ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Problem z nowymi okularami - zawroty w głowie.
  • arcadio
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 stycznia 2017, 14:40

    Problem z nowymi okularami - zawroty w głowie.

    autor: arcadio » 19 stycznia 2017, 14:49

    Witam wszystkich.

    Od 30 lat noszę okulary.
    Ostatnio postanowiłem zmienić oprawki, w związku z tym musiałem też zmienić szkła.
    Po wizycie u optyka od razu coś mi nie pasowało jak założyłem nowe okulary. Ale powiedziałem sobie, że pewnie się przyzwyczaję.
    Niestety...
    Mam zawroty głowy, nudności, jak pracuje przy komputerze to wszystko jest ok ale jak wyjdę i zaczną się ruszać np. biegać, prowadzić samochów to nudności wracają, nie potrafię ocenić odległości i jakoś kręci mi się w głowie.

    Co robić...?? Co jest tego przyczyną inne PD?? Bo szkła sa takie same...

    Bardzo proszę o pomoc... wolałbym iść do optyka już trochę mądrzejszy, bo pewnie mi powie, że mi się wydaje i mam się przyzwyczaić.

    Bardzo proszę o pomoc i z góry dziekuję.


    Poniżej dołączam szczegółowe dane.

    Dotychczas miałem:
    Oprawki Mexx 5357
    Szkła Nulux 1,6 HVL fi 65
    OP 4,0 PD 33
    OL 5,0 PD 31

    Nowe okulary:
    Oprawki RayBan RB7021 Matthew
    Szkła Nulux 1,6 SHL fi 75
    OP 4,0 PD 32
    OL 5,0 PD 31,5
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Problem z nowymi okularami - zawroty w głowie.

    autor: mexx » 20 stycznia 2017, 16:25

    Trochę to dziwne.
    Oprawa Mexx ma rozmiar 54-16, a RayBan jest w dwóch rozmiarach : 52-14 i 55 – 14. Przypuszczam, że ma pan w rozmiarze 55-14, a więc niemal identyczną jak w starych okularach. Moc soczewek i konstrukcja są takie same (Hoya asferyczne), a więc powód może być tylko jeden: coś nie tak z montażem soczewek. Rozstaw źrenic wg starych i nowych nieco się różni, ale chyba nie aż na tyle, aby były aż takie problemy.
    Zastanawiające jest natomiast dlaczego zamówiono soczewki o średnicy 75 mm. W starych oprawkach (nieznacznie większych) wystarczała średnica 65 mm, a teraz, w mniejszych trzeba było 75? Takie soczewki muszą być grubsze od tych starych, ale ważniejszy jest powód wyboru takiej średnicy. Jeżeli np. w starych okularach średnica była za mała (bo powinna być 75 mm), to być może stare okulary były wstawione inaczej niż podany rozstaw, wprowadzając działanie pryzmatyczne. Może było źle i pan się do tego przyzwyczaił, a może zrobiono to celowo i tak powinno być? Jeżeli tak było i teraz ktoś wstawił soczewki dokładnie na rozstaw źrenic i tego działania pryzmatycznego nie ma, efekty mogą być takie jakich pan doświadcza. Jak jest i jak powinno być prawidłowo? Nie wiem.
    Trzeba dokładnie zmierzyć rozstaw źrenic i w starych i nowych okularach:
    - położenie pionowe źrenic
    - położenia środków optycznych soczewek w okularach (poziome i pionowe)
    - kąty – pochylenia i wygięcia oprawek
    Dopiero po tych pomiarach będzie można powiedzieć coś więcej. Raczej nie dałbym się namówić na standardową poradę – „trzeba się przyzwyczaić”.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość