ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
nowe szkła - problem
  • mehow
    Posty: 0
    Rejestracja: 05 czerwca 2018, 16:04

    nowe szkła - problem

    autor: mehow » 05 czerwca 2018, 16:06

    Dzień dobry.

    Mam problem z nowymi szkłami do okularów - podczas użytkowania widzę wyraźne przekłamania optyczne obrazu (np. "pływający obraz"). Zauważyłem również, że im dłużej danego dnia nosze okulary, tym problem ten się nasila, aż do tego stopnia, że mam kompletnie przemęczone oczy i muszę ściągać okulary. Od momentu użytkowania nowych szkieł czuję również bardzo często ból w prawym oku. Nowe szkła noszę ok. 3 tyg. więc wykluczam to, że oko nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowych szkieł.

    Po zauważeniu problemu udałem się na kolejną wizytę do okulisty w celu sprawdzenia, czy przepisane szkła są na pewno prawidłowe - ponowne badanie wykazało, że recepta powinna być ok.

    Przepisane szkła:
    Do dali

    OP: sfera -0,5, cylinder - 0,5, oś 180
    OL: sfera -0,5, cylinder -1,0 oś 0

    Nowe szkła różnią się od poprzednich jedynie mocą sfer - poprzednio było to -0,25 (w starych szkłach nie zauważyłem żadnych "błędów optycznych") oraz PD OP:32 i OL:30.

    Optyk, u którego zleciłem wykonanie nowych szkieł twierdzi, że szkła wykonał zgodnie ze sztuką. Zauważyłem jednak, że zamówione przez niego szkła mają parametry:

    Sfera -1,0, cylinder +0,5 oraz sfera -1,5, cylinder +1,0.

    Czy w związku z powyższym, takie szkła są zgodne z przepisaną receptą (cylindry plusowe zamiast minusowych)?

    Dodam jeszcze przy tym, że szkła wstawiałem do starych oprawek, zaś optyk zamiast zmierzyć np. rozstaw źrenic to jedynie zaznaczył flamastrem na starych szkłach mejsce, gdzie znajdują się oczy (patrząc na wprost). Czy takie coś jest w ogóle prawidłowe?

    Jaki może być powód opisywanych przeze mnie niedogodności w widzeniu w nowych szkłach? Czy wynikać one mogą z błędu popełnionego przez optyka?

    Dodam jeszcze, że zamówione przeze mnie szkła to JZO Ideal Max UV Izoplast 150 M.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: nowe szkła - problem

    autor: optometrysta.pl » 05 czerwca 2018, 19:03

    Odnośnie szkieł to to jest to samo, tym się proszę nie martwić.

    A te „pływanie” to objawia się na całej powierzchni czy peryferyjnie (po bokach)? Może czasami pomóc regulacja i lepsze dopasowanie okualarów: zmiana panoramy, kąta pantoskopowego, nanośników... tyle że tutaj mamy tą samą oprawkę. Sugerowałbym sprawdzenie w innym miejscu czy rozstaw jest zgodny z Pana oraz poprzednimi soczewkami (bo oczywiście otrzymał je Pan z powrotem) i nowymi.
  • mehow
    Posty: 0
    Rejestracja: 05 czerwca 2018, 16:04

    Re: nowe szkła - problem

    autor: mehow » 05 czerwca 2018, 19:35

    W głównej mierze przy krawędziach. Też bardziej widoczne jest w dolnej części szkła.

    Tak jak wspominałem - po całym dniu noszenia objawy nasilają się i np. wieczorem, przy większej ilości obiektów, obraz już znacząco się pogarsza.

    Czy zły rozstaw źrenic może mieć aż tak duży wpływ na optykę szkieł? Optyk upierał się, że metoda "na flamaster" jest najdokładniejsza, w co nie chcę mi się jakoś szczególnie wierzyć.

    PS Postaram się w najbliższym czasie udać do innego optyka, żeby sprawdził nowe szkła i zobaczę co uda się ustalić.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: nowe szkła - problem

    autor: optometrysta.pl » 05 czerwca 2018, 23:56

    Ja wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś wie co robi, to i flamaster czy zwykła linijka jest OK. Rozumiem, że z punktu widzenia "użytkownika" może to być niezbyt "nowoczesne" ale jak ktoś wie co robi i robi to dobrze - zrobi lepiej pisakiem i linijką niż niekompetentna osoba używa tabletu do cyfrowej centracji.

    Proszę się pochwalić co tam wyjdzie z pomiarów.
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości