ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?
  • Łukasz
    Posty: 0
    Rejestracja: 06 października 2018, 18:57

    Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?

    autor: Łukasz » 06 października 2018, 19:42

    Hej,

    wymieniam okulary. Pod uwagę biorę dwie opcje soczewek:
    1. Hoya + Blue Control
    2. Hoya + Blue Control + Sensity

    Do tej pory korzystałem z okularów z fotochromem ale były to jakieś tanie soczewki (nie pamiętam jaki fotochrom). Po dwóch latach pożółkły. To był jeden z powodów dla których obawiałem się fotochromu. Każdy fotochrom w końcu się starzeje. W kilku różnych salonach zapewniono mnie jednak, że w Sensity i Transitions 7 taki problem jeśli wystąpi to na pewno nie po dwóch latach a znacznie dłuższym czasie. Jeśli przez 2lata byłoby ok to dla mnie to nie problem. Po dwóch latach i tak prawdopodobnie zmienię okulary, może nawet wcześniej.

    Kolejnym powodem problemu z wyborem jest sena. Opcja 2 jest ponad dwa razy droższa od 1. Ponad 500zł. dopłaty jest za fotochrom. Gdyby fotochrom wiązał się z dodatkową blokadą UV a nie tylko wygodą to może jeszcze nie byłby to problem ale w salonie optycznym mnie zapewniono, że opcja jeden również blokuje promieniowanie UV (którego jak wiemy jest sporo również zimą) a fotochorm to tylko opcja podnoszącą komfort użytkowania przez to, że wpadnie mniej światła. W tym momencie zacząłem więc rozważać czy nie sensowniej wziąć teraz bezbarwne szkiełka a przed wakacjami dorobić sobie drugą parę korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Wyjdzie cenowo podobnie co za opcję 2 lub drożej w zależności od tego jakie oprawki dobiorę ale będę miał dwie pary okularów.

    Szukając informacji o fotochromach natrafiłem na taki materiał:
    http://www.if.pwr.wroc.pl/~kurzynowski/ ... chromy.pdf

    Pojawiły się kolejne pytania i wątpliwości ;)
    Np. napisane jest w nim, że soczewki z fotochromem by wróciły do pełnego rozjaśnienia trzeba w zasadzie zakmnąć w pudełku. I tutaj pytanie co rozumiemy przez pełne rozjaśnienie? To co podaje producent (z reguły 5-8% przyciemnienia) czy pełne to w zasadzie ok. 0% przyciemnienia a to co podają producenci jest tym co mamy na co dzień przy zwykłym użytkowaniu?

    Kolejna sprawa to powolniejsze rozjaśnianie w niskich temperaturach. Kolejna rzecz która mnie odciąga od fotochrom. Dlatego m.in. odrzuciłem xtractive ale w każdym jednak wchodząc z zimnymi okularami do pomieszczenia rozjaśnianie będzie powolniejsze co wpływa niekorzystnie na komfort.

    Na co dzień pracuję przy komputerze, dużo czasu spędzam przed ekranem. Liczę na pomocne rady i uwagi, może jest coś istotnego czego nie wziąłem pod uwagę ;)

    Pozdrawiam,
    Łukasz
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?

    autor: optometrysta.pl » 06 października 2018, 23:24

    Artykuł odnosi się w dużej mierze do soczewek mineralnych, przy soczewkach plastikowych (w tym wymienionych przez Pana) nie występuje efekt starzenia, przynajmniej nie w okresie 2lat.

    Całkowite rozjaśnienie oznacza przejście do stanu początkowego, a każda soczewka ma te wstępne przybarwienie o którym pan pisze, więc do tego stanu. I nie chodzi o zamknięcie w pudełku tylko np. w pomieszczeniu / domu, biurze itp...

    Soczewki Blue Control to powłoka do komputera odcinająca nadmierną ilość światła niebieskiego i do tego zostały stworzone, używanie ich poza tymi warunkami może odbić się negatywnie na komforcie o czym można poczytać również na naszym forum


    Są dostępne soczewki fotochromowe z firm które Pan wymienił, które barwią się częściowo w samochodzie (wcześniejsze ze względu na blokadę UV przez szybę samochodu nie miały tej możliwości)

    Sam materiał soczewki 100% chroni przed promieniowaniem, chyba że ma Pan na myśli promieniowanie odbite od wewnętrznej części soczewki która wpada do oka, wtedy tak - trzeba dodatkowej powłoki. Na obu technologiach jest to dostępne dodatkowo.

    Jeżeli nie ma znaczenia dla pana odzwierciedlenie kolorów to jak najbardziej można zainteresować się BlueControl... ale nie do samochodu, na codzień.
  • Łukasz
    Posty: 0
    Rejestracja: 06 października 2018, 18:57

    Re: Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?

    autor: Łukasz » 07 października 2018, 09:26

    LEMUR pisze: 06 października 2018, 23:24 Soczewki Blue Control to powłoka do komputera odcinająca nadmierną ilość światła niebieskiego i do tego zostały stworzone, używanie ich poza tymi warunkami może odbić się negatywnie na komforcie o czym można poczytać również na naszym forum
    (...)
    Jeżeli nie ma znaczenia dla pana odzwierciedlenie kolorów to jak najbardziej można zainteresować się BlueControl... ale nie do samochodu, na codzień.
    Spędzam dużo czasu przed komputerem ale okulary planowałem wykorzystywać również na co dzień. Dlaczego nie nadają się do tego okulary z tą powłoką?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?

    autor: optometrysta.pl » 07 października 2018, 09:36

    Do urządzeń emitujących światło niebieskie tak: komputer, laptop, smartfon itp. Mają przez to soczewki dość intensywne niebieskie odbicie szczątkowe, nocą efekt odbicia światła samochodów od wewnętrznej części soczewki zapewne będzie dość uciążliwy i „blicki” będą widoczne bardziej niż w przypadku standardowej powłoki na co skarżą się klienci. To produkt dedykowany (jako drugie okulary) a nie uniwersalny.
  • Łukasz
    Posty: 0
    Rejestracja: 06 października 2018, 18:57

    Re: Hoya Sensity i Fotochrom ogólnie - czy warto?

    autor: Łukasz » 07 października 2018, 11:25

    A po polsku co tą te "blicki"? :roll:
    Jest jakaś sensowna, uniwersalna alternatywa? Pomijając jazdę autem istnieją inne ew. dolegliwości związane z tą powłoką?
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości