ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Źle dobrana oś szkła. Kto jest winowajcą
  • krzych53
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 lutego 2017, 17:46

    Źle dobrana oś szkła. Kto jest winowajcą

    autor: krzych53 » 19 lutego 2017, 18:14

    Witam,

    Zniszczyły mi się okulary, więc musiałem je wymienić.
    Od kilku lat mam stałą wadę, niestety zgubiłem papierologię, więc nie pamiętałem jaką moc mam.
    Poszedłem ze skierowaniem do okulisty (na NFZ). Dostałem 2 opcje: albo krople do oczu i dopiero za tydzień badania (czego nie mogłem zrobić), albo iść do optyka, zczytać moc z obecnych szkieł i wrócić na "badania".
    U optyka wyszło mi:
    • Lewe: S: -0,5; C: -4,0; Oś: 5
    • Prawe: S: -1,0; C: -4,0; Oś: 180
    Pasowały mi te informacje, bo pamiętałem, że coś takiego miałem. Dalej u okulisty włożono mi to samo w te okulary pomiarowe, wszystko wyglądało ok. Zostały mi przepisane dane podane wyżej i recepta gotowa.
    Poszedłem do innego optyka (tamten od pierwotnego pomiaru nie miał wg. mnie dobrych oprawek) i zrobiłem tam swoje nowe okulary.

    I typowo dla tego typu historii - KLOPS.

    Nie widzę wyraźnie na lewe oko. Staram się w tym chodzić, ale już wolę moje stare, pęknięte okulary.
    Zrobiłem własną ekspertyzę - oś musi być zła. Widzę dobrze, jak obrócę lekko okulary. Poszedłem do kilku innych optyków pomierzyć jeszcze raz nowe i stare okulary i wyszło szydło z worka:
    Nowe mają (zgodnie ze zczytaniem u optyka):
    • Lewe: S: -0,5; C: -4,0; Oś: 5
    • Prawe: S: -1,0; C: -4,0; Oś: 180
    Stare tak naprawdę miały (sprawdzone u 3 innych optyków):
    • Lewe: S: -0,5; C: -4,0; Oś: 174
    • Prawe: S: -1,0; C: -4,0; Oś: 178
    Czyli oś w lewym oku błędna o 11 stopni.
    Przy mojej wadzie to już katastrofa, lecz nie wiem co teraz zrobić.
    Nowa optyk mi powiedziała, że nie da rady wyrównać szkieł o 11 stopni. Prawdopodobnie ponownie będę musiał zamówić szkło.

    Tylko co teraz?
    Iść do pierwszej optyk, bo zczytała za darmo i zrobiła to źle?
    Do okulistki iść i jej przekazać, że zwaliła sprawę, bo przepisała dane od optyk? (wizyta na fundzusz)
    Wybrać się ponownie do innego okulisty, ponownie zbadać wzrok i dopiero bawić się w dorabianie szkła?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    Re: Źle dobrana oś szkła. Kto jest winowajcą

    autor: MZ » 20 lutego 2017, 17:34

    Kolejny przykład dowodzący tego, że okuliści nie potrafią dobierać korekcji. Okuliści są od chorób oczu a specjalistami od dobierania korekcji są OPTOMETRYŚCI
  • Tusia7615
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 28 sierpnia 2023, 09:37

    Re: Źle dobrana oś szkła. Kto jest winowajcą

    autor: Tusia7615 » 28 sierpnia 2023, 09:49

    Mam tą samą sytuację, różnica w osi taka sama jak u Pana ,między nowymi a starymi soczewkami.Udalo się znaleźć winowajcę, przypuszczam ,że skończyło się na kupnie nowych szkieł beż żadnych konsekwencji z ich strony.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości