ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
Refleksy w okularach z clipem
  • Alstroemeria
    Posty: 0
    Rejestracja: 05 czerwca 2018, 15:01

    Refleksy w okularach z clipem

    autor: Alstroemeria » 05 czerwca 2018, 15:25

    Mam nowe okulary z nakładką clip on, która jest z polaryzacją (nie wiem, czy z AR). W oprawie soczewki Maxxee 1.5 hard clean coated (optyk mówił, że Hoya z antyrefleksem).
    W okularach widzę super. Problem zaczyna się, jak założę clip. Mam wrażenie, że widzę wtedy podwójne refleksy. Widzę odbicie moich oczu i policzków, ale też inne odblaski.
    Kiedy zdejmę okulary i od wewnętrznej części soczewki odbiję lampę na suficie, to widać odbicia zarówno w odcieniu zieleni (pewnie AR w Hoyi) i białe (od clipa). W dodatku są przesunięte, tylko częściowo się nakładają.
    Bardzo mnie denerwują te refleksy. Czy jest szansa, że się przyzwyczaję, czy nie warto się męczyć? Kupiłam takie okulary ze względu na polaryzację, bo koszt takich szkieł jest wysoki, tymczasem użytkowanie tego rozwiązania jest bardzo niekomfortowe. :-(
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Refleksy w okularach z clipem

    autor: optometrysta.pl » 05 czerwca 2018, 19:07

    Tutaj problem może wynikać z takiej a nie innej krzywizny oprawy, która (jak myślę) jest albo zbyt „prosta” i wystaje poza skronie, przez co światło odbite od powierzchni wewnętrznej i trafia do oka. Nakładka nie ma powłoki antyrefleksyjnej (bo zazwyczaj jej nie posiadają) stąd odbicie. Może warto aby optyk nieco je podregulował (krzywiznę lekko, nanośniki) aby o ile to możliwe była bliżej twarzy.

    Soczewki tak, to wersja ekonomiczna z oferty Hoya

    Czy to pierwsze okulary?
  • Alstroemeria
    Posty: 0
    Rejestracja: 05 czerwca 2018, 15:01

    Re: Refleksy w okularach z clipem

    autor: Alstroemeria » 07 czerwca 2018, 01:14

    Nie. to moje trzecie okulary, pierwsze z clipem. Oprawki rzeczywiście są nieco większe od poprzednich. powierzechnia soczewki też większa. Pana koncepcja pewnie jest bardzo mądra. Chociaż nie rozumiem, bo przecież powierzchnia wewnętrzna to Hoya z antyrefleksem. czy nie powiny od niej się te refleksy odbijać (jak to się dzieje, kiedy nie ma clipa, bo okulary się sprawdzają "solo"). Jestem kiepska z fizyki. ;) Dziękuję za radę, chyba powinnam sprobować opcji z regulacją u optyka.

    Zauważyłam też, że pomiędzy oprawkami, a clipem jest malutka szparka. Czy myśli Pan, że wpadające przez nią światło pomiędzy soczewki może mieć wpływ na te refleksy?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Refleksy w okularach z clipem

    autor: optometrysta.pl » 07 czerwca 2018, 08:52

    Może wynikać z połączenia, ciemna nakładka, która "wzmacnia" efekt odbicia i jest bardziej zauważalny. Na "pocieszenie" dodam, że osoby które wybierały dotychczas klasyczną powłokę antyfleksyjną o szczątkowym zielonym odbiciu wybierają okulary dedykowane do pracy przy komputerze (gdzie odbicie jest intensywne niebieskie) bardziej mogą zauważać refleksy. Ale tak czasami się dzieje gdy światło pada na soczewkę, odbija się od niej (wewnętrznej powierzchni) i wpada do oka - wtedy zauważamy te refleksy jako punktowe właśnie.

    Proszę spróbować u optyka co-nie-co podregulować, może się uda w miarę możliwości osiągnąć jakiś kompromis
  • Kamil08
    Posty: 0
    Rejestracja: 13 czerwca 2018, 10:40

    Re: Refleksy w okularach z clipem

    autor: Kamil08 » 15 czerwca 2018, 09:37

    Z tym podginaniem oprawek z clip-on różnie bywa ponieważ trzeba giąć oprawkę jak i nakładkę co wcale nie jest proste i nie daje 100% pewności że szpara zniknie.Może to wina fabryczna okularów? Sam osobiście mam takie z Solano i są rewelacyjnie dobrane,żadnych szpar,żadnych refleksów,zero dyskomfortu.Szkła oczywiście tez mam z Hoya z AR i nigdy na nie narzekałem a okulary nosze od dziecka i trochę już ich mam.Może warto sprawdzić czy inne oprawy tez mają szpary?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Refleksy w okularach z clipem

    autor: optometrysta.pl » 15 czerwca 2018, 10:36

    Jakiś czas temu były okulary z nakładkami które "odstawały" od oprawki na około 3-4mm i nie było takich problemów :hmm:

    Te blisko "przylegające" też w przypadku niektórych soczewek mogą stanowić problem, gdyż potrafią (najczęściej przy plusach) "jak się klient uprze" na zakup zarysować soczewkę podczas zakładania / ściągania - właśnie ze względu na tą bliskość.

    Najlepszym sposobem jest udanie się w miejsce zakupu, może coś się uda zrobić.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości