ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
-7.5 DP jaki indeks?
  • Scarlett.x
    Posty: 0
    Rejestracja: 22 lipca 2020, 06:43

    -7.5 DP jaki indeks?

    autor: Scarlett.x » 22 lipca 2020, 07:27

    Dzień dobry,
    Zacznę od tego że ze względu na dosyć spora wadę, dla wygody od 8 lat bez przerwy nosiłam Soczewki. Niestety dało się to we znaki i oczy od jakiegoś czasu przestały je tolerować tak dobrze, szybko wysychają i stają się zaczerwienione. Z tego też powodu zdecydowałam że wyrobie sobie okulary, takie które będę używać zamiennie z soczewkami, do komputera, telewizora, do pracy itd.
    Na badaniu pod kątem okularów wyszło mi tak:
    OP - 6.75, cyl - 0.75, oś 10
    OL - 7.50, cyl - 0.75, oś 10

    W moim mieście nie ma zbyt dobrych optyków. Aby porównać oferty cenowe odwiedziłam tych kilku którzy wydawali się przyzwoici. Wszyscy proponowali mi indeks co najmniej 1.67, jeden z optyków od razu zaproponował 1.74 do tej wady. Wybrałam sobie niezbyt duże, plastikowe oprawki ze sporej grubosci ramkami(versace ve3261 do podglądu) I zdecydowałam się na indeks 1.67 z powłoką Blue control jako że głównie miałam zamiar używać ich do pracy przy komputerze.
    Nikt oczywiście nie poinformował mnie o negatywnych stronach tego indeksowania. A co wyszło? Noszę okulary od tygodnia i bardzo trudno jest mi się do nich przyzwyczaić. Wiedziałam, że tak będzie po tak długiej przerwie w nie noszeniu okularów, przestrzegali mnie przed tym optometrysci. Jednak nie chodzi mi do końca o sam fakt noszenia okularów w porównaniu do soczewek, obstawiam że to jeszcze mogłabym przeboleć i się przyzwyczaić, lecz właśnie o te właściwości jakie teraz mają okulary przez te ich pocienianie na poziomie 1.67. Oczywiście widzę dobrze tylko przez centralną część soczewki, krawędzie, góra i dół rozmazane, abberacje chromatyczne... Czasem mam wrażenie że lepiej mi się przez nie patrzy w dal niż z bliska w monitor. Jest to dla mnie do tego stopnia uciążliwie, że sprawia mi wielką trudność gdy parkuje autem, nie mogę przekręcić głowy do tyłu ponieważ wtedy mam bardzo rozmazany obraz, jest to po prostu niemożliwe przy tych nieostrościach na krawedziach, monitor w pracy rowniez widzę dobrze jedynie na wprost, jego boki są koślawe, muszę odpowiednio trzymać głowę aby widzieć wszystko wyraźnie. Nie wiem czy potrafię to zaakceptować. A są to przecież czynności do których właśnie kupiłam te okulary, do pracy, komputera - do pracy również muszę dojechać więc jazda samochodem w tym okularach niestety wchodzi w grę.
    Jeśli chodzi o estetykę wykonania tyych szkieł - te 1.67 bardzo przyzwoicie wyglądają w tych ramkach które sobie wybrałam, tzn nie wystają nadmiernie, jedynie lekko, dla mnie jak najbardziej akceptowalnie ponieważ nie widać tego po bokach. Oczywiście soczewka lewa wystaje już bardziej niż prawa. Zgłębiłam wiedzę na temat tego indeksowania tu na forum i już wiem, że 1.6 oferuje o wiele lepszy materiał soczewkowy od tego 1.67. Tak się składa, że U optyka mam jeszcze chwilę czasu aby zastanowić się nad ewentulana wymianą soczewek. Od razu mówię że nie ma mowy o wymianie oprawek, bardzo długo się naszukałam takich odpowiadających mi, i odpowiednich dla kształtu mojej twarzy, nie są to więc oprawki najgrubsze ani najmniejsze ramkowo(Zalecane do takiej wady) bo po prostu mi się takie nie podobają, ale w tych oprawkach te szkła 1.67 tak jak wspomniałam wyglądają naprawde dobrze. Moje pytanie brzmi - czy powinnam się zastanowić nad wymianą soczewek na te o indeksie 1.6? Czy zauważalne będą dla mnie korzystne różnice które wynikają z tego mniejszego pocieniania tj mniejsze rozmazywanie na peryferyjnych częściach Soczewki? I no co najważniejsze, czy będzie to BARDZO widoczna zmiana w grubości Soczewki? Wyczytałam że różnica między tymi indeksami może się wahać od 0.2mm do 0.8mm w najgrubszym punkcie Soczewki. Niby na papierze nie wydaje się to jakoś dużo. Pytanie moje czy to będzie bardzo zauważalne tak na pierwszy rzut oka, w porównaniu z tymi 1.67? No i również pytanie czy jest sens w ogóle wymieniać 1.67 na 1.6 przy mojej dużej wadzie, czy zaleca się jeszcze indeks 1.6 do wady powyżej - 7?

    Czy mogliby Państwo stwierdzić czy te oprawki podane powyżej są w miarę odpowiedniej wielkości do mojej wady, czy są za duże?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: -7.5 DP jaki indeks?

    autor: optometrysta.pl » 28 lipca 2020, 16:43

    Proszę poprosić w salonie o wizualizacje grubości soczewek, wielu producentów udostępnia taką możliwość. Pod względem optycznym lepsze są 1.6 niż wyższe indeksy
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości