ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
pomocy - jakie szkła cieńsze?
  • stankius
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 21:40

    pomocy - jakie szkła cieńsze?

    autor: stankius » 19 kwietnia 2018, 01:01

    Witam,
    zachodzę w głowę dlaczego kiedy powiedziałem w salonie optycznym, że do moich nowych oprawek chciałbym jak najcieńsze szkła (bo wiadomo, przecież każdy chciałby mieć cienkie), to bez problemu, nie patrząc jaką mam oprawkę ani zbytnio nie interesując się wadą, bezrefleksyjnie zaproponowano indeks 1.74. I gdyby nie to, że miałem czas bo chciałem porównać ceny z innym salonem oraz poszperać w internecie to już zamówienie byłoby złożone, a tymczasem poczytałem sobie o aberracji trochę i teraz już nie wiem co robić.

    Tak więc dwa pytania:
    OP -5,5 cylinder -0,5 oś 80
    OL -5,75 cylinder -0,75 oś 160
    1) czy zasadnym jest indeks chociaż 1,67, czy zjawisko o którym wszyscy piszą, tzn. rozmazane niewyraźne widzenie na bokach oraz w dole, czy też poświata błękitna i żółta będą nieodzowne czy jednak zaryzykować ten 1,67? Ze względu na kształt oprawki zależało mi na cienkich ale czy to nie będzie błąd i znacznie obniżony komfort widzenia? Bo jak rozumiem 1,74 to w ogóle odpada.

    2)czy optyk ma możliwość ustalenia jaki jest indeks w moich aktualnie noszonych okularach, które są bez zarzutu? ("ekspedientka" w salonie powiedziała, że nie można ale chodziło jej chyba o takie urządzenie, które ustala moc okularów).

    Przepraszam, że takie zapytanie skieruje także na innym forum, na zasadzie kopiuj i wklej ale nie wiem gdzie otrzymam odpowiedź, a bardzo zależy mi na czasie. Z góry dziękuję.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: pomocy - jakie szkła cieńsze?

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 09:32

    Wiele zależy od posiadanej aktualnie oprawki. Przy wyborze nowych warto zastanowić się np. nad tworzywowymi (plastikowymi) które są wykonywane z nowoczesnych materiałów a tym samym nieco grubsze niż metalowe, co pozwoli zamaskować grubość brzegową. Przy dobrze dobranej oprawce już 1.6 wychodzi atrakcyjnie. Odnośnie grubości brzegowych proszę pytać optyka na miejscu. Nowoczesne technologie pozwalają już oszacować grubości jak dane wartości uwzględniając parametry montażowe będą wyglądać. Dzięki czemu będzie można podjąć decyzję czy nie np. 1.6 który pod względem optycznym jest jednym z lepszych odnośnie "cieńszych"

    Im cieńsza soczewka - wyższy współczynnik załamania światła (indeks) tym większe aberracje a tym samym to co pan czytał - o aberracji chromatycznej i nie da się tego uniknąć.

    Rozmazywanie może być przyczyną montażu soczewki asferycznej, która jest "bardziej płaska" niż konstrukcja sferyczna.

    Ja panu nie odpowiem co jest lepsze, bo oczekiwania klienta to jedno, zdrowy rozsądek to drugie, sprawa finansowa trzecie. Przy pana wartościach najczęściej przy dobrze dobranej oprawie polecamy właśnie 1.6 (asfera, sfera) - przy kręceniu nosem przez klienta max 1.67. Jednak różnica grubości znacząca właśnie przypada na przejście z 1.5 > 1.6. Przy kolejnych 1.6>1.67>1.74 redukcja grubości nie jest już tak znaczna i dla średnicy np. fi55mm (około 28mm od środka optycznego) dla wartości -6,00 grubości mogą przekładać się szacunkowo:
    - 1.5 - 7.2mm
    - 1.6 - 5.1mm
    - 1.67 - 4,3mm
    - 1.74 - 4,0mm

    więc pytanie czy szacunkowa (co podkreślam) różnica 0,8mm (1.67/1.6) jest dla pana istotną? także najelpszym sposobem będzie dokonanie skanowania oprawy, wprowadzenie parametrów montażowych, wartości i porównania ze sobą dwóch konstrukcji dla zaprezentowania panu zbliżonego efektu końcowego.

    Nawet jeśli się nie posada sferometru to można z grubsza oszacować po grubości brzegowej np jak na danej odległości od środka optycznego rozkłada się grubość brzegowa i porównać. Przy niektórych wartościach grubość brzegowa nie jest aż tak znaczna. Dodam, że niektóre firmy grawerują swoje soczewki (nanoszą trwałe znaki) celem identyfikacji (może pana również takowe posiadają).

    Warto po zakupie przypilnować wydania karty klienta na której napisane jest dokładnie jakie soczewki zostały zamontowane (nie tylko ich wartości - ale również firma, konstrukcja, indeks, rodzaj powłoki) pozwoli to panu przyszłościowo wymienić np. jedną soczewkę w przypadku uszkodzenia lub poprosić o torebki po soczewkach.
  • stankius
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 21:40

    Re: pomocy - jakie szkła cieńsze?

    autor: stankius » 19 kwietnia 2018, 12:44

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, rzeczywiście dużo mi to rozjaśniło. Niestety, tak podejrzewam, że wybrałem złą oprawę (u góry gruby plastik, a od boków i na dole cienka metalowa, dobrze że nie w ogóle otwarta). Osoba obsługująca nie zadała niestety pytania o wadę i nie uczuliła, że do takiej oprawy albo mała wada albo bardziej cieniowane szkła żeby właśnie u dołu nie były takie grube ale wtedy trzeba liczyć się z problemem aberracji. Pytanie tylko czy przy mojej wadzie i wyborze 1.67 będzie ona niemal pewna i niemal na pewno uciążliwa czy może być nieznaczna. Ale na to pewnie nie da się odpowiedzieć. A różnica 1.6>1.67 faktycznie chyba wizulanie nie wielka.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: pomocy - jakie szkła cieńsze?

    autor: optometrysta.pl » 19 kwietnia 2018, 12:58

    stankius pisze: 19 kwietnia 2018, 12:44 Pytanie tylko czy przy mojej wadzie i wyborze 1.67 będzie ona niemal pewna i niemal na pewno uciążliwa czy może być nieznaczna.
    nie jestem w stanie Pani odpisać czy to co będzie i czy uciążliwe. To indywidualne jak dana osoba postrzega i reaguje na aberracje
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości