ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
[ANTYREFLEKS] Różnica w odcieniach powłoki antyrefleksyjnej.
  • Usunięte Konto

    [ANTYREFLEKS] Różnica w odcieniach powłoki antyrefleksyjnej.

    autor: Usunięte Konto » 09 stycznia 2016, 10:34

    Witam,

    Na wstępie chciałbym podziękować założycielowi i/lub założycielom tego forum za umożliwienie dostępu do bardzo wielu pożytecznych informacji które przydają się później jako karta przetargowa w kontakcie z nie do końca ogarniającymi temat pracownikami salonów optycznych.

    Jestem prawie czterdziestoletnim fotoamatorem aczkolwiek z problemem rozróżniania odcieni kolorów (dość szybko wykładałem się na tych japońskich "tablicach" jak robili nam testy w podstawówce, wiadomo o co chodzi) dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli przekręcę jakąś nazwę koloru.

    Kilkanaście dni przed świętami Bożego Narodzenia dotarły do mnie zamówione okulary korekcyjne o parametrach soczewek:

    Producent: Hoya (na jednym ze szkieł jest laserowa grawerka (-)

    Konstrukcja: Nulux asferyczne

    Powłoka antyrefleksyjna: Hi-Vision LongLife

    Cieniowanie: 1.60 (Eyas 1.60)

    Moc moich soczewek:

    Oko lewe: -3,75

    Oko prawe: -2,75

    Dotarły a za trzy dni pojechały na reklamację. Wygenerowane odbicie w lewej soczewce miało chyba najczęściej spotykany w antyrefleksie zielonkawy "ciepły" kolor, w prawej soczewce okropnie "zimny" purpurowy czy wręcz różowy kolor.

    Kilka dni temu wróciły z reklamacji. Widzę że soczewki zostały wymienione, na pierwszy rzut oka wszystko grało więc ją (tę reklamację) zaakceptowałem. Ale wczoraj podkusiło mnie spojrzeć się w domu na naklejkę ostrzegawczą "UWAGA SZKŁO" - intensywnie żółte tło, czarna grafika. Spojrzeć się najpierw jednym okiem a potem drugim.

    No i zauważyłem różnicę w odwzorowaniu koloru żółtego. W jednym oku dostaję kolor bardziej nasycony a w drugim nieco mniej. Problem jest najbardziej widoczny w sztucznym świetle. Z rozróżnianiem podstawowych kolorów nie mam żadnych problemów i wychwytuję od razu każdą różnicę.

    Jeżeli chodzi o wygenerowane odbicie to teraz jest inaczej niż poprzednio. Wygenerowane odbicie w lewej soczewce ma kolor "chłodniejszej" "spranej zieleni"?, wygenerowane odbicie w prawej soczewce ma chyba najczęściej spotykany w antyrefleksie zielonkawy "ciepły" kolor.

    Zrobiłem zdjęcia żeby pokazać o co mi chodzi. Z góry świeciła latarka, było to jedyne na dany moment światło w pokoju:


    No i teraz powstają pytania.

    Czy mieści się to w jakichś granicach tolerancji producenta (jakaś norma?)? W moich okularach które do tej pory nosiłem (przez ponad cztery lata i chyba zanosi się na dłużej) odbicia w soczewkach są identycznego koloru (antyrefleks z zielonkawym "ciepły" kolorem). W okularach zawsze miałem montowane soczewki sferyczne.

    Czy może naprawili mi prawą stronę a nie do końca lewą? Której (tej lewej strony) wcale nie powinni ruszać bo przecież była w porządku? Na zgłoszeniu reklamacyjnym za namową "pana z zakładu optycznego" (a dokładniej lokalnej filii jednego z łódzkich zakładów z tradycjami) napisałem "WYMIANA SZKIEŁ" a może powinienem napisać "WYMIANA PRAWEGO SZKŁA" (chociaż prawidłowo powinienem napisać "WYMIANA PRAWEJ SOCZEWKI"? Wymienia się tylko jedną soczewkę czy zawsze parę?

    Czyli w największym skrócie, czy mam składać ponowną reklamację (mam w ogóle jeszcze taką możliwość?) czy może mam uznać iż tak ma być bo obowiązuje jakaś granica tolerancji i usłyszę "panie, tu masz pan zielony i tu masz pan zielony a że jaśniejszy od tego drugiego to nie ma to znaczenia"?

    Pozdrawiam,
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 09 stycznia 2016, 11:03

    napiszę krótko. Pana soczewki są soczewkami magazynowymi - tzn że producent je wcześniej wyprodukował i czekają na wysyłkę w przypadku ich zamówienia. Mogły pochodzić z różnych cyklów produkcyjnych - oczywiście powinna być powtarzalność powłoki antyrefleksyjnej, ale co pan doświadczył zdarzają się różnice.

    Na pewno nie będzie różnicy, gdy zamówi się z tej samej partii lub wykona je w systemie recepturowym. Widocznie po odesłaniu próbowano "sparować" soczewki. Jeden ma bardziej wyczulone oko, drugi mniej.

    Powiem szczerze, że bardzo rzadko zdarza nam się w przypadku współpracy z firmą HOYA na różnice, ale jeżeli się "trafi" w przypadku magazynowych to ustalamy z producentem korzystne rozwiązanie dla klienta.

    Odnośnie wymiany, my stosujemy wymianę jednej soczewki, każdy nasz klient otrzymuje kompletną dokumentację odnośnie firmy, powłoki. Gdy się zdarzy taki problem - rzadko, ale gdy. To zamawiamy komplet.

    Prawo do złożenia reklamacji ma pan zawsze i nikt nie można jej nie przyjąć, innym jest odpowiedź (negatywna / pozytywna) na przedłożoną reklamację.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Usunięte Konto

    autor: Usunięte Konto » 09 stycznia 2016, 19:20

    Dziękuję pięknie za szybką odpowiedź.

    Czyli co, "jest o co kopię kruszyć" czy mam zostawić to tak jak jest bo zjawisko aktualnie niewielkiej (w porównaniu do sytuacji wyjściowej) bądź co bądź ale jednak różnicy w odcieniach powłoki antyrefleksyjnej zachodzi i jest najbardziej widoczne w określonych sytuacjach:

    - zawsze przy dowolnym sztucznym oświetleniu przy zamykaniu na przemian raz lewego a raz prawego oka przy założonych okularach

    - patrząc na soczewki od zewnętrznej strony pod słońce (mając oczywiście okulary zdjęte z nosa)

    - patrząc na soczewki od wewnętrznej strony w sztucznym świetle "pod lampę" (mając oczywiście okulary zdjęte z nosa),

    Natomiast nie jestem go (tego zjawiska) w stanie zauważyć przy świetle dziennym oraz wieczorem/w nocy (światło lamp ulicznych, światła przejeżdżających samochodów, kolorowe neony) patrząc na świat obydwoma oczyma przez okulary czyli przy normalnym użytkowaniu.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości