ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1
zbyt grube szkła
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 11:00

    Witam
    Potrzebuję porady. Wymieniłam okulary -szkła +oprawki i przy odbiorze się przeraziłam bo wyszły bardzo grube szkła. Mam dużą różnicę wady i rozchodzi się o jedno oko -prawe.
    Poprzednie szkła Hoya 1.67 -4 i cyliner 1,5 , nie wystają z ramki, na moje oko w najgrubszym miejscu jakieś 4,2mm
    Teraz dostałam -3,75 i cylinder 1,75, oprawki bardzo podobnej grubości a wystaje i to dużo, Rodenstock 1,67.
    Jaka może być przyczyna że jest taka duża różnica w grubości szkła? Czy firma ma znaczenie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 11:06

    Grubość samej oprawy ma mniejsze znaczenie na grubość soczewki - raczej na to ile wizualnie będzie "wystawało" poza jej fragment. Wymiary oprawy a tym samym parametry montażowe PD/HD są zawsze uwzględniane a efekt końcowy będzie zawsze inny przy każdej zmianie oprawy decydując się nawet na bardzo podobną oprawkę. Jednak podobna nie oznacza taka sama, a kilka mm różnicy na szerokości już powoduje przyrost grubości brzegowej.

    Gdy montujemy do tej samej oprawki na te same parametry montażowe to wtedy przy zastosowaniu tej samej firmy efekt końcowy będzie zbliżony.

    Odnośnie firm, to każda może przyjąć grubość centralną jak i krzywizny wg własnej "wizji" co potem przekłada się na pozostałe grubości.

    Nie ma też słowa o tym czy któraś z konstrukcji była asferyczna a teraz sferyczna.


    ps. ciekawe jak na oko określiła pani dzięsiąte milimetra ;-)
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 11:12

    aha obie asferyczne. Czy jest możliwość, że z Hoya byłyby cieńsze?
    obie oprawki maja szerokość szkła 52mm, ale czy na grubość szkła wpływa to, że stare były prostokątne i niższe? ( nie wiem jak to się fachowo nazywa, po prostu szkło w pionie było mniejsze).
    I czy różnica w osiach też wpływa na grubość ? (było 180 jest 0)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 11:23

    wszystko jeszcze zależy czy dane soczewki były "optymalizowane" pod użytkownika i oprawę (system recepturowy) czy magazynowy. I jeszcze jedno, ważne jest właśnie to aby w systemie recepturowym zeskanować oprawkę do producenta, wtedy jest ona właśnie dopasowana. Przed zamówieniem wielu optyków posiada możliwość optymalizacji dla klienta jak będzie wyglądało.

    Bo to również ma znaczenie w ostateczności. Nie tyle liczy się sama szerokość tarczy, co najdalej odsunięty punkt oprawki od punktu montażowego środka optycznego + pozostałe (mostek, tarcza, pd, hd)

    Trudno tak przez forum o wszystkim napisać. Jednak to nie do końca tak, że Hoya lepsza od Rodenstocka tylko jak były zamawiane. Zapewne, gdyby obie były do tej samej oprawki i zamawiany w systemie recepturowym - wyszłyby podobnie.

    Odnośnie 180/0 to przy soczewkach cylindrycznych jest to jednoznaczny zapis.
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 11:31

    rozumiem, a co to znaczy recepturowe? tzn Pani w salonie robiła mi pomiary na tych oprawkach, rysowała coś na szkłach (tych demo)zaznaczała sobie. Generalnie to szkło wystaje tylko na dole soczewki, u góry jest ok i z boku ale na dole wygląda to po prostu jakby wypadało z oprawki... Czy to znaczy że tak ta soczewka jest zbudowana i nie ma opcji by ta część najgrubsza się jakoś "rozłożyła" ?
    moje pytania może są głupie, przepraszam, ale po prostu nie mam pojęcia a w salonie nikt mi tego tez nie wytłumaczył
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 11:37

    Recepturowe czyli robiona na zamówienie.

    Każda firma produkująca soczewki okularowe produkuje pewien zakres dla różnych swoich konstrukcji soczewki na tzw "magazyn" - są dostępne od ręki, dotyczy to wielu produktów jak i konstrukcji czy uszlachetnień.

    Ale jeżeli soczewka jest poza tym zakresem należy je dopiero wyprodukować i możliwe są dwa sposoby
    1. taki że optyk nie podaje danych montażowych a tylko dane z recepty klienta oraz jaka soczewka z uszlachetnieniami czy średnicą ma być dostarczona
    2. j/w ale optyk skanuje oprawkę i wprowadza do systemu poza tym j/w również to jak będzie montował daną soczewkę wraz z kształtem i wymiarami oprawki - wtedy producent tak wytwarza soczewkę aby efekt końcowy był taki jaki zaznaczy optyk.

    Ale czy na dole ta soczewka wystaje jak? Domyślam się, że oprawa jest dość "głęboka" i odległość pani źrenicy do dolnego punktu oprawy jest dość znaczna - a tym samym grubość brzegowa rośnie. Do góry zapewne mniejsza odległość jak i na boki - dlatego też wystaje więcej u dołu. Ma Pani możliwość podesłania na forum zdjęcia - tylko trzeba użyć linku a fotkę umieścić na jakimś zewnętrznym systemie przechowywania fotek.
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 12:19

    https://zapodaj.net/5ac43f72b5c88.jpg.html tu widać że dołem wystaje, niestety w tej chwili nie mam lepszego zdjęcia

    https://zapodaj.net/bdb6e9da8d59f.jpg.html a tu ogólny wygląd oprawki
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 12:26

    No, czyli jest tak jak podejrzewałem. Oprawka jest dość "głęboka", odległość od źrenicy do jej dołu "znaczna" co powoduje wzrost grubości soczewki, do tego jeszcze wartości soczewek gdzie większa wartość przypada na góra/dół niż lewo/prawo.

    W jednym z postów pisała Pani o bardziej prostokątnej oprawie, zatem jej wysokość była niższa co wizualnie powodowało mniejszą odległość środka optycznego od krawędzi oprawy a tym samym mniejsze jej wystawanie. W związku z czym uważam, że tutaj zapewne nic by nie pomogło, poza wyborem "płytszej" oprawy - ale skoro użytkownikowi podoba się to co podoba.
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 12:31

    Czyli rozumiem, że przy moich parametrach szkieł najlepiej wybierać oprawki z mniejszymi szkłami? nie tak wysokie?
    a czy te recepturowe coś by dały czy lepiej odpuścić temat i szukać oprawek zbliżonych do starych?
    Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 2018, 12:39 przez magda88, łącznie zmieniany 1 raz.
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 12:33

    LEMUR pisze: 19 kwietnia 2018, 12:26 wartości soczewek gdzie większa wartość przypada na góra/dół niż lewo/prawo.
    tzn ? skąd się to bierze?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 12:41

    w przepisanej pani korekcji okularowej oraz tego, że soczewka cylindryczna ma dwie wartości w przekrojach. W pionowym jest większa niż w poziomym, do tego głębokość oprawki. Nałożyło się kilka spraw.
    Tak będzie - przyszłościowo polecam płytsze oprawki wybierać.
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 12:50

    Bardzo, bardzo dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :ok: Szkoda tylko, że w salonie nikt mnie nie uświadomił, że przy moich szkłach nie powinnam wybierać tego typu oprawek. :hmm:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 12:51

    Proszę się nie zniechęcać. Kto poza panią to widzi? Nie wystaje z przodu oprawy, trzeba iść do przodu

    8) :nerd:
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 12:57

    rozumiem, ale wydając 1800 zł na okulary chciałabym być w pełni usatysfakcjonowana ;) niestety człowiek uczy się na błędach, trzeba się podciągnąć z optyki ;)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 12:59

    :nerd: Nie trzeba się podciągać... wystarczy prosić o wizualizację przed zamówieniem
  • magda88
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 kwietnia 2018, 10:54

    Re: zbyt grube szkła

    autor: magda88 » 19 kwietnia 2018, 13:07

    następnym razem na pewno będę wołać. Rozumiem, że wtedy optyk jest w stanie podać grubość szkła do konkretnej oprawy?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: zbyt grube szkła

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 13:13

    dokładnie tak - o czym pisałem wcześniej.
ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości