ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Oprawy własne
  • Alicja123
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 kwietnia 2018, 12:44

    Oprawy własne

    autor: Alicja123 » 17 października 2018, 13:03

    Hej byłam tu na forum jakiś czas temu i wiem,że można liczyć na waszą pomoc i radę. Powiem tak, mam nowa receptę na okulary i czas na zmianę szkiełek. Ale mam też swoja prawie nie używaną oprawkę,która jest bardzo wygodna i chciałabym w niej wymienić właśnie te szkła na nowe. Ogólnie okularów bardzo mało używam,gdyż nosze soczewki.Ale spotkałam się podwójnie z odmową wymiany tych szkieł w dwóch salonach.''że nie bawią się w stare oprawki" albo"że to nie u nich była zakupiona..."Pytanie czy salon może odmówić wymiany samych szkieł czy to jest w zależności od podejścia salonu do klienta? Bo nie wiem czy dalej szukać czy dać spokój i kupić nowe?Czy w salonie w którym kupowałam te okulary wcześniej mają obowiązek czy po prostu grzecznościowo je wymienią w starą oprawkę?Podpowiecie coś? W szczególności proszę o odpowiedzi osób które mają lub pracuję w takich salonach.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Oprawy własne

    autor: optometrysta.pl » 17 października 2018, 14:17

    Mogą odmówić przyjęcia.

    Natomiast jeżeli oprawa nie posiada uszkodzeń, które mogą powodować trudności to my się podejmujemy takiej wymiany - tutaj komfort i wygoda jest mniej znacząca niż stan techniczny oprawki. Oczywiście w związku z montażem do oprawy powierzonej doliczamy koszty jej przygotowania do montażu (mycie, szlifowanie, osadzenie, regulacje)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Oprawy własne

    autor: mexx » 17 października 2018, 15:38

    Szanujący się optyk nigdy tego nie zrobi bez uzasadnienia, bo to jest jakby rezygnacja z dochodu i - co ważniejsze – z klienta.. Bywa, że oprawy są bardzo zniszczone, czy z innych powodów nie dają gwarancji poprawnego montażu, ale to bardzo rzadkie przypadki.
    Teoretycznie jest tak:
    Ustawa Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 1971 r. nr 12 poz. 114)
    art. 138:
    Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.
    Przepis obowiązuje, ale w praktyce jak kto chce, bo komu się chce ganiać po sądach. Niedawno sąd ukarał jakiegoś drukarza za odmowę drukowania jakichś plakatów, ale hałasu o to było bardzo dużo.
    Być może PIH mógłby coś wymóc. Choćby np. widoczną informację, że zakład nie wstawia soczewek do opraw klienta (pewnie też nie naprawia takich opraw, czy okularów zakupionych w innych zakładach). Część klientów być może poszukałaby wówczas innego zakładu, który takich ograniczeń nie wprowadza.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Oprawy własne

    autor: optometrysta.pl » 18 października 2018, 09:31

    zgodziłbym się, że odmowa wstawienia na zasadzie "nie bo nie" czy też "nie wstawiamy do własnych nie kupionych u nas" jest tylko na korzyść optykom, którzy mają odmienne zdanie. Jedyną podstawę odmowy tego widzę w przypadku, gdy jak opisałem stan techniczny nie jest zadowalający lub montaż może uszkodzić oprawę, jest kilka takich elementów na które zwracamy klientom uwagę przy montażu do własnej. Ale fakt, że nie do takich opraw "po przejściach" montowało się nowe soczewki i nic się nie stało, a człowiek bierze nową od siebie, którą klient zakupił i trach przy montażu :)

    Jak to mawiają "kiedyś to produkowali samochody, nic tylko lać i jeździć"
  • Alicja123
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 kwietnia 2018, 12:44

    Re: Oprawy własne

    autor: Alicja123 » 14 listopada 2018, 13:54

    Hej! Tak jak myślała i nie zawiodłam się na was gdyż dostałam odp... Chciałam tylko wam podziękować i powiedzieć,że znalazłam bardzo fajny salon , z miłą obsługą i powiem więcej to jest jedyny salon który dostosował się do mojej prośby.Szkoda,że nie można podać nazwy salonu ale i tak jestem im wdzięczna:) Pozdrawiam.
  • portek
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 września 2017, 10:49

    Re: Oprawy własne

    autor: portek » 20 listopada 2018, 11:51

    Alicja123 pisze: 14 listopada 2018, 13:54 Hej! Tak jak myślała i nie zawiodłam się na was gdyż dostałam odp... Chciałam tylko wam podziękować i powiedzieć,że znalazłam bardzo fajny salon , z miłą obsługą i powiem więcej to jest jedyny salon który dostosował się do mojej prośby.Szkoda,że nie można podać nazwy salonu ale i tak jestem im wdzięczna:) Pozdrawiam.
    Polecamy się.
  • WojtekCzek
    Posty: 0
    Rejestracja: 21 maja 2018, 13:10

    Re: Oprawy własne

    autor: WojtekCzek » 22 stycznia 2019, 11:22

    Muszę zgodzić się z Alicja123 bo również miałem problem ze znalezieniem salonu optycznego ,który w moja oprawkę wstawi nowe szkła.Nie wiem w czym problem wydaje mi się,że to bardziej chodzi o naciągnięcie na nową oprawkę. Ale niestety tracą tez innych potencjalnych klientów jak nie teraz to w przyszłości bo ja na przykład nie wrócę do innego salonu jak to tego, który poszedł mi wcześniej na rękę i nie widział problemu w wymianie szkieł.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości