ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Hoya Blue control Hilux 1.6 - wada?
 • lucjusz
  Forumowicz
  Forumowicz
  Posty: 2
  Rejestracja: 24 lipca 2020, 09:44

  Hoya Blue control Hilux 1.6 - wada?

  autor: lucjusz » 24 lipca 2020, 10:07

  Dzień dobry,

  mam prośbę o poradę, ocenę sytuacji. Niedawno wyrobiłem u optyka okulary z soczewkami Hoya BlueControl w indexie 1.6 (na opakowaniu jest nazwa Hilux). Oglądając okulary w domu zauważyłem, że światło żarówki z żyrandola odbija się w każdej soczewce inaczej, w wyraźnie różnej barwie - efekt jest zarówno na punktowych, jak i rozciągłych źródłach światła. Oglądałem okulary w różnych warunkach oświetleniowych (sztuczne i naturalne światło), po różnymi kątami, w odbiciu i projekcji - prawa soczewka zawsze odbija intensywniej, niebieski w kierunku purpury, a na lewej odbicie resztkowe jest bardziej w odcieniu koloru zielonego/żółtego i także jakby słabsze. Patrzyłem na jasne tło monitora i widać w projekcji, że prawa soczewka daje nieco ciemniejszy obraz. Szkła mają takie oznaczenia

  OP: sfera -2.25, cylinder -1.15, oś 90 stopni
  OL: sfera -2.25, cylinder -1.25, oś 85 stopni

  Mam serdeczną prośbę do posiadacza podobnych szkieł: mógłby ktoś z Państwa sprawdzić czy widzi podobny efekt, ew. moglibyście poradzić czy jest podstawa do reklamacji? Może ta różnica wynika z geometrii?

  Mam też szkła do dali (Transitions) zrobione w tym samym zakładzie (w/g recepty od mojego okulisty):

  OP: cylinder -1.25, oś 90 stopni
  OL: cylinder -1.25, oś 85 stopni

  z antyrefleksem i tego efektu nie ma. Na starych okularach ze szkłami Shamira Blue Zero też nie ma efektu, więc nie mam halucynacji. Problem - jeśli to problem - mnie stresuje, bo akurat w lewym oku (na którym soczewka HOYA słabiej/inaczej odbija) mam uszkodzoną siatkówkę na skutek jakiegoś zapalenia i obawiam się, żeby nie pogorszyć stanu.

  Jeśli optyk nie uzna reklamacji to noszę się z wymianą szkieł na Shamir Blue Zero, tylko nie wiem, czy to jest lepszy pomysł niż Hoya. Ze okularów z Shamirem jestem generalnie zadowolony i wydaja mi się, że widzę w nich lepiej - pytanie, które szkła są korzystniejsze do długotrwałej (min. kilka godzin dziennie) pracy przy komputerze.

  Dziękuję za komentarze.
 • lucjusz
  Forumowicz
  Forumowicz
  Posty: 2
  Rejestracja: 24 lipca 2020, 09:44

  Re: Hoya Blue control Hilux 1.6 - wada?

  autor: lucjusz » 24 lipca 2020, 10:18

  Powyżej omyłkowo wpisałem różne moce soczewek Hoya, są takie same

  OP: sfera -2.25, cylinder -1.25, oś 90 stopni
  OL: sfera -2.25, cylinder -1.25, oś 85 stopni
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości