ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Astygmatyzm, moc szkieł, soczewek - problem
  • maciekjar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 22 października 2006, 00:16
    Lokalizacja: Zabrze

    Astygmatyzm, moc szkieł, soczewek - problem

    autor: maciekjar » 22 października 2006, 00:26

    Witam, mam problem, opisz? przebieg mojego leczenia okulistycznego.
    11.2002 - badanie lekarskie:
    OP -1,5
    OL -1,0

    03.2005 - badanie lekarskie (gdzie indziej):
    OP -1,75
    OL -1,75
    Taka sama moc wynika z tego, i? lekarka stwierdzi?a, ?e to s?absze oko si? przyzwyczai i 'dojdzie' do drugiego, czy co? w tym stylu.

    Postanowi?em zbada? si? na mo?liwo?? noszenia soczewek kontaktowych.
    09.2006 - badanie lekarskie (u jeszcze innego optyka):
    Na recepcie na okulary mam:
    OP -2,5
    OL -2,25 cyl. -1,25 o? 180 st.
    Na recepcie na soczewki:
    OP -2,5
    OL -2,75
    (Soflens 66 F/M)

    Moje zastrze?enia budz? nast?puj?ce kwestie:
    1) czy soczewka cylindryczna o mocy -2,25 cyl. -1,25 o? 180 st. odpowiada zwyczajnej soczewce -2,75?
    2) czy jest mo?liwe, i? przez rok wytworzy? mi si? astygmatyzm w ga?ce ocznej? (wcze?niej nikt nigdy nie stwierdzi? u mnie astygmatyzmu, jak napisa?em powy?ej)
    3) zawsze oko prawe by?o s?absze, teraz s?absze jest lewe, czy tak mog?o si? sta??
    4) w pi?tek odebra?em okulary z ostatniej recepty
    OP -2,5
    OL -2,25 cyl. -1,25 o? 180 st.
    i wydaje mi si?, ?e prawa soczewka jest za s?aba. O co mo?e chodzi?? Przez ostatni miesi?c chodzi?em w soczewkach kontaktowych tak jak powy?ej napisa?em. Wydaje mi si?, ?e moc -2,75 na prawym oku by?aby idealna, te p??? dioptrii mocniejsza.
    Przy okazji spytam, na recepcie na okulary jest troch? niewyra?nie napisane -2,25, mo?na to przeczyta? te? jako -2,75. Czy w takiej sytuacji, przy ewidentnej winie po stronie okulisty, mog? si? domaga? jakichkolwiek roszcze? z tytu?u zrealizowania przeze mnie nieczytelnej recepty, co zaskutkowa?o w wykonaniu z?ego szk?a korekcyjnego?

    Z g??ry dzi?kuj? za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Maciek
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:01 przez maciekjar, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 22 października 2006, 21:19

    maciekjar pisze: 1) czy soczewka cylindryczna o mocy -2,25 cyl. -1,25 o? 180 st. odpowiada zwyczajnej soczewce -2,75?
    2) czy jest mo?liwe, i? przez rok wytworzy? mi si? astygmatyzm w ga?ce ocznej? (wcze?niej nikt nigdy nie stwierdzi? u mnie astygmatyzmu, jak napisa?em powy?ej)
    3) zawsze oko prawe by?o s?absze, teraz s?absze jest lewe, czy tak mog?o si? sta??
    4) (...) Przy okazji spytam, na recepcie na okulary jest troch? niewyra?nie napisane -2,25, mo?na to przeczyta? te? jako -2,75. Czy w takiej sytuacji, przy ewidentnej winie po stronie okulisty, mog? si? domaga? jakichkolwiek roszcze? z tytu?u zrealizowania przeze mnie nieczytelnej recepty, co zaskutkowa?o w wykonaniu z?ego szk?a korekcyjnego?
    Witaj!
    ad1: soczewka cylindryczna nie ma odpowiednika w soczewce sferycznej, to zupelnie inne konstrukcje. Mozna obliczyc tzw ekwiwalent sferyczny - ale to nie jest TO SAMO - zostalo to dokonane przy Pana przykladzie dotyczacym soczewek kontaktowych. Tyle, ze sa na rynku soczewki toryczne o zblizonej mocy cylindra i osi, co prawdopowodnie stanowiloby lepsze rozwiazanie.
    ad2: nie wydaje mi sie i tez nie chce sie wypowiadac dlaczego tak jest a nie inaczej.
    ad3: przewanie przy prawidlowej korekcji, bez zadnych urazow oka, chorob itp nie dzieja sie takie rzeczy,
    ad4: prosze udac sie z ta "niewyrazna" recepta i poprosic o sprawdzenie jej z tym co widnieje w kartotece osoby, ktora przeprowadzala badanie.
    Co jezeli faktycznie tak sie stalo, wystarczy spokojnie i kulturalnie dokonac rozmowy przede wszystkim z okulista oraz optykiem, ze doszlo do takiego a nie innego zajscia... ludzie sa tylko ludzmi i nie popelnia bledow ten ktory nic nie robi.
  • Awatar użytkownika
    remkow
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 17
    Rejestracja: 26 lutego 2007, 21:32
    Lokalizacja: Szczecin

    autor: remkow » 26 lutego 2007, 23:22

    Po pierwsze lekarz m??g? zastosowa? soczewk? kontaktowa toryczna, ale sa one drozsze i ze wzgledu na jej specyficzna budowe, zawsze na zamowienie.

    Do?wiadczeni lekarze przepisuja czasami soczewki tylko z moca sferyczna i w zaleznosci od doswiadczenia z pacjentem zmieniaja czesciowo moc sferyczna rezygnujac z cylindra.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 lutego 2007, 23:23

    remkow pisze:Do?wiadczeni lekarze przepisuja czasami soczewki tylko z moca sferyczna i w zaleznosci od doswiadczenia z pacjentem zmieniaja czesciowo moc sferyczna rezygnujac z cylindra.
    trzeba zaznaczyc, ze pogarszajac komfort ostrego widzenia. Zeby nie wyszlo, ze te toryczne to tylko naciaganie klienta, co jest nieprawda oczywiscie
  • Awatar użytkownika
    remkow
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 17
    Rejestracja: 26 lutego 2007, 21:32
    Lokalizacja: Szczecin

    autor: remkow » 26 lutego 2007, 23:41

    Wszysko si? zgadza lekarz ma obowi?zek poinformowania pacienta o takich zmianach w recepcie.

    Jak r??wnie? o tym, ze tak korekcja nie jest "doskona?a" :))))
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości