ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
przyciemniane szkła do pomieszczenia
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 02 sierpnia 2017, 19:59

    Mam dość nietypowy problem- być może pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości.

    W dwóch słowach: niewielka wada wzroku (astygmatyzm), w okularach widzę lepiej ale i bez nich doskonale daje sobie radę.
    Problem: przy zmęczonych oczach widzę wyraźnie gorzej, jedno oko mi "ucieka". Bolą mnie oczy/głowa od intensywnego światła. Najlepiej czuje się w ciemnościach- w domu nigdy nie podnoszę żaluzji.

    Doskonale radzę sobie na zewnątrz- kupiłem za granicą okulary z bardzo mocnym przyciemnieniem i to mi w zupełności wystarcza nawet w lato. Problem mam za to wewnątrz pomieszczeń, szczególnie gdy są duże okna. Okulary słoneczne są za ciemne i człowiek głupio w nich wygląda- a zwykłe nie pomagają zbytnio.

    Wymyśliłem sobie, że rozwiązaniem problemu byłyby okulary z soczewkami Transition XTRActive - przyciemniają się w pomieszczeniach do 50%, co brzmi dla mnie dobrze. Byłem dzisiaj w salonie i budzący we mnie zaufanie optometrysta zdecydowanie odradził mi takie rozwiązanie. Podobno nie sprawdzi się to przy komputerze. Zaproponował przyciemnienie na stałe o 15-20%.

    Patrzyłem na próbki i 20% przyciemnienia wydaje mi się mało- celowałbym pewnie koło 40%. Myslę, że musiałbym pewnie kupić od razu dwa stopnie np. te 20 i 40% i wymieniać je w zależności od okoliczności. Nie brzmi to praktycznie...

    Czy faktycznie z waszego doświadczenia te Transition nie sprawdzą się w takim zastosowaniu?

    Będę wdzięczny za poradę fachowca/ praktyka.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2017, 22:57

    soczewki Transitions XTRActive w pomieszczeniach nie uzyskają tego przyciemnienia, poczytaj sobie np http://www.transitions.com/pl/produkty/ ... xtractive/
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 02 sierpnia 2017, 23:05

    faktycznie napisali, że przyciemnienie jest śladowe w pomieszczeniach... więc chyba kicha jak dla mnie
    jest jakaś inna technologia oparta na świetle widzialnym która sprawdzi się w pomieszczeniu (myślę głównie o oknach)?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: optometrysta.pl » 02 sierpnia 2017, 23:34

    barwione na stałe na całej powierzchni z tym samym % lub barwione gradalnie (góra ciemniejsza, dół jaśniejszy) - o ile takie rozwiązanie zadowala.
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 03 sierpnia 2017, 12:39

    a możliwe jest zabarwienie wstępne soczewki np. na 15% i dołożenie do tego fotochromu jeszcze? tak sobie myślę, że może to by było optymalne

    na logikę barwienie stałe wydaje się być najlepszym rozwiązaniem ale mam wątpliwość związaną z praktycznością stosowania kilku par okularów- powiedziałbym, ze powinienem mieć:
    - 20-25% jako podstawowe
    - 40-45% na większe światło
    - czyste jak czytam w ciemności
    - słoneczne na zewnątrz/ do samochodu w słońcu

    i jak tu żyć ;-)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: mexx » 03 sierpnia 2017, 19:06

    Można zrobić fotochromy z wstępnym zabarwieniem brązowym lub szarym. Zabarwienie może być równe na całej powierzchni lub gradalne. Dla całej powierzchni absorpcja wydaje się trochę mała – 9% dla szarych i 12% dla brązu (w soczewkach JZO). Lepiej to wygląda dla gradalnych – absorpcja 43% dla brązu i 37% dla szarych. Lepsze byłyby chyba brązowe, ponieważ soczewki barwione gradalnie będą rozjaśnione w dolnej części (granicę tego rozjaśniania należałoby ustalić), a więc absorpcja będzie malała przy patrzeniu w dół (dobrze do czytania), a ewentualny antyrefleks jeszcze trochę „rozjaśni” soczewkę. Lepiej będzie więc, gdy zacznie się "rozjaśniać" od większej absorpcji. Przyzwoicie powinno też być w samochodzie i na otwartej przestrzeni; na słońcu powinny być jak ciemne przeciwsłoneczne (ok. 90% absorpcji). Natomiast na pewno nie będzie można jeździć po zmroku. Proszę dogadać to z optykiem. Może będzie miał demonstracyjne soczewki barwione i na to nałożyć naświetloną soczewkę (lub nie) fotochromową i będzie widać w przybliżeniu jak to będzie wyglądało w oryginale
    Zaciekawiło mnie jednak coś innego. Pisze pan, że:
    przy zmęczonych oczach widzę wyraźnie gorzej, jedno oko mi "ucieka". Bolą mnie oczy/głowa od intensywnego światła. Najlepiej czuje się w ciemnościach- w domu nigdy nie podnoszę żaluzji.
    Czy jest znany powód pogorszenia widzenia i "uciekania" tego oka? Czy ktoś to badał? Czy ktoś badał i ustalił przyczyny tej nadwrażliwości na światło? Jeżeli nie, to może warto się tym zająć, bo najlepiej byłoby gdyby pan mógł korzystać z normalnych okularów, w normalnym oświetleniu. Może udałoby się znaleźć powód i rozwiązanie?
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 03 sierpnia 2017, 23:23

    w przeciągu kilku lat byłem u 3 różnych okulistów - jeden stwierdził u mnie zeza spowodowane osłabieniem któregoś mięśnia, który "nie wyrabia" w momencie jak oko jest zmęczone i myślę, że to była trafiona diagnoza; leczenia na to brak w zasadzie

    tematu nadwrażliwości na światło żaden z okulistów nie podjął nawet- nosić okulary słoneczne na zewnątrz i tyle; problem z akomodacją był stwierdzony ale w zupełnie drugą stronę przy ostatnim badaniu lekarz w żaden sposób nie potrafił mi rozszerzyć źrenic; kilka razy kropił atropiną i bez żadnej reakcji (do badania dna oka); domniemuje teraz więc, że nadwrażliwość występuje pomimo zwężonych źrenic (?)

    przypadłość ta jest dla mnie coraz bardziej uciążliwa niestety i jak pisałem z wiekiem coraz gorzej; przeszkadza mi to nawet przy pracy z komputerem- przyciemnianie ekranu to dla mnie za mało, muszę sobie modyfikować kolory aby białego było jak najmniej

    u [nazwa regulamin] zaoferowali mi, że pomimo moich sporych wątpliwości mogą mi zrobić okulary jakie chce i jak się nie sprawdzą wymienią mi szkła na inne albo zwrócą pieniądze- byłbym więc skłonny spróbować przyciemnienia z fotochromami - co dokładnie powinienem zamówić?

    piszesz, że brązowe (wolałbym szare ale nie będę grymasił skoro te lepsze) z gradacją ale jak duże powinno być przyciemnienie aby dojść do maksymalnie tych 90% w ostrym świetle na zewnątrz? żebym nie zrobił sobie całkowitego zaciemnienia przez przypadek ;-)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: mexx » 04 sierpnia 2017, 12:26

    Poszukałbym czwartego okulisty. Może jednak ktoś spróbował by dociec przyczyn, bo sytuacja z wiekiem, jak piszesz, pogarsza się. Im później tym może być gorzej cos zmienić.
    Z brązowymi się nie upieram. Pisałem, że lepsze, bo mają trochę większą maksymalną absorpcję i wówczas jest jak gdyby większy zakres do tego gradalnego odbarwiania, ale być może wystarczy te 37% dla szarych i odpowiednie ustawienie wysokość początkowego odbarwiania. To jest do zrobienia podczas barwienia. Soczewki z takim zabarwieniem produkowane przez JZO - Transitions + barwienie na kolor szary GB. (37% absorpcji). Trzeba by też popatrzeć na oferty innych firm, może oferują inne zakresy absorpcji. Zbyt ciemne na słońcu pewnie nie będą. Fotochromy Transitions VII maja maksymalna absorpcję 85 % (w temp, 23 st, na plaży będzie mniej, a w zimie bardziej zaciemnione), z pozostałych 15% barwienie zabierze ok. 40% (maksymalnie), więc w sumie będzie to absorpcja na poziomie 90%, z antyrefleksem odczuwana , gdzieś na poziomie 80%. W samochodzie odczuwana poprawa na ogół jest przy absorpcji na poziomie 50-% i tyle można się spodziewać w takiej kombinacji - ok. 40% absorpcji z barwienia i trochę (może 10-15% z fotochromu). Tak jak pisałem, trzeba by dla pewności złożyć takie dwie soczewki - zabarwioną na 37 % i fotochromową i zobaczyć jak to funkcjonuje w pomieszczeniu i przy nasłonecznieniu. Optyk idzie tak panu na rękę, że może to zrobi. Tym bardziej, że wówczas on też mniej ryzykuje. Jak ma demonstracyjne np. z 20% absorpcją, to złożyć dwie i do tego fotochrom. No musi pokombinować.
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 04 sierpnia 2017, 12:59

    Bardzo Ci dziękuje za porady!

    Wykorzystam chyba "elastyczność w zakresie zwrotu" optyka i zamówię te fotochromy ze wstępnym przyciemnieniem- to co piszesz brzmi bardzo rozsądnie i powinno zadziałać w większości sytuacji. Myślę, że te 37% brzmi rozsądnie bardzo, zawsze coś tam jeszcze minimalnie doda Transition jeszcze. Teoretycznie mi to zadziała w zdecydowanej większości sytuacji, praktyka pokaże czy czasami nie przekombinowałem... ale chyba wolę wydać więcej na jedne porządne okulary które sprawdzą mi się w 80% sytuacji, niż żonglować kilkoma parami okularów. Zbyt leniwy na to jestem. ;-)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: optometrysta.pl » 04 sierpnia 2017, 13:39

    Może warto w takim razie na duże nasłonecznienie lub do samochodu wybrać albo oprawki, które posiadają nakładkę przeciwsłoneczną oryginalną lub chociaż taką nakładaną uniwersalną z ewentualnym docięciem. Fotochrom nie przekreśla nakładki, ale zawsze to na słoneczne dni lepiej ci pomoże.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: mexx » 04 sierpnia 2017, 14:03

    Miejmy nadzieję, ze te porady się na coś przydadzą. Ciekawym co zdecyduje optyk i jaki będzie efekt końcowy. takie przypadki zdarzają się rzadko i dobrze wiedzieć co i jak.
  • pcstud
    Posty: 0
    Rejestracja: 02 sierpnia 2017, 19:44

    Re: przyciemniane szkła do pomieszczenia

    autor: pcstud » 04 sierpnia 2017, 16:57

    LEMUR pisze: 04 sierpnia 2017, 13:39 Może warto w takim razie na duże nasłonecznienie lub do samochodu wybrać albo oprawki, które posiadają nakładkę przeciwsłoneczną oryginalną lub chociaż taką nakładaną uniwersalną z ewentualnym docięciem. Fotochrom nie przekreśla nakładki, ale zawsze to na słoneczne dni lepiej ci pomoże.
    Samochód/ duże nasłonecznienie to paradoksalnie najmniejszy problem- dobre i mocno sciemnione (kupiłem specjalnie w Meksyku) okulary słoneczne dają radę- koszmarem są dla mnie sytuację gdzie natezenie światła się szybko zmienia czyli we wnętrzach. Stąd pomysł fotochromow.
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] i 6 gości