ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Nowe okulary - aberracja, gorsze widzenie
  • Triss
    Posty: 0
    Rejestracja: 13 marca 2017, 21:43

    Nowe okulary - aberracja, gorsze widzenie

    autor: Triss » 13 marca 2017, 22:06

    Noszę okulary od 5 roku życia. Niedawno moje ostatnie mi się zepsuły (miałam je 3 lata), więc poszłam do okulisty na pierwsze od trzech lat badanie i po receptę. Oczywiście podczas wizyty normalne badanie wzroku itd. Około dwóch tygodni temu odebrałam nowe oprawki. Tutaj zaczął się problem. Po pierwsze, dziwnie mi się w nich patrzy, tak jakby gorzej, jakby czy się męczyły. Nie pamiętam mocy moich poprzednich okularów, ale w salonie optycznym zmierzyli mi poprzednie szkła i podobno prawe (oko prawe zawsze słabsze) mam takie samo, ale lewe mocniejsze. Co ciekawe, odczuwam prawe, jakby ono się męczyło.
    Druga sprawa - aberracja. Kiedy spojrzę już lekko na bok, załamuje mi się kolor na krawędziach, widzę żółtą albo niebieską poświatę, a kiedy spojrzę w dół - obraz nie jest ostry. Zgłosiłam to optykowi, ale twierdzi, że jeśli widzę dobrze patrząc na wprost, to wszystko jest OK, że w okularach nie można "latać" na wszystkie strony oczami, ale trzeba ruszać głową. Ale chyba każdy powie, że to nie jest naturalne non stop kręcić głową żeby gdzieś spojrzeć, odruchowo spoglądamy gałkami w różne strony, chociażby przy pracy przy komputerze (na szerokości samego ekranu już mam aberracje, np na krawędzi 'suwaka' po prawej stronie). Poza tym, żeby się nie potknąć, musiałabym wtedy chodzić po ulicy z głową w dół, patrząc przez szkła na wprost. Nie miałam takiego problemu z żadnymi poprzednimi szkłami.
    Poza tym, optyk twierdzi, że to przez to, że oprawki są duże i jest różnica między nowymi a starymi. Akurat różnica nie jest duża, bo dosłownie szerokości oprawki, to jest kilka, góra 5 mm. To nie są ogromne oprawki.
    Co mam z tym zrobić? Optyk mówi, że jest ok, ale ja odczuwam dyskomfort. Jest opcja, że zredukują mi wartość w oku lewym na poprzednią lub nieco większą od poprzedniej, ale to nie załatwi sprawy z aberracją, która bardzo mi przeszkadza. Czy ktoś z Was miał coś takiego? Nie powinno tak być czy jest ok? Można to zlikwidować? Od czego to zależy?
    Może to istotne - mam korektę astygmatyzmu.

    Moja obecna recepta:

    OP +2.5 cylinder +0.75 oś 80 (nie znam się na przeliczaniu wartości, ale podobno finalnie OP to 3.25?)
    OL +2.5

    (wg pomiaru OL w poprzednich szkłach podobno wynosiło o 0.75 dioptrii mniej)

    Będę wdzięczna za odpowiedź :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Nowe okulary - aberracja, gorsze widzenie

    autor: optometrysta.pl » 17 marca 2017, 21:19

    czy soczewki do okularów były kupowane jakieś "cieńsze" tym razem? Jakie zostały zamontowane, przekazano Pani kartę klienta lub torebki po soczewkach?
    Czy zostały sprawdzone jedne w stosunku do drugich pod względem montażu itp?
  • Triss
    Posty: 0
    Rejestracja: 13 marca 2017, 21:43

    Re: Nowe okulary - aberracja, gorsze widzenie

    autor: Triss » 20 marca 2017, 15:09

    Z tego co wiem nie są one cieńsze. Pani w salonie pytała mnie czy chciałabym takie, ale ponieważ wiązało się to z większymi kosztami, stwierdziłam, że poproszę jednak o zwykłe. Cena za wszystko wyniosla niecałe 300zł, więc nie są one raczej progresywne. Niestety nie dostałam torebki po soczewkach, mam tylko potwierdzenie odbioru, właściwie umowę-zlecenie z salonem. Napisano tylko typ soczewek - CrAr.
    Nie wiem czy zostały sprawdzone pod względem montażu - takich informacji mi nie udzielono. Przy mnie, w salonie, porównywano jedne do drugich tylko pod kątem mocy, a na czas wykonywania zlecenia moje stare okulary wróciły ze mną do domu.

    Czy byłaby dobrym pomysłem wizyta w innym salonie w celu orientacji, żeby ktoś inny zerknął na receptę i umowę-zlecenie od Optyka?
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości