkanascie lat nosilem soczewki kontaktowe.

    Po poltora roku w okularach, zaczyna mi doskwierać trochę "plamistość" szkiel - prawdopodobnie przez zbyt rzadkie czyszczenie tluszcz i kwasne deszcze wyzarle male plamki na powlokach i patrzenie przypomina patrzeine przez mgle. Chyba, ze to jakis problem z oczami. :/

    Anyway, chcialbym szkla fotochromowe, z lepszym AR (z w. hydrofobową chociaz).
    Popytałem u optyka, elissor Transitions V+ Crizal Alizee recepturowe, 1200 za pare szkiel. Jako, ze caly budzet na okulary to 800-1000zł, pani znalazla cos w katalogu Szajny z Transitions IV, lub zwyczajnym fotochromem. Natomiast moja piękna zasugerowała, żebym rozejrzał się za szkłami mineralnymi.

    I tutaj prośba o właściwą poradę - czy istnieje Transitions dla mineralnych soczewek? Bo moze zamiast plastikow, kupic zwykle mineralne, ale lepsze (np. V z ESP zamiast IV NxG) ? Nigdy nie nosiłem fotochromów, więc nie mam jakichś specjalnych preferencji - nie wiem też, jak odczuwalna byłaby dla mnie róznica czasu sciemniania między zwykłych fotochromem a Transitions. Pracuje przede wszystkim w pomieszczeniu przez komputerem, ale przy takim natezeniu swiatla jestem 'chory' jak musze gdzies wyjsc, dlatego mysle o fotochromach.
    Ostatnie szkla mineralne nosiłem ponad 15 lat temu, pamiętam, że były na tyle ciezkie, ze po calym dniu mialem wielkie odciski + bolący nos. Ale przez ten czas, technologia chyba poszła trochę do przodu?
    Obecna soczewka -7.75 w najgrubszym punkcie ma ok. 12-13mm grubosci - akceptowalne maksimum, bo oprawki sa ciut za krotkie i zeby ostrzej widziec dosuwam oprawki do oporu. Waga minimalna.

    Takze,
    szklo, czy plastik polecacie? ;]
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 lipca 2010, 12:50

    Mateo pisze:czy istnieje Transitions dla mineralnych soczewek? Bo moze zamiast plastikow, kupic zwykle mineralne, ale lepsze (np. V z ESP zamiast IV NxG) ? Nigdy nie nosiłem fotochromów, więc nie mam jakichś specjalnych preferencji - nie wiem też, jak odczuwalna byłaby dla mnie róznica czasu sciemniania między zwykłych fotochromem a Transitions.
    Transitions to technologia tylko na materiale organicznym (plastik)
    Albo Panu sie cos pomylilo, albo ktos wprowadzil w blad... ciezko juz dostac Transitions w generacji V a co dopiero w IV!
    Teraz na rynku jest juz VI generacja soczewek Transitions, ktore praktycznie sa bardzo bliskie soczewki bezbarwnej... okolo 5% przybarwienia.

    Odczuwalby Pan:
    - roznice w stanie spoczynku - mineralne sa ciemniejsze (widocznie). soczewki te sa podatne na efekt stazenia sie, czyli z czasem sie robia ciemniejsze w stanie spoczynku
    - w czasie barwienia - Transitions potrzebuja zdecydowanie mniej czasu aby sie rozjasnic i przyciemnic.

    Prosze jeszcze wziasc pod uwage, ze jezeli decyzja padnie na produkt wycofywany (V generacja Transitions), to w przypadku wymiany jednej soczewki za jakis czas (np. z powodu zmiany wady, zarysowania, uszkodzenia) nie bedzie takiej mozliwosci, i bedzie koniecznosc kupienia nowego komplet w VI generacji. Czyli przeplacamy za cos co mozna miec od razu.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 5 gości