ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1
Jaki indeks szkieł ?
  • wichura
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 21:00

    Jaki indeks szkieł ?

    autor: wichura » 10 marca 2019, 21:54

    Dobry wieczór.
    Proszę o pomoc w doborze indeksu do szkieł.
    Obecnie L -4.75, P -3.25. Nie mam pojęcia jaki mam obecnie indeks, ale wiem, że były cieniowane.
    Docelowe L -5, P -4
    Niestety Optycy mówią, że nie są w stanie stwierdzić jaki mam indeks w obecnych szkłach oraz nie potrafią powiedzieć jaki mam wybrać indeks, aby nie były grubsze od tych co mam obecnie. Może jednak są tu osoby z doświadczeniem, jaki indeks jest najczęśćiej polecany/wybierany przy takiej wadzie lub te osoby co mają podobną wadę i wypowiedzą się jakie mają szkła ?
    Zastanawiam się nad 1.6, a 1.67. Różnica między nimi to 200zł. Nie wiem czy warto dopłacać ? Podobno mogą być jakieś zniekształcenia w widzeniu ?

    Chciałbym od razu wziać drugie przeciwsłoneczne. Tutaj oprawka pewnie będzie grubsza. Czy w obu okularach muszę mieć ten sam indeks ? Czy różne indeksy wpływają na zdrowie oczu ?
  • vvindu
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 lutego 2019, 07:17

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: vvindu » 11 marca 2019, 04:20

    To prawda. Ciężko jest stwierdzić a nawet jest to niemożliwe czy miałeś 1.67 czy 1.6 "na oko"
    Bez oprawki, rozstawu, indywidualnego podejścia do estetyki ciężko stwierdzić czy 1.6 czy 1.67

    Dobrze by był ten sam indeks w obu parach ale niekoniecznie trzeba go mieć. W przypadku przeciwsłonecznych mocno podbija cenę. Tu bym polecił polaryzacyjne soczewki lub całkowite 180% czyli oprawkę typu clip on która zastąpi w jakimś stopniu dwie pary
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: mexx » 11 marca 2019, 08:49

    Niestety Optycy mówią, że nie są w stanie stwierdzić jaki mam indeks w obecnych szkłach
    Trzeba poszukać prawdziwego optyka. Dla optyka nie ma żadnego problemu z określeniem indeksu. Nie rozróżni np. 1,59 i 1,6, ale 1,6 i 1,67 bez problemu.
    O tych indeksach było tu już dużo, proszę trochę poszperać. Pomiędzy 1,6 i 1,67 różnica grubości będzie na poziomie 0,5 mm, a jakość optyczna 1,6 zdecydowanie lepsza. Reszta decydująca o jakości soczewki to konstrukcja, której nikt nie zna, więc nie ma co się tym przejmować i wielkość oprawki. Im mniejsza tym mniejsze będą grubości krawędzi. Przede wszystkim należy wybierać taką samą konstrukcję soczewek. Jak będzie ten sam indeks, od tego samego dostawcy, to i konstrukcje będą prawdopodobnie takie same.
  • wichura
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 21:00

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: wichura » 11 marca 2019, 09:17

    Właśnie byłem między innymi u tego samego optyka i niestety nie możemy dojść jakie to było zamówienie. Teraz jak już będę zamawiał to poproszę o spisanie wszystkich danych. Byłem u 5 optyków, jeszcze trochę pochodzę się popytam, może gdzieś uda się to sprawdzić.

    Moje oprawki jeśli to coś pomoże to W&M by TEGRA M840.
    Jestem z nich zadowolony i chciałbym wymienić tylko szkła i kupić nowe przeciwsłoneczne. Ten system clip on niezbyt mi się podoba. Oprawki które patrzałem są delikatne, takie mam wrażenie, że łatwo je uszkodzić.

    Różnica rzeczywiście niewielka.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: optometrysta.pl » 11 marca 2019, 09:30

    Pomijam to co napisał mexx ale dziwi mnie to, że wielu klientów nie otrzymuje pełnej informacji tego co kupili. Pełnego odpisu korekcja, firma soczewek, rodzaj, powłoki itp.. tak aby w razie wymiany np. uszkodzonej zamówić dokładnie ten sam produkt, ewentualnie przy kolejnej zmianie właśnie ten sam produkt.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: mexx » 11 marca 2019, 09:33

    Właśnie byłem między innymi u tego samego optyka i niestety nie możemy dojść jakie to było zamówienie
    To nie jest sprawa odszukania zamówienia, chociaż to byłby najpewniejszy wynik. Indeks można ustalić na podstawie pomiarów i każdy optyk, jeżeli nim jest, powinien umieć to zrobić. Ponieważ jest jak jest, to zawsze należy zachować oryginalne torebki od soczewek.
  • wichura
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 21:00

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: wichura » 11 marca 2019, 22:18

    Racja. Teraz tak zrobię.
  • fokus
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 15 października 2007, 12:16
    Lokalizacja: Sieradz

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: fokus » 27 marca 2019, 13:27

    Nie jest proste znaleźć optyką który zrobi wizualizacje - mi się takiego nie udało spotkać. Ja zawsze miałem 1,67 i nie miałem 1,60 ale pewnie coś tam będzie wizualnie patrząc bokiem. Nawiąże jeszcze do jednej sprawy. Czytałem ze jak ktoś ma dziwne wrażenie w patrzeniu to żeby sprawdzić rozstaw źrenic. No i to prawda i jest lekka różnica ale nie da się tego poprawić i zostawiłem okulary do wymiany szkieł. Dziwne ze ktoś pisał ze się rozstaw da poprawić jak właśnie wracam od optyka i trzeba szkła wymienić.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: optometrysta.pl » 27 marca 2019, 14:01

    @focus, jeżeli chodzi o wizualizacje, to nie chodzi mi o to aby klient zobaczył zdjęcie swoje w nowych okularach z widoczną soczewką zamówioną. Ale po prostu określenie grubości w mm dla głównych kierunków (skroń / nos / góra / dół) - takie rzeczy to norma podczas zamawiania soczewek w systemie Rx.
  • wichura
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 21:00

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: wichura » 18 kwietnia 2019, 21:37

    Witam ponownie.
    Po świętach idę zamówić szkła. Generalnie polecano mi indeks 1.67. Ceny są bardzo różne od 280 zł przez 400 aż do 600 zł. Z czego może to wynikać ? Po prostu marża , a może firma soczewek ?

    W okularach przeciwsłonecznych nie będę brał ścieńczanych, bo szkła zmieszczą się w grubszej oprawce.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: optometrysta.pl » 18 kwietnia 2019, 23:57

    proszę również zapytać o firmę, konstrukcję oraz powłokę antyrefleksyjną jaka jest wyceniania. Będzie pogląd co jest wyceniane ;)

    Samo podanie ceny niczego nie mówi, to tak samo dlaczego niektóre chleby można kupić za 3-4zł a za inne płaci się prawie 8-10zł ;-)
    Różnica w pieczywie czy... "marża"?
  • wichura
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 21:00

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: wichura » 29 kwietnia 2019, 14:25

    Witam poraz kolejny.
    Odebrałem szkła kilka dni temu i jest problem :(
    Optometrysta na urlopie i będzie dopiero za tydzień. Do tego czasu mam nosić i zobaczymy czy się przyzwyczaję czy nie. Chciałbym się jednak też Państwa podpytać.

    Oprawki półramkowe. Indeks 1.6. Sprawa wygląda tak jakbym prawe szkło miał zbyt mocne w stosunku do lewego, tzn. tak jakby prawe oko przejmowało widzenie. Jak zakładam okulary to pierwsze kilkanaście sekund jest tak jakby 'walka' między lewym a prawym okiem, obraz jest nierówny, po kilkunastu sekundach to przechodzi i patrząc prosto widzę normalnie. Patrząc w prawo widzę normalnie. Patrząc w lewo widzę już nienormalnie. Patrząc w lewo w miejscu gdzie kończy się widoczność dla prawego oka są zniekształcenia, strasznie to przeszkadza, jakby te lewe oko nie dawało sobie rady. Gdy zakryję prawe oko by patrzeć tylko lewym, wszystko jest naturalne.

    Dziwi mnie to, bo w okularach przeciwsłonecznych jest super, nie ma żadnego problemu. Zakładam i obraz od razu jest naturalny, patrzę w lewo jest ok, prawo ok, prosto ok. Założę zwykłe korekcyjne i od razu mnie odrzuca, oczy mi się plączą przez kilkanaście sekund a później te patrzenie w lewą stronę...

    Przeciwsłoneczne są o wiele większe i nie są pocieniane. Nie rozumiem tej różnicy w widzeniu między przeciwsłonecznymi a zwykłymi.

    Czy to może być wina samych w sobie szkieł w zwykłych okularach czy to raczej trzeba będzie niwelować poprzez zmniejszenie ćwierć dioptri w prawym oku i wymianę szkieł w obu okularach ?
    Jutro zawożę Babcię do okulistki, która wypisywała mi receptę, może u niej się czegoś dowiem jeśli mnie wysłucha bez skierowania.


    Okulary noszę tak naprawdę od dwóch dni. Może jest szansa, że oczy się przyzwyczają ?
    Jednak w tych nowych szkłach prawe oko jest o 0.75 mocniejsze niż w poprzednich, a lewe tylko 0.25, więc może to też być od tego ?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Jaki indeks szkieł ?

    autor: mexx » 29 kwietnia 2019, 16:43

    Co wiemy?
    1. Z wcześniejszych postów i obecnego wynika, że soczewki w okularach, zarówno w „zwykłych korekcyjnych” jak i przeciwsłonecznych (to też okulary korekcyjne), mają taką samą moc:
    OP – 4,00
    OL – 5,00
    2. W okularach przeciwsłonecznych wszystko jest dobrze.
    3. Po włożeniu okularów korekcyjnych, przez kilkanaście sekund jest odczuwany wyraźny dyskomfort.
    4. W okularach korekcyjnych jest dobrze przy patrzeniu na wprost i w prawo; patrząc w lewo jest źle.
    5. Patrząc tylko przez soczewkę lewego oka (prawe zasłonięte) wszystko jest dobrze.

    Z punktu 1 i 2 wynika, że nie jest to problem mocy soczewek. Moc soczewek korekcyjnych jest raczej prawidłowa. W przeciwnym razie w okularach przeciwsłonecznych też pojawiłyby się jakieś zaburzenia widzenia.

    Z punktu 5 można wnosić, że nie jest to również problem np. gorszej konstrukcji soczewek w indeksie 1,6 niż soczewek w indeksie podstawowym, które są zamontowane w okularach przeciwsłonecznych. Obraz przy obserwacji jednoocznej przez soczewkę dla oka lewego jest prawidłowy, a więc nie jest to sprawa ewentualnych, zbyt dużych aberracji. Przy dużym odchyleniu oka mogłyby ujawnić się już pewne zaburzenia wynikające z aberracji chromatycznej, ale nie byłoby takich objawów jak zdefiniowane w punkcie 4.

    Z punktów 3,4 i 5 wynika jednoznacznie, że jest to problem zaburzeń widzenia obuocznego, a objawy opisane w punkcie 4 wskazują, że mogą wynikać z błędu montażu, prawdopodobnie soczewki dla oka lewego.
    Nie zalecałbym przyzwyczajania się do tych okularów. Raczej należałoby je odłożyć, ponowić pełne badanie optometryczne i wówczas, po ponownym badaniu, zdecydować jak powinna być wykonana korekcja.
ODPOWIEDZ Posty: 13 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości