ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Zmęczone kierowcy oczy.
  • staromodny
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 maja 2017, 21:27

    Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: staromodny » 28 maja 2017, 21:36

    Witam. Mam 31 lat i zawodowo pracuję jako kierowca - a dokładniej kurier. Od jakiegoś czasu odczuwam może nie problem, ale na pewno poważny dyskomfort - silne zmęczenie oczu. Niemal codziennie. Odczytanie numeru telefonu z Handheld'a czy listu przewozowego coraz częściej sprawia mi problem bo cyferki lekko się rozmazują. Nie chcąc snuć domysłów, będąc jednocześnie przekonanym o potencjalnej wadzie wzroku udałem się do optyka. I tam spotkała mnie niespodzianka. Wada, +0.25 oko lewe i prawe, czyli żadna. Skąd zatem taki dyskomfort skoro nie pracuję bezpośrednio przy komputerze a wada jak widać też nie ma gdzie poszaleć?
    Optometrysta powiedział, że zasadniczo przy tej wadzie to za wcześnie na okulary. No, chyba, że doraźnie skoro już Pan musi... Słyszałem też o szkłach "relaksacyjnych" (sama nazwa mi się podoba), czy to ma jakiś sens, czy może raczej uciec się do innych metod jak np. suplementy diety skierowane na oczy bądź kropelki...?
    Bardzo proszę o poradę.
    Pozdrawiam.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: optometrysta.pl » 28 maja 2017, 22:14

    te "relaksacyjne" to nic innego jak soczewki okularowe które u dołu mają nieco większą wartość - zazwyczaj nie przekraczają 1,00 dptr, wspomagają właśnie odczytanie z bliskich odległości. Wiek nie zawsze jest wyznacznikiem korekcji. Jednak skoro miał Pan wykonane badanie, to co wyszło zatem do bliży, amplituda akomodacji itp... optometrysta nic nie powiedział, co znaczy "jak Pan chce"? Albo coś jest na rzeczy skoro skarży się Pan na dyskomfort, albo jeżeli problem nie leży po stronie możliwej do zbadania - wskazać innego specjalistę.
    Przecież to wychodzi podczas badania optometrycznego czy dana pomoc wzrokowa się sprawdzi czy nie, a nie ot tak... rzucanie nazwami.

    Proszę do tej osoby wrócić i niech dokładnie wykona badanie, poza tym można sprawdzić czy posiada Numer Optometrysty
  • staromodny
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 maja 2017, 21:27

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: staromodny » 28 maja 2017, 22:40

    Badanie było robione w [nazwa regulamin]. Nie było chyba zbyt szczegółowe bo w informacjach widnieje tylko +0.25 oko lewe i prawe, w dali, oraz zalecenia szkła z AR.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: mexx » 29 maja 2017, 10:01

    Moim zdaniem powrót do tej osoby nie bardzo ma sens. Gdyby człowiek miał jako takie pojęcie nie załatwiłby sprawy w taki sposób. Jak sam nie wiedziałby co zrobić, to odesłałby do innego specjalisty.
    W pana wieku nie powinno być jeszcze problemu z czytaniem przy takiej wadzie do dali, a do tego:

    .
    Od jakiegoś czasu odczuwam może nie problem, ale na pewno poważny dyskomfort - silne zmęczenie oczu. Niemal codziennie.
    Jak rozumiem kiedyś tego nie było i fakt, ze pojawiło się teraz, wymaga szczególnej uwagi i staranności w badaniu. A tymczasem człowiek zalecił szkła +0,25 „jak Pan chce' . Być może jest to tylko sprawa zmęczenia („niemal codziennie”, a więc nie zawsze), ale może być też sprawa zmian zachodzących w układzie wzrokowym lub ogólnoustrojowych, wymagających leczenia.
    Moim zdaniem należy w tej sytuacji zacząć od dobrego lekarza, a dopiero mając pewność (na ile to możliwe), że to nie sprawa wymagająca leczenia, zająć się sprawą korekcji czy innych działań w celu poprawy widzenia i likwidacji odczuwanego dyskomfortu. I tu będzie potrzebny dobry optometrysta, a numer optometrsty i w ogóle strona PTOO, mogą być pomocne w znalezieniu takiego na swoim terenie.
  • staromodny
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 maja 2017, 21:27

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: staromodny » 03 czerwca 2017, 15:17

    Powtórne badanie wykonane. Obydwaj optometryści posiadają w/w numer. Badanie potwierdziło +0.25 lewe i prawe oko w dal. Powtórne zalecenie szkieł dobrej klasy, ale niestety podobnie jak poprzedniczka Pan nie zagwarantował, że noszenie okularów pomoże zmniejszyć efekt ich przemęczenia. Zaczynam się zastanawiać czy ja już może wydziwiam, bo czy tak mała "wada" może mieć na to aż taki wpływ...?
  • MarcinDrabik
    Posty: 0
    Rejestracja: 12 lipca 2017, 11:44

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: MarcinDrabik » 12 lipca 2017, 11:49

    Ja też zdecydowanie rekomenduję spotkanie z dobrym specjalistom. Zdaję sobie sprawę, że wybór okulisty wcale nie jest łatwy, ale czasem lepiej iść prywatnie i zapłacić dobremu specjaliści, aniżeli narażać swój wzrok na pogorszenie... bo zalecenie okulisty brzmiało "jak pan chce"
  • romaxx
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 19:58

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: romaxx » 19 kwietnia 2018, 13:49

    Na zmęczone oczy na pewno pomogą krople :)
  • 83ANNA
    Posty: 0
    Rejestracja: 04 kwietnia 2018, 08:37

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: 83ANNA » 20 kwietnia 2018, 13:17

    Zauważmy,że Pan zaznaczył ,że jest zawodowym kierowcą a więc zmęczenie oczu jest jak najbardziej naturalne. Skupiliśmy sie na złym badaniu optometrysty(nie sugeruję ,że badanie prawidłowo przeprowadzono) ale istota jest , że +0.25 to tak naprawdę żadna wada chodz zmusza nas już do bardziej starannego zadbania o oczy. Moja rada to przejśc się dla własnego spokoju do innego specjalisty, kropelki-tez pomagają ale chwilowo a podczas jazdy wręcz przeciwnie. Porozmawiać z optykiem o specjalnych soczewkach okularowych wyłącznie do prowadzenia samochodu np.EnRoute oraz okulary przeciwsłoneczne z UV i polaryzacją. Będzie pan zadowolony :o
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: mexx » 20 kwietnia 2018, 21:22

    Problem jest do bliży, więc wszelkie „super” soczewki dla kierowców wydaje się nie rozwiążą problemu. Lemur ma rację. Nie wiadomo jaki jest faktyczny stan układu wzrokowego. A co będzie, jeżeli wada jest od urodzenia na poziomie np. + 3,00 dptr, i ostre widzenie do dali utrzymywane jest akomodacją, z której podczas standardowego badania zwalniane jest tylko +0,25 dptr? Oko wykaże wadę na poziomie +0,25, ale +2,75 akomoduje! Jeżeli do tego podczas czytania trzeba dołożyć jeszcze + 2,50 dptr. akomodacji i mieć chociaż ze 2,00 dptr. rezerwy, to robi się z tego potrzebna amplituda akomodacji na poziomie + 7,25 dptr. Czy w takiej sytuacji byłoby dziwne, że momentami literki zaczynają się rozmazywać? Nie, bo to byłoby zachowanie jak na początku prezbiopii. Dlatego pisałem, że trzeba zacząć od lekarza, bo trzeba sprawdzić jaka naprawdę jest wada, czy czasem nie trzyma akomodacji, a więc zakroplić porządnie oczy i sprawdzić jak jest. Jeżeli wada jest rzeczywiście +0,25 dptr. to skąd problem? A jak jest znacząca esoforia do bliży, to czy te 0,25 dptr. nie spowoduje dekompensacji forii? Może, więc trzeba to wówczas sprawdzić i to znowu rola optometrysty i lekarza, bo problem jest od pewnego czasu i trzeba ustalić dlaczego się dopiero teraz pojawił. A może wada jest rzeczywiście mała, ale amplituda akomodacji jest mniejsza niż u innych osób w tym wieku i jest to prosty przypadek początku prezbiopii? A może….. Można tak jeszcze trochę pogdybać. Co można poradzić? Dobrego specjalistę i dlatego pisałem o optometrystach „numerowanych”, bo to szansa, ale niestety nie pewność, że trafi pan na dobrego fachowca. Twórca polskiej optometrii powiedział swego czasu, że optometrystą nie jest osoba, która sprawnie realizuje procedurę badania optometrycznego, ale osoba, która potrafi również ustalić powody występujących problemów i odpowiednio na nie zareagować.
  • romaxx
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 19:58

    Re: Zmęczone kierowcy oczy.

    autor: romaxx » 24 maja 2018, 00:26

    Ja na zmęczone oczy stosuję krople przepisane od okulisty oraz noszę soczewki nawilżające oko.
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości