ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1
Soczewki asferyczne problem z ostrością
  • nikopolis
    Posty: 0
    Rejestracja: 01 sierpnia 2018, 18:17

    Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: nikopolis » 01 sierpnia 2018, 18:44

    Dzień dobry, właśnie zarejestrowałam się na forum.
    Okulary noszę od kilkunastu lat, od kilku lat mam wadę stabilną. W pon odebrałam nowe okulary, moce te same (-5,5 i -6,25, indeks 1,67 bez zmian), ale tym razem kupiłam asferyczne i ze specjalną powłoką chroniącą przed niebieskim/fioletowym światłem.
    No i mam problem, patrząc na wprost nie łapię w nich ostrości. Jak idę/jadę patrząc prosto, to tak jak bym co chwilę łapała ostrość, gdy patrzę kątem oka lub w bok ostrość jest taka sama. Wg optyka wzzystko jest dobrze zamontowane, twierdzi, że to kwestia przyzwyczajenia, ale nie odprawił mnie z kwitkiem ;) Jak się nie poprawi do pon (wtedy wraca z urlopu optometrysta i drugi optyk), to wymienią mi szkła. Zastanawiam się z czego wynikają te problemy, ze zmiany na asferyczne, czy z dodatkowej powłoki. I czy warto przyzwyczajać się jeszcze kilka dni, czy odpuścić i od razu nastawić się na wymianę szkieł.
    Wstępnie proponują mi powrót do sferycznych, ale nie jestem pewna, czy ten brak ostrości spowodowany jest dziwnym odbijaniem szkła przez tę powłokę.
    Proszę o radę.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2018, 09:01

    Nie koniecznie musi to być problem z asferycznością soczewki (choć nie można tego wykluczyć) tego typu soczewki po prostu nie wybaczają drobnych błędów montażowych.

    Dodam tylko, że ta specjalna powłoka jest dedykowana tylko do pracy przed urządzeniami elektronicznymi bo taki jest jej cel (blokada nadmiernego światła niebieskiego) i nie jest dedykowana do prowadzenia samochodu itp. zatem powinny to być drugie inne okulary a nie jedne (o czym już było na forum kilka razy pisane - proszę skorzystać z wyszukiwarki, zresztą na stronach producentów również znajdują się takie informacje)
  • nikopolis
    Posty: 0
    Rejestracja: 01 sierpnia 2018, 18:17

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: nikopolis » 02 sierpnia 2018, 09:44

    Dziękuję za odpowiedź, niestety w salonie nikt mnie nie poinformował, że te soczewki nadają się tylko do komputera. Mam pracę biurową, 8h patrzę w monitor i dlatego zaproponowano mi te soczewki, jako idealne dla mnie.
    Patrząc na ekran monitora też widzę z różną ostrością w zależności od kąta nachylenia.
    Najgorsze jest to, że patrząc na wprost 1 wyraz widzę super ostro, a pozostałe rozmazane w(mniej lub bardziej), patrząc bokiem wszystko jest jednakowej ostrości.
    Zastanawiam się, czy wymiana soczewek na asferyczne bez tej powłoki coś by pomogła, czy lepiej wrócić do sferycznych oczywiście też bez tej powłoki.
    Mam takie soczewki Essilor Crizal Prevencia
    https://www.essilor.co.uk/Products/Criz ... _prevencia
    Ostatnio zmieniony 02 sierpnia 2018, 09:54 przez nikopolis, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2018, 09:53

    Skoro oferują jak Pani napisała ewentualną wymianę to w przypadku soczewek ujemnych różnica pomiędzy sferyczną a asferyczną konstrukcją nie jest znacząca.

    Z powłokami to jest tak jak z ubraniami, w upalne dni nie chodzimy w kożuchu :-/
    Są powłoki uniwersalne oraz dedykowane - i te dedykowane mogą sprawiać problemy w innych warunkach niż do tego przeznaczone, dlatego producenci starają się dopasować do różnych środowisk aby używanie okularów było bardziej komfortowe i eliminowało te negatywne skutki jakie powstają w danym środowisku, dlatego mamy powłoki do prac przy urządzeniach elektronicznych, dedykowane do prowadzenia samochodu.
  • nikopolis
    Posty: 0
    Rejestracja: 01 sierpnia 2018, 18:17

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: nikopolis » 02 sierpnia 2018, 10:01

    A jak Pan ocenia ogólnie te soczewki?
    https://www.essilor.co.uk/Products/Criz ... _prevencia
    najgorsze jest to, że w środowisku dedykowany do tych powłok - komputer też źle widzę.
    W pierwszej kolejności proponowali mi zmianę asferycznych na sferyczne (chyba najłatwiej im tak wymienić, bo jest jakaś specjalna gwarancja na asferyczność). Tylko nie jestem pewna, czy przyczyną moich problemów jest asferyczność, czy powłoka.
    Jak mam to sprawdzić? Optometrysta poradzi sobie z tym? Na co zwrócić uwagę? Co dokładnie powinien zweryfikować? Chciałabym się przygotować do tej wizyty :)
    Dotychczas miałam weryfikowany rozstaw źrenic w porównaniu do "starych " okularów (różnica 0,5 mm na 1 oku, drugie identycznie), wysokość taka sama (na obu parach okularów pani rysowała jakieś kropki i mierzyła).
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2018, 10:05

    Powłoka nie ma nic do rzeczy jeżeli chodzi o brak ostrości.
  • nikopolis
    Posty: 0
    Rejestracja: 01 sierpnia 2018, 18:17

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: nikopolis » 02 sierpnia 2018, 15:30

    Mam kolejne pytanie.
    Okazało się, że sama nie wiem, jakie nosiłam te stare okulary, ale zadzwoniłam do salonu , w którym kupowałam i miałam moce takie, jak teraz, ale indeks 1,74, a teraz mam 1,67 i jednak miałam asferyczne tak, jak teraz.
    Nie rozumiem dlaczego tak dużo gorzej widzę, czy to chodzi o ten indeks, że zmieniłam na niższy, czy coś źle zrobili? A może w ogóle soczewki tej firmy mi nie pasują?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Soczewki asferyczne problem z ostrością

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2018, 23:45

    tak jak napisałem, powłoka nie ma tutaj nic do rzeczy jeżeli chodzi o ostrość. Skoro wartości są takie same, konstrukcja taka sama, to montaż jest prawdopodobnie "nie teges"
ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 18 gości