ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Dokładność oprawy
  • remg
    Posty: 0
    Rejestracja: 22 maja 2017, 15:26

    Dokładność oprawy

    autor: remg » 22 maja 2017, 15:36

    Witam,
    ostatnio po raz pierwszy w życiu zamówiłem sobie porządne i drogie okulary przeciwsłoneczne (szkła Zeiss Skylet). Niestety lewa soczewka ma na górze niedokładność spasowania/szlifowania na ułamek milimetra co powoduje przepuszczanie i refleks światła na górnej krawędzi tuż przy oprawce. Optyk tłumaczy, ze soczewki docinane są przez automat i nie ma na to wpływu. Jednakże w okularach za poważne pieniądze spodziewałbym się perfekcyjnego wykończenia - tym bardziej, ze prawa soczewka jest docięta bardzo dobrze i żadnych odbić swiatła nie ma. Czy rzeczywiscie przy oprawie soczewek trzeba liczyć sie z pewną losową niedokładnością docięcia czy tez powinienem wymagać od optyka perfekcyjnego wykończenia? Ewentualnie czy są jakies inne sposoby np. zaciemnienie górnej krawędzi soczewki aby nie puszczała światła?
    Nie mam doświadczenia i nie wiem czy tego typu niedokładności są normalne, czy też jest to fuszerka optyka.

    Pozdrawiam i będe wdzięczny za sugestie jak podejść do tej sytuacji.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Dokładność oprawy

    autor: mexx » 22 maja 2017, 17:10

    Cytując klasyka „nie bądź pan rura i nie pękaj (wężykiem)”. Jak dało się zrobić poprawnie prawą soczewkę, to da się zrobić również lewą. To nie pana sprawa jaki automat i jak robi. Jak robi źle to może trzeba kupić nowy? Ma być dobrze, a nie jest. Być może zrobił obie soczewki wg skanu prawej tarczy, a lewa akurat była nieco inna (co się zdarza). Ale to trzeba przewidzieć i robić skan dla obu tarcz. W każdym razie to nie pana zmartwienie. Czasem daje się to w kilka minut poprawić ręcznie (jeżeli ma się szlifierkę i umie się to zrobić), a czasem niestety trzeba wymienić soczewkę. Ale to sprawa optyka, jego zmartwienie i jego ewentualny koszt. Proszę reklamować i „nie pękać”. Ma być dobrze i już.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości