ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.
  • Xiaomi
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 października 2016, 17:29

    Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: Xiaomi » 17 października 2016, 17:56

    Witam,
    planuję na dniach zakupić okulary i mam pytanie do doświadczonych użytkowników tego oto forum.

    Mam astygmatyzm, w ostatnim badaniu miałem taki wynik: plusy jedno oko +5,50 -1,00, drugie oko 5,25 -1.00.
    Podczas następnego badania raczej nic się nie zmieni, lub zmieni się minimalnie.

    Byłem u całkiem popularnego optyka w moim mieście, a mianowicie "Optometria Karczewski" i tam oferowano mi soczewki okularowe podwójnie asferyczne o indeksie 1,74. Koszt jednej soczewki to 850~ zł przy antyrefleksach itp.

    Następnie udałem się do [nazwa regulamin] i tam Pani stwierdziła, że ich najdroższe (i w teorii najlepsze) soczewki okularowe kosztują 900 zł przy indeksie 1.74, ale za parę! No świetnie powiedziałem, ale czy one są podwójnie asferyczne? Pani po chwili zawahania stwierdziła, że tak.

    I tutaj nasuwają się moje pytania:
    1. Skąd taka różnica w cenach tych soczewek okuarowych? Z tego co wiem szkła z [nazwa regulamin] należą do Hoyi. U Karczewski nie mam pewności.
    2. Czy szkła podwójnie asferyczne faktycznie redukują efekt powiększoych oczu? I czy przy skroni będzie widoczne duże powiększe, jak ma to w przypadku moim obecnych szkieł, również z indeksem 1.74, lecz zakładam że nie są one asferyczne, bo patrząc w bok mam rozmazany obraz.
    3. Czy rzeczywiście warto dopłacać do soczewek o indeksie 1.74, czy lepiej wybrać indeks 1.67 (podwójnie asferyczne u Karczewski kosztują ok 200 zł mniej za sztukę). Słyszałem, że różnica w widzeniu jest lepsza na 1.67 - lecz czytałem też o soczewkach asferycznych i zrozumiałem z tego wszystkiego to, że w podwójnie asferycznych widzi się w każdej części soczewki tak samo.
    4. Wybrałem sobie oprawki o takich wymiarach. Czy zakładając, że wybrałbym podwójnie asferyczne o indeksie 1.67/1.74 będą bardzo powiększone krawędzie na krawędziach oprawek?
    Obrazek

    Pozdrawiam wszystkich użytkowników i z góry dziękuję za pomoc.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: mexx » 19 października 2016, 15:45

    Ad.1 HOYA np. ma w ofercie podwójnie asferyczne w indeksie 1,6, 1,67 i 1,74. Ceny są na ogół na poziomie 1,6/1,67/1,74 – 350/500/650 zł za sztukę. Polska to wolny kraj i każdy robi co chce i bierze tyle ile się uda. Oczywiście zakładając, że soczewki są tej samej firmy.
    Ad.2. Chyba nikt nie ma soczewek w indeksie 1,74 o konstrukcji sferycznej. Wszystkie są asferyczne, więc efekty zamazania obrazu będą takie same lub podobne. Soczewki asferyczne rzeczywiście zmniejszają powiększenie oczu, ale różnice pomiędzy np. indeksem 1,6, 1,67 i 1,74 nie są duże i zależą od konstrukcji soczewek. Oczekiwania często są większe niż rzeczywiste efekty. Pan już ma asferyczne w indeksie 1,74 więc wie pan jak to jest.
    Ad.3 Materiał o indeksie 1,74 jest tak samo kiepski jak 1,67. Moim zdaniem szkoda pieniędzy i na jeden i na drugi, ale jeżeli już, to wybierałbym tańsze. Nie wszystko złoto, co się świeci i nie wszystko co najdroższe, to najlepsze. Co do takiego samego widzenia na całej powierzchni soczewki podwójnie asferycznej, to można się bardzo zdziwić, chociaż podwójnie asferyczna rzeczywiście pozwala na lepszą kontrolę błędu mocy cylindra w obszarach bocznych. W tym przypadku moc cylindra nie jest duża, ale jakieś pozytywne znaczenie może już być zauważalne.
    Czy zakładając, że wybrałbym podwójnie asferyczne o indeksie 1.67/1.74 będą bardzo powiększone krawędzie na krawędziach oprawek?
    Nie bardzo wiem o co chodzi. Nie znamy odległości źrenic i innych parametrów, ale z wielkości oprawy możliwe, że będą potrzebne soczewki o średnicy ok. 65 mm. Dla takiej średnicy można oczekiwać przybliżonych grubości krawędzi:
    środkowa / najmniejsza/największa dla indeksu 1,6 - 4,5/1,0/3,3, 1,67 – 4,1/1,0/3,0 i 1,74 - 3,8/1,0/2,9 mm.
    Jak widać różnice grubości nie są duże. Podobnie nieduże będą różnice w powiększeniach oczu, a jakość optyczna materiału w indeksie 1,6 znacznie lepsza niż 1,67 czy 1,74. Przy tym cena zdecydowanie niższa.
    Ja rozważałbym jeszcze indeks 1,6 i poprosił firmę o wizualizację soczewek w tych trzech indeksach do tej, konkretnej oprawy i dopiero wówczas decydował. Dzisiaj producenci udostępniają taką możliwość i nie powinno być z tym problemu, jeżeli tylko po drugiej stronie będzie w miarę kumaty sprzedawca.
  • Xiaomi
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 października 2016, 17:29

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: Xiaomi » 19 października 2016, 17:05

    Dziękuję za odpowiedź.

    Znalazłem bardzo dobry punkt, w którym obsługiwał mnie pan, który równocześnie dokonuje badań oraz pomiarów.
    Stwierdził, że on poleca produkty Hoyi oraz JZO, ale mają jeszcze innych producentów w ofercie. Powiedział, że Hoyę mają obecnie 20% rabatu, a jeśli wybiorę wysoki indeks/uszlachetnienia, to może zaoferować jeszcze większy rabat.
    Nie wiem dlaczego, ale wszędzie gdzie byłem, to wszędzie wciskają mi Hoyę. Jak byłem u innych optyków to z niechęcią wyciągali katalogi SEIKO czy JZO.

    Następnie pokazał mi katalog (taki sam jak u Karczewskiego, tylko ceny niższe, a do tego ten rabat!) i powiedział, że obecnie Hoya nie produkuje soczewek podwójnie asferycznych, ale tworzą na zamówienie soczewki asferyczne indywidualnie dopasowane do klienta pod względem nie tylko rozstawu źrenic, ale też parametrów oprawki itp.

    Powiedziałem o jakie oprawki mi chodzi, stwierdził, że 1.74 to strata pieniędzy przy takich mocach i oprawach, i że on poleca indeks 1.6 lub 1.67 asferyczną soczewkę indywidualnie tworzoną pod klienta. Pokazał mi też różnice w grubościach tych soczewek na przykładzie indeksu 1.6, 1.67 i 1.74 przy moich mocach, to szczerze nie było widać praktycznie żadnej różnicy.

    Co mnie pozytywnie zdziwiło, to wszędzie gdzie byłem sprzedawcy wyskakiwali z oprawkami za 1000+ zł, a ten zaczął od oprawek za 150~ zł, a skończył na oprawach za 500 zł mówiąc, że jeżeli mi nie zależy na logo to żebym dał sobie spokój z droższymi oprawkami znanych projektantów, bo na nikim to nie robi wrażenia. :P

    Także odczucia jak najbardziej pozytywne, prawdopodobnie tutaj zakupię nowe okulary. Wszędzie gdzie byłem miałem dziwne wrażenie, że czytając na tematy soczewek, indeksów itp na różnych forach mam wiedzę większą, niż panie sprzedawczyni w np. takim [nazwa - regulamin].

    Tak swoją drogą, zapytałem o szkła fotochromowe. Koszt przy indeksie 1.67 to 300~ zł, natomiast barwienie szkieł to koszt 50 zł, oczywiście ceny za oba szkła. Warto się na to zdecydować? Poproszę o subiektywną opinię. Barwienie szkieł jakieś 15%, więc praktycznie niewidoczne w pomieszczeniach, natomiast 50 zł to nie jest dla mnie majątek.

    Pozdrawiam.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: mexx » 19 października 2016, 21:28

    powiedział, że obecnie Hoya nie produkuje soczewek podwójnie asferycznych, ale tworzą na zamówienie soczewki asferyczne indywidualnie dopasowane do klienta pod względem nie tylko rozstawu źrenic, ale też parametrów oprawki itp.
    Sam nie prowadzę soczewek firmy HOYA, ale w ich katalogu na 2016/2017 r. są soczewki podwójnie asferyczne. Proszę się upewnić, bo ich cena jest o ok. 200 zł niższa od odpowiednich indeksów projektowanych indywidualnie, chociaż nie uważam, aby podwójnie asferyczne były konieczne. Soczewki asferyczne w tych indeksach i na podobnym poziomie cenowym wykonuje również JZO.
    Widzę, że trafił pan na optyka, który się zna i nie naciąga na maksymalny koszt. Niektórzy powiedzieliby, że ciężko mu będzie przetrwać.
    Oprawki rzeczywiście wykonywane są często z tych samych materiałów i tylko kształt i znaczek firmy je odróżnia. Podają najdroższe bo tak nakazują techniki sprzedaży – zaczynać od najwyższej półki, bo nawet jak klient nie kupi, to będzie wiedział, że takie są i łatwiej „łyknie” cenę o połowę niższą. Niewykluczone też, że sprzedawca może mieć prowizję od sprzedaży droższych opraw, czy dobierający szkła od przepisanych droższych soczewek.
    Pokazał mi też różnice w grubościach tych soczewek na przykładzie indeksu 1.6, 1.67 i 1.74 przy moich mocach, to szczerze nie było widać praktycznie żadnej różnicy.
    Potwierdza to co pisałem – różnice w grubościach są minimalne i najlepszym byłby indeks 1,6.
    Moim zdaniem nie jest konieczna soczewka indywidualnie projektowana. To z pewnością lepsza soczewka (pod warunkiem, że pomiary będą wykonane prawidłowo, dokładnie i precyzyjnie wykonany będzie montaż soczewek), ale przy takich mocach zysku chyba będzie niewiele. W mojej ocenie to często trochę sztuka dla sztuki, np. liczy się położenie środków optycznych z dokładnością na poziomie 0,1 mm, a dopuszczalna odchyłka pomiaru położenia źrenic i montażu jest np. na poziomie 1,0 – 1,5 mm.
    Wszędzie gdzie byłem miałem dziwne wrażenie, że czytając na tematy soczewek, indeksów itp na różnych forach mam wiedzę większą, niż panie sprzedawczyni
    Niestety, zakłady optyczne, w których obsługuje optyk i gdzie wykonuje się okulary (zakłady z warsztatem) są coraz rzadszym zjawiskiem. Często są to „salony optyczne”, które bardziej są punktami przyjęć zleceń, w których bywa, że zatrudnia się przypadkowe osoby, najtańsze dla właściciela, ale rzadko mające jako takie pojęcie o korekcji optycznej. To jest problem naszych czasów, bo to chyba dotyczy również innych branż.
    Decydując się na barwienie soczewek trzeba pamiętać, że ono jest stałe, więc np. jazda samochodem w nocy odpada, nawet gdy to zabarwienie jest niewielkie. Trzeba mieć wówczas drugie. Lepszym rozwiązaniem są fotochromowe, ale też mają minusy – w razie uszkodzenia trzeba będzie wymienić dwie soczewki, bo z reguły nie dopasuje się już takiej samej charakterystyki barwienia (podobnie jest z soczewkami barwionymi na stałe). No i fotochromy przy silnym słońcu będą bardzo ciemne.
  • Xiaomi
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 października 2016, 17:29

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: Xiaomi » 19 października 2016, 23:18

    A tak właściwie to czy dla mnie byłaby odczuwalna jakaś różnica między podwójnie asferyczną, a asferyczną tworzoną indywiudalnie?
    Które rozwiązanie wybrałby Pan, gdyby zależało Panu na komforcie, a cena byłaby mniej istnotna?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: optometrysta.pl » 20 października 2016, 09:21

    Soczewki "konwencjonalne" mają jakieś założenia odnośnie np. odległości soczewki od rogówki, kąta pantoskopowego. Jeżeli optyk wie dla jakich wartości są one produkowane i wybrana oprawa będzie pod te parametry podlegała to nie. Natomiast jeżeli wybrana oprawa ma znacząco inny kąt patnoskopowy lub jej odległość jest inna - wtedy indywidualna uwzględni ten wybór.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: mexx » 20 października 2016, 09:52

    Nie wiem. Pisałem już wcześniej, że:
    podwójnie asferyczna rzeczywiście pozwala na lepszą kontrolę błędu mocy cylindra w obszarach bocznych. W tym przypadku moc cylindra nie jest duża, ale jakieś pozytywne znaczenie może już być zauważalne.
    Jakość optyczna soczewek dla danego materiału zależy od ich konstrukcji. Soczewka sferyczna, asferyczna, podwójnie asferyczna może być bardzo dobra i bardzo zła. Niestety konstrukcji soczewek na ogół optycy nie znają, więc nie mogą nic powiedzieć o ich jakości. Decyduje tylko opinia użytkowników na zasadzie: z tymi jest kłopot, z tamtymi nie ma reklamacji. Charakterystykę optyczną soczewek sferycznych i asferycznych (z podwójnie asferycznymi bez producenta byłoby trudno) można oczywiście policzyć, ale chyba bardzo nieliczni są w Polsce optycy, którzy potrafiliby to zrobić.
    Chyba wybrałbym podwójnie asferyczną. Jak pisałem daje ona możliwość lepszego kontrolowania błędu mocy cylindra i skoro została przez producenta wprowadzona, to należy sądzić, że rzeczywiście tę funkcję spełnia. W soczewkach indywidualnych jest dużo bajeru i zbyt dużo niewiadomych. Wystarczy, że optyk, a jak pan sam zauważył o kumatego optyka dość trudno, źle wykona pomiary i całe to indywidualne liczenie psu na budę. Proszę zrobić sobie banalny pomiar odległości źrenic (najlepiej nie jako sumę, ale jednooczny) w różnych punktach, przepraszam, salonach. Sam pan się przekona, że różnice mogą być dużo większe niż ułamki milimetra.
  • biedronka
    Posty: 0
    Rejestracja: 08 grudnia 2016, 22:18

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: biedronka » 08 grudnia 2016, 22:32

    Witam. Jestem osobą uczącą się właśnie w szkole optycznej, od niedawna również pracuję w salonie. Są to dopiero moje początki, uczę się wszystkiego. Chciałabym zapytać właśnie o kwestię soczewek asferycznych, nie bardzo rozumiem i chciałabym prosić o wyjaśnienie osoby doświadczone w fachu. Czytałam sporo na ich temat, również powyższe wypowiedzi. Rozumiem, że soczewka asferyczna charakteryzuje się lepszymi parametrami i lepszym odwzorowaniem obrazu, lecz podczas błędnego pomiaru wysokości źrenic może wystąpić problem z widzeniem. CZy chodzi tutaj o aberracje występujące w szkle? i dlaczego w soczewkach sferycznych podczas błędu w pomiarze nie występują aż takie problemy?
    Moje pytanie wydaje się pewnie głupie, chciałabym jednak dowiedzieć się jak najwięcej, dlatego będę wdzięczna za objaśnienie :))
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Okulary - indeks 1.74, szkła podwójnie asferyczne, a powiększone oczy i estetyka.

    autor: mexx » 09 grudnia 2016, 18:23

    soczewka asferyczna charakteryzuje się lepszymi parametrami i lepszym odwzorowaniem obrazu,
    Może mieć lepsze parametry, ale może mieć i gorsze, szczególnie w przypadku torycznych soczewek asferycznych.
    Moje pytanie wydaje się pewnie głupie
    Przeciwnie, ale to pytania do wykładowcy. Na pewno będzie o tym mowa na wykładach.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości